Jump to content
FAS Goran
neshaoct

Euro NCAP (i ostali) crash testovi

Recommended Posts

nije se bas proslavio na testu sa malim preklapanjem:

 

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koliko sam ispratio ovo je novouvedeni test od strane Amerikanaca. Do skora se ovaj test nije radio, odnosno radio se u varijanti gde je kontaktna površina oko pola širine vozila.

To bi bio glavni razlog što je auto prošao kako je prošao - prosto nije projektovan za ovaj test. Sruga stvar je da kad se skne prednji branik vidi se da prednja šina ne ide celom širinom vozila. Završava se upravo tu negde gde počinje kontakt na ovom testu. Da šina postoji celom širinom rezultat bi verovatno bio bolji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Izgled kola posle ovakvog sudata uopste nije bitan, iovako je svaki auto posle ovakvih testova samo za otpad!

 

U sustini mislim da je auto odlicno prosao - ispunio je svoju svrhu - sacuvao je ljude, manje vise nepovredjene... koliko vidim prostor putnicke kabina je skoro netaknut, sto se za motor i tocak ne moze reci... jedino sto nisam siguran sta je sa levom nogom vozaca, kako je ona tu prosla, jer je ona tu najugrozenija, a bas to nisu prikazali... doduse postoji i air bag za kolena...

 

Interesantno mi je da se volan "sklonio" u desnu stranu, kako se guma elegantno skinula sa felne, a i lepo se vidi kako su montirane bocne lajsne na vratima... nauci covek i iz ovog nesto novo! ;)


p.s. pogledajte "2015 Volkswagen GTI small overlap IIHS crash test", mislim da je vozac mnogo gore prosao... glava i vrat verovatno sa velikim povredama.

Share this post


Link to post
Share on other sites
p.s. pogledajte "2015 Volkswagen GTI small overlap IIHS crash test", mislim da je vozac mnogo gore prosao... glava i vrat verovatno sa velikim povredama.

 

 

Ne bih rekao.Kod 5ooL A stub pokrivljen totalno kod Golfa A stub zaustavio dalje guzvanje...

 

Koliko sam ispratio ovo je novouvedeni test od strane Amerikanaca. Do skora se ovaj test nije radio, odnosno radio se u varijanti gde je kontaktna površina oko pola širine vozila.To bi bio glavni razlog što je auto prošao kako je prošao - prosto nije projektovan za ovaj test.

 

Pa valjda se bezbednost projektuje shodno realnim situacijama u saobracaju kakva je ova a ne nekim testovima...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znaš i sam da se projektuje da prođe testove i da se to okači u reklamu.

Kada bi se projektovali tako da budu što bezbedniji bili bi pola tone teži i 50% skuplji.

 

Jedna era ima svoje testove za koje se smatra da najbolje simuliraju najčešće i/ili najopasnije situacije pa proizvođači gledaju kako da prođu što bolje na tim testovima, što za posledicu ima i dosta bezbedno vozilo prema postavljenim kriterijumima.

 

Kada se kriterijumi promene postojeća vozila naprasno postanu nebezbednija nego što su bila jer nisu projektovana za te nego za prethodne kriterijume.

 

To se desilo i sa EuroNCAP testom čini mi se prošle godine, to se sada dešava sa američkim testovima.

 

Dobor je da se sve to dešava, ali treba biti svestan svega i ne praviti paniku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imate u prvom postu EURO NCAP test, Fiat 500L ima maksimalne ocene.

Ovaj drugi primer je naknadno uvedeni američki test, NIJEDAN proizvođač automobila ne prolazi dobro na njemu jer nijedan model nije projektovan za taj test, nego za Euro NCAP.

Na ovom drugom test je znatno smanjenja površina automobila na kojoj dolazi do udara, pa tako sva silina udara nema gde da se rasporedi kao kod evropskog testa. Realno...za 5 godina (kada se svi prilagode i njemu), ostaće još da naprave test po kome automobil kao da udara u neko drvo jer će toliko mala površina ostati za izloženost udaru...a, od toga nema odbrane.

 

Rade oni i realnije testove...evo npr. ''podvlačenje'' pod kamion, gde ustvari pokazuju kako i konstrukcija prikolice može da spasi vozača automobila....da nije samo stvar u autu:

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sve nove/i prilkolice i kamioni još od osamdesetih imaju branike pozadi (evropa) dok su devedesetih počeli da ugrađuju i bočne / mada meni više liči (koliko su jaki) da je to pre svega za pešake.

Na tom američkom kad je uveden podosta kola je popadalo. Sad se treba prilagoditi svakom standardu.

Nije mi jasna ona felna na 500 L otpala sa glavčine a srce felne sve sa rupama na mestu.

Treba uvesti najružniji crash test metalna ograda kroz auto.

 

 

1_239722.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije tacno da nijedan proizvodjac ne prolazi dobro, ne prolaze dobro uglavnom evropljani jer oni bezbednosne standarde prilagodjavaju EuroNCAP-u, podaci stoje na sajtu IIHS-a. Simulacija sudara sa malim preklapanjem je korisna zbog slicnosti sa realnim situacijama kada vozac pokusavajuci da izbegne sudar udari samom ivicom vozila.


http://www.b92.net/automobili/aktuelno.php?yyyy=2013&mm=03&nav_id=694846

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije tacno da nijedan proizvodjac ne prolazi dobro, ne prolaze dobro uglavnom evropljani jer oni bezbednosne standarde prilagodjavaju EuroNCAP-u...

 

Što je ionako zanemarljiv deo svetske autoindustrije... :D

Najlošije prolaze evropljani, a u okviru njih lošije oni čiji mali modeli automobila budu na testu. Nisam imao u vidu klasične američke automobile ili japanske.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Simulacija sudara sa malim preklapanjem je korisna zbog slicnosti sa realnim situacijama kada vozac pokusavajuci da izbegne sudar udari samom ivicom vozila.

 

+1

 

Automobili većine uglednih svetskih proizvođača (Mercedes, Audi, BMW...) prošli su loše na testu sa malim preklapanjem, dok je recimo Volvo i u ovom slučaju postigao nešto bolje rezultate, što ova kompanija naravno koristi u marketinške svrhe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naravoucenije, ako treba nekog da udarite  - udarite ga bolje frontalno nego manjim delom!

 

Lepo mi je rekao cika policajac na uvidjaju, kad sam udario jedan auto sa strane, probajuci da ga izbegnem - sto si ga izbegavao, trebao si ga udariti... Ja reko, pa da izbegnem sudar... a on meni - sta ti ima da izbegavas skretanjem kad je on kriv, i kad ti je izleteo, treba sam da kocis, a ne da skreces... a ako ne uspes da zakocis, udri ga... Ovako sam umalo pazario totalnu stetu jer mi je bio razbijen ceo cosak.

 

Steta sto na sajtu koji objavljuje testove nema uopste Renaulta, Dacije, Lade, i ostalih vozila koji se kod nas dosta voze.  http://www.iihs.org/iihs/ratings

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najnovije


 


Mercedes GLA 5 zvezdica 


 



 


VW Golf Sportsvan 5 zvezdica


 



 


Renault Twingo 4 zvezdice


 



 


 


Toyota Aygo 4 zvezdice


 



 


Citroen Berlingo 3 zvezdice


 



 


Citroën C-Elysée 3 zvezdice


 



Share this post


Link to post
Share on other sites

Malo Forda

 


Malo svih po malo

 


Čuveni crash test Auto Motor und Sport 1992

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naravoucenije, ako treba nekog da udarite  - udarite ga bolje frontalno nego manjim delom!

 

Lepo mi je rekao cika policajac na uvidjaju, kad sam udario jedan auto sa strane, probajuci da ga izbegnem - sto si ga izbegavao, trebao si ga udariti... Ja reko, pa da izbegnem sudar... a on meni - sta ti ima da izbegavas skretanjem kad je on kriv, i kad ti je izleteo, treba sam da kocis, a ne da skreces... a ako ne uspes da zakocis, udri ga... Ovako sam umalo pazario totalnu stetu jer mi je bio razbijen ceo cosak.

 

Steta sto na sajtu koji objavljuje testove nema uopste Renaulta, Dacije, Lade, i ostalih vozila koji se kod nas dosta voze.  http://www.iihs.org/iihs/ratings

Rusi su sami uradili testove svojih kanti, zato što njihovi proizvođači to nikada nisu hteli da urade.

1. ВАЗ-2106 и ВАЗ-2107 (Riva i 1600 Specijalka)

2. ВАЗ-2114 (malo doterana Samara)

3. ГАЗ-3110 (Volga, kao što se kod nas prodavala, samo malo modernija, ali ista je platforma kao ona sa kraja sedamdesetih i početka osamdesetih)

4. Лада Приора

Jednom rečju horor. I dalje doduše ima budala kod nas koji tvrde da je lada kao kamion, a Volga kao tenk...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znači ovo realna situacija.

 

On 7/28/2014 at 1:23 PM, ivan.ik said:

 

test_lutka.jpg

 

 

To što tvrde verovatno kada ti stane na nogu teška kao kamion/tenk.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...