Jump to content
FAS Goran
Baltazar34

Naplata materijalne i nematerijalne štete

Recommended Posts

@DekiBosanac

 

Koje je godište Stilo?

 

Mislim da se tvoj auto neće popravljati, nego će mu biti proglašena ekonomska totalna šteta. Naročito što su izleteli jastuci.

Dakle, dolazi lik iz Osiguranja krivca, snimi oštećenja na autu, napravi Zapisnik. Možeš i ne moraš da ga potpišeš. On se može kasnije dopunjavati. Obično se to i radi (po pravilu) kada se auto popravlja posle malo većih udesa, pa u servisu krenu da skidaju sve i tek se tada faktički vidi šta je sve oštećeno/uništeno. Tada opet dođe taj isti lik u servis i dopuni zapisnik sa oštećenjima.

 

Ali, sa ovim stanjem auta koje će lako videti kod tebe, plus izleteli jastuci, mislim da će on 2 sekunde nakon što ti vidi auto odmah već znati da će raditi obračun totalne ekonomske štete.

To je situacija kada je vrednost popravke, plus vrednost vozila ovakvog kakav je sada (ovako slupan, posle udesa - to se zove ''vrednost ostatka''), veća od njegove tržišne vrednosti na dan udesa (bukvalno sekundu pre).

Npr. ako je taj Stilo na tržištu vredeo na dan udesa 2.000 evra, a ovako slupan vredi 500 evra, procenjena vrednost popravke ne sme da pređe 1.500 evra (sve komplet - delovi, farbanje, ruke). Ako vrednost popravke pređe taj iznos, auto se ne popravlja nego se proglašava ekonomska totalna šteta, jer je zbir vrednosti popravke i vrednosti auta ovako slupanog veća od njegove vrednosti na dan udesa.

 

Tada će se raditi obračun totalne ekonomske štete, gde će lik iz Osiguranja da pogleda oglase i vidi koliko se traži za Stilo kao što je tvoj (godište, motor, oprema), i da izvuče tako prosek. Npr. 2.000 evra.

Onda će da računa vrednost ostatka (zna se tačno koliko procenata nosi ispravan motor, menjač, svaki točak, prozor...), i ''sračunaće'' da ti je vrednost ostataka npr. 30%. Onda će ti isplatiti 2.000 evra minus 30% = 1.400 evra. On računa da to para što dobiješ, plus pare koje dobiješ kad ga prodaš ovako slupanog, su jednake vrednosti auta na dan udesa (sekund pre sudara).

Fora je što on ne sme da gleda oglase, ne sme tako da određuje tržišnu cenu, ali će svi tako da urade. Prvo će da odredi koliko će da ti plati, a onda će da napiše na papiru računicu koja mu to podržava.

Tu se kreće od njegove vrednosti kad je bio nov, pa mu onda oduzima na starost, stanje vozila (km), održavanje...ima predviđene stavke, možda se uhvati za neku, možda ne (sve zavisi da li mu bude trebalo za računicu), i tako će doći do njegove vrednosti na dan udesa (koja će gle čuda da se poklopi sa onom vrednošću koju on izračuna kao prosečnu tako što baci pogled na 10-tak oglasa). Onda će da izračuna vrednost ostatka, ali će dodavati procente taman tako da ti isplati pare koje je već odlučio da ti isplati...npr. onih 1.400 evra u primeru gore. I to je to.

 

Moraš podneti istom Osiguranju i zahtev za nadoknadu nematerijalne štete (za povrede).

Popuniš njihov papir i predaš kopije medicinske dokumentacije. To nećeš moći dok ne bude gotov Zapisnik. Sada će on automatski stići Osiguranju krivca za udes, tako da kad im se pojaviš tamo oni će već imati Zapisnik kod sebe. Potrebno je da u Zapisniku bude navedeno da si bio povređen. Ako to ne piše, moraš prvo da dopuniš policijski Zapisnik, a to ćeš raditi tako što policajcu koji ga je potpisao odneseš kopiju svoje medicinske dokumentacije, pa ga on onda dopuni. Moraćeš da se raspitaš u kojoj je smeni, pa da mu nosiš tada. Ako nikako ne budeš mogao da ga uhvatiš na poslu, ostavi njegovom komandiru, on će morati da dostavi svom policajcu.

Ako u Zapisniku o udesu ne piše da si bio povređen, da je povrede konstatovao taj i taj lekar (imenom i prezimenom), Osiguranje krivca za udes će reći da te povrede nisu uz udesa jer u Zapisniku ne piše da si bio povređivan, pa da zato nemaju šta da plate po tom osnovu.

Uglavnom, ako si dobio onu meku kragnu oko vrata, možeš da računaš na oko 1.000 evra odštete za nematerijalnu štetu. Ako je nisi dobio - manje od toga.

Ali, nema ništa od tih para ako u policijskom Zapisniku ne piše da si bio povređen.

 

Mislim da treba da gledaš da prodaš auto tako slupan (još bolje ako imaš gde da ga držiš pa da ga prodaješ u delovima), plus pare koje dobiješ na ime materijalne štete, plus pare od nematerijalne  = kupiš drugi auto.

 

 

Edited by neshaoct
dopuna

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stilo je 2004 godiste.

 

Iskreno se i ja nadam malo vecoj svoti novca pa kad se sve to sabere da ja kupim drugi auto, jer ovaj realno nemam volje da popravljam, sem ako budem morao.

 

Kontaktirao sam ja advokata i za materijalnu i nematerijalnu stetu, on dolazi za vikend pa da popricamo u vezi svega. A sto se tice nematerijalne, bio sam u bolnici odmah tu noc a policajac je ujutro dosao ponovo da dopuni zapisnim jer sam bio u bolnici. Pored tih laksih povreda ( nosio sam kragnu ) imam i izvjestaj od psihijatra za pretrpljen strah ( a tu mi je poprilicno napisao ). Tako da cu gledati od osiguranja da istjeram sto vise i za jedno i drugo.

 

Hvala ti puno za ovaj odgovor, pomogao je. :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da bi podneo zahtev za isplatu nematerijalne štete, moraš da završiš proces lečenja! Znači ako u prvom nalazi piše, recimo, kontrola 5.3. Ti moraš da priložiš i nalaz sa te kontrole. Ukoliko si kupovao lekove ili pomagala, fotokopiraš i priložiš i te račune. Ako si bio na bolovanju i potvrdu koliko novca si izgubio zbog bolovanja!

 

Znači put ti je:

Dopuna zapisnika (koju si već uradio)

Završetak lečenja

Podnošenje odštetnog zahteva uz sve račune

 

2014. sam naplatio oko 1000e za lakše telesne povrede + pretrpljen strah!

Share this post


Link to post
Share on other sites

@DekiBosanac

 

Da, 2004., mislim da će tu ići na ekonomsku totalnu štetu.

Za medicinsku dokumentaciju što više papira = više para. Ako te slučajno zaboli glava, idi do lekara, požali se na to da dobiješ lekove za bolove. Ako te boli vrat, isto.

Advokat ne bi trebao da ti naplati više od 15%-20%, i to samo od dela za nematerijalnu štetu. To je neki uobičajeni standard.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sto se tice nematerijalne to cu sutra sve sa advokatom, ma da manje vise sam se upoznao sa tematikom. 

 

A evo odgovora od Generalija, poslao mi je izvjestaj pa ako neko moze da protumaci, ovde pisu samo dijelovi a ne pisu nikakve cifre.

 

zapisnik stilo-page-001.jpgzapisnik stilo-page-002.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

@DekiBosanac

 

Sve je ok, postoji rok u kome treba da se izvrši obračun.

Ovo je popis stavki za obračun (svuda gde piše ''sa odbitkom 50%'' mora onda da računa cenu novog originalnog dela kod ovlašćenog, pa da je onda umanji za 50%).

Tamo gde ti piše ''ispitati rentabilnost popravke'' - to ustvari znači da je on već video da će ići na ekonomsku totalnu štetu.

Prva stavka u tom obračunu će biti novonabavna vrednost takvog Stila iz kataloga AMSS, pa će onda da umanjuje svašta nešto kako bi došao do njegove vrednosti na dan udesa. A, onda će od te vrednosti na dan udesa da odbije procenat ostatka (koliko vredi ovako slupan), i ono što ostane isplaćuje ti na ime totalne štete. Kako bi ti isplatio što više, tebi odgovara da procenat ostatka bude što manji. Koliko koji sklop auta nosi procenata, unapred je definisano:

 

obracun ostatka.jpg

 

Npr. za motor od 3% do 15% (gledaš vrednost u zagradi. Napisanih 12% je bilo u konkretnom obračunu iz kojeg je izvučen ovaj primer). Verovatno će za tvoj auto staviti 11%-12%-13%, zavisno kako mu bude trebalo za onu računicu, jer on prvo odluči koliko da isplati, pa onda kao pravi računicu koja mu opravdava tu isplatu. Ako ti je na satu npr. 300.000 ili 400.000 kilometara, onda mora da spusti procenat zbog toga (što ti odgovara), ali niko na satu nema toliko. :D Mislim da je dozvoljeni maksimum 35% vrednosti ostatka (kad se saberu procenti po svim stavkama, od motora pa dalje), ali bi tebi odgovaralo da bude što manji procenat. Realno, mislim da će on ''doterati'' negde na oko 30% vrednosti ostatka, videćemo...

 

 

Edited by neshaoct
dopuna

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nadam se najboljem :D...... Sutra cu ja svejedno da pokazem ovo advokatu cisto i od njega da cujem rijec-dvije.

 

Neso hvala ti puno, vidim da se razumijes u tematiku i znacilo mi je ovo. Napisacu ovde sta je nakraju bilo i kako se odvijalo zbog ostalih clanova foruma, ne trebalo im nikada :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav svima, imao sam lančani sudar. Ja sam udaren i bačen prednjim desnim delom na auto ispred mene, čovek koji me je udario je u Generali osiguranju. Kada sam išao kod limara da proceni štetu, rekao mi je da se često dešava da zbog odstojanja meni naplate štetu samo zadnjeg dela, pošto je meni najveća šteta napred to me je zabrinulo.

Poenta je da smo mi bili u koloni koja je kočila i trebala da posle par sekundi da krene, ja nikako nisam mogao da držim 10 metara odstojanje, nego smo kao i u svakoj koloni "milili" jedni za drugima. Taj što me je udario se zaleteo i pošto sam ja bio poslednji u toj koloni verovatno je gledao u telefon ili dete koje je bilo na zadnjem sedištu. Zakazan mi je pregled u Generali osiguranju za četvrtak, da li neko ima iskustva?

 

 

Edited by neshaoct
prebačeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koliko sam i ja upoznat, kad je lancani sudar, odgovaras za ovog ispred sebe pa makar svi stojali na semaforu a neko se zaleteo od pozadi i naslagao vas sve. U velikom broju slucajeva je nedovoljno rastojanje i neprilagodjena brzina uslovima.

Naravno, treba sacekati policijski izvestaj i spram toga i naplata osiguranja. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Policajac nam je rekao da ovaj što je mene udario napiše evropski izveštaj dva puta, jedan sa mnom i drugi sa devojkom koju sam ja udario. Do toga je sve dovelo kada je devojka rekla "ja sam čula udarac i onda je tek Punto udario mene", zbog toga je ovaj što je mene udario na oba evropska napisao "kriv sam". To me i buni što ja treba da odgovaram za ovog ispred, ja sam držao kočnicu sve vreme i bukvalno smo stali, on znači da je tek počeo da koči kada je bilo kasno i to je toliko jak udarac bio da je i pored moje kočnice on mene baš jako bacio na nju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E onda mislim da si ok. Ako je on odmah na oba napisao da je kriv, onda ok. Trebalo bi njegova osiguravajuca kuca da pokrije i tebi i toj devojci stetu. 

I ako budu nesto zatezali, odmah angazuj agenciju, nek se oni bakcu sa njima a namacice vise nego ti. Ili ako mislis da ti nisu dovoljno dobro procenili, odmah agencija. 

I racunaj kao da radis u ovlascenom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Pluto

Zao mi je sto si imao peh :( , verujem da ces sve brzo srediti. Sto vec rece postovani kolega - s obzirom na situaciju, mozda nije lose da ides preko neke agencije. Oni ce verovatno izvuci mnogo vise nego ti. Pisalo se u odgovarajucoj temi, ostavljani su i kontakti, pa mozes da procitas... Sa tom temom cemo svakako spojiti i ove tvoje postove:

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nasao sam pouzdanu agenciju. Oni ce doci sutra i skinuti sve da vide sta je otislo tacno, pa cu im dati punomocje da oni odrade sve sto treba i njih nema sanse da zavrne osiguranje. Uzimaju 20% i mislim da je to najpametnije resenje za celu pricu?

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Pluto  slazem se, bolje da uzmu 20% i da ti dobijes pare i za sebe i za auto nego da se vucaras i svadjas sa osiguranjem krivca. Ides na procenu u agenciju i oni nakarikaju sve i svasta tako da ces dobiti verovatno lepu sumu.. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Još da napiše kako je prošao... 

 

Pogotovo me interesuje ona nebuloza oko krivice u lančanom. Ja sam shvatio da 'po zakonu' njegovu štetu na prednjoj strani vozila osiguranje neće da mu nadoknadi?

Share this post


Link to post
Share on other sites
18 minutes ago, PremieRacing said:

Ja sam shvatio da 'po zakonu' njegovu štetu na prednjoj strani vozila osiguranje neće da mu nadoknadi?

Koliko mi je poznato, tako je. Vodi se kao nedovoljno odstojanje. mislim, sve zavisi kako ce ko da tumaci. 

Uglavnom, i da stojis parkiran na semaforu, ako te neko navuce na vozilo ispred sebe moze se racunati da nisi dovoljno daleko stao kako bi predupredio udarac ispred. 

mislim, nedovoljna udaljenost i brzina neprilagodjena uslovima puta i saobracaju su takva siva zona i prostor za manipulaciju.

Vozis 20 km/h, naletis na led i proklizas, udaris nekog ispred i eto nisi prilagodio brzinu niti si drzao odstojanje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pokušaću da objasnim situaciju. Po policajcu ovaj što je mene udario je kriv i nas dvojica ispred nismo ništa krivi. On je morao da popuni evropski sa obojicom pojedinačno i da u dnu napiše da je kriv. Takođe što se tiče tog odstojanja niko ništa nije pominjao, kada je devojka ispred mene rekla "ja sam čula udarac i onda je mene Punto udario" završila se svaka diskusija ko je kriv i ko snosi štetu.

Ja sam se malo raspitao i osiguranje je u fazonu da slika napred i nazad štetu i vizuelno onako pogleda i kaže "prednji i zadnji branik, desno krilo - 300e, evo mu 400e", ali bukvalno tako. Ja sam otišao sa ovim što je kriv u osiguranje i stvarno se tako i desilo, slikali malo spolja, ništa nisu otvarali i ćao zdravo. Ja sam pre toga zvao agenciju i oni su lepo skinuli prednji i zadnji branik slikali štetu i prema katalogu i originalnim delovima sastavili cenu. Dobili su moje punomoćje da rade šta žele i izvukli su dosta više, jer je dosta više od tih spoljašnih delova i bilo udareno. Krivac u ovom slučaju dobija povećanje polise u naredne tri godine tj. 50% pa 30% pa 20% i to je to što se tiče njegovog plaćanja, nema izgubljenih bodova i naravno sam plaća svoju štetu. Meni je osiguranje uplatilu u dinar koliko je agencija tražila i nije bilo nikakvih problema. 

Po meni i nema nekako logike da ja budem kriv za štetu ispred, jer baš u ovom mom slučaju da me je auto koji me je udario, udario malo više u desnu stranu ja bi izleteo u suprotnu traku i verovatno bi ishod bio mnogo gori po mene i mog suvozača. Takođe niko, ni policajac ni agencija ni osiguranje nisu spominjali odstojanje, tako da verovatno su to neke prazne priče ili samo ja imao sreće. Ako mogu još nekako da pomognem, tu sam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma to je cista glupost... Po tome ispada da isto moze i da se primeni na vozila parkirana u koloni na obelezenim parking mestima... Zakon propisuje rastojanje izmedju vozila za vozila u pokretu a ne i za vozila koja stoje u koloni zbog semafora, saobracajne guzve i sl...

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav svima i hvala unapred za vreme koje ćete izdvojiti za mene, danas je moj brat napravio saobraćajnu nesreću u Pančevu. On je bio kriv nije ispratio znakove i udario čoveka sa boka. Policija je izašla na uviđaj odradili su sta vec rade. Mom bratu su rekli da će kazna biti od 15-30hiljada dinara. Ono što mene zanima kako se ovo dalje odvija i je l imam ja neko pravo na naplatu od osiguranja(auto se vodi na mene ne na brata ako to ima nekakve veze). Znam da pišem ovo jako površno i sa malo detalja al mlad sam i još nemam iskustva sa ovakvim stvarima

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako imaš kasko imaš pravo na naplatu (pod uslovom da nije vozio pod dejstvom alkohola i da ima važeću vozačku dozvolu), ovako od osiguranja ne. Jedino od brata ako ga tužiš privatno.

Ovaj drugi deo za kaznu zavisi od sudije, može biti bilo koja cifra u rasponu koji ti je policajac rekao. Lično znam par ljudi koji su dobijali velike kazne na osnovu kukanja (mala plata, sitna deca itd).

Mislim da redovno pitaju za mesečna primanja. 

 

 

Edited by andreja.micovic

Share this post


Link to post
Share on other sites

@BojanRS

 

Kao što ti je već rečeno, ako nemaš kasko ništa od naplate jer kontam da brata nećeš privatno goniti (tužiti) za nadoknadu štete.

Biće ti i skuplja polisa obaveznog osiguranja prilikom sledeće registracije.

 

I za kasko bi moooožda bilo nategnuto jer nisi ti vozio nego drugo lice. Kad god su takve situacije moguće (da autom upravlja još neko) to mora biti prijavljeno osiguravajućoj kući. Na osnovu toga (npr. vozački staž drugog lica), osiguravajuća kuća može da poskupi polisu, ili da ukine određene popuste koje je već odobrila, ili može da ih ne bude briga...sve zavisi od osiguranja do osiguranja. Zato uvek prilikom zaključivanja kasko polise treba napomenuti da će auto voziti još neko (ako je takva situacija), i pitati da li to menja stvar. Nije problem kad se prijavi šteta bez zapisnika jer se tada uvek može reći da je vozio onaj na koga se auto i vodi (ako je šteta nastala dok je neko bio za volanom), ali kad postoji zapisnik o saobraćajnoj nesreći to onda nije moguće.

 

 

Edited by neshaoct
dopuna

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala na brzom odgovoru, je l ovo bio lapsus da je veća kazna zbog kuka ja ili nije haha

@neshaoct Je l nešto ozbiljno skuplja obavezna polisa prilikom sledeće registracije ili nešto malo

Share this post


Link to post
Share on other sites

@BojanRS

1 hour ago, andreja.micovic said:

Lično znam par ljudi koji su dobijali MALE kazne na osnovu kukanja (mala plata, sitna deca itd)

Ispravio. Ne mislim na kuk već na "Nemojte tako puno nemam odakle."

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...