Jump to content
FAS Goran
Baltazar34

Naplata materijalne i nematerijalne štete

Recommended Posts

U ddor-u je popust na preko 15 godina posedovanja vozačke dozvole. Mislim da je 5% popust. 

Obnavljam u ponedeljak kasko pa ću javiti. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

^kao sto sam i napisao, na 15 godina staza 5%, polisa je poskupela (resetovala se premija ili sta vec) jer sam aktivirao kasko kako bih zamenio prednju masku, ukupno 28000RSD

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljudi treba mi savet, pomoć oko naplate štete. Devetog februara me je udario lik od pozadi dok sam stajao na semaforu. Zvao sam policiju koja je izvršila uviđaj i učesnici nezgode su napisali izjave. Sutradan kada sam se probudio me je jako boleo vrat, pa sam otišao u urgentni centar gde su me pregledali. Nosio sam šanc kragnu 7 dana. Dokumente iz urgentnog sam dao policiji isti dan da ubace u zapisnik. Čekao sam više od mesec dana i nisam dobio izjavu policije. Da skratim priču, dobijem neku izjavu čisto da bih mogao da odvezem auto u osiguravajuće društvo da ga slikaju, jer moram da ga zakrpim zbog registrovanja, koja je inače 2 dana nakon dobijene te izjave. Slikaju auto u ddor i priznaju štetu samo na zadnjem braniku, a ja udario i prednji jer sam nabo auto ispred, ali taj lik nije imao štete i otišao je. Dobijem pismo iz ddor da nemam potpunu dokumentaciju, tj izjave učesnika, slike itd. Ja ih zovem, a oni kažu da im policija nije ništa dala. Zovem policiju, oni kažu da je predmet u tužilaštvu. Odem u tužilaštvo, oni mi daju zapisnik policije, slike, neku skicu i kažu da od njih ddor nije ništa tražio, a u slučaju i da traže neće dobiti ništa osim tih papira koje su meni dali. Odnesem papire u ddor i kažem im to, a oni meni kažu da ne mogu da isplate štetu bez tih izjava koje tužilaštvo neće da im da! Dajte neki savet i koliki procenat uzimaju advokati ako angažujem nekog, jer sam već izludeo

Share this post


Link to post
Share on other sites

@rocket

Čuo sam za AUTO-BIRO da su korektni. Po recenzijama na Google-u imaju ocenu 4.2 od mogućih 5. Nalaze se na N Bgd., tel. 066 6800800.

Edited by Nebek

Share this post


Link to post
Share on other sites

Danas mi iz ddor stigne da nemam prava na naplatu osiguranja jer nemaju izjavu tog lika! Kakve ja veze sa tim imam jbt? Advokat kaže da im pošaljemo opet dokumentaciju zvanično, pa ako nr isplate sledi tužba. Ne mogu da verujem šta budale rade! 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Verujem ne... Nista, kako advokat kaze, pa spremaj usput i tuzbu, lako je datum nakaciti posle. 

 

Nerealno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Isto problam sa DDOR ispade da su najgori.

Imam problem sa DDOR Novi Sad osiguranjem.
Naime imam kasko kod njih (BMW serija 5, 2011, limuzina).
I prijavio sam 2 stete (obe stete samo farbarski radovi). 
Imam 100eur ucesca po steti. 
1 steta. Levo - Prednje krilo i zadnja vrata.
2 steta. Desno - Prednje krilo, suvozaceva vrata, zadnja vrata i zadnje krilo.

I tu krecu muke, prvo su mi dali procenu od 21 radni sat sat za sve to, sto je isuvise malo za 6 delova za farbanje. Pa su krenuli da me ucenjuju da idem kod nekog lokalnog farbara sa kim oni imaju kao ugovor. 
Pa kad sam odbio, nude mi isplatu novca 30 000din za sve to.
Trazio sam da idem u ovlasceni servis (a pri potpisivanju ugovora su im bila puna usta hvale kao mogu u ovlasceni bez problema), nece da daju garantno pismo, nego da ja platim i da im donesem racun pa ce mi oni refundirati koliko oni smatraju da treba.

Ako neko ima neki savet sta dalje, a ko gleda novi kasko nek bezi dalje od DDOR jer pre njih sam bio u AMS (koji je isto zatezao dosta) ali su nebo i zemlja za ove. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Osiguranja i bankarske garancije su jedini poslovi koji se zaključuju sa ciljem da se NE dogode. U našoj zemlji, gde vlada prevarna ekonomija, zanimljivo je to što osiguranja i banke gledaju na potrošače kao na prevarante i preduzimaju milion koraka da se zaštite, dok sa druge strane korisnicima je realno ostavljeno vrlo malo manevarskog prostora, i korisnicima se isključuje pravo da jednako gledaju na osiguranja i banke kao na prevarante. Čim u jednoj obligaciji nije jednak tretman ugovornih strana odmah se pojavljuje neravnoteža koja posledično šteti jednoj od ugovornih strana. Samo onda kada se dobro kazni neko pravno lice za neispunjenje/izbegavanje svoje obaveze prema korisniku može se očekivati da će početi normalno da funkcioniše sistem. A to znači samo drastične kazne. Do tada...

@athlon87

Užas... ja sam se namučio oko jednog retrovizora zimus... pala grana od težine snega i polomila ga... imam kasko a auto nov star 6 meseci... rodio mečku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mene lik udari u dupe na semaforu i trebala mi je na kraju veza i to debela da bi naplatio štetu. U sudu su jednostavno arhivirali predmet i nisu hteli da daju osiguravajućem društvu. Na kraju sam preko debele veze uspeo da uzmem moje papire i naplatim štetu! Ne daj bože posla sa njima da imaš

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, rocket said:

Mene lik udari u dupe na semaforu i trebala mi je na kraju veza i to debela da bi naplatio štetu. U sudu su jednostavno arhivirali predmet i nisu hteli da daju osiguravajućem društvu. Na kraju sam preko debele veze uspeo da uzmem moje papire i naplatim štetu! Ne daj bože posla sa njima da imaš

Zar ne treba papire da ti daju jer se sudis protiv njih parnicno ? Oni moraju SVE da ti daju sto imaju vezan za tvoj slucaj, mozda tvom advokatu ne znam bas najbolje ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam kod DDORa imao Modusa osiguranog, bez problema kasko pokrio krpljenje šoferke, završeno za jedan dan.
Brat moj kod DDORa ima osiguran auto godinama, prošle godine je isti taj auto star 10 godina, sav u ožiljcima od gradske vožnje i parkiranja, neko malo jače čuknuo sa strane pri isparkiravanju, komplet ceo auto sa svih strana sredio kod limara i farbara, DDOR kasko sve pokrio.
Trenutno sam u Generali osiguranju kasko osigurao Tipa na preporuku AK gde sam kupio auto. Kažu da sa njima imaju najbolju saradnju.

A opet sam čuo na više strana da ima i dobrih i loših iskustava sa skoro svakom osiguravajućom kućom.

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, rocket said:

Mene lik udari u dupe na semaforu i trebala mi je na kraju veza i to debela da bi naplatio štetu. U sudu su jednostavno arhivirali predmet i nisu hteli da daju osiguravajućem društvu. Na kraju sam preko debele veze uspeo da uzmem moje papire i naplatim štetu! Ne daj bože posla sa njima da imaš

To je samo izgovor koji Osiguranja vole (bez osnova) da koriste... ono kao ''isplatili bi mi, ali ne možemo dok Sud ne kaže da li je naš osiguranik kriv za štetu, ili nije''.

 

Gotovo je redovna pojava da se pojam krivnje poistovećuje sa pojmom odgovornosti, a to su dve gotovo u potpunosti odvojene oblasti. 

Iako oni koji rade ili su radili u osiguranju vole (ili bolje rečeno žele - jer im to ide u prilog) da istaknu kako se odgovornost osiguranja za naknadu štete izvodi iz odgovornosti lica koje je primarno odgovorno za nezgodu u kojoj je šteta nastala (pa je utoliko i visina naknade limitirana visinom odgovornosti tog lica), ovaj zaključak je površan i utoliko pogrešan. Naime, pod pretpostavkom zaključene polise osiguranja, osiguranje uvek odgovara za štetu koju je neko lice u saobraćajnoj nezgodi pretrpelo bez svoje krivice, pa i u slučajevima kada ne postoji krivnja bilo kog drugog lica.

Detaljnije OVDE.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ima i neka caka sa udruzenjem osiguravaca, neke stvari se mogu naplatiti preko njih, a onda oni pretpostavljam naplacuju od tog osiguranja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Šta pokriva, a šta ne pokriva kasko osiguranje?

 

sudar 89.jpg

 

Podsetimo se prvo kakva je razlika između kasko osiguranja i obaveznog osiguranja.

Kasko osiguranje pokriva štetu koja nastane na vašem vozilu, čak i kada je vi sami izazovete svojom krivicom. Međutim, postoje neki izuzeci i ograničenja, koja ćemo objasniti. Obaveznim osiguranjem pokriva se šteta naneta vašim vozilom drugim vozilima i licima.

 

Da li kasko pokriva krađu automobila?

Kasko osiguranje može da se ugovori sa ili bez rizika krađe. Odluka je na vlasniku vozila. Ukoliko smatrate da vaš auto nije zanimljiv lopovima ili da imate toliko dobar sistem zaštite (alarm, ''kandža'', ''šapa'', ''igla'', el. blokada...), možete da uzmete kasko osiguranje koje ne pokriva krađu. U tom slučaju cena će biti niža - u zavisnosti od automobila i osiguravajuće kuće, ali statistika pokazuje da je u oko 90% kasko osiguranja uključena i krađa, što znači da većina vlasnika smatra da ušteda nije vredna rizika. U priči o krađi veliku ulogu igraju model, marka i starost automobila, tako da i ti faktori mogu da utiču na razliku u ceni kasko osiguranja sa i bez uključenje krađe.

 

Šta sve pokriva kasko, osim krađe?

Uslovi mogu da se razlikuju u zavisnosti od osiguravajuće kuće, ali razlike su uglavnom minimalne. Generalno, kasko osiguranje pokriva štetu koja nastane usled:

  • saobraćajne nezgode,
  • požara,
  • udara groma,
  • eksplozije,
  • oluje,
  • grada,
  • snežne lavine,
  • pada snega i leda na vozilo,
  • pada vazdušne letelice,
  • pada ili udara nekog predmeta koji nije sastavni deo predmeta osiguranja,
  • manifestacije i demonstracije,
  • zlonamernih postupaka ili obesti trećih lica,
  • naletanja životinja i životinjskih ugriza,
  • poplave, bujice i visoke vode,
  • odrona zemljišta ili obrušavanja stena (osim ako je uzrok odrona zemljotres),
  • neovlašćenog korišćenje motornog vozila, krađe vozila, razbojništva i razbojničke krađe

Šta kasko ne pokriva?

Ovo je veoma važno pitanje i treba znati odgovor, odnosno detalje iz ugovora, kako biste znali od čega ste ''zaštićeni'' a od čega niste. Uslovi mogu da se razlikuju od osiguravajuće kuće do osiguravajuće kuće - ovo moramo da ponovimo. Zato se informišite pre potpisivanja ugovora. Ukoliko dođe do najgoreg, džaba je argument kako ste vi mislili da kasko osiguranje pokriva apsolutno sve i to bez ikakvih uslova... Kasko osiguranje ne važi ukoliko štetu izazovete prolaskom kroz crveno svetlo na raskrsnici, vožnjom u suprotnom smeru, preticanjem na mestu gde je to zabranjeno, vožnjom pod uticajem alkohola ili droge, nasilničkom vožnjom... Nadamo se da ste shvatili suštinu. Takođe, ako nakon udesa odbijete alkotest ili napustite lice mesta, možete da ostanete bez odštete. Jedna od nezgodnih situacija - ukoliko auto ukrade član porodice (koji živi u istom domaćinstvu, ali proverite!), osiguravajuća kuća nije u obavezi da nadoknadi štetu.

 

Kako još može da se ''izgubi'' kasko osiguranje?

Odgovor: kršenje procedure prijave štete.

Zato se dobro upoznajte sa procedurom koju morate da ispratite u raznim situacijama. Ako mislite da nakon što ste slupali auto bez učešća drugih vozila, i to pod uticajem alkohola ili drugih supstanci, da osiguravajuća kuća neće postavljati pitanja ili potražiti informacije sa strane, varate se. To znači da će biti analiziranja kako je do udesa došlo.

 

Kad kasko ne važi bez obzira na vaše ponašanje?

Proverite u ugovoru koji potpisujete. Moguće je da kasko osiguranje ne važi ukoliko šteta na autu nastane zbog rata, terorizma i zemljotresa.

 

Autor: Dragan Romčević

 

preuzeto sa - polovniautomobili.com

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...