Jump to content
FAS Goran
Sign in to follow this  
SikterBre

Punto mk.2 1.2 8v - senzor detonacije?

Recommended Posts

Danas mi je na dijagnostici izbacilo grešku na senzoru detonacije, majstor me je baš pitao jel mi se nije desilo da mi auto zatrokira ili nešto, ja se iskreno ni ne sećam, kaže da je najverovatnije na benzinu to izbacilo i kao ako hoćeš kupi taj senzor, pa da ga zamenimo, kaže da je na bloku i da se lako menja, pa me zanima konkretno koja je uloga ovog senzora....

Share this post


Link to post
Share on other sites

To je piezo senzor koji belezi detonacije u motoru, njihov intenzitet, vreme. Npr. jedna od uloga je ukoliko se desi da se cuje "kliktanje" ventila da racunaru bukvalno javi da redukuje ugao paljenja kako bi detonacija bila pravovremena. Hoce da se desi na puntu da senzor napukne i da se greska pojavljuje, mada ukoliko se samo dogodilo jednom savetujem da izbrises i vidis da li ce se problem ucestati. Postoji mogucnost da je samo kratkotrajni prekid u pitanju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, greška je izbrisana, a meni se čuju ventili i to sam primetio skoro kada sam ga malo prebacio da ga vozim na benzin, a bio mi je pun auto i pri povlačenju iz nižih obrtaja sam čuo kako zveckaju, što recimo na plinu nisam čuo nijednom... E recimo mi se dešavalo zimus, a i jutros kada sam ga upalio i bio je hladan, dok nije prebacio na plin je zveckalo, isto mislim da su ventili u pitanju, zvuk je kao da se otvara i zatvara neka klapnica...

Edited by SikterBre

Share this post


Link to post
Share on other sites

Taj zvuk ventila ne mozes da cujes na leru, nego samo na opterecenju. To sto ti se cuju na benzin verovatno je to gorivo malo staro, pa je izgubilo svoju vrednost.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da utvrdimo gradivo, tj da vidim da li sam lepo shvatio... Znači to klokotanje ventila mogu da rešim štelovanjem ventila ili kako već, a taj senzor ustvari samo šalje u računar podatke da bi računar regulisao paljenje?

Share this post


Link to post
Share on other sites

...a taj senzor ustvari samo šalje u računar podatke da bi računar regulisao paljenje?

To ''samo'' znači da ako senzor zaista ne valja, motor ne može da radi kao treba. Imajući u vidu da:

...majstor me je baš pitao jel mi se nije desilo da mi auto zatrokira ili nešto, ja se iskreno ni ne sećam...

...onda je nabolje, kao što Martini kaže, da sačekaš i vidiš hoće li se opet pojaviti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...