Jump to content
FAS Goran
General_NS

Uputstvo - Promena SMD dioda (boje) na cajgerima

Recommended Posts

***TUTORIAL***

Kako zameniti smd diode na cajgerima

1.Potreban pribor:

-Lemilica

-SMD Diode u odgovarajucoj boji

-Kalaj

-Pumpica za skidanje kalaja

-Pinceta

-Pasta za lemljenje

2.Priprema

Prvo je potrebno napraviti skicu cajgera sa polozajem dioda. Moze rucna skica, moze i slika. Ovo je potrebno zato sto je

dioda u jednom smeru provodna u drugnom nije. U slucaju da se dioda okrene kontra nece biti pobude i ona nece svetleti.

Dioda je zarezana sa jedne strane

dioda-led-smd-plcc-4-zol_3527.jpg

U slucaju da se ne pronadju smd diode (ja sam pravio improvizaciju skidajuci diode sa trake koja moze da se pazari u Orbitu 700din je metar)

Potrebno je paziti prilikom skidanja i lemljenja dioda, malo jaca temperatura i dioda ce se rastopiti

3.Skidanje dioda

Nakon sto su sve pripreme izvrsene, treba poskidati postojece diode sa cajgera. Lemilicom zagrevati jedan kraj diode, zatim pumpicom skinuti kalaj.

Isto uraditi i sa druge strane diode. Pincetom uhvatiti diodu i zagrevati i jednu i drugu stranu diode, dok se dioda ne odvoji od stampate ploce.

Postupak ponoviti za sve diode koje trebaju da se zamene. Kad su sve diode poskidane, proveriti da li je na mestima (kontaktima) gde su bile diode

ima viska kalaja, i obavezno ga skinuti pumpicom.

4.Lemljenje

Nakon sto su sve diode skinute sa stampane ploce, na mesta gde treba zalemiti novu diodu staviti malo paste za lemljenje (Ona ce pospesiti lemljene a i fiksirati diodu dok se ne zalemi)

Postavljati diode gledajuci u skicu koju ste prethodno napravili i lemiti ih na plocu.

5.Proba

Nakon sto ste sve diode zamenili testirati i okaciti slike da vidimo kako izgleda :p

Edited by neshaoct
split Topic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Interesantno mi je ovo sa menjanjem boje osvetlenja!

Nekada na Zastavama je bilo bele boje i nije valjalo. sada se crveno i zeleno opet vraca na belu!

Koja je svrha svega toga? Vidio sam uzivo varijacije na temu osvetljenja u GPu, solidno izgleda ali bar meni bolje stoji fabricko.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa ukusi su razliciti :p Ja sam negde skoro video novi zastavin cajger koji mi se jako svideo a imao sam malo slobodnog vremena pa sam se igrao sa cajgerima na GP

cxc414.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeste Zastavin pokrali mu svo gorivo.

Meni je zanimljiva jedino plava boja. Moćno izgleda, puno bolje nego ona jadna fabrička. Najskrenije to bi samo menjao na autu.

Edited by neshaoct
skinut citat :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ime, sad bi ti neko od admina rekao - ne citiraj post iznad :harhar: .

Pa ukusi su razliciti :p

Vaistinu ;) . Meni je na mestu broj jedan crveno, a odmah uz rame njemu narandzasto nocno osvetljenje.

Pa par praznih mesta, pa ostale boje (zelena, bela, plava)... Daj da za nas ljubitelje nocne voznje ubacimo u temu neki Poll sta od boja volimo da sljasti oko nas :ice: . Sto vise dugmica i gadgeta se podrazumeva :stuart: .

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

imao sam malo slobodnog vremena pa sam se igrao sa cajgerima na GPu

Hajde okaci sliku pa da vidimo! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa reko da ne zatrpavam sa slikama, a i ovo je vise kako odraditi :D Jedino sto sam zaboravio jeste da slikam postupak, kad budem imao malo slobodnog vremena skinucu sve ponovo pa cu napraviti kompletan tutorial, ovo je samo osnovno ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam promenio u svom Puntu osvetljenje cajgera i dugmica, jos pre godinu dana, i radilo je sve super, i sada kad je dosla zima, kad je hladno, osvetljenje kazaljki mi treperi, kad upalim auto ne rade, malo zatrepere i onda prorade.. Nije mi jasno iz kog razloga? :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Verovatno hladan lem na tim diodama. Probaj da prelemis ponovo. Ako ne pomaze, isprati vod i vidi sta je iza tih dioda, mozda taj deo pravi problem.

Inace kad ovo radite, obratite paznju na lemilicu koju koristite. Nikako ne isprobavati s onim velikim >100W za oluke i ne drzati duze od sekund-dva vrh lemilice na kontaktu diode. I na kraju posla, nekom finom cetkicom ocetkati stampanu plocu, da bi uklonili eventualne parcice kalaja i ostale sitnice koje bi mogle da naprave spoj.

Edited by podvarak

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probaću ponovo, samo što mi je pokvaren taj kilometar sat, pa kad god ga skidam, resetuje mi se kilometraža, pa mi se ni ne skida -_-

Na kraju ću morati da ga promenim, izgleda mu nema spasa :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Resetuje ti se ukupna kilometraza ili dnevna, onu koju mozes sam da resetujes? Dnevna kilometraza, potrosnja, sat... to je normalno da se resetuje posto tabla ostaje bez napona, A ako je ukupna onda nesto nije u redu sa satom, ali ako imas FES onda mozes da je podignes opet na koliko je bilo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Totalna kilometraža auta koliko je prešao, to mi se resetuje, kao i sve ostalo. Zanimljivo je to što se ne resetuje na nulu, nego na nekih 20 i kusur hiljada, pa sam nosio kod nekog lika, i sad mi je namestio da kad se resetuje, da se resetuje na 130 hiljada, tolika mu je bila realna, ali je neki delić, neki čip crkao ili tako nešto, al svi kažu drugačije, tako da koliko ja vidim, najlakše rešenje će mi biti da kupim drugu i to je to..

PS Ne znam šta je FES? :)

Edited by n3nE

Share this post


Link to post
Share on other sites

20 i kusur hiljada kilometara bi mogao biti neki od servisnih intervala, a FES je Fiat Ecuscan ili Multiecuscan, softver za dijagnostiku italijanskih vozila.

«Tapatalk Desire»

Edited by Nidzo

Share this post


Link to post
Share on other sites

E pa to sam imao, povezivao sam ga preko OBD-a na laptop, nisam našao ništa što bi moglo da mi pomogne u rešenju problema, Očigledno da je zamena tog sata najlakše rešenje :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

U vezi cajgera, problem je bio u njemu, crkao mu je neki chip koji pamti podatke i radi dosta stvari, zato mi se resetovala totalna kilometraža, i blinkale diode. Tqj cajger je poklonjen, i stavljen drugi, zamenjene diode i sve radi perfektno. :-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljudi problem, zamenio sam led u kontrolnoj tabli ali mi kazaljke ne svetle.

Sve diode sam vratio kako su i bile.

Sve nove sam probao i rade.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samo kazaljeke ne rade sa starim i novim diodama ?

Pocni od najjednostavnijih stvari da li su lepo polarisane diode, ako jesu verovatno si negde prekinuo stampanu vezu. Prekontrolisi unimerom.

Proveri sve spojeve konektore, obicno bude neki manji problem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samo 4 crvene od kazaljki ne svetle, polove nisam okrenuo. Pre skidanja starih sam obelezio zarezani deo cd markerom.

Kada dam napon na jednu od pozadinskog osvetljenja upale se i crvene ali samo tinjaju. Kad prikljucim tablu sve radi sem te 4 crvene diode. :-(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kada dam napon na jednu od pozadinskog osvetljenja upale se i crvene ali samo tinjaju.

Kako das napon na jednu od njih. Ako sam dobro razumeo ti spojis izvor napajanja direktno na jednu diodu. Sve se ukljuce, dok diode na kazaljkama samo tinjaju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, imam pretvarac koji sam ranije napravio za probe led pa sam tako direktno dao napajanje.

Pozadinsko se pale prva i zadnja i srednje dve u paru, kazaljke se pale sve cetri zajedno.

Ako ne uspem da nadjem u cemu je problem pokusacu da ih napojim sa pozadinskih.

E, da, uz sve ovo radim posle podne a pre podne cuvam dete pa nista ne mogu da stignem...

Edited by maxi13

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo kako to sad izgleda:

IMG_20130403_214336.jpg

Izvinjavam se zbog loseg kvaliteta slike, slikano je telefonom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

3,2V skinuto sa 12V otporom od 270Ω. Dovedem napon na jednu od dioda.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...