Jump to content
FAS Goran
neshaoct

FLCS poseta ''Našoj fabrici'' u Kragujevcu :)

Recommended Posts

bio je mishonium,sa lybrom karavan

 

Lybru sklapa Iron Man :)

 

Drustvo, bilo mi je fenomenalno. Bas sam se lepo proveo. Fabrika (narocito roboti) me je fascinirala. Nisam imao prilike do sada da vidim to.

Zezanje je bilo odlicno. Klopa u fabrici zadovoljavajuca (kolac je bio dobar), pokloncic simpatican a najvaznije, ljudi u FAS-u su bili bas ljubazni. Ja sam zadovoljan.

 

Evo i nekoliko mojih fotki (mada vec vidjeno):

 

Photo2035.jpg Photo2036.jpg Photo2037.jpg

 

 

Hvala svima na druzenju i nadam se da cemo se uskoro opet organizovati za nesto.

Edited by MISHONNIUM

Share this post


Link to post
Share on other sites

U fabrici k'o dete u prodavnici igracaka. Jedna poseta definitivno nije dovoljna za kompletan utisak. Gomila mladih ljudi u proizvodnji i gumene navlake za cipele.  :)

 

IMAG0402.jpg IMAG0403.jpg

 

IMAG0404.jpg IMAG0405.jpg

 

IMAG0406.jpg  IMAG0408.jpg IMAG0409.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

.............pozdrav odoh u bioskop gleda se IRON MAN 3

 

:thumbsup:

 

Video sam te malopre usput, stao si bio onde kod pijace, ja sam prolazio kroz park i kad si krenuo ja mašem, ali si bio usredsređen na vožnju :thumbup:

 

Ko je sa zelenom Librom, woodoo? ili neko drugi? ne mogu da pohvatam još uvek ko je ko  :turned:

 

 

....izvini nesto sam  bio :rant: ...........ipak je bio HANGOVER III

U fabrici k'o dete u prodavnici igracaka. Jedna poseta definitivno nije dovoljna za kompletan utisak. Gomila mladih ljudi u proizvodnji i gumene navlake za cipele.  :)

IMAG0409.jpg

 

uh gumene navlake..........najgore su

Share this post


Link to post
Share on other sites

^^ma jok, to je najnoviji model air max dizajnirao pininfarina  ;)

Dobro da se neko setio i to da slika...a i cvidze su bile talijanske (nije kina) licno sam proveravao!

Edited by bakara

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja se izvinjavam drustvu sto posle posete nisam otisao na pice i druzenje, al mora da se sljaka. Poseta je bila odlicna, fabrika savremena i sve pod konac, uslovi za rad dobri, klopa odlicna, organizacija posete na vrhunskom nivou. Mene je fascinorao broj Lancia delta automobila koji se voze u FAS. Po neki 500 L , sve ostalo Delta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lancia Delta je njihov sluzbeni auto u Srbiji. Svi koji rade u FAS-u dobijaju Delte. Ostali koji su privremeno ovde voze ostalo iz ponude.

Da li ste isli u preseraj?

Ja sam tamo pozicioniran i nadao sam se da naletim na vas, ali nije bilo sudjeno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nismo bili u preseraju, bili smo u gde se sklapaju karoserije. Koliko sam primetio tamo radnici baš uživaju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pošto pretpostavljam da ni drugi nisu pohvatali ko je ko sa foruma, ja sam obeležio ove koje znam, a neka neko ko zna docrta i ove ostale da znamo ko je ko... 

 

DSC_1124.jpg

 

edit: sad sam skontao da je skroz desno freemen

Edited by SikterBre

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo ukratko kako je bilo, u slici i reči :)

 

Negde oko osam je bilo nešto malo sunca što je bila prilika za fotografisanje po Kragujevcu. Grad je super, ima šta da se vidi i poseti, atmosfera je opuštena.

 

kg p1.jpgkg p2.jpg

kg p4.jpgkg p5.jpg

 

Međutim, nije prošlo ni pola sata kad ono crni oblaci nad gradom...

 

kg p6.jpg

 

Počelo je kao kišica...

 

kg p7.jpg

 

A završilo se kao provala oblaka...

 

kg p8.jpg

 

Samo pola sata kasnije i 2000 metara dalje, kod krsta, asfalt je bio suv kao barut. Šta bi sa onim "kao kiša oko Kragujevca", nemam pojma?

 

kg p9.jpg

 

Tu kod krsta se skupila ekipa mala ali odabrana. Slušali su se subwoofer-i, zavirivalo se ispod haube i tako... standardno :lol:

 

kg p10.jpg kg p12.jpg kg p13.jpg

 

E onda kada su nam se pridružili svi iz Beograda, krenuli smo prema FAS-u. Tu smo već bili u malo većem sastavu.

 

kg p14.jpg kg p15.jpg kg p16.jpg

 

Na kapiji su nam objasnili da nema slikanja u fabrici. Jedino mesto gde je to moguće je prostorija u kojoj je izložen beli 500L sa stotinama potpisa na sebi. To je bila prilika da se malo "isproba" novi Fiat. Motor je bio posebno izložen.

 

kg p18.jpg kg p19.jpg kg p20.jpg

 

Što se fabrike tiče... neverovatna robotika, naši ljudi na montažnim linijama, sve utegnuto, čisto kao u apoteci, bezbednost na prvom mestu, menza vrhunska. Naši ljudi ljubazni kao i uvek. Italijani ćutljivi, gledaju svoja posla.

 

Posle posete fabrici krenuli smo prema Šumaricama. Kragujevčani su nam vešto umakli u saobraćajnoj gužvi pa smo se do Šumarica vozili kako navigacija kaže. Pravo, pa levo, pa stižemo na cilj. Prosto k'o pasulj. E sad... što je ono "levo" zapravo najgora raskrsnica u Kragujevcu, to je posebna priča :dizzy: A tu je bila i kiša, čisto da bude interesantnije.
 

Tako stigosmo do restorana Palisad. Fotke ste već verovatno videli ali evo još jedne...

 

kg p21.jpg

 

Posle izađosmo malo napolje, kao da prošetamo, kad ono opet kiša. E tu sam se smorio najstrašnije, slikam moju žutu aždaju i spakujem foto aparat. Posle sat vremena smo bili u Beogradu.

 

kg p22.jpg

 

Sve u svemu, bilo je sjajno. Zbog kiše smo malo skratili program ali je opet bilo OK. Ekipa, FAS, Kragujevac, sve je bilo super.

 

 

Edited by neshaoct
prebacio slike na FLCS server

Share this post


Link to post
Share on other sites

Update zajednike fotke svi ostali mogu da stave nickove sa foruma da znamo ko je ko.

 

 

DSC_1111.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam u kolima za volanom, pa nek neko ubaci :D

 

Update zajednike fotke svi ostali mogu da stave nickove sa foruma da znamo ko je ko.

 

 

DSC_1111.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

U dve reči: vredi otići. Baš vredi. :thumbup:

 

Na ulazu dobijamo ove lepe, slabo upadljive prsluke :) i ulazi se u fabrički krug u kome (kao što je već rečeno) ima više Lancia Delti nego u ostalom delu Srbije zajedno :D .

Muzej je prva stvar, istorijat industrije u Kragujevcu tj. od livenja topova u drugoj polovini 19. veka do Crvene Zastave i sada FAS-a. Dosta maketa, dosta LED ekrana, dosta slika, pojašnjavanja koliko je ustvari posla bilo da se napravi fabrika kakvu danas imamo u Kragujevcu. Stara fabrika i ova sada nemaju ništa zajedničko. Ni zemlja na kojoj je nikla fabrika nije ista ;) jer su podovi stare fabrike iskopani, pa kopano još nekoliko metara u zemlju, očišćeno sve od gooomile otpada i zagađenja raznih vrsta koje se taložilo decenijama jer nije baš da se mnogo ranije pazilo na ekologiju unutar tog istog fabričkog kruga...a, onda doneto ko zna koliko kubika nove zemlje i nasuto umesto stare koja je odneta. Tek tada shvatimo koliko je lakše kupiti neku livadu i napraviti tu novu fabriku nego uraditi kao u Kragujevcu gde je prvo trebalo doći do čiste livade na kojoj onda praviš sve novo.

 

Posle muzeja se ide u prvo postrojenje...gde ima malo ljudi. :) Delovi idu u više nivoa, tu roboti rade SVE. Ali, ne skoro sve, nego sve. Tu nastaje kostur 500L. Impresivno izgleda kada sve oko vas radi automatski, na više nivoa, delovi 500L idu gore dole oko vas, liftovi ih voze do robota, sve isprojektovano u milimetar, u sekundu ide proizvodnja tačno, precizno. Tu smo prošli i pored jedne od budućih varijanti 500L ;) ...

Onda u drugo postrojenje gde se ubacuje instalacija, motori, menjači, vešanje...naravno i tu gooomila robota koja vari, sklapa, stavlja šoferku...tu ima više ljudi na liniji jer su automobili već u znatno višem stepenu napravljeni i ostaje dosta ručnog posla. E, da...akumulatori prve ugradnje su Exide, ako nekoga zanima ili nije znao. Prilikom oblilaska se dolazi i do samog kraja linije, tj. mesta gde izlaze gotovi modeli 500L u raznim varijantama.

Kao što sam napisao na temi o kupovini 500L, na proizvodnoj traci ide npr. jedan žuti, jedan crveni, iza njega crni, onda zeleni...nema pravila, tj. idu sve boje. Ide dosta sa volanom na desnoj strani (za V.Britaniju), ide dosta za Ameriku i Kanadu (na svakom autu stoji veeeliki papir okačen o haubu na kome piše svašta nešto, pa i to za koje tržište ide), idu benzinci, dizeli, sve jedan za drugim...što bi se reklo šareno da šarenije ne može biti u pogledu boja, paketa i motora. 500L za severnu Ameriku imaju npr. kočione čeljusti ofarbane u belo, veći izbor lepih felni (nema ih ni na slikama koje se za sada vrte po internetu)...

270 automobila po smeni izađe, tri smene po 8 sati...faktički na svakih 106 sekundi bude gotov po jedan Fiat 500L..i tako 5 dana u nedelji.  :thumbup:

Dakle, dok pročitate jednu celu stranu na ovoj temi, napravljen je jedan 500L.

Impresivno je gledati kako roboti rade, a poseta je takva da može da se stane, pogleda, bukvalno se stoji na pola metra od robota (naravno, ograđeni su, tu su i kavezi i staklo...nosite pomenutu zaštitu za noge kao i naočare), može da se usput prozbori koja reč sa radnicima na traci. Hoće ljudi da kažu, objasne...pored naravno posebnog čoveka koji ide sa nama i pokazuje sve u tom pogonu što nas zanima, odgovara na pitanja, pojašnjava, kome je baš posao da bude uz nas.

 

Onda u restoran u okviru fabričkog kruga. Sređeno kao npr. svaki Mek, sve na tom nivou uređenosti, širok izbor hrane...npr. ja sam uzeo supu, svinjsko pečeno meso, kupus salatu sa dodacima ne znam ni ja čega ali je lepo, hleb naravno, kolač nisam mogao. Ali, mogla je umesto supe da se uzme čorba, mogla je umesto svinjskog pečenog mesa da se uzme riba, bilo je i piletine, dosta izbora raznih salata, pečenog krompira, može i voće umesto kolača...kad dođete npr. kod točilica (koje su otprilike na sred restorana tako da je svima jednako blizu), imate rashlađenu negaziranu vodu, negaziranu vodu na sobnoj temperaturi, rashlađenu gaziranu (nju sam sipao sebi)...možda ima i nekih sokova na ostalim točilicama nisam dalje gledao...ali ono...rashlađena negazirana i negazirana na sobnoj temperaturi... :)

 

Uglavnom:

 

Sledeća poseta je u petak 28.06.2013. godine.

 

Krenite sa prijavljivanjem. Treba da nas bude 20 da bi se išlo, a opet računajte na maksimum od 30. Dobićete u jednom od narednih dana opet onaj masovni Email. :thumbup:

 

1. Neša

2.

3. 

.

.

.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Može opet, ali evo...obeležićemo ljude koji su već bili plavom bojom, pa ako se slučajno dogodi da imamo više od 30 prijavljenih (i potvrđenih), onda će prednost dobiti oni koji nisu bili iako su eventualno ispod 30. mesta... ;)

Naravno, bio sam i ja, ali nisam plav :D jer moram opet ići ako se bude išlo... :thumbup:

 

1. Neša

2. matdjo

3. 

4.

.

.

.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...