Jump to content
FAS Goran
Baltazar34

Naplata materijalne i nematerijalne štete

Recommended Posts

Jasno.

Auto cu da oteram u servis Barbara u Meljaku jer su profi ali i skuplji. Jer ipak bih da se to uradi kako treba. Samo ne bih zeleo da se osiguranje izmotava zbog jake cene popravke.

Da li da oteram auto vec u servis i da tamo dodje njihov procenitelj?

Na stilu su mi morimoto sociva sa projektorima i xenonima, i zadnja zatamljena stakla, da li ce to mozda praviti neki problem?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
32 minutes ago, Comi90 said:

Da li da oteram auto vec u servis i da tamo dodje njihov procenitelj?

Možeš. Ali, ne smeju u servisu da menjaju stanje auta nakon udesa, tj. nema nikakvih radova na autu dok procenitelj ne dođe, dok ne napravi zapisnik, napravi fotografije.

To što je neki servis skup, Osiguranje ne zanima, odnosno...na osnovu Zapisnika o oštećenjima na vozilu oni naprave obračun štete. Tu piše šta sve treba da se menja (od žabica pa dalje), šta se popravlja (ako može da se popravi), šta se farba. Na to dodaju obračun broja radnih sati i to je to. Oni radni sat računaju npr. 2.500 dinara. Njih ne zanima ako taj servis ima radni sat npr. 3.500 dinara, oni hoće da plate 2.500 i to je to. Hoću da kažem, oni nisu dužni da plate radni sat koliko god neki servis traži, već imaju unapred spremne kalkulacije.

 

Ne znam koji problem mogu da ti prave projektori ili folije jer si imao uredno registrovan auto. To je sve što njih treba da zanima. :thumbup:

Ali, neće ti računati ništa više od klasičnog Stilovog fara u cenu popravke. Tvoj broj šasije, paket opreme koji piše uz njega i to je sve što su dužni da nadoknade.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li je mozda bolje odraditi procenu stete preko auto biroa i naplatiti? Cujem da su tako ljudi dosta bolje prosli.

Prosto ne zelim da mi stetu procene manje pa da doplacujem za popravku iz svog cepa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Comi90

 

Šta je ''auto biro''? Neka agencija koja posreduje u naplati materijalnih/nematerijalnih šteta?

Ako je o tome reč, možeš angažovati neku od Agencija (ima ih dosta u gradu). Oni sređuju sve papire za tebe, podnose sve, daješ im ovlašćenje...bukvalno kao da si uzeo advokata. Naravno, sve to rade za procenat. On nije kod svih isti, uglavnom se kreće između 10% i 20% od naplaćenog iznosa.

Možeš ih uvek (bilo kada u toku postupka naplate štete) angažovati, tako da možeš da sačekaš da vidiš koji iznos će ti obračunati, možda budeš zadovoljan...pa da ne daješ procenat od sume za koju si ionako bio zadovoljan. A, možeš i odmah sada, to je tvoj izbor. Generalno, Osiguranja više vole da vide da fizičko lice samo podnosi odštetni zahtev (a, ne neka od specijalizovanih Agencija u njihovo ime), jer onda znaju da neke stvari mogu da prođu koje inače ne bi prošle. Naravno, to što oni više vole je suprotno od tvog interesa kao oštećenog. 

 

Da li ćeš doplaćivati ili ne zavisi od više faktora, ne samo od toga da li te zastupa neka agencija ili ne.

Koje je godište tvoj auto? Pretpostavljam da nije u garanciji? 

Ako je to slučaj, a npr. treba da se menja branik ili hauba ili krilo, nećeš dobiti novo iz originala. Dobićeš ili zamensko novo, ili originalno polovno sa otpada (mislim da je druga opcija bolja). Ako budeš insistirao na originalnom novom - može...ali ćeš doplatiti za njega. Obračunaće ti amortizaciju, pa ako je novo krilo npr. 100 evra, platiće ti pola od toga (zavisno od starosti auta). Osiguranja su dužna da vrate auto u stanje sekund pre udesa, nisu u obavezi da ga naprave boljim nego što je bio sekund pre nastanka štete (udesa).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svaka cast Neso kako si informisan:) 

Da to je angencija. Cujem da je dosta ljudi naplatilo lepo preko njih i kad se odbije procenat i sve se brze zavrsava. Ipak 20 dana procedure i jos popravka je dug period bez kola.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mene konkretno zanima koliko osiguranje isplacuje za neku odstetu. Kokrentno meni zadnji branik. (Gp 2009)

Pa bih voleo da kolege forumasi pisu svoja iskustva :D  

Trebalo bi na svakom forumu da postoji ovakva rubrika, ja sam trazio na skoro svakom i nista nisam uspeo da pronadjem :D 

 

IMG_20180221_160749.jpg

 

 

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zamena zadnjeg branika(kao deo),farbarski radovi,električar-ako ima neki senzor ili struja, po računu iz bilo kog ovlašćenog servisa-pod uslovom da nema tvoje odgovornosti za nezgodu.Farbarski Materijal,delovi plus radni sati po eurotaksu i gotovo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Princip je da procenitelj i OS kuće radi procenu to ide od prilike ovako:Branik za zamenu(nov 4000 -30% amortizacije),limar 3 radna sata,farbar 3 radna sata,ukupno 8000 din,materijal 4000 din.To ti je onako primera radi,s time što to varira.Možeš da uzmeš novac pa sam da popravljaš ili preko nji hovog servisa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam kriv, lancani sudar ja sam prvi bio. Treci opalio drugog pa ga nabacio na mene.

Naknadu bih trazio ja, pa sam da sredim :)

Napisacu koliko sam dobio da znaju ostali :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, kod stete koja na oko izgleda bezazleno moze da se desi da se pojavi jos nesto sto se ne vidi,tako da i o tome treba voditi racuna.

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, Miki.Zvrk said:

Naknadu bih trazio ja, pa sam da sredim :)

Mooooožda je ipak bolje da pustiš da ti servis to uradi. Ako se nadaš da ćeš sam srediti, i da će ti ostati nešto para - male su šanse za to.

Drugačije se Osiguravajuće kuće ponašaju kada oni sređuju (isplaćuju servisu direktno, naročito ako je to neki od servisa sa kojim oni imaju saradnju), i kada isplaćuju novac da vlasnik sam sredi. Tebi je ionako samo bitno da auto bude urađen kako treba. :thumbup: 

 

Cenu novog originalnog branika ti neće računati zbog starosti automobila. Računaće ili cenu novog zamenskog, ili polovnog originalnog. Onaj zamenski verovatno neće biti u mm dobro napravljen, pa je bolje uzeti polovan originalan jer ionako ide farbanje. Gledaj samo da ne bude neki već ''varen'' (krpljen). Naravno, možeš da tražiš i nov originalni, ali će njegovu cenu debelo da ti umanje na ime amortizacije, tako da će ti računati oko trećine te cene u najboljem slučaju. 

Radni sat i količinu materijala im izbacuje njihov komp, i neće hteti da plate ništa drugačije od toga. Cenu radnog sata koju plaćaju već imaju određenu, i računaju samo toliko. Generalno, i servisi u veeeeeelikom broju slučajeva kukaju kada dobiju obračun od njih, tj. kada vide koliko malo (nedovoljno) radnih sati su im obračunali, ali prihvataju i rade jer dobijaju tako (preko ugovora sa Osiguranjima) gomilu posla svake godine.

 

Pre svega toga je bitno da se napravi zapisnik o oštećenjima na vozilu kako treba, tj. da bude u njemu sve napisano. Neće nikada ništa popravljati ili isplatiti ukoliko nije navedeno u Zapisniku. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 3/16/2018 at 2:20 PM, totti said:

Gotovo je sigurno da se i šina ispod branika pokrivila.

Posto je jel te velika rupa, zagledao sam i po mom misljenju nosac branika nije se iskrivilo. U mene je xsara picaso udarila (vislja je od mene pa me samo u tu tacku). 

 

@neshaoct pogresno sam se izrazio. Mislio sam da ja odvezem kod majstora jer bih da farbam ceo auto. U neku drugu boju (neku od ove dve)

 

24824585_1605655932832800_1194843229_n.thumb.jpg.e37e627eed1b3ff319cec57d0739184d.jpgScreenshot_20180313-174147.thumb.png.610aaf954e2865df880341cd0d986d10.png

 

trazicu da idem na procenu stete sa bi u servisu pogledali da li je nosac ostecen ili ne, ali od tog udara meni su krajevi stop farova pukli. Nekim cudom il kako ja ne znam al primetio sam da su coskovi pukli.

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 3/16/2018 at 4:36 PM, Miki.Zvrk said:

trazicu da idem na procenu stete sa bi u servisu pogledali da li je nosac ostecen ili ne,

Nemaš gde da ideš. :D

Prijavićeš štetu Osiguranju ovoga koji te udario. Oni će da pošalju svog čoveka da dođe do tebe i da napravi zapisnik o oštećenjima na autu. Napraviće fotografije tada. Kada auto ode u servis, ako se prilikom defektaže ispostavi i da je šina dobila udarac, zvaće iz servisa ponovo tog istog lika da dopuni Zapisnik o oštećenjima na autu. Ili će odmah to videti pa neće ni biti potrebe da ide naknadno u servis kako bi dopunio Zapisnik.

Od dana kada štetu prijaviš (podneseš svu dokumentaciju), Osiguranje ima 15 dana da ti pogleda auto (napravi zapisnik o oštećenjima), proceni štetu, uradi njen obračun, pošalje ti taj obračun i isplati po njemu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A ja mislim da sam neeegde procitao da mogu da trazim da odem u servis da oni pogledaju sve detaljno. Ali ako je ta procedura onda dobro. 

Ne postoji dopuna zapisnika tog njihovog? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne vredi ti da ides u servis,mozes jedino da odes u  njegov OSig j da tamo njihov covek snimi stetu,skoro jedan drugar isao i snimili mu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Miki.Zvrk

 

Par dana nakon prijave štete, zove te telefonom procenitelj Osiguranja. Pita te gde se nalazi auto kako bi on došao da ga pogleda, uslika, tj. prikupi informacije za zapisnik o oštećenjima na autu. Taj Zapisnik se može kasnije dopunjavati u servisu. Zavisno od šteta, nekada će i morati da se dopunjava jer tehnički nije ni moguće sve videti dok se ne krene sa defektažom auta u servisu. Dakle, dopuna tog zapisnika je potpuno normalna, uobičajena stvar. 

 

Ti možeš da odeš u AMSS CMV (centar za motorna vozila), i da platiš njihovog veštaka (stručnjaka) da izađe na teren i on napravi zapisnik o oštećenjima na tvom autu. Ali, imajući u vidu štetu koju imaš na autu, to je potpuno nepotrebno da radiš. Opusti se, prijavi štetu i sačekaj da dođe lik iz Osiguranja. :thumbup: 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moj savet ti je da ides preko agencije i to preko neke dobre...Mome kolegi su za udarac u prednje krilo(koje je sredio kasnije za 60e) izvukli ravno 55.000 dinara minus 18% koliko je bila njihova provizija i jos nisu bili zadovoljni,pa sada traze i neki doplatak.Inace Fiat Idea je u pitanju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Predlazem svima agenciju.

Pre par nedelja sam pisao ovde o mom udesu.

Od stete sam imao: krilo, haubu, branik, far, ulubljena vrata sitno i polustranicu. Ostecenja su sva sitna sem krila i razbijenog fara. 

Agencija je to naplatila 196 hiljada minus procenat.

Popravku sam odradio zamenom prsa, haube, branika, krila u istoj boji .

Vrata i polustranicu sam lakirao.

Far sam menjao, pritom prepakovao projektore iz starog fara i ubacio prstenove, i sredio jos neke sitnice na kolima.

Sve radove sam platio i izaslo je oko 700e.

Tako da se agencija isplati, plus nemate nikakve obaveze .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...