Jump to content
FAS Goran
neshaoct

Moto GP: Počinje nova sezona

Recommended Posts

Markes ''slomio'' Kvartarara za trijumf u Mizanu

 

Screenshot_24.jpg

 

Vozač Repsol Honde Mark Markes upisao je sedmu pobedu ove sezone, pošto je slavio na 13. trci ovogodišnjeg Moto GP šampionata. Aktuelni šampion je napravio veliki korak ka osvajanju svoje osme titule u karijeri 77. trijumfom u karijeri, svojim šestom na stazi ''Marko Simončeli''. Na taj način je došao do četvrtog mesta na listi pobednika svih vremena, a ispred njega su Anhel Nijeto, Valentino Rosi i rekorder Đakomo Agostini sa 122 pobede. Španac je u cilju imao devet desetinki prednosti u odnosui na Fabija Kvartarara iz Petronas Yamahe, dok je treći bio vozač fabričke Yamahe Maverik Vinjales.

 

Markes je u Mizanu slavio pošto je tokom cele trke pratio Kvartarara, koji je vodio od samog starta. Branilac titule je strpljivo čekao trenutak za napad, a on je došao u poslednjem krugu kada je mladi Francuz reagovao kod prvog, ali kod drugog nije imao snage da uzvrati udarac. Španski motociklista je tako vozača Petronas Jamahe sprečio da se prvi put nađe na najvišem stepeniku pobedničkog postolja u kraljevskoj klasi. Vinjales se u prvom delu trke držao uz vodeći dvojac, ali je potom posustao, međutim njegovo treće mesto nijednog trenutka nije ugroženo. Najbolji među ostalima bio je Rosi, ispred Franka Morbidelija iz Petronas Yamahe, vozača Dukatija Andree Dovicioza i Pola Espargara koji vozi za KTM. Među prvom desetoricom našli su se i Đoan Mir, Džek Miler i Danilo Petruči.

Sedmom pobedom, Markes je napravio još jedan veliki korak ka osvajanju titule, pošto ima 275 bodova, 93 više od Dovicioza. Moto GP šampionat se nastavlja već narednog vikenda Velikom nagradom Aragona.

 

Tok trke:

Od starta je poveo Vinjales, ispred Kvartarara, Molrbidelija, Markesa, Espargara i Rosija, da bi se Markes probio pored sunarodnika u prvom krugu, a zatim i Italijana na Petronas Yamahi. Rins je u međuvremenu pretekao Rosija, a vodeća trojica su pobegla na više od sekunde od Morbideliju. Kvartararo je napao Vinjalesa u trećem krugu, a vozač Jamahe je potom izgubio poziciju i od branioca titule. Rins je u šestom krugu otišao preširoko, što je omogućilo Rosiju i Doviciozu da ga preteknu, dok su se Kvartararo i Markes odvojili od Vinjalesa. ''Doktor'' je napredovao za još jedno mesto pošto se našao ispred Espargara, a Morbideli je bio manje od sekunde ispred njega. Razlika između Kvartarara i Markesa je bila minimalna, isto kao i između Morbidelija i Rosija, ali promena pozicija nije bilo. Rins je pošto je pretekao Espargara nedugo zatim napravio grešku i izleteo sa staze. Rosi je posle mnogo muke konačno uspeo da pretekne Morbidelija u 18. krugu i preuzme četvrto mesto, a Vinjales je tada već 7 sekundi ispred njega. Markes je pretekao Kvartarara na početku poslednjeg kruga, mladi Francuz mu je uzvratio, ali ne zadugo posle tog manevra Španac je uspeo da se odvoji i trijumfuje.

 

preuzeto sa - sportklub.rs

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najbrži u Aragonu: Markes deveti put na polu u sezoni

 

Mark-Markes aragon.jpg

 

Kako prenosi Sport Klub, vozač Honde Mark Markes sa pol pozicije će početi Veliku nagradu Aragona, 14. trku ove sezone. Aktuelni šampion će 61. put u karijeri startovati sa prve pozicije, deveti put ove sezone. Španac je štopericu zaustavio na 1:47.009. Inače, Markez je na stazi u Aragonu trijumfovao u poslednje tri godine. Sa druge startne pozicije krenuće Fabio Kvartararo. Francuz je imao odličan poslednji krug, u tri sektora je bio brži od Markesa, ali je u poslednjem posustao pa je završio sa 0.327 sekundi zaostatka. U prvom startnom redu naći će se i Maverik Vinjales, koji je imao vreme 1:47.472. Slede Džek Miler, Aleš Espargaro i Valnetino Rosi, te Kal Kračlou, Franko Morbideli i Đoan Mir.

 

Inače, u kvalifikacijama nije mogao da učestvuje Pol Espargaro koji je povredio levu ruku tokom četvrtog treninga. Kako je kasnije saopšteno, došlo je do preloma, pa Espargaro neće učestvovati u trci. Trka je na programu u nedelju od 13 časova.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Markez i kad nije najkonkuretniji na nekoj stazi (što je retko) prati nekog,juče odvalio ih na kvalifikacijama i njega niko ne prati.Samo Kvartararo juče parirao Markezu i to do zadnjeg sektora do onog dugačkog pravca gde nije imao šanse jer mu Yamaha ograničila broj obrtaja i realno ima manju brzinu. Ove godine najbrži vozač Yamahe a nema podršku od iste 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aragon je Markesov, Doviciozo odličan do drugog mesta

 

Mark-Markes aragon 2019.jpg

 

Kako prenosi Sport Klub, pobednik trke za Veliku nagradu Aragona, 14. u ovogodišnjem Moto GP šampionatu je vozač Honde Mark Markes. Na najboji način je vozač Honde obeležio jubilej i 200. trku u šampionatu. Drugo mesto pripalo je vozaču Dukatija Andrei Doviciozu koji je dva kruga pre kraja u borbi za drugo mesto obišao Maverika Vinjalesa. Vinjales još nije ni shvatio šta se dogodilo kada ga je pretekao i Džek Miler koji je na kraju na svom Dukatiju došao do trećeg mesta, a Vinjales i Yamaha morali su da se zadovolje četvrtom pozicijom.

 

Markes je bio dominantan i u kvalifikacijama, a u samoj trci se odvojio već nakon starta i do kraja se nije osvrtao. Maverik Vinjales nije najbolje startovao što je Markes odlično umeo da iskoristi i da već na startu svima stavi do znanja da neće biti lak zadatak da mu se oduzme pobeda u Aragonu. Nakon velike borbe i izborene druge pozicije, Vinjales je u poslednja dva kruga ipak ostao bez podijuma. Odličnu trku vozio je Andrea Doviciozo koji nije briljirao u kvalifikacijama, ali je tokom trke odlično napredovao i uspeo da izbori mesto na podijumu. Videli smo nekoliko zanimljivih borbi za pozicije, a na kraju su se među pet najboljih našli Maverik Vinjales na četvrtom i Fabio Kvartararo.

Prvih deset u Aragonu su kompletirali Kal Kračlou, Aleiš Espargaro, Valentino Rosi, Aleks Rins koji je tokom trke imao kaznu dugog kruga zbog incidenta sa Frankom Morbidelijem u prvom krugu i Takaki Nakagami. Šampionat se nastavlja 6. oktobra Velikom nagradom Tajlanda.

 

Morbideli prihvatio Rinsovo izvinjenje nakon trke

Aleks Rins izgurao je sa staze i izbacio iz trke Franka Morbidelija već u prvom krugu na Velikoj nagradi Aragona, a po završetku trke došao je u Morbidelijev boks da se izvini. Rins je za incident kažnjen jednim dugim krugom, a trku je završio na devetom mestu.

 

Markes: Nije bilo lako, znao sam da Dovi neće odustati

Vozač Honde Mark Markes istakao je da je od početka bio siguran u svoju strategiju tokom trke za Veliku nagradu Aragona. Španac je trijumfovao u Aragonu četvrtu godinu zaredom. U generalnom plasmanu sada ima 300 bodova, čak 98 više od drugoplasiranog Andree Dovicioza. Upravo je Italijan nedeljnu trku završio na drugom mestu. ''Bio sam siguran u svoju strategiju. Od početka sam imao jasnu ideju šta želim, da održavam razliku u odnosu na rivale. U jednom momentu Vinjalaes je bio blizu, vozi je nekoliko krugova fantastično. Ipak, uspeo sam da odolim. Možda je izgledalo lako, ali nije jer Doviciozo nikad ne odustaje'', rekao je Markes.

 

preuzeto sa - Auto Blog

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rosi menja šefa tima

 

196776-Valentino-Rosi.jpg.9d7acc90da8ad726c239a51a7e774324.jpg

 

Kako prenosi Sport Klub, Silvano Galbusera biće na poziciji šefa ekipe Valentina Rosija do kraja ove sezone u Moto GP šampionatu. Galbusera je sa italijanskim vozačem radio od 2014. godine. Na toj poziciji je zamenio Džerija Burdžisa, sa kojim je Rosi osvojio svih sedam titula u kraljevskoj kategoriji. Kako se navodi, vozač Jamahe mogao bi za narednog šefa ekipe da izabere Davidea Munjoza, koji trenutno radi sa Nikolom Bulegom. Španac je u prošlosti sarađivao i sa Frančeskom Banjajom, Pablom Nietom i Maverikom Vinjalesom. Rosi se nada da će sledeće sezone beležiti bolje rezultate. Poslednji put na podijumu našao se u aprilu u Ostinu, a pet trka pred kraj sezone je šesti u poretku vozača.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Težak pad Markesa obeležio prvi trening u Tajlandu

 

5d97b43e99e29_markespad.jpg.5b1f3ec33117a500e02c7b52bd8fbd9c.jpg

 

Kako prenosi Sport Klub, prvi slobodni trening pred nedeljnu Veliku nagradu Tajlanda u Moto GP kategoriji obeležio je težak pad aktuelnog šampiona i vodećeg u generalnom plasmanu Marka Markesa. Španac je na nešto više od pet minuta pre kraja treninga pao sa Honde u jednoj krivini i prizor zaista nije bio naivan. Zadnji deo njegovog motora bukvalno raspao, ali srećom Markes je vrlo brzo stao na noge i vidno šepajući, uz pomoć ljudi iz redarske službe, otišao do vozila hitne pomoći. Petostruki prvak sveta je transportovan u obližnji medicinski centar, gde će biti obavljeni detaljni lekarski pregledi. Markes je skoro sat vremena posle incidenta prebačen u bolnicu u Buriramu zbog daljih pregleda leve noge i leđa.  Španac je u trenutku pada imao najbolje vreme (1:31.187), ali su ga do kraja prvog treninga pretekli Fabio Kvartararo (Jamaha, 1:31.170) i Maverik Vinjales (Jamaha, 1:30.979). Kvalifikacije su u subotu u 9:10, a trka u nedelju u 9 časova uz prenos na Sport Klubu 3.

 

Markes: Nisam mogao da dišem

Vozač Repsol Honde Mark Markes rekao je da osećao bol u celom telu posle pada tokom prvog treninga pred Veliku nagradu Tajlanda, ali da se brzo oporavio i zato vratio na stazu. Španski motociklista, koji već ovog vikenda u Buriramu može da osvoji šestu titulu u kraljevskoj klasi, a osmu ukupno, doživeo je težak udes u sedmoj krivini. Markes je bio jasno potresen posle pada i jedva je hodao, pa je prebačen u lokalnu bolnicu, ali se vratio na stazu za drugi trening, koji je završio na šestom mestu. „Pet sekundi nisam mogao da dišem. Iz tog razloga sam bio na tlu, na šljunku. To je trajalo pet sekundi, ali je meni izgledalo kao da je prošlo 20. Bio je to jak udarac, postepeno mi je bilo bolje i kad sam stigla u medicinski centar već sam bio u redu. Ali, shvatam da lekari moraju da procene situaciju na najbolji način, zbog toga smo i otišli u bolnicu, ali je najvažnije da sam ja dobro. Boli me sve, ali najveći problem mi je bilo to što nisam mogao da dišem“, rekao je Markes.

 

Markes je objavio da je potpuno zatvorio gas pre udesa, što obično ne radi u komplikovanim krivinama koje idu udesno. „Bio sam mnogo sporiji nego u normalnim krugovima jer sam išao iz boksa. Imao sam nove pneumatike, možda staza nije bila dovoljno čista, ali je to normalno. Glavna razlika je da obično u toj krivini ne zatvarate gas. U tom krugu sam ga ja zatvorio potpuno jer sam jurio. Kada se to desi, dođe do problema sa zadnjom gumom. Nije bio mehanički problem, više je to moja greška jer sam vozio sporo. Možda je veći problem od te promene vožnje bilo to što pneumatik nije bio spreman ili je taj deo staze bio prljav, teško je razumeti“, naglasio je Markes. Do kraja sezone Moto GP šampionata ostalo je još pet trka, a Markes u generalnom plasmanu ima 98 bodova prednosti u odnosu na Andreu Dovicioza. To ujedno znači da mladi Španac titulu može da obezbedi u Buriramu ukoliko osvoji barem dva boda više od vozača Dukatija.


preuzeto sa - Auto Blog


5d97b4b5c5de0_unnamed(6).jpg.5be475bf917592d487115a80aa3541fc.jpg Sport Klub video: Težak pad Marka Markeza na prvom treningu u Tajlandu

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sjajni Kvartararo uzeo pol u Tajlandu, novi pad Markesa

 

196833-Fabio-Kvartararo.jpg

 

Kako prenosi Sport Klub, Fabio Kvartararo će startovati prvi na Velikoj nagradi Tajlanda u nedelju, drugo mesto u kvalifikacijama je osvojio Maverik Vinjales dok je treći bio Mark Markes. Tokom Q1 su najpre vodili Pol Espargaro i Kal Kračlou, a u vrhu su tada bili Peko Banjaja i Taki Nakagami. U Q1 je bio i Danilo Petrući, ali je on posle prvog izlaska na teren bio tek na 11. poziciji. Petrući se uozbiljio i uspeo je da dođe do prvog mesta, Kračlou je narpavio drugo vreme, a na tri minuta do kraja Q1 dela kvalifikacija je pad imao Frančesko Banjaja. Ipak u samom finišu je Pol Espargaro došao do druge pozicije, a Kal Kračlou nije uspeo da odgovori. Q2 deo kvalifikacija je odlično počeo Mark Markes, ali je još u prvom izlasku Fabio Kvartararo uspeo da se popne na prvo mesto postavši prvi vozač koji je vozio ispod 1:30 krug na stazi u Buriramu. Markesovo vreme je inače bilo samo 11 hiljaditinki lošije, a odličan je bio i Maverik Vinjales.

 

Inače u prvom delu treninga je udes imao Valentino Rosi koji je tada bio deveti, a skuterom je stigao na vreme do garaže kako bi probao još jednom da izađe na stazu. U nastavku je Fabio Kvartararo i dalje dominirao, a veliki kiks je imao Mark Markes koji je izleteo u petoj krivini. Bilo je tada manje više jasno da jedino Maverik Vinjales može da ugrozi Kvartarara koji je vozio odlično ali je i sam pao i u šljunku je završio kvalifikacije. Vinjales je uspeo da se domogne druge pozicije. Vozači koji su pali nisu doživeli ozbiljnije povrede. Kvartararo je kvalifikacije završio sa krugom 1:29.719 što je i rekord staze, Vinjales je imao zaostatak od 106 hiljaditinki, a Markes 202 hiljaditinke. Četvrto vreme je imao Morbideli, peto Petrući, a sledili su Džek Miler, Doviciozo, Mir, Rosi, Rins, Pol Espargaro i Aleš Espargaro.

 

preuzeto sa - Auto Blog

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

cestitam Markezu na 6oj sampionskoj tituli u kraljevskoj klasi,bez premca je,mnogo je mocan,Kvartaru ,sve cestitke,decko ima 20 godina,a vozi kao da je par godina u motoGP.a Horhe Lorenco,nekad bese sampion i fantastican vozac.

Navijam za Dukati i Dovija,al nema tu energiju kao Markez,a siguran sam da bi jos bolji motoGP bio da je tu Kejsi Stoner 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Markes ugrabio osmu titulu

 

Mark-Markes titula.jpg

 

Kako prenosi Sport Klub, vozač Repsol Honde Mark Markes osvojio je šestu titulu u kraljevskoj klasi, a osmu ukupno, trijumfom na Velikoj nagradi Tajlanda, 15. trci ovogodišnjeg Moto GP šampionata. Španac je do nove odbrane naslova prvaka stigao četiri trke pre kraja, pošto ima nedostižnu prednost od 110 bodova u odnosu na Andreu Dovicioza na Dukatiju, koji je u Buriramu bio četvrti. I to je učinio tako što je na 15 trka imao samo jedno odustajanje, devet je završio na najvišem stepeniku pobedničkog postolja, a preostale na drugom mestu. Više titula u kraljevskoj klasi od Markesa sada imaju samo dvojica vozača - Valentino Rosi sedam i Đakomo Agostini osam. Upravo Agostini je rekorder po ukupnom broju titula, pošto ih je tokom karijere osvojio 15. Markes je na stazi ''Čang'' upisao devetu pobedu ove sezone, a 79. u karijeri, pošto je u samom cilju bio bolji od Fabija Kvartarara iz Petronas Yamahe, koji je jurio prvu pobedu u najjačoj kategoriji. Na kraju je sada već osmostruki svetski šampion bio 171 hiljaditinku ispred mladog Francuza, a njima dvojici se na podijumu pridružio Maverik Vinjales na Yamahi.

 

Velika nagrada Tajlanda odlučena je u samom cilju, a od starta je bilo jasno da će pobednika odlučiti duel Kvartarara i Markesa. Vozač Petronas Yamahe je držao vođstvo do poslednjeg kruga, a razlika između njega i španskog motocikliste je gotovo sve vreme bila unutar pola sekunde. Markes je na početku trke jednom pokušao da preuzme vođstvo, ali je otišao preširoko, a drugi put je u napad krenuo u poslednjem krugu. Usledio je odgovor Kvartarara u poslednjoj krivini, ali je vozač Repsol Honde reagovao i uspeo da slavi u triler završnici. Vinjales je na trećem mestu vozio usamljenu trku, brzo je izgubio korak za vodećim dvojcem, koji je počeo da sustiže u drugoj polovini, ali nije mogao da ih ugrozi. Doviciozo je bio najbolji među ostalima na četvrtom mestu, 11 sekundi iza Markesa, a dve desetinke ispred Aleksa Rinsa na Suzukiju. Šesti je bio Franko Morbideli na drugoj Petronas Yamahi, ispred vozača Suzukija Đoana Mira i Rosija, dok su najbolju desetoricu kompletirali Danilo Petruči i Takaki Nakagami.

 

Ovogodišnji Moto GP šampionat nastavlja se Velikom nagradom Japana na stazi ''Tvin Ring Motegi'' 20. oktobra.

 

Markes: Nije bilo lako

 

Španski motociklista Mark Markes rekao je da je za njega ova godina neverovatna pošto je na Velikoj nagradi Tajlanda obezbedio osmu titulu šampiona sveta.

 

Mark-Markes 2019.jpg

 

Vozač Repsol Honde je trijumfovao u Buriramo posle direktnog okršaja sa Fabiom Kvartararom iz Petronas Yamahe i do nove titule, šeste u kraljevskoj klasi poslednjih sedam godina, došao je četiri trke pre kraja sezone. Markes sada ima 110 bodova prednosti u odnosu na Andreu Dovicioza, koji brani boje Dukatija, pošto je Italijan bio četvrti na stazi ''Čang''. ''Svi su pokušali da me pobede, nije bilo lako. Tokom celog vikenda sam pokušao da pobedim, bez obzira na titulu i razliku između mene i Dovija. Cilj mi je bio da pronađem najbolji način da dođem do trijumfa, a to sam i uradio. Fabio je bio izuzetno brz u jednom delu trke, u jednom trenutku je malo i povećao razliku, ali sam ga sustigao. Bila je ovo neverovatna godina, ceo tim je odradio odličan posao. Sada je vreme da uživamo i proslavimo titulu'', rekao je Markes. Iako su još četiri trke ostale do kraja sezone, Markesova je bila gotovo savršena do sada. Na 15 trka je upisao devet trijumfa, uz pet drugih mesta i samo jedno odustajanje.

 

preuzeto sa - Auto Blog

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Markesu pol i na Motegiju

 

Mark-Markes motegi.jpg

 

Svetski šampion Mark Markes prvi put u karijeri osvojio je pol poziciju na Velikoj nagradi Japana, pa je tako kompletirao pol pozicije na svim trkama. Vozač Repsol Honde je u kvalifikacijama bio najbrži u vremenu 1:45.764, a iza Španca nalazi se tandem Petronas Yamahe Franko Morbideli sa 132 i Fabio Kvartaro sa 181 stotinkom zaostatka. Na četvrtom mestu je Maverik Vinjales iz Monster Enerdži Yamahe, peti je Kal Kračlou iz Honde Castrol, dok je na šestoj poziciji vozač Pramak Rejsinga Džek Miler. Sledi tandem Dukatija Doviciozo-Petruči, deveti je Aleš Espargaro, a deseti Valentino Rosi.

Trka je na programu u nedelju od 8.00 po srednjoevropskom vremenu, uz direktni prenos na Sport klubu.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Neka korist od kablovske,ovo vraćanje nazad za gledanje.Moto 2 odlična trka  pa moto 3.Moto GP najslabiji za gledanje 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Markes dominantno do izjednačenja sa Duanom!

 

Mark-Markes mo.jpg

 

Mark Markes trijumfovao je na Velikoj nagradi Japana, 16. trci ovogodišnjeg Moto GP šampionata i tako doneo japanskom proizvođaču titulu u konkurenciji konstruktora. Markes je na stazi Tvin Ring Motegi upisao desetu pobedu ove sezone, a 80. u karijeri. Ujedno je ostvario 54. trijumf u kraljevskoj klasi, čime se izjednačio sa Mikom Duanom, a više od njih dvojice imaju samo dvojica vozača, a to su Đakomo Agostini sa 68 i Valentino Rosi sa 89. Španac je pre dve nedelje u Tajlandu obezbedio osmu titulu, a isto kao i na toj trci najbliži mu je bio Fabio Kvartararo iz Petronas Yamahe. Mladi Francuz je u cilju imao oko sekunde zaostatka, a na podijumu se uz njih dvojicu našao i Andrea Doviciozo na Dukatiju.

 

Borba za pobedu u Motegiju rešena je još u prvom krugu pošto je Markes poveo, Kvartararo ga pretekao posle nekoliko krivina, a Španac potom uzvratio udarac. Postepeno se od tada osmostruki svetski šampion odvajao od rivala, a razlika je smanjena tek u samom finišu, kada se Kvartararo našao pod velikim pritiskom. Doviciozo se probio do treće pozicije posle borbe sa drugim vozačem Petronasa Franka Morbidelija i Maverikom Vinjalesom na Jamahi, a u finišu je neverovatnom brzinom sustigao Francuza. Međutim, ponestalo mu je vremena da ga ugrozi, a Kvartararu uz novo drugo mesto ide i titula za najboljeg novajliju sezone. Sa druge strane, Dovi je stigao do 100. pobedničkog postolja u karijeri.

 

Najbolji među ostalima na kraju je bio Vinjales koji je bio dve i po sekunde iza Markesa, a šest ipo ispred vozača LCR Honde Kala Kračloa. Morbideli je bio sedmi, ispred dvojca Suzukija Aleksa Rinsa i Đoana Mira, koje su sledili Danilo Petruči na Dukatiju i vozač Pramak Dukatija Džek Miler. Veliku nagradu Japana obeležilo je i odustajanje devetostrukog svetskog šampiona Valentina Rosija četiri kruga pre kraja, dok je Markesov timski kolega Horhe Lorenco zauzeo 17. poziciju. Petostruki svetski šampion je bio 40 sekundi iza šampiona. Iako je borba za titulu rešena, Markes je povećao svoju prednost i sada ima 350 bodova na čelu plasmana, a prate ga Doviciozo sa 231 i Rins i Vinjales sa po 176.

Naredna trka vozi se već narednog vikenda Velikom nagradom Australije na stazi Filip Ajland.

 

preuzeto sa - Auto Blog

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kvartararo: Očekivali između 50 i 90, imamo 163 boda

 

fabio-kvartararo 002.jpg

 

vozač Petronas Yamahe Fabio Kvartararo osigurao je u nedelju na Velikoj nagradi Japana naslov najboljeg novajlije godine plasiravši se na svoj senzacionalni šesti podijum u sezoni. Njegov timski kolega Franko Morbideli stigao je šesti na cilj i tako kompletirao još jedan fantastičan vikend za tim iz Malezije.

 

''Oduševljen sam ovim vikendom jer smo ispunili cilj koji smo zacrtali na početku sezone. Stremili smo tome da budemo najbolji novi tim na početku sezone, a već smo to ispunili. Imamo 163 poena, što je neverovatno, s obzirom da smo očekivali između 50 i 90'', izjavio je Fabio Kvartararo, koji je u paru sa timskim kolegom Morbidelijem ostvario veliki uspeh. ''Veliko smo iznenađenje za čitav Moto GP i ponosan sam što sam izabran za novajliju godine. Kada pogledam prethodnu godinu, vidim da sam se borio da u Moto2 kategoriju završim među prvih 15 i svestan sam koliko toga dugujem Petronas Yamaha timu. Dao sam svoj maksimum kako bih im pomogao i mislim da smo zajedno ostvarili fantastičan rezultat'', dodao je 20-godišnji vozač Petronas Yamahe. ''I dalje se trudimo da osvojimo dobre pozicije u šampionatu, ali se trudimo da ne razmišljamo toliko o plasmanu. Idemo trku po trku, pa ćemo videti kako će proći''.

 

Markes: Dobra analiza tima, ali i malo sreće

Posle titule u individualnoj konkurenciji Repsol Honda je obezbedila trofej i u konkurenciji konstruktora, a Mark Markes stigao je i do 10. pobede u sezoni, a ukupno 80. u već veoma bogatoj karijeri. U Japanu je na stazi Tvin Ring Motegi bio brži od Fabija Kvartarara iz Petronas Yamahe i Andree Dovicioza na Dukatiju.

 

''Trka se odvijala onako kako smo u timu i predvideli. Tim je odlično odradio posao i analizirao sve potrebne aspekte, Predvideli smo ritam od niskih 46, ali je problem bio u tome što sam mogao da vozim dobro sa ritmom od visokih 45. Sada to nije bilo toliko dobro, znali smo da je gorivo na granici. Pokušavao sam da budem veoma miran i da održavam ostojanje. Na kraju sam imao i sreće, na jedan i po krug pre kraja upalio se alarm za gorivo, koji znači da imam goriva za još tri kruga. Na kraju sam imao dovoljno kontrole da prođem ciljnu liniju sa prve pozicije. Ovo je moja najbolja sezona u Moto GP šampionatu. Imao sam 13 pobeda zaredom 2014. godine, ali tada je postojala velika razlika u nivoima proizvođača. Motocikli su bili mnogo drugačiji. Sada je mnogo konkutentnije, postoje četiri različita proizvođača koji mogu da se takmiče za pobedu. Bili smo veoma konstantni, pokrili smo svoje slabije tačke i preživeli smo teške trenutke. Ipak, nije lako - treba izaći na kraj sa pritiskom i sa činjenicom da svi čekaju vaš pad'', dodao je španski motociklista.

 

Naredna trka vozi se već narednog vikenda Velikom nagradom Australije na stazi ''Filip Ajland.''

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Doviciozo: Nema opuštanja, hoću drugo mesto

 

Andrea-Doviciozo rb.jpg

 

Pred vozačima MotoGP šampionata je još jedan trkački vikend. Posle Japana sledi Velika nagrada Australije i trka na ostrvu Filip, a Italijan Andrea Dovicizo je kazao da mu je to jedna od najzahtevnijih staza. Šampionska trka je gotova. Još u Tajlandu je titulu overio Mark Markes, a Andrea Doviciozo je veoma blizu da pobedi u borbi za vicešampionsku titulu. Ima 55 bodova ispred Aleksa Rinsa i Maverika Vinjalesa koji dele treću poziciju u generalnom plasmanu. Do kraja šampionata su ostale trke u Australiji, Maleziji i Valensiji tako da je 75 bodova još uvek u igri.

 

''Iako sam zaradio nekoliko poena u odnosu na moje najbliže rivale u Motegiju, ne mogu da se opuštam ako želim da ostanem na drugom mestu u generalnom plasmanu. U svakom slučaju odlučan sam da napravim dobar rezultat u Australiji. Na papiru ostrvu Filip je najveći izazov za nas od sve tri trke u nizu, ali takođe je tačno da sam završio treći i to je neki šablon koji treba da pratimo'', rekao je Andrea Doviciozo pred Veliku nagradu Australije.

 

Andrein timski kolega Danilo Petrući je takođe optimističan pred trku na ostrvu Filip. ''Ta staza zahteva poseban stil vožnje. U poslednje dve trke imao sam neke probleme sa temperaturom pneumatika, ali mislim da će u Australiji biti drugačije. Nisam daleko od drugog mesta, što ostaje cilj i mislim da je moguće ostvariti. Ne mogu da budfem zadovoljan rezultatom u Japanu i želim da napredujem na ostrvu Filip jer je takva staza. Dobra prilika za korak napred'', kazao je Petrući koji nije završio među najboljih šest od Velike nagrade Nemačke.

Dukati je inače poslednji trijumf na ovoj stazi ostvario još 2010. godine kada je najbrži bio Kejsi Stoner. Akcija na stazi na ostrvu Filip počinje u noći između četvrtka i petka u ponoć. Direktan prenos je na Sport Klubu 2.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Australija sve 3 kategorije super za gledanje.Markez opet pobedio mada je Vinjales izleteo u zadnjem krugu,iako je vodio većinu trke.Yamaha brza u krivinama ali spora na pravcu.Aprilja i Janone odlični.Petrući izbacio Kvartarara u prvom krugu 

 

Screenshot_20191027-112519.jpgScreenshot_20191027-112435.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Markes ''slomio'' Vinjalesa za trijumf u Australiji

 

Mark-Markes aus2019.jpg

 

Mark Markes slavio je na Velikoj nagradi Australije, 17. trci ovogodišnjeg Moto GP šampionata. Španac je na stazi ''Filip Ajland'' upisao petu pobedu zaredom, 11. ove sezone, a 81. u karijeri, pretekavši Maverika Vinjalesa na Yamahi na početku poslednjeg kruga. Vinjales, međutim, nije bio najbliži Markesu na kraju pošto je napravio veliku grešku nekoliko krivina pošto je izgubio vođstvo. Tako je kao drugoplasirani kroz cilj prošao Kal Kračlou na Hondi ekipe LCR, dok je treće mesto zauzeo domaći vozač Džek Miler, koji brani boje Pramak Dukatija.

 

Velika nagrada Australije pružila je mnogo uzbuđenja, a u prvih deset krugova osmorica vozača su se borila na samom čelu. Devetostruki svetski šampion Valentino Rosi je bio taj koji je poveo, na prvoj poziciji se potom iznenađujuće našao i Andrea Janone na Apriliji, potom i Kračlou, da bi zatim kontrolu preuzeo Vinjales. Zajedno sa šampionom vozač Yamahe je uspeo da se odvoji od rivala, a razlika između vodeće dvojice bila je minimalna. Markes nije ni pokušao da napadne za vođstvo tokom 15 krugova, da bi to učinio na startno-ciljnom pravcu na kraju pretposlednjeg kruga, a Vinjales nije imao odgovor na to. Mlađi od dvojice Španaca napravio je veliku grešku samo nekoliko krivina kasnije i ostao bez plasmana, pa je Kračlou nasledio drugu poziciju. U borbi za treće mesto učestvovala su sedmorica vozača, a na kraju je ona odlučena u duelu vozača Pramaka, a Miler je na kraju bio 55 hiljaditinki ispred Frančeska Banjaje. Prošlogodišnji šampion Moto2 kategorije je ipak došao do najboljeg rezultata u kraljevskoj klasi, i to pošto je startovao sa 15. pozicije. Peto mesto pripalo je Đoanu Miru na Suzukiju, ispred Janonea, vozača Dukatija Andree Dovicioza i Rosija, koji je na ''Filip Ajlandu'' upisao 400. start u karijeri. Najbolju desetoricu kompletirali su drugi vozač Suzukija Aleks Rins i Aleš Espargaro na Apriliji.

 

Pored Markesovog trijumfa, Vinjalesove greške i sjajnih duela, trku je obeležio i incident na samom startu u kojem su učestvovali vozač Dukatija Danilo Petruči i Fabio Kvartararo iz Petronas Yamahe. Italijan je bačen sa motora, dok je Kvartararo napravio grešku, pa su obojica završili pored staze srećom bez velikih posledica. Markes je titulu obezbedio još u Tajlandu, a dve trke pre kraja sezone ima 375 bodova, 135 više od Dovicioza, dok je Rins preuzeo treće mesto i sada ima 183. Naredna trka Moto GP šampionata vozi se već narednog vikenda za Veliku nagradu Malezije na stazi Sepang.

 

Tok trke:

Od starta na Filip Ajlandu poveo je Rosi, ispred Kračloa, a nedugo zatim viđen je veliki incident, pošto je Petruči izbacio sa staze Kvartarara i sebe. ''Doktor'' se brzo odvojio na više od pola sekunde od Britanca, a sledili su ih Janone, Markes, Aleš Espargaro i Vinjales. Markes je u trećem krugu pretekao Janonea u borbi za treće mesto, ali mu je Italijan uzvratio, dok se Vinjales probio na petu poziciju. Kračlou je krug kasnije pretekao Rosija, a isto je učinio i Janone, koji je nedugo zatim i poveo, ali to nije potrajalo, pošto mu je vozač LCR Honde uzvratio udarac. Vinjales je u međuvremenu pretekao Markesa, koji je u kratkom razmaku uspeo da se nađe ispred obojice vozača Yamahe, a potom i ''Manijaka''. Rosi je izgubio poziciju od svog timskog kolege, a zatim i starijeg Espargara, dok je Janone napao šampiona, ali se nije dugo zadržao ispred njega.

 

Rins je napredovao nekoliko pozicija, pa se probio do šestog mesta, ispred Rosija, kojeg je pretekao i Doviciozo, dok je Vinjales napao Janonea, a zatim i Markesa. Vozaču Yamahe nije bilo potrebno mnogo vremena da povede, dok se njegov timski kolega probio na sekundu od njega. Kračlou je zatim izgubio pozicije i od Markesa i od Janonea, a vodeća trojica su se potom odvojili na više od sekunde od pratilaca. Janone je predvodio drugu grupu, a pratili su ga Rins, Rosi, Espargaro, Doviciozo i Miler, da bi se vozač Suzukija i ''Doktor'' probili na njeno čelo. Rosi je pretekao Rinsa na sredini trke, dok je Kračlou posustao u borbi sa vodećim dvojcem, isto kao i vozači Aprilije nešto dalje iza. Doviciozo se probio do pete pozicije, sa sobom je poveo i Milera, a zatim je napao Rosija, koji je brzo uzvratio udarac. Nedugo zatim, i Dovi i Australijanac su se probili ispred vozača Yamahe, a potom je isto učinio i Banjaja, koji je pretekao i vozača fabričkog Dukatija. Razlika između Vinjalesa i Markesa je bila minimalna, ali vozač Repsol Honde nije napadao, dok je Rosi pao na deseto mesto, iza Janonea, Mira i Rinsa. Miler se takođe našao ispred Dovicioza, a zatim i Janone, ali ne zadugo, a vozači Dukatija su potom nastavili veliku borbu. Markes je na startno-ciljnom pravcu pred početak poslednjeg kruga pretekao Vinjalesa, koji je izleteo sa staze nekoliko krivina kasnije, pa je borba vozača Pramaka odlučila ko će se naći na trećem stepeniku pobedničkog postolja.

 

Markes: Sporo sam kuvao ovu pobedu

 

Vozač Repsol Honde Mark Markes istakao je da je i pred početak trke za Veliku nagradu Australije znao da bi mogao do pobede da dođe u poslednjim krugovima.

''Maverik je bio najbrži danas na stazi, ali znao sam pre trke da će odlučiti poslednjih pet ili šest krugova. Uspeo da da ga ispratim do poslednjeg kruga, mogu da kažem da sam sporo kuvao ovu pobedu. Proverio sam gume, sve pre nego što sam krenuo u napad. Nisam bio siguran jer je i on bio brz. Ipak, znao sam da na pravcu imam prednost'', otkrio je Markes. Naredna trka Moto GP šampionata vozi se već narednog vikenda za Veliku nagradu Malezije na stazi Sepang. ''Yamaha će biti opet brza, Dukati takođe. Ali je cilj pobeda. Boriću su. Želim da završim na podijumu'', istakao je na kraju Španac.

 

preuzeto sa - Auto Blog

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Markes na tragu novog rekorda: Neću menjati strategiju

 

Mark-Markes 32.jpg

 

Kako prenosi Sport Klub, Mark Markes istakao je da neće menjati svoju strategiju pred trku za Veliku nagradu Malezije. Špancu je potrebno da osvoji devet bodova na trci za Veliku nagradu Malezije kako bi sručio rekord Horhea Lorenca po broju poena osvojenih na 18 trka. Naime, Lorenco je 2010. godine skupio 383 boda. Markes trenutno, posle 17 trka ima 375 poena.

''Neću menjati svoju strategiju''. Biće isto kao da se i dalje borim za tituli šampiona. Želim da se nađem na podijumu. Znam da imam šansu da oborim rekord po broju bodova osvojenih u 18 trka. Ali to mi nije važno. Želim da se nađem na podijumu, da pobedim. Pitaju se, naravno, i moji rivali''.

Kompletnu akciju iz Malezije moći ćete da pratite na kanalima Sport Kluba.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kvartararu pol na Sepangu, udes i 11. mesto za Markesa

 

Fabio-Kvartararo 2019.jpg

 

Kako prenosi Sport Klub, vozač Petronas Yamahe Fabio Kvartararo osvojio je pol-poziciju na Velikoj nagradi Malezije, pa će tako peti put ove sezone trku startovati sa prve pozicije. On je bio istovremeno ostvario i najbrži krug u istoriji staze Sepang, a sjajan dan za domaći tim upotpunila je treća pozicija njegovog timskog kolege Franka Morbidelija - biće to četvrti put ove sezone da tandem Petronas Yamahe kreće iz prvog reda. Između njih se na drugo mesto plasirao vozač fabričke Yamahe Maverik Vinjales, četvrti je Džek Miler iz Pramak Rejsinga, na petoj poziciji je vozač LCR Honde Kal Kračlou, dok je na šestom mestu Valentino Rosi iz fabričke Yamahe. Slede Rins, Petruči, Zarko i Doviciozo, a svetski šampion Mark Markes doživeo je udes i završio tek na 11. poziciji. Nije startovao trku na tako niskoj poziciji još od Muđela 2015. godine.

Trka za Veliku nagradu Malezije na programu je u nedelju od 8.00, uz prenos na Sport klubu.

 

preuzeto sa - Auto Blog

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...