Jump to content
FAS Goran
Mihailovic

Koji kvalietan manometar za gume?

Recommended Posts

@ISV_01: "

Quote

Nego kada vec pricamo o nekim pritiscima i merenjima, cime covek da iole normalno meri pritiske u gumama? Meni se cini da ni jedan manometar na pumpi nije kalibrisan... Danas sam uzeo neki rucni, valjda je ok, nem pojm

"

Ja kupio ovo:

51599_0_Akku_Druckluftpumpe_Bosch_EasyPump.png

Digitalno, ima u bar / psi / kpa, ima svetlo i puni se na USB C.

Ima dodatke za bajs / lopte / gumene stvari. 

Cena prava sitnica... 70Eur iz Njemačke

 

 

Edited by neshaoct
formatiranje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jedno vreme sam imao u kolima 3 različita manometra (digitalni, stubni i klasični sa skalom) 

Nikada nisam s namerom  kontrolisao manometre na pumpama ali nikada nigde nisam našao da je greška veća od 0,05bara, što je generalno zanemarivo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ivan73

Cisto da ne offujemo temu o pneumaticima, obzirom da je nesa admir ostavio link. 

 

Ja sam uvek za neku iole poznatiju marku ili uredjaj koji bar izgleda skuplje ali najbitnije je da je kalibrisan. E ovo poslednje je cesto izostavljeno ili bahato uradjeno ili uradjeno ok ali zbog obima prometa vozila, zamora komponenti, cesto brzo postane nepouzdano. To se moze uvideti na samom uredjaju kada je 'etaloniran' od strane nekog ovlascenog servisa za takve usluge i prepoznaje se jer ima pravougaonik/kvadrat negde zalepljen. 

 

'Član 7 
Manometri za merenje pritiska u pneumaticima, merila za merenje sile kočenja kod motornih 
vozila, opacimetri, uređaji za proveru velikog i oborenog svetla na vozilu (regloskopi), 
etilometri, merila brzine vozila u saobraćaju i vlagomeri za zrna žitarica i semenke uljarica, 
pri prvom, periodičnom i vanrednom overavanju žigošu se i godišnjim žigom u obliku 
nalepnice sa kvartalima
.'

DL pravilnik o etaloniranju

 

Ja verujem da gomila vulkanizera nema ovo, a ostali instrumeti koji su kupovni, jeftini, ovo sigurno nisu prosli, za razliku od recimo tvog Bosha koji si kupio i verujem da je kalibrisan u maticnoj zemlji. 

 

E sad, realno je da, ako zelis da zaista zadrzi svoju funkciju i ispravnost kroz vreme kao sto bi mozda zeleo i @Ivan, trebalo bi uraditi kalibraciju u nekoj laboratoriji koja zaista vrsi te usluge. No, da li ce nekome od nas to biti vazno ili ne, to je neka druga dimenzija. Variranja od 0.1-0.2 bar-a nije 'veliko' odstupanje jer mi ne vozimo formule niti imamo takmicenja na 402m, niti vozimo avion, pa da to zaista ima nekog uticaja.

 

Ovo pisem zato sto ne znam apsolutno nikog da je nosio neki svoj gadget ili uredjaj elektronskog tipa kao sto ti imas taj kupljeni Bosh, a da je radio re-kalibraciju u nekoj firmi. Mozda bi ove male rucne i odbili, ali ako bih ja dao tipa 40e kao ti za taj Bosh, mislim da bih hteo da uradim i rekalibraciju kroz nekolilo godina jer sama cifra za aparat nije mala i bilo bi mi zao da ga odlozim zbog nepouzdanosti koju dobija kroz vreme. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

70 evra...:crybaby:

Što se etaloniranja merne opreme tiče, jоš je nov - tri meseca.

Za istu znam, bavio sam se dugo ispitivanjem opreme pod pritiskom (do 1000bar).

To je skoro cela jedna nauka. Postoje klase tačnosti manometara, radni opsezi u kojima se koriste itd...

Ali to je obavezno za one koji javno daju tu uslugu.

Ni ja ne poznajem da mi se neko pohvalio da je baždario manometar od vulkanizera...

Što se nepouzdanosti tiče...proveriš ga nakon korišćenja  etaloniranog manometra i ako nije veliko odstupanje, idemo dalje!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Slazem se, ali ako imas sa cime da ga uporedis :) Ti mozda i znas i dalje nekog obzirom da si se bavio time, ali pricam za nas, malo siru narodnu masu.

Jednostavno bi mi bilo zao da uredjaj placen 70e kroz 3-5g odbacima zbog nepouzdanosti, a rekalibracija moze biti tipa 10-20e za aparat koji moze dugo da traje. 

 

Sto se tice gde po gradu ima iole kalibrisanih po pumpama... To zaista ne znam. Znam da na nbg kod blokova ima OMV sa dosta rucnih i secam se da su imali markicu kalibracije, ali datum ne znam, pa cu morati da vidim sl put kada budem tocio gorivo jer cu tad znati koliko je proslo i kada im je krajnji momenat da dorade kalibraciju i znacu od kada ocekujem da budu ispravni :)

 

Isto tako, na bar 99% pumpi u zimskom periodu manomentar ne radi tj kompresor za gume, zbog hladnoce...

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ISV_01

Moze kolega da uporedi neki etalonirani manometar sa pumpom za koju se dogovorimo, Uporedi razliku, napise ovde, a onda svi navalimo tamo, da uporedimo svoje manometre :D .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...