Jump to content
FAS Goran
mstankovic

Stilo 1.8 16v - zupčenje

Recommended Posts

a nema sta tu da se rastura dva zupcanika koja ulaze jedan u drugi i ne smeju da imaju lufta nego bas onako nevino da ulaze...

Share this post


Link to post
Share on other sites

da se gadjaju rupuce na njima? a ispod njih da lezi plastican podmetac ili sajbnica kako vec?

I da se gadjaju rupice na njima, plastican podmetac koji lezi na dnu ispod njih ? jeli tako?

Share this post


Link to post
Share on other sites

baba vanga je bila slepa tesko da bi pogodila mesto gde treba da baci zarici... pa prema tome promeni izbor

I PROMENI |EBENE REMENICE PA DA VIDIMO STA CE DA BUDE ONDA!

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma bre mislio sam da uzmes remenice na zajam i da probas samo ili da ih premeris

pa da otklonimo tu sumnju...

jel ima neka radnja gde mozes da uzmes remenice samo da premeris? da prebrojis zube...

Edited by Gusar

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nece brate niko da daje,potrazio sam celu bregastu sa varijatorom od lika koji drzi otpad i rekao ako sve funkcionise uzimam je a ako ne nista onda on je rekao da moze samo da je proda a nece da je pozajmi,ma debili ljudi mogu li ja da izbrojim zube i da izmerim remenice pa da mi da neko podatke odavde ako ima dostupnih, posto ne verujem da ce mi neko dati da ih merim?

Share this post


Link to post
Share on other sites

htedoh reci da mislim da nema veze da li zuri sa tim da li je do remenice.

Ako radi u leru sat i po kao sto kaze covek, pa napravi bre 100.000 obrtaja i ne prezubi. Za to vreme bi se kais pomerio da nije ista remenica sigurno.

jeste logicno da je remenica manja i pravi veci br okretaja za jedan krug kaisa i tako ode unapred da kais i ne preskoci, ali bi to uradila na bilo kojim obrtajima a ne bas na 3-4000 iskljucivo. Ne bi nista moglo da 'pegla' razliku u precniku remenice na leru ili preko 4000 o/min.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deleci iskustva sa vama moja procena je da samo varijator to uradi,posto slika kaze da bregasta se pomera za 2 stepena,znaci kad se u varijatoru napravi pritisak bregasta podje za 2 stepena napred i onda kad treba da ispusti pritisak da bi se vratila u svoj polozaj to se ne desi ona ostane napeta za ta 2 stepena sto se na remenicu manifestuje za par zuba,varijator ostaneo pod pritiskom ne zatvori ventile na vreme i sretnu se sa klipm??? da limoze tako da se kaze? da ipak ventil ne pusta pritisak,ili kanal povratnog pritisa je zacepljen?

Jedan zub na remenici je oko osam stepeni puta cetiri zuba oko trideset dva stepena,e to krivi ventile,dva stepena ne krive.U varijatoru postoji plasticna podloska ,opruga,rotor i stator,ova opruga sluzi da drzi u fiksnom polozaju rotor i stator posto su oni spiralno ozubljeni i da nije opruge oni bi se usled vibracije motora stalno pomerali i pravili kliktanje koje mozes cuti kada opruga izgubi svojstva,sto bi rekli "lupa varijator".Kada ventil pusti ulje ono pod pritiskom udje u varijator sabije oprugu i po spiralnom ozubljenju gurne rotor preko statora sto se manifestuje zakretanjem remenice.Mozda sam malo konfuzno objasnio.Posto tebi usisna remenica "zuri " u odnosu na kais jedan od mogucih uzroka moze da bude pohabanost zuba rotora i statora i da sam varijator prezubi unutar sebe.To ti se manifestovalo kada si na autu pomerao remenicu i kazes da je klimala levo desno.

Rasturi varijator nije to neka nauka i proveri stanje zuba na rotoru i statoru moguce da je tu problem...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo da ne pametujem, sve je lepo objasnjeno na snimku od 4 minuta i ako se ne razume spanski :) Ukratko ono sto se vidi na snimku je da ili ti ventil ne zatvara kad spustis auto ispod 4000rpm ili ti zupcanici u varijatoru glave i trece solucije nema. On tebi prezupci zato sto ta bregasta ima drukciji da kazem ugao i veci broj obrtaja od predvidjenog za taj broj obrtaja pa ti samim tim i preyupci posto ne uspori sto je izvodljivo samo ako je ili pritisak ulje kroz ventil ostao ne promenjen ili je varijator zaglavio u tom polozaju. Sad ne znam bas tu konstrukciju motora ali pretpostavljam da je varijator samo na toj bregastoj i da ima samo jedan ventil koji dovodi pritisak pa samim tim ili glavi ventil ili glave zupcanici u varijatoru. Koliko sam procitao nosio si varijator kod majstora koji je rekao da je u OK stanju sto dovodi do zakljucka da zamenis ventil i resio si problem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok lose sam razumeo to oko obrtaja bregaste i nije mi bilo bas logicno :) u svakom slucaju ja i dalje stojim pri tome da ili ventil ne zatvori kad se spusti ispod 4000rpm ili zaglavi varijator. Pretpostavljam da ventil dobija signal od ECU jedinice pa problem moze da potekne i od nje ili od senzora broja obrtaja . . .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa vidis u tome je problem sto ima vise stvari koje su povezane i da bi resio problem mora da ima krstenog majstora koji ce po redu sve da proveri.Ovako je prilicno zajebano objasniti.

Recimo moze banalna stvar kao sto je relej da pravi biiip zato sto lepi ali o tome cemo kasnije.

Edited by kičerica

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebalo bi tj moralo bi. Ja pucam na ventil posto ECU ne moze da registruje da je ventil ostao otvoren . . .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jos pre 4 strane smo svi zakljucili da ljudi ne znaju sta rade i kako to da rade.

Ja razumem da covek hoce sam da resi problem ali za to treba debela praksa i iskustvo pa da bi onda mogao da ukapiras to sto ti neko strucan objasnjava. Dokle god ne dodje covek koji poznaje Fiata, a takvih ima samo 2 u Nisu, verovali ili ne, majstor za platu i burazer koji razbija elektroniku ima da lome ventile kao palidrvca...

Ne kapiram kako moze da se vrati stari zupcasti kais i to sa prezubljenog auta, mislim svaka cast kada imate m..a za tako nesto, mada i to dovoljno govori o necemu...

@ Gusar

Misic je boshista-bosh servis

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...