Jump to content
FAS Goran
Punto Abarth

Punto mk.2a - Uputstvo za naknadnu ugradnju fabričkih maglenki

Recommended Posts

eh sad, kako god gledam ovu shemu, ne ide mi opet u glavu gdje dovest zice od maglenki na relej, tj. na koji kontakt...

jer danas sam vidio da kad kliknem dugme u kabini na onim prekidacima upali lampicu na tabli, znaci ima dovod do table...pretpostavljam onda i da ima do kutije s osiguracima, pa fakticki samo fali od kutije s osiguracima do farova...

mozel mi neko sa sheme pojasnit na koje kontakte od ova 4 na releju idu zice sa sijalica...

hvala :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovo je standardni princip rada svakog releja sa 4 ili 5 kontakata:

Kontakti 85 i 86 sluze za napajanje/aktiviranje releja. Na 85 se dovodi masa, a na 86 se dovodi struja. 85 i 86 su nezavisni od 30, 87 i 87a

Kontakt 30 sluzi za dovod struje ili mase namenjene nekom potrosacu, u ovom slucaju struje za maglenke (stalna struja).

Kontakt 87 je izlaz struje ili mase koja je prethodno dovedena na kontakt 30, kada je relej pod naponom (radni kontakt).

Kontakt 87a je izlaz struje ili mase koja je prethodno dovedena na kontakt 30, kada relej nije pod naponom (mirni kontakt).

mikro_relej_4_k.jpg mikro_relej_5_k.jpg

Nama treba relej sa 4 kontakta, tako da te 87a ne buni.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

DSC_0102oznake.jpg DSC_0107oznake.jpg

Trebalo bi da imas stalnu struju na 30, a kada ukljucis prekidac da imas struju na 86 i masu na 85.

Sad treba da pratis kontakt 87 i pronadjes ga sa zadnje strane table osiguraca, i sa njega dovedes kabal do maglenki. Ako imas zivce za to :D.

Share this post


Link to post
Share on other sites

eh svaka ti cast druze...objasni bas kako treba... :)

pa nista, provjericu to sto ti kazes, kad upalim tamo na tabli, imal napon na 86 i 85... :D ako bude, to je to, samo sa 87 fakticki treba dovest do maglenki...a to je po sata posla :D

hvala ti na objasnjenju :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svaka čast za temu! :)

Ja imam farove sa maglenkom i prekidač u autu, a imao sam isti problem. Skontao sam da je samo tu prekid, i hteo sam to da namestim, ali nisam znao kako, hteo sam da otvorim i napravim da izgleda kao fabrički, ali su mi majstori govorili da je to nemoguće, i da ne pokušavam da otvorim FuseBox jer će se navodno raspasti.. Pa sam to sredio na mnogo komplikovaniji način (jer tada nije bilo rešenja na internetu), napravio sam pločicu sa tranzistorom i celim sistemom, koji kada primi signal (sa dugmeta) da sprovede +12v u maglenke i upali ih, i lampica se upali u kontrolnoj tabli, sve je u fullu, ali sam morao da sprovodim i instalaciju od dugmeta i tog tranzistora do releja koji sam doveo pored FuseBox-a i povezao sa maglenkama :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Celu noć kopam po forumu i nikako da da nađem odgovarajuću temu...Ugradio bih prednje maglenke na Punta, pa me zanima šta sve treba da se uradi po tom pitanju (u pitanju je Dynamic paket opreme).

Par pitanja:

-da li postoji već predviđena instalacija (kao za svetlo za gepek npr)?

-da li bih morao da menjam tablu sa osiguračima, ili je dovoljno samo da ubodem još jedan osigurač na odgovarajuće mesto?

-da li na tabli već postoji lampica/indikator?

-da li bi bilo bolje vezati ih na prekidač od zadnjih, ili nabaviti pločicu sa posebnim prekidačem?

Unapred zahvalan :thumbup:

Edited by neshaoct
spojeno by n3nE :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Par odgovora:

- Instalacija već postoji svuda, samo fali kontakt u FuseBox-u ispod haube.

- Moraš da skineš FuseBox, otvoriš ga i ubaciš kontakt na mesto releja T14 i osigurač F30 (detaljnije na linku iznad)

- Postoji na svakoj tabli indikacija posebno za prednje, posebno za zadnje maglenke

- Ako hoćeš sve fabrički, nabavi tu celu pločicu sa prekidačima sa maglenkom (city, podizači, grejači..), samo je udžekuješ i sve radi :)

PS Dobrodošao na forum :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala ;)

A propo pločice sa prekidačima, ćale (ETF-ovac) mi je pominjao da vezivanje obe maglenke na isti prekidač zavisi od prečnika žice postojeće instalacije, zbog jače struje i nedovoljnog prečnika može doći do topljenja izolacije, kuršulusa, itd... Nije mi jasno zašto su stavljali odvojene prekidače, al' ajde, ako ne bude moglo na isti, onda ću da menjam pločicu...

Što se tiče indikacije, pretpostavio sam, jedna briga manje :thumbup:

Ono što me najviše brine su same žice od FuseBox-a do maglenki, ako treba da dodajem kontakte u FuseBox-u, logično je da te žice ne postoje?

EDIT: ako nema žica, treba sam da ih sprovedem. Kako, kuda, da li da ih pričvrstim vrućim lepkom, ili vezicama ili... :wallbash:

Edited by profa_chb

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moja preporuka ti je da promeniš tu konzolu sa prekidačima (koja ima dugme i za prednju maglenku), i da odradiš to u FuseBox-u, dovedeni su sve instalacije do njega, samo treba to da odradiš.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za hvala nema ništa da se kupi, 100€ :harhar:

PS Nema na čemu, i drugi put. :)

Edited by n3nE

Share this post


Link to post
Share on other sites

...otišao do kola, proverio, sve je na svom mestu i sve mi je jasno :thumbsup:

Ali, nigde ne vidim žice koje bi trebalo da idu do samih maglenki :wallbash:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovo je uputstvo za mk2, a možda su na mk2b izostavili kablove gde nema maglenki u opremi.. Ali pogledaj još jednom da nisu negde zavučene, i kod mene su bile zabijene, jedva sam ih isčupao :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pazi, pošto je u pitanju FAS, garant su izostavili, no, pogledaću opet :ball:

U krajnjem slučaju ću da vidim kako je to urađeno na Emotion-u, pa ću da uradim isto tako. Znaš kako kažu, zanat se ne uči, zanat se krade :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samo jos jednu stvar da dodam na sve to, nece se desiti nikakva havarija ako vezes sve na jedan prekidac bez obzira kolika je zica, samo namestis da sve ide preko releja. Druga stvar ako tako odradis mislim da ti nece svetleti indikacija na tabli za prednje maglenke, tako da je kulturnije i mnogo lakse a i lepse da ide sve na svoj taster, jedino sto moras da kupis tablu sa prekidacima a i to nije skupo negde oko 20 evra.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kuvalja, mislim da grešiš, ali nije isključeno da je na nekima tako. Mada sam ja kod mene uradio isto to i svetli indikacija, radi normalno, iako nisam imao ni maglenke, ni prekidače, ni mesto za relej i osigurač u FuseBoxu. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

n3nE, brate, prijatelju, pola sata sam stajao sa otvorenom haubom i buljio k'o tele u šarena vrata, nigde nema kablova oko branika :laughing:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kuvalja, mislim da grešiš, ali nije isključeno da je na nekima tako. Mada sam ja kod mene uradio isto to i svetli indikacija, radi normalno, iako nisam imao ni maglenke, ni prekidače, ni mesto za relej i osigurač u FuseBoxu. :)

Svi imaju na tabli verovatno diodicu za maglenku, ali pretpostavljam ako je nevezes na fabricki prekidac da nece svetleti, ti si vezao da se pali sa zadnjom, ili si kupio drugu tablu sa prekidacima da ima svoj prekidac? Ne znam da li me sada razumes, nisi malopre skontao sta sam hteo da kazem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa da, to što nije fabričkim dugmetom automatski ne može ni da upali indikaciju, mada, može i to da se napravi. Zelena žičica iz džeka za plastiku sa prekidačima pali i gasi maglenke, kad primi signal, iliti minus. Daš joj minus na trenutak, i upaliće ti indikaciju u tabli :)

n3nE, brate, prijatelju, pola sata sam stajao sa otvorenom haubom i buljio k'o tele u šarena vrata, nigde nema kablova oko branika :laughing:

p.s. nakanadna poruka samom sebi, u 2 noću se ne otvara nova tema, nego se spava...

E pa ako nema, onda ćeš morati da je stvoriš :D

Edited by n3nE

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kupio sam prekidače, montirao, i radi indikacija na tabli! Sledeći korak, treba da nabavim maglenke. Verovatno ću uzeti polovne, to je samo parče plastike i lampa. A propo lampe (pošto mi to ne piše u uputstvu), koja sijalica ide u maglenku za mk2b? I koliko košta sama sijalica?

Na tuning-shop.rs su komplet maglenke po 40e, a same plastike po 17e :crazy:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kupio sam prekidače, montirao, i radi indikacija na tabli! Sledeći korak, treba da nabavim maglenke. Verovatno ću uzeti polovne, to je samo parče plastike i lampa. A propo lampe (pošto mi to ne piše u uputstvu), koja sijalica ide u maglenku za mk2b? I koliko košta sama sijalica?

Na tuning-shop.rs su komplet maglenke po 40e, a same plastike po 17e :crazy:

Bile su na kupindu maglenke za Punto mk2b sa sve plastikama u paru 50€, sad vidim da nema više, ali pogledaj na autootpadima u Šapcu, tamo ima svega i cene su pristupačne, a delovi su originalni, skinute fabričke sa puntića :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fala, blagodarim :thumbsup:

Inače, šta da radim za džekove/konektore, ima li to da se kupi? Nikad nisam video kako izgleda ta maglenka, verovatno se sama žica kači isto kao i farovi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samo ne znam gde kako ćeš povezati te kablove i gde.. Ako hoćeš da ti radi na fabričko dugme, moraćeš prvo da napraviš onaj kontakt u FuseBox-u, a onda da vidiš kroz koji džek i pin izlazi struja za maglenke i da povežeš te kablove/konektore za maglenke.. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...