Jump to content
FAS Goran
Nikolaj123

Grande Punto - letva volana ili...? (lupka u vožnji)

Recommended Posts

Kupio sam GP juce. Nikad nisam vozio fiatova vozila, tako da mozda umisaljam , ali dok sam vozio lokalnim putem osetio sam neprijatne udarce koje prima volan dok vozim. Nebitno kojom brzinom. Auto jeste utegnut, sve je ok, udoban, ali sto se tice volana skroz sam nezadovoljan.. Nisu to jaki udarci, ali imam osecaj kao da nije utegnut taj deo tockovi-volan, i dosta je iritantno u toku voznje. Manifestuje se uvek, nebitno da li je vozen po glatkom putu ili po putu koji je krpljen 100 puta. Zanima me da li se to nekome desavalo ili to tako mora. Mada cujem da je na GP ta letva problem ...Pozdrav

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vjerovatno je letva u pitanju...

Letva se piksuje (ako nije ostecen ozubljeni dio), jeftinije i dugotrajnije rjesenje, mada ni nova nije skupa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Možda ti se zbog neke 2 banalne stvari čini da je nešto veliko :) Ja sam imao nerealne vibracije u prednjem trapu, kao da mi se otkida auto napred i jako je bilo neprijatno za vožnju. Kada udari pređu vibracije i do auspuha, čak i preko volana i još je pride volan krckao kad se mota. Meni je to bilo dovoljno da zaključim da je letva u pitanju, ali se ispostavio da su stabilizatori bili užasni(cena 20e) ,a krckanje je prouzrokovala špulna ispod volana koju ću morati da potražim na nekom otpadu(nadam se isto ne preko 20e), tako da idi kod nekog dobrog majstora da pogleda to :) A i da je letva otišla nije toliko strašno jer može da se uradi reparacija fabričk i neki servisi čak i garanciju daju. Koliko sam čuo to košta oko 80e.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pravo da ti kazem, nije to nista strasno u voznji, ali nekog trenutka mi bude toliko iritantno da pocnem da se nerviram. :D

Mozda cu i da naviknem na njega :D tako da nista strasno...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nemoj da se navikavaš na nešto što ne valja! Bolje to reši da ne napravi neki veći kvar. Meni je Astra odjenom počela da se čuje kao dizel(a motor benzin 1.4 koji ni ne sme da se čuje), ja otišao kod majsotra i kaže on pojačaj muziku i uživaj :wallbash: Istog trenutka sam našao novog majstora koji mi je to rešio.. Ne treba se truditi da ne primećuješ probleme jer može doći do ozbiljne stvari(problema) tako, već ih rešavati. Moj drugar već 2 godine vozi Stila sa lošim konektorom vazdušnog i trpi pištanje +što ima šanse da mu se jastuk ne otvori u slučaju sudara, a može sve da se sredi za 1000din u servisu koje potroši za 2 sata u kafani...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni su dva ovlastena servisa predlagali zamenu letve jer je nesto lupkalo!

Resio sam bez njih dotezanjem jednog vijka u kabini ispod volana blizu kardana! Ispod volana na plastici ima rupa i kada se okrece volan onda se vidi taj vijak, potreban ti je cevasti kljuc 13mm ili gedora sa produzetkom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni na Grande Punto posljednjih par dana nešto lupka pri prelasku preko neravnina na putu ali iz zadnjeg kraja. Zvuk lupkanja je nekako tup. Šta bi moglo da bude?

Nisam zapazio nikakve promjene u pogledu stabilnosti ili vozne dinamike.

Edited by Elra

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samo da napisem da je lupkanje pravila rezervna guma, koju nisam pricvrstio :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam punta classic,od skoro se čuje "škripanje" ili bolje reći "zvonjava" kad okrenem volan u desno ali samo par sekundi pa prestane.Šta bi moglo biti?Inače sam nov član,pa nisam siguran da li je još neko imao ovakav problem.Unapred zahvalan na odgovorima!

Edited by Igor S

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam problem koji je počeo da se javlja na tek kupljenom Grande Puntu.Imam osjećaj kao da mi je odvrnut prednji desni točak a nije.Na sitnim neravninama lupka strašno,naročito po šljunku i sitnim neravninama dok se  npr. preko ležećeg policajca i većih neravnina ne čuje bukvalno ništa.Zvuk prenosi na volan pa na osnovu toga sumnjam da nije stradala letva volana.Bukvalno me sramota da ikog vozim u autu a čekam majstora da dođe s odmora i ustanovi kvar.Jel se može letva,ako je dobila lufta sanirati ili mora druga da se kupuje?U pitanju je GP 1.4 benzin 2006 god. ako išta znači.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Upravo sam došao od majstora gdje smo ustanovili da je stradala letva volana.Zubna letva na desnoj strani (ispred suvozača) ne da ima lufta,nego klapara min. 0,5 cm.Jel se to može sanirati ako je stradala piksna-čaura il šta već ima,il  preostaje da ganjam na otpadima dobru polovnu il novu-repariranu.Ako znate,molio bih da mi napišete šta i gdje preporučujete!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam zamenio  2  letve, prvi put u garanciji, u delti nisu hteli da zamene pa sam isao kod bogunovica i tek tamo sam uspeo da ostvarim garanciju. Posle sam menjao ponovo, ovog puta polovnu i ta je trajala godinu dana i opet ista prica. Na kraju sam digao ruke, ja vozim, ona tandrce... To su toliko lose napravili da ja nemam reci....

Elem, nisam siguran koliko se dobija s repariranom i koliko ce trajati, a opet s druge strane, nova jedino ako postoji neki drugi proizvodjac u odnosu na prvu ugradnju, posto te nisu ni za ...

Napisi kad odradis, koliko te je sve skupa kostalo i sta si stavio posto i mene ceka isto planinarenje da ne kazem sex, s tim sto cu biti i iz... i jos cu morati da platim:rant:

Share this post


Link to post
Share on other sites

U toku potrage za dobrom polovnom letvom,vidjeh na netu da je Grande Puntu ona baš mana a ovde je jako malo pisano o remontu iste, već samo o zamjeni druge. Vidim da ni čaure letve nigdje u prodaji po prodavnicama nema, ono kao kit-set za reparaciju. Zašto,pojma nemam.

Elem,neda mi đavo mira pa sinoć odem kod komšije mehaničara, inače vrhunskog majstora, da čujem njegovo mišljenje o osvježenju letve. Podigosmo auto na dizalicu i ustanovili veliki luft na desnoj strani ispred suvozača. Uze majstor da skine manžetnu letve, da pogleda kakva je unutra kad ono, čaura letve ili bolje rečeno plastični prsten spao sa zubne letve i stoji u manžetni. Zamislite!

Da mi je neko pričao, ne bi mu vjerovao. Minijaturni prsten širine samo 6 mm na sitnim unutrašnjim zupcima, drži oslanja zubnu letvu na kućište iste? Nisam mogao da vjerujem očima a pogotovo ne konstruktoru tamo nekom "inžinjeru" koji je sve ovo "projektovao"! Mislim, znači zato u mene lupa letva?

 

Odmah se sjetih i opoziva Fiata koji je vlasnike Grande Punta iz 2006 god. kao moj zvao na servis zbog greške na luftu letve u prvih 30-40.000 km. U tom grmu leži zec. Odmah smo majstor i ja riješili da danas skinemo letvu, uradimo detaljno premjeravanje i da kod strugara-tokara uradimo novu piksnu-čauru od industrijske tvrde tzv. sipas-koterm plastike. Ta čaura će biti dublo šira-duža jel to može i ima mjesta u letvi a i mora jer je ovo evidentan fabrički propust da se ovako mali prsten stavi. Time će biti duplo ojačan oslonac a unutar čaure uradićemo i bolje kanale za prolazak masti koja je potrebna radu letve.

 

Ovo je samo još jedan dokaz koliko čovjek može biti naivan dok nešto ne vidi svojim očima. Džaba bih kupio drugu polovnu letvu koja je možda malo bolja od moje a drugo, majstor mi je za reparaciju moje tražio, ovisno od stanja, dok ne rastavi od 50 do čak 125 eura.

Eto toliko od mene a ako uspijem slikati, postaviću sve fotografije ovde.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sve se je radilo samo u cilju da bi proizvod bio što jeftiniji za proizvodnju,štedjelo se maksimalno!

Naravno kupac je sve debelo platio.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bio sam siguran da cu jedino na ovom forumu nac odgovor po pitanju letve volana od Grande Punta.. Svi samo mjenjaj i stavi drugu a znam da je problem samo u cahuri na suvozacevoj strani.

E sad mene zanima dali je netko u meduvremenu jos sta radio po pitanju letve volana i da li ima mjere kakve za cahuru?

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Reparacija letve, kosta 100 eura i daju garanciju godinu dana...Servis koji sam zvao garantuje da je materijal kvalitetniji nego u prvoj ugradnji, sto se caure tice...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pod reparaciju ide kao i kod Stila,cahura i cini mi se 2 lezaja na prijenosu od kabine na uzubljenu letvu - puž kako neki zovu 

Share this post


Link to post
Share on other sites
43 minutes ago, Dukadin said:

Koji servis je u pitanju?

 

Čini mi se da je @lufti mislio na ovog člana Foruma:

https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/topic/36621-fiat-stilo-letva-volana/&do=findComment&comment=1329169

 

Proverite kod @Goran Zemun, pominjao je saradnju sa italijanima baš po pitanju sređivanja problema sa el. letvama i servom:

https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/topic/39186-fiat-servis-goran/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Može li pomoć? Meni su za moj Gradne Punto 1.4 b, 2006. od prvog dana u servisu rekli da je otišla letva koja treba da se reparira... ali su rekli da može da se vozi..kad budem hteo da zamenim.. nisu rekli kako se to manifestuje u vožni, ja ne osećam neke mane pa zato još nisam zamenio, pogotovo što kažu da ne mora.

 

Na svakom redovnom serivus tražim da mi pogledaju ceo auto, trapove sve što treba i da prijave kvar. Ništa ne prijavljuju osim te letve.

 

Inače mi se na svakoj VEĆOJ neravni a pogotovo na neravnom putu iz prednjeg dela auta čuje metalno lupkanje, jasno i glasno zveckanje koje užasno nervira, kao neka klepetuša. Sumnjao sam na sve žive plastike i nosače koječega i sve dotezao od servisa do servisa, pomisliće ljudi da nisam normalan..

 

Zanima me da li je to oštro zveckanje- lupkanje ustvari od letve volana,  ikoji su zapravo simptomi te famozne letve koja se kvari kod Grande Punta?

 

(Ako iko ima da preporuči strpljivog majstora koji zna sa Fiat vozilima, koji bi probao auto na onim delovima puta gde mi se to uvek jako čuje, neka mi preporuči na privatnu poruku ako ne sme javno, ne pitam šta košta, samo da ustanovi tačno od čega je taj zvuk!! Ovi u velikim servisima nemaju ni vremena ni strpljenja da ih vozim po pola grada, a ne mogu ni da menjam pola delova kad ne znam šta je..)

Edited by top legal

Share this post


Link to post
Share on other sites

To je tako u pocetku, na kraju je zvuk kao da otpada tocak kada se prelazi preko rupa... Prednji desni pogotovo, jer se tu nalazi ta caura koja brzo propadne sto se manifestuje sve izrazenijim lupanjem u predelu tockova a i meni su rekli istu stvar, da moze da se vozi... I tako sam ja vozio prvo 4 godine dok mi nije dozlogrdilo, pa sam promenio prvu letvu...a posle prve odmah i drugu...:lol:, sad je treca koja je opet prolupala i to je sad neizdrzivo...ovih dana cu morati da idem na reparaciju....inace je gp 2006 1.2 u pitanju...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...