Jump to content
FAS Goran
Baltazar34

Naplata materijalne i nematerijalne štete

Recommended Posts

Ja imam dobru agenciju koja vec 3 put na preporuku izvlaci dosta para, samo im das ovlascenje i pare ti legnu na racun. Oni naravno izvlace do maksimuma i svi su zadovoljni, 15% uzimaju od ukupne sume.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Opet ja :D

Ipak se ispostavilo da je krivica 50-50, a ne kao sto je pandur rekao na uvidjaju..

Znaci da ponovim situaciju, cale je krenuo da se iskljuci kada se pojavila isprekidana linija, iz suprotnog smera nikog nije bilo ali nije spazio coveka koji pretice kolonu na punoj liniji

(Prilozicu nacrt, ovi kvadrati su auta :D)

I sada je krivica 50-50

Sad ono kome god da sam pomenuo to, krstio se, cak i saobracajac jedan :D

 

Sad par pitanja

 

1) Da li stvarno nista ne moze da se ucini?

Kontam ja da moras biti obazriv u saobracaju, ali da je podjednaka krivica mi je totalna nebuloza, s tim da nisam pristrasan, da je cale za**bao sve, rekao bih jbg i to je to

 

2) Brat je otisao kod tog pandura koji je bio na uvidjaju, hteo je da uzme fotokopiju zapisnika ili samo da ga pogleda pa slika, ono nije ni bitno, policajac mu je rekao da od ove godine po zakonu ne smeju da daju zapisnik(??????) 

 

3) Iz fiatovog OVLASCENOG servisa, a po popisu PROCENITELJA sam uzeo predracun, na kom pise 350.000rsd, oni zbog 50% krivice isplacuju 50% stete i to po njihovom iznosi 70.000dinara 

CEKAJ, ti mi napises koje delove moram da zamenim, ja odem u ovlasceni servis i uzmem predracun i onda ti to smatras nevazecim sve im je*** da im je***

Pa tacno da imam 12k eura primanja mesecno, odlazim iz ove odvratne drzave sledece godine i odricem se pasosa definitivno

 

Screenshot_20200902-185023_Samsung Notes.jpg

 

 

Edited by neshaoct
rečnik

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, baron21 said:

Brat je otisao kod tog pandura koji je bio na uvidjaju, hteo je da uzme fotokopiju zapisnika ili samo da ga pogleda pa slika, ono nije ni bitno, policajac mu je rekao da od ove godine po zakonu ne smeju da daju zapisnik(??????) 

Policajac je rekao istinu. Zapisnici sada odmah idu u Osiguranje, a ako je krivično (ima lakše/teže povređenih ili umrlih lica) ide i tužiocu radi vođenja postupka.

Zato je bitno pitanje koje je postavio @stefanan - jel Policija podnela protiv tvog oca prijavu?

 

1 hour ago, baron21 said:

Iz fiatovog OVLASCENOG servisa, a po popisu PROCENITELJA sam uzeo predracun, na kom pise 350.000rsd, oni zbog 50% krivice isplacuju 50% stete i to po njihovom iznosi 70.000dinara 

CEKAJ, ti mi napises koje delove moram da zamenim, ja odem u ovlasceni servis i uzmem predracun i onda ti to smatras nevazecim sve im je*** da im je***

Pa tacno da imam 12k eura primanja mesecno, odlazim iz ove odvratne drzave sledece godine i odricem se pasosa definitivno

Osiguranje je dužno da vrati auto u pređašnje stanje (sekund pre udesa), ne i da napravi auto boljim nego što je bio pre udesa.

U praksi, kad su u pitanju stariji automobili šanse nema da se dobije iznos po cenama iz ovlašćenog servisa. Koliko sam video, u pitanju je Punto Classic 1.2 8v iz 2009. godine. Ovlašćeni dolazi u obzir za aute koji su noviji od toga, još uvek pod fabričkom garancijom.

 

Imaj na umu da postoji i ekonomska totalna šteta. To su sve one popravke gde je vrednost popravke, plus vrednost auta (u stanju kakvom je posle sudara) veća od vrednosti auta sekund pre udesa. Tada se auto ne popravlja (iako tehnički može), nego se isplaćuje ekonomska totalna šteta. Šanse nema da bilo koje Osiguranje isplati 3.000 evra štete za 2009. Punto 1.2 8v koji pre udesa nije vredeo toliko. 

 

1 hour ago, baron21 said:

Da li stvarno nista ne moze da se ucini?

Možeš kontaktirati neku od specijalizovanih Agencija.

Opet, imaj na umu da oni u konkretnom slučaju ne mogu mnogo da urade zbog ekonomske totalne štete do koje se dolazi ako se značajno poveća iznos (preko tih 140.000 dinara koliko Osiguranje već procenjuje štetu na Puntu), ali svakako treba probati može li više.

 

Najvažnije je da vidiš ko kaže da je krivica podeljena...jer ono što kaže Osiguranje nije bitno. Ukoliko Policija nije podnela prijavu protiv tvog oca njegove krivice nema.

Agencija ima svoje veštake i svakako mogu da te posavetuju oko toga koliko bi im bilo lako da obore taj stav (o podeljenoj krivici) osiguravajuće kuće.

 

 

Edited by neshaoct
dopuna

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da da policija je pokrenula postupak protiv oca, jos su rekli da nije bio svedok koji je dao izjavu kako je ovaj preticao kolonu na punoj liniji (50ak km/h iznad ogranicenja), cale bi bio 100% kriv....

Covek u najozbiljnijem saobracajnom prekrsaju i opet lapo lapo (i to je jos dobro kako je moglo da bude.....)

Share this post


Link to post
Share on other sites

To što je policija podnela prijavu ne znači i da je tvoj otac kriv, to je na sudiji za prekršaje da odluči, a pošto je bilo svedoka i evidentno kršenja saobraćajnih propisa od tog što je preticao, teško da će krivica biti obostrana.
 

Share this post


Link to post
Share on other sites
14 hours ago, baron21 said:

) Brat je otisao kod tog pandura koji je bio na uvidjaju, hteo je da uzme fotokopiju zapisnika ili samo da ga pogleda pa slika, ono nije ni bitno, policajac mu je rekao da od ove godine po zakonu ne smeju da daju zapisnik(??????) 

Zapisnik ti ne daje policija i nikada ti neće dati. Kada dođe do suda ili tužilaštva ako ne idete na sud, onda imaš pravo da tražiš prepis zapisnika, platiš poštansku marku tj ideš u poštu da je kupiš (nisam razumeo zašto je to tako) onda ti oni na zahtev urade kopiju zapisnika.

 

Iz priložene slike, tvoj otac je dobro prošao jer prema onome što si nacrtao, vrlo lako se može ispostaviti da je on kriv za saobraćani udes, vrlo prosto, nije procenio da neko pretiče kolonu. E sad, da li je on smeo ili nije da pretiče kolonu, to je drugo pitanje, ali krivica za kontakt - sudar je na onome koji je menjao smer kretanja, odnosno traku. U svakom trenutku, onaj koji je preticao kolonu, može da kaže, jeste, ja sam preticao kolonu, žurio sam, puklo mi je slepo crevo kod žene, ali ja nemam ništa sa sudarom, ovaj je u obavezi da proveri pre nego što promeni pravac.

Platiće kaznu za nerpopisno preticanje, dobiti bodove itd ali će biti oslobođen za izazivanje saobraćajnog udesa. 

Sa moje tačke gledišta, najpravičnije i jeste da bude 50 - 50 međutim i moj otac je imao sličnu situaciju, čovek koji ga je udario nije preticao kolonu i preticao je na dozvoljenom mestu ali je vozio bar 3 puta brže od ograničenja i pritom, konfiguracija puta je takva da se pri tim brzinama ne vidi dovoljno da ti možeš da proceniš da će on uopšte i dođi ili da uopšte i ide, ali, eto, moj otac je bio kriv, zato što nije procenio da postoji mogućnost da neko naiđe.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
6 hours ago, knezevic76 said:
To što je policija podnela prijavu ne znači i da je tvoj otac kriv, to je na sudiji za prekršaje da odluči, a pošto je bilo svedoka i evidentno kršenja saobraćajnih propisa od tog što je preticao, teško da će krivica biti obostrana.

Upravo.

Doduše osiguranje svakako neće isplatiti celu štetu dok se ne okončaju prekršajni postupci (protiv caleta i tog lika).
Za koji prekršaj ćaleta gone? Piše ti u pozivu, ako je stigao

Zapisnik moze od osiguranja da se trazi, dužni su da dostave

Share this post


Link to post
Share on other sites
6 hours ago, knezevic76 said:

To što je policija podnela prijavu ne znači i da je tvoj otac kriv, to je na sudiji za prekršaje da odluči, a pošto je bilo svedoka i evidentno kršenja saobraćajnih propisa od tog što je preticao, teško da će krivica biti obostrana.

Tačno.

U praksi obično bude tako kako Policija napiše jer u pitanju su ''OSL koja nemaju razloga da lažu'', plus imaju slike sa lica mesta. Izuzetak su one situacije kad se nekome pakuje (jer onaj koji je kriv ima neku vezu), ali se tada podmeću i drugačiji/drugi propratni akti koji moraju da podrže tu promenjenu priču u odnosu na ono što je na licu mesta bilo. Kad Policija nema motiv da se ''pravi pametna'', tj. kad su obični ljudi učesnici saobraćajke, odrade policajci to profi jer ipak im je to svakodnevni posao. Znaju oni šta i kako bude posle na Sudu. Ko zna koja im je ovo po redu ista saobraćajka...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Interesantno je da je drugar imao istu situaciju, i protiv njega nije pokrenut prekršajni postupak već samo protiv lika koji ga je udario. Gde su oštećenja na vozilu od tvog oca?

 

To je upravo okončano, čekam da stigne ta presuda i da trazim ostatak para od osiguranja (isto su se vadili na to da drugar ima učešće u šteti)

 

Zato me zanima koji prekršaj su mu pisali.

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pre dve godine sam prisustvovao sličnom incidentu gde su vozača koji je počeo preticanje u trenutku dok je drugo vozilo preticalo kolonu proglasili krivim, tj bio je prvi upisan na policijskom zapisniku. Panduri su mu sugerisali da prihvati krivicu jer eto nema oštećenja dok je drugo vozilo sletelo sa puta. Taj lik koji je preticao kolonu je i mene pretekao prilikom preticanja kolone. Imam i snimak, angažovaću se ovih dana da ga pronađem i okačim da vidite situaciju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vrlo slična situacija od poznanika se posle višegodišnjeg suđenja i angažovanja advokata završila obostranom krivicom.

On se kretao levom trakom u Dimitrija Tucovića, dok je lik ispred njega iz desne trake započeo polukružno okretanje.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
26 minutes ago, totti said:

dok je lik ispred njega iz desne trake započeo polukružno okretanje

Koji mozak trebas da imas, da ovo uradis u frekventnoj ulici sa dve trake po smeru? Hvatao ajnslag ili sta :stuart: ?

Takvi obicno iz te desne, u suprotni smer ulaze opet u desnu traku, tj. opusteno koriste pun profil ulice...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eh, mozak... ja sam u poslednja tri dana naišao na dve kamikaze koje su vozile suprotnim smerom na delu od isključenja sa auto-puta ka aerodromu. Jedan od njih dvojice mi je izleteo usred desne krivine, nepregledne od rastinja.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
24 minutes ago, totti said:

Jedan od njih dvojice mi je izleteo usred desne krivine, nepregledne od rastinja

Srecom po tebe, pa strucnjak nije vozio "svojom" brzom trakom :crazy: .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Upravo tako, sreća da smo obojica držali desnu traku.
Uz to, išao je nekih 70-80 km/h, a nije mu bilo čudno što mu i svi ostali verovatno blicaju i sviraju i što je sa svoje desne strane imao još jedan paralelni put sa vozilima koja se kreću u njegovom smeru.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

U slučaju nastanka štete gde vozilo A, koje je kasko osigurano, biva oštećeno od vozila B koje je inače obavezno osigurano.

Znači utvrđeno je da je vozilo B nanelo štetu voziku A.

Da li, u ovakvom slučaju, vozilo A može kombinovati osiguranja odnosno naplatiti štetu i od svog kaska i od obaveznog osiguranja vozila B?

Ili se samo kombinuju oba osiguranja do visine naknade štete?

Ili je neko treće rešenje?

 

 

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mozes probati ali ne verujem da ces uspeti. 

Tipa naplatis obavezno od osobe B, i onda odes tamo gde imas kasko i kazes neko me udario na parkingu. I to pod uslovom da obavezno i kasko nije kod iste kuce. Mislim da nema jedinstven registar steta koje medjusobno dele osiguravajuce kuce.

 

 

Koliko je meni poznato, ako tebe osoba B udari, ti imas mogucnost da aktiviras kasko i preko kaska sve popravis a dostavis zapisnik o udesu svom kasko osiguranju i onda se oni peglaju medjusobno.

U tom slucaju, naravno da nisi ti kriv, kasko polisa ostaje kakva jeste, nema povecanja premije tokom naredne obnove kaska, tj bude kao da nisi aktivirao kasko.

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, Nebek said:

U slučaju nastanka štete gde vozilo A, koje je kasko osigurano, biva oštećeno od vozila B koje je inače obavezno osigurano.

Znači utvrđeno je da je vozilo B nanelo štetu voziku A.

Da li, u ovakvom slučaju, vozilo A može kombinovati osiguranja odnosno naplatiti štetu i od svog kaska i od obaveznog osiguranja vozila B?

Ako je vozilo B krivo za nastalu štetu:

- vozilo A može naplatiti svoju štetu od obaveznog osiguranja vozila B.
- vozilo A može aktivirati svoju kasko polisu i naplatiti štetu. Time vozilo A brže rešava svoju štetu jer nije vezano okončanjem procedure koja proističe od udesa.

Ali, u cilju da se ta aktivacija kaska ne broji vozilu A (što onda povlači skuplju kasko polisu sledeće godine), osiguravajuća kuća (davalac kasko polise) refundira iznos isplaćene štete od obaveznog osiguranja vozila B.

 

Dugim rečima, osiguravajuća kuća (izdavalac kasko polise) čeka okončanje procedure proistekle iz udesa. Sve dok ne dobiju novac računaju kao da je aktivirana kasko polisa (iako znaju da će dobiti novac nazad). To ustvari znači da ako dođe vreme za obnovu kasko polise npr. mesec dana, ili dva meseca posle udesa, realno je da će računati kao da je kasko polisa aktivirana jer u tom periodu najverovatnije još uvek neće dobiti novac nazad (od obaveznog osiguranja B vozila). Ako vreme za obnovu kasko polise dolazi tek za 3-4 i više meseci, realno je da tu aktivaciju kasko polise neće računati jer su se u tom periodu već naplatiti od polise obaveznog osiguranja vozila B, pa samim tim ni sledeća kasko polisa neće biti skuplja, već će se verovatno steći uslovi i za redovan kasko popust.

 

Ako vozilo B nije krivo za nastalu štetu:

- vozilo A može aktivirati svoju kasko polisu i naplatiti štetu jer je to jedini način da štetu ne pokriva iz svog džepa.

 

Ne može se naplatiti šteta po oba osnova (kasko od vozila A i obavezno osiguranje od vozila B).

 

7 minutes ago, andreja.micovic said:

Tipa naplatis obavezno od osobe B, i onda odes tamo gde imas kasko i kazes neko me udario na parkingu...

Nije za javnu preporuku jer je ovo krivično delo.

Share this post


Link to post
Share on other sites
5 minutes ago, neshaoct said:

Nije za javnu preporuku jer je ovo krivično delo.

Nije ni preporuka ali jeste mogucnost i kaznjivo je, to stoji. 

Napisao sam zato sto mi se cini da kolega hoce da prodje na app, tako da postoji mogucnost. Po principu napravis kucu na Savskom nasipu pa juris dozvole koje znas da ne mozes dobiti :whistle:

 

Ja licno to nikad ne bih praktikovao. Kako sam letos prosao, ubuduce, ako zatreba uvek advokata angazujem. Cak ne zelim da razmisljam ni o onom dogovaranju tipa evo ti 50-100 eur pa sredi sam. On zadovoljan provizijom, ja isplatom, imamo isti cilj, sto veca naplata stete materijalne i nematerijalne i vozi.

 

@Nebek da znas da u svakom udesu imas pravo da naplatis pretrpljeni strah. To ti niko nece reci u osiguravajucoj kuci.

Share this post


Link to post
Share on other sites
11 minutes ago, andreja.micovic said:

Nije ni preporuka ali jeste mogucnost i kaznjivo je, to stoji. 

Napisao sam zato sto mi se cini da kolega hoce da prodje na app, tako da postoji mogucnost...

Da, slažem se da postoji mogućnost, kao i da se i meni čini da @Nebek možda misli da to proba (ako dođe ta situacija).

Ipak, u situaciji kada osiguravajuće kuće imaju profesionalce koji ''jure ljude'' po FB, Instagramu (npr. da im nahvataju sliku gde su skinuli kragnu), ili gde idu na lice mesta kako bi proverili stvarno stanje...mislim da je verovatnoća da to slučajno prođe praktično nepostojeća...

Share this post


Link to post
Share on other sites

@andreja.micovic

Napisao sam zato sto mi se cini da kolega hoce da prodje na app, tako da postoji mogucnost.

 

@neshaoct

Da, slažem se da postoji mogućnost, kao i da se i meni čini da @Nebek možda misli da to proba (ako dođe ta situacija).

 

- - -

 

Ne... to mi nije bila namera već sam samo postavio pitanje iz razloga što je jedno osiguraje obavezno a drugo dobrovoljno(kasko). Pa ako je već tako onda nema logike da od samo jednog osiguranja naplatiš štetu. Šta je loše što si dva puta naplatio štetu po dva različita osnova? To je isto kao uplata u 2 penziona fonda, a kada odeš u penziju možeš da primaš penziju samo iz jednog fonda. Gledano sa stanovišta bilansa građanin dva puta plaća a jedom dobija, Pojavljuje se razlika koja negde nekome "ide u džep". To je stari sindrom: kada treba da nam plaćaš onda samo daj... ali kada mi treba tebi da platimo onda se filozofira u beskraj. Ovde bi faktički osiguravač dva puta "pukao": jednom da nadoknadi štetu oštećenom a drugi put da nadoknadi osiguravaču koji osigurava kasko, što da ne... dva puta se i plaćalo. I ovako su osiguravajuće kuće postavile milion ograničenja. Ovo je više kao neko moje razmišljanje sa ekonomskog aspekta a ne kao poznavanje politike osiguranja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...