Jump to content
FAS Goran
Nemanja87bgd

Buka dizelaša - mogu li se utišati? / Buka od izduva

Recommended Posts

Kako smanjiti buku rada dizel motora? Koji su to delovi u njemu koji mu daju karakterističan (traktorski) zvuk i da li se može uticati na njih da bi isti bio što tiši?

Mnogo puta sam čuo dizela koji se dere i dizela koji radi skoro kao benzinac. Uglavnom HDI bude najtiši a stari dizeli najbučniji. E sad nekad prođem pored recimo Stila sa JTD-om koji radi tiho i milina za uho a nekad pored Stila ili Maree koji su dosta bučniji.

Zašto postoji ta razlika i kako da smanjimo buku koju prave dizel motori?

 

 

Edited by neshaoct
update naslova

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nikako.

Taj sto je tisi je zagrejan na radnu temperaturu, onaj sto se cuje se tek upalio.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne moze se smanjiti buka koju prave dizel motori....osim da ga ugasis ;)

U stvari ono sto se moze uraditi i sto fabrike rade, to je da se zvucno izoluje kabina od motorskog prostora a i motorski prostor sam po sebi.... Pa se na taj nacin prigusuje buka kod putnika... U tu svrhu postoje oni materijali na pozarnom zidu i na haubi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da se ne može mnogo uraditi, a da se smanji buka dizel motora. Marea nije uopšte kompetentna da se poredi sa Stilom zato što je konstrukcijski starija od navedenog skoro 5-6 godina - izašla 1996 a Stilo 2001 godine.

Jedino što bih ti preporučio jeste zamena nosača motora koji su dotrajali (što bih morao ja da uradim na svom autu), ali kada motor dostigne svoju radnu temperaturu, mogu reći da je čak i prijatan za "čuti". :cheers:

Share this post


Link to post
Share on other sites

I meni je prijatan zvuk moje maree kada se zagreje :) a racunao sam posto Stilo i Marea imaju iste motore moraju i da se cuju isto ali izgleda da nije taj slučaj. Koliko bi značilo da se sa unutrašnje strane haube ispod onog crnog tapacira stavi neki zvučno-izolacioni materijal pa se vrati crni tapacir? Da li bi se još više smanjila buka? Velika je razlika kada je hauba otvorena i zatvorena pa računam da taj crni tapacir radi tu ulogu izolatora pa ako ga još pojačamo... Ne bi trebalo da je to komplikovan i skup proces.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Razlika je u konstrukciji karoserije, pa naravno i u kvalitetu i kvantitetu izolacije.

Npr, Stilo poseduje tapacir u podkrilu i uloga tog tapacira jeste da "uguši" zvuk kamenčića koji se odbija o pod vozila - ono za tapacir me ispravite ako grešim....

Između motornog i putničkog prostora ne znam šta se nalazi....

Share this post


Link to post
Share on other sites

To je toooooooooooooooo :thumbsup: .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kao sto rece beli_punto , auto na snegu je tisi , o tome sam i ja zadnjih dana razmisljao .Buka u voznji dolazi od strujanja vazduha , motora , tockova , pa mi pade na pamet da stavim suspleh sta mislite o tome ? Naravno ne mislim da ubijem buku skroz sa njim , meni je i ovako skroz ok nego me bas zanima hoce li se bar malo promeniti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kao sto rece beli_punto , auto na snegu je tisi , o tome sam i ja zadnjih dana razmisljao .Buka u voznji dolazi od strujanja vazduha , motora , tockova , pa mi pade na pamet da stavim suspleh sta mislite o tome ? Naravno ne mislim da ubijem buku skroz sa njim , meni je i ovako skroz ok nego me bas zanima hoce li se bar malo promeniti.

Neće mnogo biti razlike, ali bih ti preporučio da ga što pre staviš nevezano za to. Bio sam sinoć sa drugorom kod majstora i gledali smo jednu Alfu, auto je totalno propao ispod, kaže mi majstor vidiš šta se dešava kad auto nema šuspleh, sav je zarđao iznutra od snega i rizle.

A za buku pomažu jedino nosači motora, ali i navikne se čovek vremenom :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Šuspleh jedino štiti motorni donji deo motornog prostora od prskanja vode, prašine i eventualno rizle. Dakle: karter, menjač, diferencijal, poluosovine, donji deo izduvne grane i to je to. Ništa drugo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Suspleh je odlicna i neverovatno korisna stvar i moralo bi svako vozilo da ga ima, ali sluzi za ovo sto je kolega iznad naveo, smanjenju buke ne doprinosi. Moras da pregledas dobro sve drzace motora, drzace auspuha, sve gumice oko creva za grejanje, klimu i sve ostalo sto ulazi u kabinu, mozda nije neka gumica lepo vracena ili je pocepana. U zavisnosti od uzubljenja motora takodje ima razlike u buci motora, stanje dizni puno utice na buku, kvalitet goriva takodje, stanje pojedinih delova u motoru...Puno zavisi i od kvaliteta izrade samih automobila, kod skupljih auta je kvalitetnija i sama izolacija npr., a i izolacija se haba kroz vreme tako da ti ni ona nije u nekom top stanju sigurno. Mozes da smanjis malo buku ako ugradjujes neku dodatnu izolaciju sigurno, ali mislim da je to prevelik posao i muka za te rezultate sto ces dobiti. Bolje ulozi u bolje ozvucenje :p

Share this post


Link to post
Share on other sites

Neće mnogo biti razlike, ali bih ti preporučio da ga što pre staviš nevezano za to. Bio sam sinoć sa drugorom kod majstora i gledali smo jednu Alfu, auto je totalno propao ispod, kaže mi majstor vidiš šta se dešava kad auto nema šuspleh, sav je zarđao iznutra od snega i rizle.

Da mu je motor bio masan ne bi zarđao :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dokazano najbolja zaštita od buke

image.jpg

Teško bilo šta od izolacija stavljati po auto kad je sve to tipski pravljeno, prilagođeno. Ako ga fabrika nije stavila, vrlo teško sam kvalitetno odraditi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Neće mnogo biti razlike, ali bih ti preporučio da ga što pre staviš nevezano za to. Bio sam sinoć sa drugorom kod majstora i gledali smo jednu Alfu, auto je totalno propao ispod, kaže mi majstor vidiš šta se dešava kad auto nema šuspleh, sav je zarđao iznutra od snega i rizle.

Da mu je motor bio masan ne bi zarđao :lol:

Ko zna šta je bilo sve sa tim kolima, predstaviću ga u vozilima za izbegavanje kada ga nađem na oglasima. Veći krš dugo nisam video. Kaže majstor samo sedišta valjaju, ali i ona su malo pocepana :laughing:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stavicu svakako suspleh to mi je najmanji problem , samo malo da otopli pa da mogu da namontiram , po ovakvom vremenu nista mi se ne radi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Šus pleh samo štiti motor od vode, prašine i sličnog - ne smanjuje buku (možda malo šum vetra, ali skoro da se ne primeti....).

Buku se smanjuje jedino "dampiranjem" ili zamenom dotrajalih nosača motora.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sto se tice "buke", dvoje ljudi mi je reklo da im se po stavljanju suspleha za nijansu smanjio sum i hucanje iz tog dela na vecoj brzini.

Pricam iz druge ruke (tj. samo prenosim :) ), u oba slucaja je Stilo u pitanju, JTD i Multijet.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da su se ove malo pobrkali pojmovi :D

jedno je zvuk dizel motora koj je karakteristican i ne moze se promeniti mnogo, mozda moze samo malo da se utisa

a drugo je zvuk neispravnih vozila i delova koji proizvode vecu buku od predvidjene

inace drugar je na puntu 1.9D imao KN filter, i remus izduv, nisam siguran da li je imao samo izduv ili je bio i zadnji lonac i cuo se znatno drugacije od mog, nekako je lepsi zvuk bio

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...