Jump to content
FAS Goran
Lanmi

Papirološki problem nakon prodaje auta? / Ovlašćenje da ili ne?

Recommended Posts

A ocitavanje brojeva motora i sasije?

 

Meni tada za Opelo naplatise valjda 500 kinti, 2012 je to bilo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala puno za ove informacije, znace dosta. Sada imam sve na gomili. Za 103kw, 12.2003 je oko 12.000 porez.

Hvala jos jednom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prodao sam auto preprodavcu, tako mi je bilo najbrze i on ga je posle par dana preprodao dalje.

Taj novi vlasnik trazi da mu dam ovlascenje da vozi auto do isteka registracije. Posto je decko iz BGa, nije mi problem. No, da li je potrebno da ja i on pravimo neki kupoprodajni ugovor da bi on posle isteka registracije mogao da prebaci auto na svoje ime? Ja bih u ovlascenju da se ogradim od opcije da moze da registruje u moje ime, jer jedna zena tako vec 4 godine vozi auto koji se vodi na mene.

 

Thanx

Share this post


Link to post
Share on other sites

I nije ti dovoljan nauk nego ćeš ponovo da ostavljaš mogućnost da ti se obije o glavu....

Jel preprodavac zaradio na tom autu - nek mu on da ovlašćenje ako može. (I njemu nisi trebao da prodaš auto bez prenosa al ajde...)

Nije ti taj momak ni kum ni brat i nemaš nikakvu moralnu obavezu da mu daješ ovlašćenje. Takođe ako je razlog ovlašćenja taj što nema pare da ga prenese onda je njegov problem što vozi auto za koji realno nema novca.....itd...

Drugarski savet ne daj ovlašćenje i vozilo koje ne koristiš skidaj sa svog imena.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znam, nisam razmisljao pri prodaji, priznajem, inace ne bih tako olako dao auto, no, sad nema nazad.

 
Mislio sam da u ovlascenju navedem da moze samo upravljati vozilo do isteka egistracije i da on snosi svu materijalnu i pravnu odgovornost za slucaj da se nesto desi.

Da li ce ovako sroceno biti dovoljno da me zastiti ako mi stigne neka kazna?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Taj novi vlasnik trazi da mu dam

Može da te zamoli a ne i da traži...

no, sad nema nazad.

Kako nema?

"Druže, ne dam ti ovlašćenje! Može da prenesemo auto ako želiš a ako ne molim te da me ne uznemiravaš više!"

Edited by Markobgd

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne razmisljajuci, vec sam mu rekao da cu mu dati ovlascenje, zbog toga pitam... kasno sam se setio da kasnije mogu imati probleme.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sad si se prisetio da mogu da nastanu problemi, tako da mozes da zaboraviš da si rekao da ćeš dati ovlašćenje ;)

Prenos ne košta milion, već 100€, toliko ako nema, onda nemoj da vozi kola.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@M626: imaš dve opcije: jedna opcija je da daš ovlašćenje za korišćenje vozila, bez prava na prenos trećem licu i sa rokom važenja do isteka registracije. Ovaj dokument te ne štiti od prekršaja koje počini "ovlašćeno lice" ali ti olakšava dokazivanje u slučaju nečega kome si dao auto na korišćenje. Druga opcija koju treba da predložiš kupcu je da umesto da plati overu ovlašćenja plati overu kupoprodajnig u govora a da porez plati pred registraciju. Ugovor mora da sadrži klauzulu da obavezu prijave poreza i troškove u vezi poreza na prenos AP prihvata kupac u ime prodavca. Ovim ste obojica zaštićeni, s tim da ti nemaš vise nikakve obaveze u odnosu na vozilo, kupca i porez. Ti od dana overe KP ugovora (overen u opštini, sudu ili mesnoj kancelariji) si zaštićen od svega što bi moglo biti u vezi sa vozilom (kazne, prekršaji, krivična dela) .  Kupac može da vozi do isteka registracije (samo u Srbiji), moći će da prevede vozilo na svoje ime ali će morati prvo da plati porez na prenos i neće moći bez tvog znanja da ga proda trećem licu.  Ugovor je "jači" od ovlašćenja.

Edited by ForrestGump

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znam, nisam razmisljao pri prodaji, priznajem, inace ne bih tako olako dao auto, no, sad nema nazad.

 
Mislio sam da u ovlascenju navedem da moze samo upravljati vozilo do isteka egistracije i da on snosi svu materijalnu i pravnu odgovornost za slucaj da se nesto desi.

Da li ce ovako sroceno biti dovoljno da me zastiti ako mi stigne neka kazna?

 

Priča ide ovako:

Spletom raznih okolnosti glavni junaci ove istinite priče, koja se proteže od 2009. do dana današnjeg i nije dobila epilog, su moji kumovi. Jedan je bio moj kum na venčanju, drugi je bio kum mojoj ženi, a svo troje (osim mene) su drugovi još od malih nogu, preko istog razreda osnovne škole...

 

Elem, moj kum pozajmi od ženinog kuma golfa 2 (koji se vodi na njegovog oca) da odveze decu svojoj bivšoj ženi. Posle par dana, vozeći auto u BG, u alkoholisanom stanju, na semaforu, čitajući sms-ove, spuca se u nekog SUV-a. Šteta na golfu oko 200€ i to završi sa majstorom, majstor sredi golfa i sve OK.

 

Što se tiče oštećenog SUV-a, tu nastaju dalje pravne peripetije. Krene postupak protiv kuma koji je napravio štetu upravljajući golfom. On se ne odaziva na sudske pozive, izbegava oca drugog kuma uz uveravanja da će "sve rešiti i da neće biti problema". Posle nekog vremena sudija obustavi postupak protiv kuma zbog nedostupnosti i pokrene postupak protiv vlasnika vozila...

 

Pre neki dan stigne presuda na adresu vlasnika vozila: naplata štete 77.000 dinara + zatezna kamata za 6 godina + sudski troškovi 42.000.

 

Kum "štetnik" i dalje uverava sve da će sve rešiti i platiti ceo iznos. Matori kum "vlasnik vozila" pored pozamašnog iznosa koji mu visi nad vratom mora da trpi i svakodnevne pridike svoje supruge što je krajnje naivan ispao jedini krivac, a ni kriv ni dužan...

 

Ne znam što sam vam ovo napisao, ali mislim da ne može da škodi. A ono što ne škodi, može samo da koristi...

 

Živeli!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma kakvo crno ovlacenje bilo kome, ja ga ni rodjenom bratu ne bih dao.

 

Zbog takvih zajebancija sam septembra ove godine jedva preveo Lybru koju sada vozim, pa sam morao da platim dva puta porez na prenos vlasnistva, da bi se posle natezao sa majmunom koji je meni prodao auto kako bi svoje pare vratio nazad.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 Citam i ne verujem ,Pa jel taj golf imao osiguranje???? :question:

Kum je vozio golfa u alkoholisanom stanju.Placa i svoju i tudju stetu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dogovorio sam se sa deckom da uradimo i kupoprodajni ugovor i da auto prebaci na sebe. Srecom pa je razuman :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Kum je vozio golfa u alkoholisanom stanju.Placa i svoju i tudju stetu.

Koliko ja znam , bez obzira na uslove nastale stete (vozio pijan ili ne) , Osiguranje je duzno da je isplati po polisi odgovornosti, e sad oni dalje mogu na osnovu toga, da lice koje je nacinilo prekrsaj u alkoholisanom stanju tuze za naknadu svote koju su isplatili.... Porovereno u DDOR-u.

Tako je inace nastradao jedan moj prijatelj....

Sad verovatno, je osiguranje na kome je bio Golf pokusalo da se izvuce od isplate stete.... Kum je trebao da uzme advokata.... :yes

Share this post


Link to post
Share on other sites

Upravo to je u pitanju. Osiguranje je isplatilo štetu, ali je zbog okolnosti u kojima je šteta nastala tužilo "alkoholisanog vozača", a ovaj neprimanjem sudskih poziva preneo odgovornost na vlasnika vozila...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da.... mislim da to nema sanse da im prodje, odgovoran je samo onaj koji je vozio auto a ne onaj koji ga je pozajmio, pocinilac prekrsaja se zna, postoji zapisnik......Sigurno pokusavaju bezobrazno da izbunare lovu na bilo koji nacin. Treba stari kum da uzme advokata  da im posalje odgovor.... :close:

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 12.4.2013. at 8:16 AM, BaneJ said:

Ha, ha, ha koji ste vi optimisti ...

Moj slučaj.

Prodam Golfa čoveku iz Nove Varoši 2009. godine (došao sav zadihan, pitao jedanput jel može jeftinije, NE, napravili kupoprodajni ugovor sa svim podacima, nismo overili, Subota, ovaj zamolio za ovlašćenje do isteka registracije i kao preneće on to kad istekne registracija jer sada nema para za prenos

 

- sestra koja živi u Bgd-u, sa ovlašćenjem da on sa tim papirom prenese auto na sebe. Overimo to u opštini i sve OK. Od tada je proteklo dosta vode Dunavom.

Ali ...

Pre dve nedelje stiže mi na gajbu sudski poziv iz Nove Varoši zbog vožnje u alkoholisanom stanju u Januaru 2013. godine??? Lik, ladno vozi na moje BG table već četiri godine u nekoj selendri 300 km od Beograda, svake godine produžava registraciju na moje ime a ja nemam pojma o tome. Čak je promenio tablice (novi format) sa starim ovlašćenjem a kao što svi znate bilo je obavezno lično prisustvo vlasnika prilikom preuzimanja novih tablica i saobraćajne dozvole. Nove table su takođe bile BG!!!!

Pošto sam se najblaže rečeno neprijatno iznenadio sada ide opoziv ovlašćenja i zabrana registracije (taksa 200 din.) do daljnjeg - do smaka sveta. A što se tiče suda poslao sam pisano izjašnjenje sa kopijama svih dokumenata pa šta bude.

Imao sam ja i ranije kazni za neprpisno parkiranje od prodatih automobila ali se to rešavalo, skoro pa džentlmenski.

Naravoučenije, NIKAKVA ovlašćenja samo ugovor koji ima rok trajanja i više se ne poznajemo, po cenu da auto ostane neprodat. Ako ne izvrši prenos u predviđenom periodu njegova je briga.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Obavezno ugovor i nema problema. Inače to sa ograničenim trajanjem ugovora nema veze, to niko ne gleda.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naime, dečko koji je kupio auto od mene, i nije ga preveo, dakle vozio na ovlašćenje, imao totalnu štetu. Pošto je utvrđeno da nije kriv, osiguranje isplaćuje ceo iznos štete MENI kao vlasniku vozila na koga se i vodi vozilo!

E sad, naravno da ću mu novac isplatiti kad mi legne na račun, ali čisto da znate šta može da vas zadesi u ovakvoj situaciji. Pošto iznosi nisu mali, niko Vam ne garantuje da će Vam izaći u susret, kao u ovom primeru ja što sam uradio!

Pamet u glavu!

 

 

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stara prica koju stalno potenciramo na forumu prilikom kupoprodaje - prvo i osnovno, prevod...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...