Jump to content
FAS Goran
gile smederevo

Patosnice - sprečiti da klizaju

Recommended Posts

Nove ili stare, tepih patosnice umeju da budu iritantna stvar ako nisu fabricke, pravljene po meri ili ako iznad svega setaju ispod vasih stopala, posebno ''vozaceva patosnica'', koja ume da bude jako opasna ako se zavuce kod papucica, pa otezava rukovanje, tj nogovanje, pa vam cesto dodje da :wallbash: .

Postoji vise resenja za taj problem. Naravno, najbolje resenje je da nabavite komplet kopci koje cete da zakacite i na patosnice i na patos, i to onda bude kao fabricki kod nekih modela, pa vas od skidanja dele 2 klika. Posto tih kopci nema na svakom koraku, ostaje par alternativnih resenja. Dvostruko lepljiva traka zavrsava posao, ali vec posle par odlepljivanja gubi moc ponovnog lepljenja, pa sve mora iz pocetka. Plus, sto su neke patosnice vise gumirane/plastificirane sa donje strane, pa to dovodi do toga da traka mora da se struze da bi se nalepilo sveze parce.

Resenje koje sam ja izabrao je negde na pola puta izmedju kopci i dvostruko lepljive trake:

Potreban materijal:

1) cicak traka,tj samo plasticni deo koji ce se zakaciti na pod auta

Ako je pod auta izlizan, pa cicak ne moze da se zakaci za tepih, onda dvostrukom trakom zalepiti onaj tekstilni deo iz kompleta za pod.

2)dvostruko lepljiva traka u sirini cicak trake (moze i neki lepak,koji ce biti otporan na vodu, ako cesto perete patosnice)

Verujem da se gumene patosnice mogu pricvrstiti na isti nacin.

 

DSCN3450.jpg DSCN3451.jpg

DSCN3452.jpg DSCN3453.jpg DSCN3454.jpg

 

Ja sam zalepio samo jednu traku, posto mislim da ce biti dovoljno. Ako i ne bude,dodacu jos koju.

2, 3m obostrano lepljive trake, sirine 19mm kosta 100din, dok je 2x3m cicak trak, sirine 20mm 150 din. Obe stvari sam nasao u ''Uradi sam''. Postoji i cicak traka koja vec na sebi ima traku, ali je ona oko 500din, pa sam isao na jeftinije resenje.

 

 

Edited by neshaoct
prebacio slike na FLCS server

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja imam 2 para patosnica,jedne, tepih i druge,gumene koje su preko njih.E sad,tepih ima čičak celom površinom i jedva ih skinem kad čistim auto,dakle ne mrdaju ni milimetar,ali ove gumene idu tamo ovamo.Kako to rešiti? A dobre su mi i gumene,jer ih lako operem i začas istresem

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iako je tema stara nadam se da će neko ipak čitati.

Postoji jedan način da se patosnice učine neklizajućim sa donje strane.

Prvo se sa donje strane detaljno očiste patosnice, zato je to najbolje uraditi kada su patosnice nove mada je i nove potrebno očistiti ali ne mnogo.

Onda se sve patosnice premažu tankim slojem kvalitetnog silikona sa donje strane, sačeka se 24 sata da se lepo osuši, i vrate se na mesto. U zavisnosti od površine koja se premazuje, odnosno da li je hrapavija ili nije, može se desiti da je potrebno premazati sa više tankih slojeva.

Sam posao je laganica ali treba sačekati da se silikon lepo prosuši.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na Fiatima su stoperi za patosnice tu vec 15 godina unazad, tako da uglavnom nema brige.

Ali ako neko mozda hoce da pricvrsti zadnje patosnice ili ih nema uopste - kao inzenjer sam uvek za pouzdano i trajno resenje.

Umesto kojekakvih cicak trakica, lepljenja, premazivanja - jeftino, jednostavno i odavno dostupno resenje (koje se plus lako skida na jedan klik) su aftermarket stoperi/kopce. Kolega izvadi temu "iz naftalina", a vidim da uopste nije pisano. Ubedljivo najpouzdanije resenje, koje sprecava da se (pogotovo vozacka) patosnica pomeri i podvuce pod pedale, sto zna da bude izuzetno opasno.

 

Ima vise slicnih resenja, uglavnom se razlikuju u nacinu kojim se fiksiraju u pod:

- klinom:

 

 51WjjJI5lbL._AC_SL1001_.thumb.jpg.e51e3b4be5044747328ec722bb5708a6.jpg

 

- uvrtanjem:

 

61iAawfUswL._AC_SL1000_.thumb.jpg.b88479b54ee9c043ebd783ca69788d3c.jpg 81fQVnHnl4L._AC_SL1000_.thumb.jpg.519332d88e22d34b5941f8c636e84bde.jpg 

 

- "zvezdom" koja se ubada u pod, itd...:

 

71HZpuQnnrL._AC_SL1478_.thumb.jpg.0c28cec6e6f7b3250fa8cebbfff5b307.jpg 

 

Sto se tice fabrickih stopera, lako i jeftino se nabace i na aftermarket patosnice u slucaju da ih mozda nemaju. Kod Fiata su OEM na ovom principu, a cena im je danas bagatela:

 

190518451_1_b(1)-600x750.thumb.jpg.b139979b1141d75de1f369a503971ee5.jpg 2_b-600x750.thumb.jpg.3a032c07ca651c8f886491460118ec60.jpg 5_b-600x750.thumb.jpg.c136cdd9ac7cff1fecd73b6008677b8b.jpg

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najveći "neprijatelji" patosnica su neki perači automobila koji postupaju veoma surovo sa istim... samo ih istrgnu, bace, ispuškiraju, i ostave ih sa strane da se cede dok peru auto. Prisustvovao sam u perionici neprijatnoj sceni(blag izraz) kada je nadobudni klinac ovakvim postupanjem čoveku iscepao zadnju patosnicu. Nije problem u vrednosti patosnice već je problem što ista ne može da se kupi na komad pa ti budala bespotrebno napravi trošak.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@djole81ar

 

Tipske aftermarket gumene su uvek oko 40-50 evra, npr. Geldring ili neke slične kvalitetne. Ipak, koliko god su tipske, nije baš da uvek sve 4 pašu u milimetar, ponekada kopčanje ne radi kako treba...

Za tek malo veće pare imaš original Mopar:

 

patosnice tipo 01.jpg patosnice tipo 02.jpg

 

Klik OVDE.

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, djole81ar said:

Ima li neko iskustva sa kupovinom gumenim patosnica za fiat Tipa, spiderauto ili ima nešto drugo? 5.500 kod njih, nje malo? 

Ja sam zadovoljan onim što imaju u auto style omladinskih brigada. Imao ih I na insignii I na passatu sad. Nigde da mrdnu jer se laserski precizno odradjen, a i imaju i cepove one za patos. 

 

20211014_112600.thumb.jpg.4c312d8128808e14ebc4057f6ba1c9f4.jpg

 

20211014_112626.thumb.jpg.dd45c67dc1df1cca56b31fd48001b4bd.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...