Jump to content
FAS Goran
Baltazar34

Naplata materijalne i nematerijalne štete

Recommended Posts

7 hours ago, knezevic76 said:

Za kasko nije važno ko je vozio već da li je bio pod dejstvom alkohola

Ovo je veoma bitno :) makar koliko ja znam. Ne isplacuju stetu ukoliko se otkrije da si vozio pod dejstvom alkohola

Ali ajd provericu, obnavljam za mesec dana

Share this post


Link to post
Share on other sites
16 hours ago, knezevic76 said:

Za kasko nije važno ko je vozio...Jer auto u jednoj kući može voziti svako, od ukućana pa na dalje.

Nije baš tako, zavisi...

 

Npr. ode vlasnik automobila sa jedno 20 godina vozačkog staža i napravi kasko polisu. Auto mu slupa sin sa probnom vozačkom. Ima li osiguravajuća kuća osnov da kaže:

''da smo znali da će auto voziti i lice sa probnom vozačkom polisa bi bila skuplja ili uopšte ne bi ni hteli da kasko osiguramo auto, pa zato sada nećemo da isplatimo 100% iznosa štete nego manje, a vi nas izvolite tužiti ako mislite da nas niste delimično prevarili kad ste prećutali tu bitnu informaciju''.

 

Ili, ode vlasnik automobila sa jedno 20 godina vozačkog staža i napravi kasko polisu. Auto slupa neko od ukućana ko ima vozačku manje od 5 godina, ali nije probna već regularna. Ima li osiguravajuća kuća osnov da kaže: ''dobili ste popust na polisu jer ste vozač sa stažom od 20 godina, ali nismo znali da će auto voziti i osoba sa znatno manjim stažom. Da smo to znali ne bi vam odobrili popust, polisa bi bila malo skuplja, pa će zato sada i isplata štete biti manja od 100% iznosa''.

 

Ne kažem da je u svakom osiguravajućem društvu tako, ali znam da kod nekih jeste.

Uostalom, Alfu 159 voze dva vozača iako se uglavnom vidi jedan :D, pa znam iz prakse kada sam ih to pitao i tražio da mi pokažu u ugovoru gde piše da više vozača sa različitim trajanjem vozačkog staža ne utiče. Neki su rekli da ne utiče, a kod nekih utiče...neki su mi rekli da bi uticalo da sam dobio popust po tom osnovu na kasko polisu, ali pošto nisam onda je ok, itd, itd. Ima raznih situacija, treba se raspitati. :thumbup: 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@neshaoct

 

To što ti navodiš su retki slučajevi a voliš brate da ideš u sitna crevca. Ono što piše u ugovoru se poštuje pred sudom i zakonom. Šta oni meni mogu posle udesa da govore, ne interesuje me, ko je vozio, zašto je vozio, koliko godina iskustva, i ostalo, ako nije navedeno, boli me uvo.

Najbolje da kad ga npr pogodi grad i kad treba da isplate kasko da pitaju ko i zašto ga je parkirao baš tu jer iskusan vozač parkira ispod nastrešnice.

Evo ti iz mog ugovora

 

 

polisa_kasko01.jpg

 

 

Edited by neshaoct
prebacio sliku na FLCS server / formatiranje

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 minutes ago, knezevic76 said:

...ako nije navedeno, boli me uvo.

Samo kažem da se obrati pažnja da li je navedeno, to je sve.

Ne vidim kako može biti problem ako se ukaže da se obrati pažnja i na to. :thumbup: 

 

Hoće iz nekih osiguranja da prećute takve i slične stvari jer može da odbije vlasnika da zaključi polisu, hoće i da kažu da je sve ok i da ne utiče, ali bez da pokažu da tako i piše, jer kao što znamo uopšte nije važno šta kažu, nego kako piše. Sve se to dešava jer jedni ljudi prave polise, a drugi su ''štetočine'', tj. ljudi zaduženi u istom osiguranju za naplatu šteta. Njihovi interesi su suprostavljeni iako rade u istoj firmi jer oni prvi hoće da prodaju što više polisa, a ovi drugi da isplate što manje.

 

Sad nevezano za konkretno pitanje, već više za to kako različito tumače iste stvari onako kako njima (Osiguranjima) odgovara:

 

kod prve kasko polise za 159-ku rečeno mi je da nema veze ako nije naveden baš u detalje odgovarajući paket opreme u polisi (jer nisu mogli da nađu odgovarajući u katalogu AMSS), jer ta sitna odstupanja (veličina točka, senzori na šoferci...) neće uticati jer se to vidi na slikama da auto ima. Kad sam zamolio da ipak okrenu kolege koji rade štete da mi to potvrde, čovek iz šteta istog osiguranja kaže: ''mi smo dužni da isplatimo štetu u skladu sa osiguranim paketom navedenim u polisi''. I kad sam pitao koju bi šoferku dobio ako pukne, kaže: ''dobili bi ste običnu bez tih senzora jer njih nema u paketu navedenom u polisi''.

 

Pošto mi to naravno nije odgovaralo, ostalo je da pogledaju u nekim stranim katalozima koje oni uzimaju kao merodavne. Posle par dana pronašli u nekom stranom i uzeli njega kao merilo i osigurali mi sve što imam od opreme, plus i ono što nemam (npr. fabričke xenone). Zamolim da opet okrenu kolegu iz šteta i pitam ga: ''koje farove ću dobiti ako bude šteta na njima?'', i on opet kaže ''u skladu sa paketom navedenim u polisi''. Objasnim mu da ja nemam fabričke xenone iako su osigurani, kad onda on promeni priču i kaže: ''mi svakako skidamo stare oštećene delove i zadržavamo ih, tako da kad bi videli da nisu skinuti xenon farovi dobili bi ste takve kakve ste imali, a ne xenone bez obzira šta je napisano u polisi''.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svakako će biti skuplja polisa, resetuje ti se rank na početni jer je naplata štete vršena po tvojoj polisi

 

Ja sam dobio neki popust za kasko na godine staža vozačke dozvole, tipa 5%-10%

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, BojanRS said:

@neshaoct Jel ima nekakve veze sto se auto vodi namene a udes je napravio brat? Ili svakako će biti skuplja polisa? 

Polisa obaveznog osiguranja od autoodgovornosti je vezana za vozilo, a ne za vozača, što znači da će šteta biti pokrivena bez obzira na to ko je upravljao autom.

Kao što je već rečeno, biće skuplja sledeća polisa.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam siguran da li je tema za ovde ili za cenu registracije, pa molim da se prebaci gde bi bilo pravilnije. Kad smo kod naplate iz delimicnog kaska, delimican kasko nije vezan za polisu obaveznog osiguranja ili jeste ali spada u neki zaseban paket? 

 

Pitam jer cu uskoro registrovati kola, a specifican je slucaj da su mi pri prosloj registraciji izdali trenutno vazeci delimicni kasko za stakla koji se preklopio sa starim delimicnim kaskom koji sam aktivirao prilikom pucanja soferke (znaci trenutno vazeci delimicni kasko imam neaktiviran). 

Postavlja se pitanje, zbog gluposti koje su napravili (preklapanje 2 delimicna kaska za staklo) ali i dolazece registracije osnovnog osiguranja, da li ce meni osnovno osiguranje poskupeti (malus-tj povecanje premijskog stepena) ili ne, kao i da li cu 'morati' da uplacujem dodatni delimicni kasko zbog zamene soferke (posebno imajuci u vidu sto sam starom polisom to regulisao)? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ISV_01

 

Polisa obaveznog osiguranja i dobrovoljnog osiguranja (kasko) nemaju ništa zajedničko. Ono što uradiš sa jednom ne utiče na drugu, i obrnuto.

Dakle, imaćeš malus na sledećoj polisi obaveznog osiguranja samo ako je tvoja osiguravajuća kuća morala da isplati nekome štetu koju si pričinio. Koliko sam razumeo takvog slučaja nije bilo, tako da nema šta da očekuješ malus na polisi obaveznog osiguranja.

 

Šoferku si zamenio po staroj kasko polisi?

Ako dobro razumem, imao si jednu polisu kaska i malo pre njenog isteka si napravio drugu (koja je cenovno bila ista ili možda malo jeftinija jer nisi do tog momenta imao aktivacije po prvoj kasko polisi). Dok je još važila prva kasko polisa, a nakon što si već zaključio drugu kasko polisu, prijavio si štetu po prvoj i zamenio šoferku?

Ta šteta koju si imao će uticati da ti sledeća polisa kasko osiguranja bude skuplja jer će videti da si imao štetu, bez obzira što si već uzeo drugu polisu i po toj drugoj npr. ne budeš imao dodatne aktivacije. Bez obzira što nisi imao po drugoj, videće da si imao po prvoj, videće da si ih ''zeznuo'' jer ta šteta nije negativno uticala na cenu druge kasko polise (jer je još nije bilo u momentu kada si zaključivao drugu kasko polisu), pa će te ''kazniti'' cenom za sledeću (treću) kasko polisu.

Ali, to možeš da izbegneš tako što ćeš sledeću kasko polisu praviti u drugoj osiguravajućoj kući. :thumbup: 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@neshaoct Pretpostavio sam da je to scenario. Jeste, prva polisa delimicnog kaska za stakla je napravljena nezavisno od polise osnovnog osiguranja u maju mislim, a polisa osnovnog je po datumu za registraciju u feb/martu. Zahvaljujuci sluzbeniku, trenutna polisa delimicnog kaska koju nisam aktivirao je napravljena kada i prosla registracija (feb/mart) i preklopila se sa starom polisom kaska za stakla tih par meseci. Polise za kasko sam platio isto (4500Rsd - osiguravajuca suma do 26.000).

Kako mi je prva jos trajala u momentu stete, nju sam aktivirao a drugu zadrzao za sebe. 

 

U principu mene nista ne obavezuje i da promenim osiguravajucu kucu i za delimicni kasko i za osnovno osiguranje, obzirom da sam stetu naplatio iz delimicnog kaska npr AMSS-a?

 

Ovo pitam jer su mi prilikom zamene soferke, umesto realne cene zamene (kada sam zvao i pitao rekose da kosta soferka oko 100e + ruke) oni naplatili punu osiguravajucu sumu od 26.000 (ne znam da li je to takva praksa tj tako treba ili ne... Jer u slucaju da mi je neko slomio i bocno staklo, delimicni kasko ne bi mogao da pokrije bilo sta jer su ga 'istrosili')? 

 

Da li se automatski prenosi i 'nivo' polise obaveznog osiguranja u drugu osiguravajucu kucu (odnosno smanjuje mi se sa trenutnog 3. na 2. stepen zbog toga sto steta nisam imao po osnovu obaveznog osiguranja) ili postoji neki umrezen sistem gde bi me docekali sa povecanjem polise osnovnog obaveznog osiguranja u drugoj osiguravajucoj kuci (npr odem u DDOR Novi Sad/Dunav osiguranje) jerbo iz gore navedemog delimicni kasko je naplacen u fullu a nigde nisam obavezan da uzmem taj delimicni kasko kod iste osiguravajuce kuce (AMSS), cime sam ih 'zakinuo' daljim neplacanjem istog vec prelaskom u drugu osiguravajucu kucu?

Edited by ISV_01

Share this post


Link to post
Share on other sites
5 hours ago, ISV_01 said:

Da li se automatski prenosi i 'nivo' polise obaveznog osiguranja u drugu osiguravajucu kucu (odnosno smanjuje mi se sa trenutnog 3. na 2. stepen zbog toga sto steta nisam imao po osnovu obaveznog osiguranja) ili postoji neki umrezen sistem gde bi me docekali sa povecanjem polise osnovnog obaveznog osiguranja u drugoj osiguravajucoj kuci (npr odem u DDOR Novi Sad/Dunav osiguranje) jerbo iz gore navedemog delimicni kasko je naplacen u fullu a nigde nisam obavezan da uzmem taj delimicni kasko kod iste osiguravajuce kuce (AMSS), cime sam ih 'zakinuo' daljim neplacanjem istog vec prelaskom u drugu osiguravajucu kucu?

I dalje dovodiš u vezu polisu obaveznog i dobrovoljnog osiguranja. :) Nema to nikakve veze jedno sa drugim. To što si aktivirao polisu dobrovoljnog osiguranja (kasko) nikada na bilo koji način ne utiče na polisu obaveznog osiguranja (ona polisa prilikom registracije).

 

Prelaskom iz jednog u drugo osiguranje zadržavaš bonuse/maluse koje već imaš kad je u pitanju polisa obaveznog osiguranja.

Kasko možeš da praviš kod istog osiguranja, ali će ti verovatno ukinuti popust jer će videti aktivaciju. Da bi to izbegao odeš kod drugog osiguranja i napraviš novu kasko polisu.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@knezevic76

 

Hteli su da je prave, ali se pojavio problem pravnog osnova da drže lične podatke bivših klijenata, kao i celovitosti tih podataka jer niko nema obavezu da im podatke koji su im potrebni dostavi.

Problem im je jer nije u pitanju zakonom obavezno osiguranje nego dobrovoljno, i nakon što istekne kasko (istekne ugovor), oni gube papir po kome smeju da drže lične podatke, a naročito da daju (dele) te podatke sa drugim pravnim licem (drugom osiguravajućom kućom), ili da prenesu to čuvanje na ono svoje Udruženje.

 

To njihovo Udruženje može imati javna ovlašćenja, ali samo ako su im Zakonom data, a ne tako što sednu čelnici osiguravajućih društava i sami odluče da eto od sutra čuvaju podatke građana (formiraju bazu). Oni imaju to pravo, čak i obavezu...ali samo kada je u pitanju obavezno osiguranje i to pravo imaju jer im je Zakonom dato:

Quote

Član 9. Zakona o obaveznom osiguranju

 

Društvo za osiguranje dužno je da prikuplja, obrađuje i čuva podatke o osiguranicima, osiguranim prevoznim sredstvima, štetnim događajima i likvidaciji šteta, po osnovu obaveznog osiguranja.

U obavljanju posla iz stava 1. ovog člana društvo za osiguranje organizuje, čuva i održava bazu podataka:

1) o osiguranicima;

2) o prevoznim sredstvima;

3) o štetnim događajima;

4) za procenu i likvidaciju šteta.

 

Baš zbog toga što im je Zakonom dato to pravo, onda sve zdravstvene ustanove, pravosudni organi, MUP, pojedinci, dužni su (moraju) da proslede podatke društvu za osiguranje. Oni te podatke smeju da čuvaju 10 godina po isteku ugovora o osiguranju, odnosno po okončanju postupka naknade štete.

Ali, sve to za obavezno osiguranje...za dobrovoljno ne.

 

 

Edited by neshaoct

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imao sam danas sudar al steta je mala bar sam tako video u tom trenutku.

Kad sam dosao kuci video sam ipak da treba da se prefarba branik.

Al nisam zvao ni policiju ni nista jer sam tad video samo tri crte male sto i ne verujem da bih mogao da naplatim a kad sam dosao kuci video san se ljusti farba od udarca.

Mislim da sam ga popusio al da pitam ipak

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Даки

 

Ako nisi ne evropski popunio, džaba... 

Ako imaš kontakt, pitaj ga da popunite evropski. Ako je korektan, možda ti i učini. Farbanje branika će mu biti taman razlika do povratka max malusa za 4 godine. 

 

 

Edited by neshaoct
dodao tag

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 minutes ago, andreja.micovic said:

Ako imaš kontakt, pitaj ga da popunite evropski. Ako je korektan, možda ti i učini.

Da, jedino ovo što kaže Andreja. :thumbup: 

Samo što ne bih tražio da popunite evropski, nego da ti da pare bez pravljenja evropskog za štetu koju je prouzrokovao...pa, ako je korektan - daće.

Ali, ako neće ne možeš više ništa da uradiš.

 

 

Edited by neshaoct
dopuna

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nemam ništa imam samo tablice a sad ne znam oće to pomoći šta kad smo otišli od mesta gde se dogodilo.

Mislim može i da se prefarba i da se pravi lud

 

 

Edited by neshaoct
pismo Foruma

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 2/11/2020 at 8:18 PM, Даки said:
Mislim može i da se prefarba i da se pravi lud

Mi smo imali ceo zapisnik sa slikama u lancanom sudaru sa sluzbenim autom (ja bio prvi, a na moj auto nabacen i30 kojeg je odvalio mecka ML) i...tako covek opravio ML kao da nije bio ni udaren, naplatu stete nismo ni videli. Tu je i30 najgore prosao, a sluzbena Oktavija A5 gepek oguljen malo i naprsla ukrasna lajsna.

Nema od toga nista bato, ofarbaj si sam.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni u prvi mah cinilo se sa nije nista mislim bile tri crte ono al male 5-6 cm i ono ne znam dal bi mi to uvazili kao da je steta jer se bas i ne vidi.

Kad sam dosao kuci onda sam tek video desno da je otpala farba onako kao tipa nokat i verovatno ce nastaviti da se guli.

U sustini kad se nesto desi zoves policiju i ne mrdas nigde kad odes nema nista od toga cisto da znam u buducnosti

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za mala cukanja bolje eUropski da popunite, pokriva on te manje stete. Drugo je ako te cukne i zapali, onda zoves policiju ili ako ne mozete da se dogovorite.
U tvom slucaju, ako nije veliko ostecenje a ne daju ti se neke pare - kod farbara da on smucka boju, zastiti i premaze da nema daljeg ljuscenja. Jest trosak al branik ka nov :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma nije nista puklo ima tri crte koje vidis kad se preblis na 10 cm a uglu je to otpalo boje pa kontam da ispoliram a taj deo onim korektorom gde otpala i gotovo.

Posto nemam broj samo tablice ma da verujem da mi to sad nista bas i ne znaci.

 

Edited by Даки

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dolazim jutros do kola na parkingu i vidim da mi je retrovizor odvaljen, vrata izgrebana.

 

Posto imam kasko, pozvao sam policiju da naprave zapisnik, dao izjavu i potpisao. Ono sto me zanima je, kako dalje ide procedura i koliko se ceka?

 

Da li mogu nekako da se naprave ludi pa da ne isplate i ako isplate, da li je bolje raditi kod njih ili uzeti pare pa uraditi sam? Kakva su vasa iskustva po pitanju kaskog?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne mogu da se naprave ludi. U vezi popravke zavisi kako se dogovoriš sa njima. Nov originalan retrovizor je mnogo skuplji od istog takvog polovnog. To znaju i u osiguranju. Za tebe bi prva opcija trebala da bude samo novi uz određenu amortizaciju koju bi ti uračunali. Međutim, verovatno bi mnogo bolje prošao da ti umesto sređivanja auta po predračunu iz ovlašćenog servisa uplate čak i neki malo manji iznos uz tvoju obavezu da kod svog majstora središ vrata i nabaviš polovan retrovizor. U toj situaciji bi ti verovatno ostalo viška sredstava da središ još neku sitnicu na autu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...