Jump to content
FAS Goran
Lanmi

Papirološki problem nakon prodaje auta? / Ovlašćenje da ili ne?

Recommended Posts

Mora da plati porez za prenos ali to mu je oko 50-70evra.

Zavisi koji auto prodaješ :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

hehe, ovaj nece nista da plati, prosto, kapiram ga, negde, moze da vozi auto jos par meseci, mada sam ha uvek odmah iz keca prenosio auto na sebe, ali, eto, ustedece 50-70 evra.....Jako su oprecna misljena na ovu temu, generalno.

Edited by Jug

Share this post


Link to post
Share on other sites

hahahaha pa iskreno, lik me je malo smorio, prvo dobija auto sa uradjenim servisima, trapom dobrim, itd, generalno kupci danas hoce da kupe auto, ne ispod cene, nego ispod svake mere, pa tako i ovaj, tako da mu nisam dao, spustio sam sto evra, i to je to, pa kao gledam da mu izadjem u susret, ali sad sam pricao sa ljudima kod kojih registrujem auto, MS PK je u pravu, ali i vi ostali, ovlascenje je ok, ali kupoprodajni ugovor je majka, overi se u opstini, a on posle neka gleda sta ce, moze da vozi, ali mora da plati porez, i to je to, to je na njemu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo malo mog misljenja i iskustva.

Na ovlascenju stoji DA OD DANA OVLASCENJA,OVLASCENO LICE PREUZIMA SVU ODGOVORNOST ZA EVENTUALNE PREKRSAJE,STETU I SL.

Dakle,sasvim dovoljan dokaz,samo ti treba jedan primerak ovlascenja.

Izdaj mu ovlascenje koje vazi do prve sledece registracije,a samo da ti napomenem da kupoprodajni ugovor vazi MESEC dana i da posle toga mora da se radi nov.

 

Sta on moze da ustedi?

Moze da ustedi da ne radi dva tehnicka pregleda,da ne skida tablice i uzima probne da bi se odvezao kuci i to je to.

Porez mora da se plati kod tebe u opstini stanovanja.

Ako je takav dogovor onda ti prakticno njemu samo cinis uslugu da ustedi par hiljada dinara.

 

I jos jedno,sta god da se desi a napravi se novcana steta TEBi,mora da dodje dan kada ce se neko javiti da registruje taj auto.

Onda naplatis svoju stetu i to je to.

 

Ja bih dao ovlascenje bez problema,ali napraviti u ovlascenju OBAVEZNO da svu stetu preuzima on od dana izdavanja ovlascenja.

Edited by asterix

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni je sve to jasno, ali iskreno ja ne bih imao živaca za takve.

 

Ako nemam para da kupim auto neću ga ni pogledati i to je to. A ne da maltretiram čoveka da spusti 100e, pa da mi uštedi još 50 na prenosu i tako dalje.

 

Kada sam ja uzimao auto rekao mi je vlasnik da može na ovlašćenje da se vozi i ja sam mu rekao da mi ne pada na pamet već da ako želi da mi uštedi novac može da mi spusti cenu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samo prevod i ništa drugo i drugačije. 

 

Kada se auto kupuje/prevodi treba da se uradi sledeće: 

 

- da se napravi kupoprodajni ugovor i da se overi u opštini/sudu

- da se obračuna i PLATI porez na prenos apsolutnih prava

- da se promeni saobraćajna

- ukoliko kupac nije iz istog registarskog područja da se promene i tablice 

 

Dakle, ovo je ono što MORA da se uradi prilikom kupovine auta da bi potpuna odgovornost za bilo kakve štete, kazne i sl. bila njegova. 

 

To što je auto registrovan do oktobra je super i on kada uradi ovo gore što sam napisao može da ga vozi do oktobra bez problema i tek tada da odradi registraciju. 

 

Overen kupoprodajni ugovor u opštini - prvo, za to se plaća od 500-1000rsd PO PRIMERKU ugovora, a potrebno ih je 4-5. Drugo, postoji zakonski rok važenja tog ugovora tj. rok u kome se mora obračunati i platiti porez. Nisam siguran, ali mislim da je 3 meseca. Ako potpišete sada taj ugovor i platite overu u opštini tj. on će plaćati, do oktobra on više ne važi i morate overiti novi, PONOVO PLATITI pa onda još preko svega toga i porez. 

 

Ovlašćenje u kome se prenosi sva krivična i materijalna odgovornost - na sudu nije sve tako crno-belo. U slučaju da on napravi neko biiip, prvo se mora dokazati da je zaista ON to uradio, pa zatim da se od njega to naplati. U međuvremenu, ti si odgovoran kao vlasnik vozila, ti to sve lepo platiš pa onda možeš na osnovu tog ovlašćenja da ga tužiš da ti plati. Takođe, i za overu ovlašćenja se plaća čini mi se 200-500rsd po primerku. 

 

Dakle, prenos i porez odmah, registracija ostaje do oktobra i svi mirni. Ne treba ti da misliš šta će on raditi, da li će ti policija zvoniti na vrata noću i da li ćeš morati da se cimaš, ako on proda auto nekom trećem licu, pa onda ko je kome šta prodao, rekao, pomerao kilometražu i šta ja znam. To je najpametnije što može da se uradi, a kad se sabere i najjeftinije. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Joj :D sta ciniti

Share this post


Link to post
Share on other sites

Skinuo si mu 100e, toliko će da ga košta max sve ovo što je Dovla napisao.
 


Ja bih na ovlašćenje dao samo poznaniku.
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Treba uraditi ne samo ovlascenje, nego i kupoprodajni ugovor, overen u opstini, a on posle neka placa porez, kupoprodajni ugovorom i opvlascenjem, nakom stoji do kad vazi, i da sve eventualne posledice i troskove snosi on, od datuma preuzimanja ovlašcenja, prakticno moze da se ogradi prodavac, jer ima i kupoprodajni ugovor, a on kasnije mora da plati i porez na isti, mislim kupac, tako kazu drugovi saobracajci

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po Zakonu, porez plaća prodavac jer je on taj koji stiče nekakvu dobit. To se kupoprodajnim ugovorom može prebaciti na kupca, ali i dalje poreska prijava glasi na prodavca i Poreska uprava će juriti prodavca, a ne kupca. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ukratko, ovaj prevarant koji mu je uzeo auto, vozio ga 10 dana i onda ga je dao u zamenu za neki skuplji na jednom auto placu.
Stvar se rešila tek kada je došao treći lik koji je kupio auto sa tog placa.

Taj plac treba svakako izbegavati jer uzimaju aute bez validnih papira.

Edited by joshibeast

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pitanje: jel moze da se na kupoprodajnom ugovoru stavi da troskove poreza snosi kupac, posto znam da u nekim slucajevima ljudi jesu stavljali kao naznaceno da snose pola pola, kupac i prodavac? Znacilo bi brzo. Hvala svima na odgovorima i upozorenjima, resio sam i rekao mu da mu dajem ovlascenje, pod mojim uslovima, gde stoji da snosi od danasnjeg dana, do dana isteka registracije svu materijalnu i krivicnu odgovornost, dok ujedno pravimo i kupoprodajni ugovor, overen, u Gradksoj kuci odnosno Opstini, cime bi se trebao ograditi od svega, pitao sam i adovokata. biiip ti Srbiju, i prodaju i kupovine, da prostite

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam siguran, ali mislim da je 3 meseca. Ako potpišete sada taj ugovor i platite overu u opštini tj. on će plaćati, do oktobra on više ne važi i morate overiti novi, PONOVO PLATITI pa onda još preko svega toga i porez.

Moze mala pomoc oko ovoga, ja kada sam Punta kupio uradio sam samo kupoprodajni i platio porez na auto. Koliko meni vazi sada taj kupoprodajni ugogovor? Imam ga malo vise od mesec dana a planirao sam da auto prebacim na sebe u junu posto mi tada istice registracija. Da li cu opet morati da radim sve to sto kazes ili jednostavno odem samo i to je to?

Sad citam po netu, kazu ako je ugovor overen i placen porez (sto ja jesam) on nema rok vazenja tako da ja sada sam mogu da odjavim tablice uz taj ugovor?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Platio. Ja sam planirao da ga prevedem pred registraciju :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma ljudi, mentalitet ljudi je cudo, ja svaki auto koji sam kupovao, sto nije neka velika brojka, do sad, pa da je bio registorvan 10 hiljada svetlosnih godina, i da je od komsije na tri metra od mene, odmah sam prevodio na svoje ime, ugovor o kupoprodaji, porez i to je to, ali ovo je katastrofa, svi koji su zvali hoce punomoc, kapiram ja da smo mi u Srbiji off sa novcem, zbog toga i prodajem auto, i kakva je situacija finansijska, ali neka je kultura, ako kupujes, prevedi, ili barem, pokazi volju da to uradis, pa ako ti je frka za lovu spusticu ti cenu, ili te sacekati, sacuvati ti auto, pa kad mozes da uradis dodji po auto, nece nista pobeci, ako si ozbiljan kupac, no strasno. Na kraju sam odbio coveka, jer njemu odgovara na ovlascenje, nema on vremena sad da idemo u Opstinu da overimo kupoprodajni ugovor, pa da on kasnije plati porez, nego bi odma ovlascenje, pa ce kasnije, pa nece, ja reko neozbiljan si i nema nego kako mora.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo zasto ja nisam, posto sam auto kupio u Majdanpeku od poznanika. Bio je petak uvece a i auto je registrovan, napravili smo KPU i to je to, overili ga u opstini, platio sam porez i zavrsio sve. Ostaje na meni da li cu ga odmah prevesti ili po isteku registracije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ajd verujem da ce mozda nekom znaciti, jer je tema navek interesantna, cesto se pominje inace, da ili ne, kako, ovako ili onako, pri tom ima slucajeva kao sa pomenutog fordovog foruma, gde su ekstremne situacije u pitanju, ludilo totalno, kao sto nam je Totti predocio tim primerom.

 

Elem, raspitam se ja sad za drugarom, advokat, posle poznanikom, zamenik nacelnika saobracajne, kao i jednim ljubaznim likom iz kuce u kojoj vec eto neku godinu registrujem auto, sta je najbolje ciniti u ovim situacijama. Odgovor je vrlo prost, napraviti ovlascenje, ali precizno, sa svim podacima, sa periodom trajanja ovlascenja, iz uz napomenu da ovlascenje moze da se koristi samo u zemlji, samo do tog datuma, da nakon tga prestaje da vazi, i da od datuma pocetka koriscenja ovlascenja - ovlasceno lice se obavezuje pod punom krivicnom i materijalnom odgovornocu da preuzima na sebe svaku materijalnu i krivicnu odgovornost koja nastane u datom periodu *kazne, parking, itd tokom koriscenja ovlascenja.

 

Medjutim, kvaka je sledeca ovlascenje nikad ne ide samo, nego uz kupoprodajni ugovor overen u opstini prodavca, nakon cega je kupac duzan ili u dogovoru da plati porez, cime on postaje vlasnik imovine, samim tim i odgovorna osoba, premda su table i dalje na prodavca. Odjava tabli moze se uraditi kasnije, prevod ne ime itd, ali ovakvo ovlascenje i kupoprodajni ugovor gde se vidi da je neko kupio auto na svoje ime, overen u opstini, osigurava prodavca od kupcevih nemarnih radnji.

 

Prost primer, iz prakse saobracajne policije, koji mi je covek naveo, prodavac je dao auto kupcu uz ovlascenje, ovaj prosao na crveno, kamere su ga snimile, stigla je naplata kazne, tuzba, [prodavac se pravdao ovlascenjem, da on to nije uradio da je auto vozio taj i taj, prema tom ovlascenju, no moralo se na sud. Zasto, vlasnik auto, posto nije biolo kupoprodajnog ugovora je i dalje ona xy osoba, kupac se pravdao, posto je stoka, da on nije u tom trenutku vozio auto, kamera nije snimila lice, nego samo tablice, i auto. Kada se uradi i kupoprodajni, automatski s njim, vidi se ko je vlasnik auta, iako nisu skinute table, i time se priva zavrsava.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam jutros bio u AMSS-u, kazali su da ukoliko se kupoprodajni overi i plati porez da moze tako da se vozi do isteka registracije, takodje nije potreban bivsi vlasnik da odjavi tablice nego moze(mogu ja) sa kupoprodajnim. Negde sam procitao da su pravili problem nekome.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...