Jump to content
FAS Goran
amokke

Putovanje u Evropu na TNG

Recommended Posts

Imaš na raspolaganju ogroman broj točionica i zašto da ne uštediš.

Postoji za navigaciju Poi sa označenim mestima tako da mnogo olakšava posao.

plin.jpg plin_crop.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bas sam ja to i uradio. Na mapi oznacio pumpe sa LPG i stavio zvezdicu, namestio da se na karti prikazuje 10km unapred i mislim da ce to lepo da radi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo ja da dodam za Slovacku, Poljsku i Belorusiju: u Slovackoj je TNG teze naci. Uglavnom na pumpama na ulasku u vece gradove. Vec u samom gradu ih nema. Npr na samom ulazu u Kosice ako dolazite iz Madjarske imate OMV pumpu koja toci TNG.

Za Poljsku ne brinite. Pumpi za TNG ima na svakom cosku, ja gledam da uvek sipam na ORLEN pumpama. Prikljucak je isti na kod nas, cena je oko 3.30 zlota tj oko 0.8 eur/centi.

U Belorusiji je sreca sreca radost. Benzin je 0.8 eur a plin (poskupeo juce) oko 0.4 eur/centi. Obicno sipam pun rezervoar plina i benzina i skoro svaki put zamalo ostanem kraj puta kada mi se upali rezerva jer uopste ne gledam tj zaboravim kad sam sipao. Doduse zimi skoro samo na benzin vozim.

Eto ako nekom zatreba i za taj deo Evrope.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav svima, 

 

ovo mi je prvi post na ovom forumu. Registrovao sam se samo da bih ovde izneo svoja iskustva. Pre oko mesec dana sam na guglu uneo frazu "na plin u evropu" ili sl. i medju prvih pet rezultata je bio jedan link ka nekoj temi na nekom forumu, i to kao ovoj temi na ovom forumu. Iz tog razliga zelim ovde da napisem jer verujem da ce dosta drugih ljudi procitati koji nemaju veze sa Fiat vozilima. Procitavsi temu malo sam se uplasio jer sam planirao da vozim na plin sto veci deo puta. 

 

Moja iskustva su bila sasvim drugacija od forumasa. Sipao sam pred izlazak iz Srbije u strahu kada cu videti sledecu pumpu. Sledece sipanje je bilo oko Djera u Madjarskoj, Agip pumpa na putu, cena malo jaca od 1.1EUR. S obzirom da sam nocio u Becu u Donaustadtu (delu Beca na levoj obali Dunava) sam nasao Shell pumpu koja radi 24h i sipao do cepa ponovo, cena oko 0.85 nisam siguran. Sledeca pumpa je bila u Nemackoj malo posle granice, prva Aral pumpa ako se ne varam, dosta pre Regensburga, cena slicna. Dve uocljive razlike, samousluzivanje je jedna, a druga prikljucak na sraf. Srecom na kasi su mi, uz zadrzavanje pasosa, da liodgovarajuci prikljucak koji se usrafi u nas Dish, pa pistolj u njega. Cena malo niza oko 0.8. Privremeni cilj je bio okolina Frankfurta na Majni. Stigao sam tamo bez dolivanja i bez problema. Za lokalni saobracaj sam koristio lokalnu Agip pumpu, cena oko 0.75. 

 

Do tog trenutka sam primetio znacajno manju potrosnju koja je i vise nego opravdala cenu. Naime, u Beogradu trosim oko 13l plina, na otvorenom je to 10.5-11. Tamo u gradu i okolini nije prelazilo 10, na otvorenom 8-8.5, prosek brzine 150kmh. Imao sam izlet do Bohuma i Kelna sto je putesestvija od oko 600km i poslednjih 30km sam morao na benzin, jer nige usput nisam naisao na plinsku pumpu. Znaci, ako idete of Frankfurta na severozapad, Dizeldorf, Bohum, Esen, Keln, plina na autoputu nema. Malo sam zurio pa nisam zeleo da pokam da nadjem plin van autoputa. Jednog od poslednjih dana u okolini Frankfurta naisao sam na malu privatnu pumpu na kojoj je plin 0.69, inace najjeftinije sto sam nasao u nemackoj. Isao sam potom za Luksemburg, sipao sam plin na malo iza Koblenca, ako se ne varam bila je Shell pumpa, cena 0.8-0.85 i druga upotreba adaptera. Sledece sipanje je bilo na jugoistoku Luksemburga, Aral pumpa, na pocetku povratnog putovanja, cena 0.55 eur. Tada sam treci put upotrebio adapter. Odatle sam izgurao do Minhena. Na putu od Minhena ka Salcburgu, pre austrijske granice sam sipao jos jednom na Shell-u ako se ne varam po ceni oko 0.8. Na toj pumpi postoje dve pumpne stanice sa nasim prikljuckom i dve sa njihovim, tako da adapter nije bio potreban. Sa tim punjenjem sam presao rekordnih 580km (boca je 50l). Omasio sam prvu pumpu na ulazu u Madjarsku, sto je verovatno bilo dobro, jer bi me verovatno odrali. Ostao sam bez plina 10ak km pred Tatabanjom, pa sam sisao u grad i na Molu sipao po dovoljno dobroj ceni od oko 0.85, ali plin vise nije bio onaj zapadni. Inace Mol u Tatabanji radi 24h i postoji tabla na putu sa obavestenjem da se silazi u grad da je na 1km od autoputa pumpa. Sipao sam ponovo pred Segedinom i tad sam i ustanovio da je po kvalitetu skoro kao nas, jer sam pri konstantnoj brzini izgurao potrosnju na 10. Tada sam dolio do cepa i vise nisam ni sipao do Beograda.

 

Ako nekog zanima, kad budem pravio kalkulaciju puta, mogu da dodam ovde tacne cene. Sve u svemu, ja sam putem zadovoljan. Presao sam 4500km, od toga manje od 50 na benzin. Pet puta sam davao pasos u zamenu za adapter i bilo mi je dovoljno da cu se potruditi pred sledeci put da nabavim sopstveni adapter. Inace sam mrezom pumpi dosta zadovoljan, a zadovoljan sam i zato sto sam zakljucio da nije postojao razlog za strah koji sam stekao citajuci ovu temu. Inace auto je Citroen C5 2.0 100kw.

 

Pozdrav,

Sale

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobrodošao i što kaže imenjak tu smo da pomognemo. Odlična stvar kada postoji povratna informaciji i naravno neko novo iskustvo.

I ja sam ovaj forum pretražio uzduž i popreko kada sam kupovao auto. Našao gomilu korisnih saveta i stručnih informacija. Naravno oduševilo me što nije zatvoren (obavezna registracija), tj u tom pogledu nema ograničenja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kakav je taj njihov uliv/adapter? Može neka fotka da znamo šta da tražimo? To uopšte nije loše imati u autu. :)

Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam kupio na ebay-u za 9€.

226_0.jpg

Dish-Acme adapter

Edited by amokke

Share this post


Link to post
Share on other sites

Slovenija-plina 'di 'oćeš! 0,77€/l

Italija-Trst-milano-agrate - na auto putu ima stanica sa plinom. Obično je označeno na znaku 'GPL' 500m pre pumpe. Tako da-držite desnu traku.:-D

Cena- 0,805€/l

Švajcarska-kanton Valais i Vaud(Aigle, Ecublens) bio sam na 2 pumpe i na obe je cena takva da nema uštede. A na jednoj nije bilo gasa. 'biće za 3-4 dana, reče čikica.

1,33chf/l TNG

1,78chf/l BMB 95

Inače, u Švici je prirodni gas kao gorivo rasprostranjen kao kod nas TNG i obratno.

Edited by gile smederevo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kakvo je bilo stanje pre par godin sa tng-om u Svici, sada je dobro. Imala je samo jedna pumpa kada se krene prema nemackom delu gore u san bernandinu, pa naredna negde gore oko San Galena i Ciriha. Ove godine ih je vec bilo par u Ticinu, ali nisam obracao paznju na cenu, posto sam vozio dizela. Inace italijani su najskuplji sa gorivom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ima ih više, to da,ali stvarno ipak malo. Ma, koji će to njima, pitam se, kad za prosečnu platu imaju za 2tone goriva? A mi?-za 200litara!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imaš na raspolaganju ogroman broj točionica i zašto da ne uštediš.

Postoji za navigaciju Poi sa označenim mestima tako da mnogo olakšava posao.

plin.jpg plin_crop.jpg

na ovom sajtu ne razlikuju LPG od CNG,tako da....slaba vajda za one sa LPG. ja se licno uverio u Svici. Za njih je gas-gas, bilo koji da je.

Ja sam kupio na ebay-u za 9€.

226_0.jpg

Dish-Acme adapter

U itaiji (sever)na svakoj pumpi gde ima LPGa imaju sve adaptere, tako da ne mora da se brine. A standard im je kao nas prikljucak. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav svima.Ima li neko update kakva je situacija za tng kroz Cesku i Slovacku,ima li pumpi,koja je cena,primaju li eure  itd?Ja resio da prosetam malo masinu pa me zanima trenutno stanje sa pumpama.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo ja da prenesem moje iskustvo sa LPGom u Evropi
 
Isao sam do Wurzburga (Nemacka) preko Austrije. Cene plina u Nemackoj se krecu od 0.50 EUR/centi po litru do 0.62 EUR/Centi. Cena na jednoj

pumpi moze da varira od dana do dana. Ako idete do Bavarske u Austriji necete naci plin (bar ga ja nisam nasao na mojoj ruti) tako da svima preporucujem da ga natoce pred Austrijsku granicu u Madjarskoj. Rezervoar od 30l nije dovoljan da se predje Austrija (ja sam natocio rezervoar dosta pre Austrijske granice), ako malo brze vozite, racunajte, da cete  morati da malo vozite i na benzin (dok ne udjete u Nemacku)
Cene plina u Madjarskoj su kao kod nas, mozda malo i vise. Preporucujem svima da placaju karticama jer ce biti problem sa konverzijom EUR/Forinte. Posle kad se vratite u Srbiju lepo platite po normalnom kursu svojoj banci.

 

Sto se tice kvaliteta plina, Madjari imaju isti kvalitet plina kao kod nas, dok kod Nemaca, sam sa istom kolicinom plina prelazio i do 100km vise. Ono sto bih zeleo da napomenem da Nemci imaju jednu pumpu i za levu i desnu stranu auto puta. Da bi ste natcili benzin / plin potrebno je da se iskljucite sa auto puta. Pumpe su obicno jako blizu kad
se iskljucite. Sto se tice tocenja, ako nemate adapter i lep ih zamolite, a da pri tome imaju komplet mogu Vam dati ACME adapter da se posluzite. Postoje pumpe koje imaju DISH (adaptere kao nase) ili poseduju i jedan i drugi. Ako nikad niste sipali plin prvi put je komplikovano, ali hoce da vam pokazu. Posle kad udjete u stos, nije nikakav problem.

 

Smesa (odnos propana i butana) se u Nemackoj menja u zavisnosti od godisnjeg doba. Bio sam zadovoljan plinom na Jetovim i Aral pumpama, Agip.Agip kod izlaza iz Nemacke, ulaska u Austriju imao malo losiji plin od ocekivanog, ali bolji nego OMV pumpa u Madjarskoj (subjektivni osecaj). Na Shellu ne znam kakav je plin jer nisam pronasao nijednu pumpu na putu / u kraju gde smo odseli a da ima LPG. Preporucujem svima koji nadju ACME adapter za 10 do 12 EUR da ga kupe ako ce se vozikati po Nemackoj da ne moraju da se razmisljaju. Uvek je dobro imati pola rezervoara benzina za svaki slucaj :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ima u Becu jedna pumpa sa gasom.. nas je konektor za punjenje, ne treba adapter.. ne znam tačno gde se nalazi u Becu ali sam preko google-a dosao do informacije kad sam bio tamo..

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 25.11.2016. at 10:28 AM, totti said:

Screenshot_2016-11-25-08-12-12.png

To je dobro da se zna. :)

Moja ruta je obilazila Beč....ali je dobro znati tu informaciju :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naiđoh na ovu temu, pa da dam mali doprinos.

 

Putovao sam letos do Rumunije, prešao kroz Rumuniju oko 900km, pre puta pogledao www.mylpg.eu, ako mi je autonomija sa punim rezervoarom npr 450km, ja sam sipao kad pređem oko 350km, ima puno LPG pumpi, cena slična kao kod nas, kvalitet.... nisam primetio bitne razlike, možda malo manje troši.... ono na šta nisam ni pomislio  je priključak / adapter.... ali se ispostavilo da imaju isti kao i mi.... generalno.. nema problema sa TNG u Rumuniji

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...