Jump to content
FAS Goran
Ticma

Treninzi, hiljade sklekova, hiljade trbušnjaka

Recommended Posts

Sve moze da se skine, imao sam drugara koji u 8 razredu nije smeo na vagu da stane jer je imao 120 kila, pred kraj osmog keva ga odvede kod nekog lekara i prepise mu dijete i vezbe, kad smo krenuli u srednju skinuo je bar 30 kila i licio na mecku, sad opet lici na slona jer nije nastavio da pazi kako se hrani ... inace u njegovj familiji su svi preko 100 kila svi potomci njegovog dede, stricevi i njihova deca su kao slonovi, osim jednog za kog se prica da je komsijin :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sta to toliko stresno studiras? :)

Ako ti kažem mislićeš da se zezam da je teško :laughing: :laughing: Šalim se, fon studiram. Veruj mi da je najveći problem objasniti ljudima da to nije privatni kafultet gde se ništa ne radi već jako ozbiljna ustanova. Dovoljno je to što hoće od ove godine da nam uvedu da bude uslov za rangiranje na listu za budžet 60 bodova. I najgore od svega je što svi misle da mi je fakultet sprdnja koliko i njihove više osnovne i slično i posle svi dolaze na fon da peru diplomu na masteru :thumbdown: :thumbdown:

Za genetski bojler nemojte da brinete :laughing: Imam i ja užasnu genetiku, lagano idem preko 95kg kad se opustim, ćale je moje visine i ima 120+ i u njegovoj porodici svi su takvi, ali opet uz dobru ishranu i mnogo truda(u odnosu na one mršave baš baš mnogo) sve može da se sredi :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jbm li ga, npr što je pomenuo Igor, pirinač i krompir najviše jedem od svega, od mesa uglavnom belo, ribu volim da jedem, ali ne jedem je tako često.. Mislim da mi je od svega jedino sport malo pomogao da skinem neki višak, samo je problem što tog viška ima još :turned:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Krompir ti je zivotna greska...:)

Cist skrob, sto ti spada u ugljene hidrate.

Igore, nisi me ubedio :)

Salim se, izvini. Najlaksi "fakultet" je ono preko puta vas.

Share this post


Link to post
Share on other sites

jedino ako ima natprosečnu težinu, u suprotnom..neće.. :(

Inače, za vežbanje je najvažnija jaka volja...ja sam prošle godine nabavio traku za trčanje, montirao šipku za zgibove, imam nekoliko tegova od ranije, ali sve to uglavnom stoji i skuplja prašinu.. :thumbdown:

Doduše, (nije opravdanje ali su činjenice) potpuno je druga stvar kad se zaposliš u odnosu na studije..slobodno vreme jednostavno nestane, društvo za basket nestane..devojka dođe, setnja, pica, kokAkola, palačinke, para za sve što poželiš da pojedeš i popiješ, a uz to si pravi gurman i eto 20kg dok si rekao keks...mmmm..keks... :ice:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Kako ko...'oces da ja krenem u nabrajanje sta jede jedan prosecan veterinar? Bice ti lakse! :)

Nemoj da mi kažeš da jedeš sve što ti rikne za stolom :laughing: hahaha

jedino ako ima natprosečnu težinu, u suprotnom..neće.. :( Inače, za vežbanje je najvažnija jaka volja...ja sam prošle godine nabavio traku za trčanje, montirao šipku za zgibove, imam nekoliko tegova od ranije, ali sve to uglavnom stoji i skuplja prašinu.. :thumbdown: Doduše, (nije opravdanje ali su činjenice) potpuno je druga stvar kad se zaposliš u odnosu na studije..slobodno vreme jednostavno nestane, društvo za basket nestane..devojka dođe, setnja, pica, kokAkola, palačinke, para za sve što poželiš da pojedeš i popiješ, a uz to si pravi gurman i eto 20kg dok si rekao keks...mmmm..keks... :ice:

Upravo je ta situacija sa mnom, pre dve godine sam imao 25 godina i 82kg, a sad imam 95kg

Edited by SikterBre

Share this post


Link to post
Share on other sites

ali sad imas i 27 godina :D

Bez zezanja ljudi, dajte neke savete kako da krenem sa vezbama a da mi ne rikne cuka prve nedelje, kapiram da ne moze to odmah trci 10km i uradi 1000 trbusnjaka i ishranu predvidjenu za uz takve vezbe, pa nek mi je Bog u pomoci kad krenu slave

Share this post


Link to post
Share on other sites

Počni sa laganim trčanjem...recimo, 2-3 km. Otprilike 1 km trčkaranje, pa 300 m brzo hodanje-šetnja, pa ponovo 1 km. Ubaci naravno vežbe snage - sklekovi i zgibovi (ako ne možeš raditi zgibove, pravac teretana i lat-mašina sa laganim kilažama da bi ojačao ramena i leđa). Sve zavisi od tvojih godina, težine i da li si nekada uopšte vežbao. :yes

Evo kako ja radim - istrčim oko 5 km (sa zagrevanjima skoro 6), tako da 1 km prelazim za 4,30 minuta. ponekad ubacim deonice od 500 ili 1000 m čisto da razbijem monotoniju. ;)

pre ili nakon trčanja radim vežbe snage - sklekove, zgibove, trbušnjake, propadanja....šta mi padne na pamet...ali akcenat je na tome da odradim dve-tri serije ali sa ponavljanjima do maksimuma (do otkaza!!!). Preko 6 km nemam više živaca da trčim...smorim se... :turned:

Što se tiče hrane, jedem i pijem svašta (alkohol jako, jako retko). Jedino izbegavam gazirana pića i jako masna jela. Jedem što više ribe, testenine, jaja.....

Aktivno se bavim sportom od svoje devete godine, a sada imam 26 godina. Imam sreće da i na poslu mogu da se bavim sportom, što je bitno.

Ali jednostavno, volim sport. :cheers:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da ne citiram sve redom: Jedem sta mi se jede... Neuspele pacijente izbegavam, imaju malo vise antibiotika i steroida koje im licno dajem...:)

Tudje neuspele pacijente jedemo svi. Matijevic za 20 godina rada nema ni jedno grlo rashoda, pa prijatno ako se tamo snabdevate.

Inace, imam 192-3 cm visine i trenutno neka 103 kila

Koliko je viska, ne znam, ali nesto sigurno jeste u predelu bojlera...:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moja najveca fizicka aktivnost sledi nakon prozderavanja cvrste hrane :lol:

Bio sam i ja aktivan, skoro 4 godine, mlad, lep.. Sad sam samo fantom :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Matijevic za 20 godina rada nema ni jedno grlo rashoda, pa prijatno ako se tamo snabdevate." - paštete, viršle, salame.....

Nije jedini....ima ih još. :thumbdown:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tudje neuspele pacijente jedemo svi. Matijevic za 20 godina rada nema ni jedno grlo rashoda, pa prijatno ako se tamo snabdevate.

jujuju..sta mi jedemo... ja licno izbegavam Matijevica iako mi je fabrika na 5km od kuce :laughing: Al' sto rece Maki, nije jedini..ko nema od koga da se snabdeva sa sela naEbo je...

Upravo je ta situacija sa mnom, pre dve godine sam imao 25 godina i 82kg, a sad imam 95kg

hehe..i ja sam sa 27 godina imao 95kg, i na visinu 190cm uopste nije izgledalo lose :fun: Sada, tri godine kasnije imam 20ak kila vise, pa eto, cisto da znas sta te ceka :laughing:;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

hahhaha u Rusiji sam imao jednog kolegu koji kaze da je u mojim godinama bio kao ja, a tad je imao 40 kad smo radili zajedno i izgledao je kao ja x 2 i predvidjao i meni takvu karijeru :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam oko 191cm, pre leta sam imao 95kg, sada imam nekih 3-4 kg manje, u ramenima bi trebalo da sam malo širi, ali ono što bih ja voleo da ode tu, to ode u stomak :laughing:

"Pa šteta da se baci", mesni narezak "kučeća radost" i slično, to ne okušam uopšte, pošto u Ts-u lik koji ima industriju mesa ima samo 1% otpada, a to su dlake i ono što se nalazi u crevima da ne tražim stručan izraz, čak i čaponjak samelje u kavurmu...

Sve što je konzervirano ne okušam uopšte jer sam u vojsci upropastio zube od konzervi koje imaju 4 godine rok trajanja, a oni nam davali konzerve kojima je rok prošao još pre godinu-dve, ne pomaže ni polu-satno pranje zuba protiv te količine konzervansa...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prokleta bila Coca-Cola, a bas sam se navukao sada preko leta. I ja imam vec duzi staz po teretanama, i taman sam uzeo u maju, junu sagorevce i poceo da lepo napredujem kad dodjose one vrucine i mrzelo me da se cimam. Inace odradim trenin 40-ak min primarnu grupu (grudi, ledja ili ramena) ili kada radim i primarnu i sekundarnu grudi-biceps, ledja-triceps.....onda je trening nekih sat vremena. Pa onda na traku za trcanje (30-40 min) ili bajs i to je to. Teba da ponovo pocnem sa ultimativnim treninzima :robo:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Krompir ti je zivotna greska... :)

Cist skrob, sto ti spada u ugljene hidrate.

Igore, nisi me ubedio :)

Salim se, izvini. Najlaksi "fakultet" je ono preko puta vas.

Kažem ja da ne mogu nikog da ubedim :laughing: :laughing: Oni preko puta nas zovu našu zgradu "fakultet opuštenih nauka" :laughing:, tako da je teško reći ko koga više ne voli. Inače, imam i ja argumente za moj fakultet

http://www.b92.net/i...2&nav_id=621173

Čisto da ne bude da smo privatni fakultet u vlasti države :harhar: . A što se težine tiče, moj smer(inf. sistemi) je prilično zeznut i ima predmeta gde su nam otvoreno profesori rekli da nisu za sve i da će biti do 5-6 desetki u generaciji i da im je nebitno koliko će ljudi proći na kraju, tako da ona priča o lakom završavanju pada u vodu..

Inače, što se krompira tiče ja ga jedem pre/posle treninga kao izvor kvalitetnih uh i to samo tad. Moglo bi bez njega, ali ako idem na manje od 150-250gr šećera

dnevno počinjem da gubim na kilaži što mi nije cilj..

E sad da se vratimo na treniranje i kako početi :) Prvo da razjasnimo neke osnovne stvari. Vežbe možemo da podelimo na brdo načina, ali je osnovna podela na osnovne i izolacione vežbe. Kao što samo ime kaže, uloga izolacionih vežbi je da angažuju samo određeni mišić ili angažuju određeni mišić u najvećoj meri u odnosu na ostale. Primer za to je pregib na skot klupi

šta angažuje zaključićete sami :) .

Sa druge strane imamo osnovne vežbe koje pogađaju više mišićnih skupina. Evo moje omiljene osnovne vežbe koju nažalost ne radim toliko često jer nije uopšte laka (

(zanimlijvo da jedva pronađoh na tjubu pravilnu tehniku mrtvog dizanja, a za benč ih ima kol'ko 'oćeš :laughing: :laughing: ). Konkretno ova vežba pogađa zadnji deo leđa, stomak, kvadricepse,blago listove i nešto neznatno ruke. E sad da ne bi ova moja priča bila bez poente, evo kako ćemo ovo iskoristiti za našeg vežbača početnika :) . Kada krećete sa treniranjem lakše napredujete nego onaj ko trenira npr 10 godina i zbog toga vaš fokus treba da bude na osnovnim vežbama koje će biti i više nego dovoljne da dobijete odlične rezultate. Ko ne veruje neka se malo zainteresuje o izgledu i treninzima powerliftera, konkretno na primer Marius Pudzianowsky(verovatno sam promašio prezime :laughing: ). Powerlifter u celoj svoj vežbačkoj karijeri radi samo 3 vežbe-benč press i to samo ravni, mrtvo dizanje i čučanj, a opet, priznaćete, imaju veliku mišićnu masu. Tako da su osnovne vežbe sasvim dovoljne da bi se dobila solidna mišićna masa.

Do ostalih, izolacionih vežbi, dolazimo tek kasnije kada ove vežbe budu imale manjeg efekta za nas jer nam se telo naviklo na veći napor i treba mu dodatni stimulans da se mišići opterete. Iz tog razloga bi moj trening za prva 2 ili 3 meseca treniranja bio sastavljen od 3-4 potpuno identinčna treninga nedeljno fokusirana na izolacionim vežbama. Svako ko vam od prvog dana staža u teretani predloži podelu grudi/biceps, leđa/triceps,... verovatno je čuo određeni šablon i radi po njemu, a o treniranju jako malo zna. Ja sam izneo moje argumente za ovakav način treniranja, sad kad odete u teretane i krenu da vas savetuju ovi "treneri" koji od obrazovanja o ovom sportu imaju drugara koji ima teretanu i film 7 i po(znači mleko, znači jaja, znači plazma :wallbash: ), neka vam usput i objasne zašto da radite tako što oni kažu, pa ako budu imali bolje argumente od mene, poslušajte ih :)

I konačno dolazimo do samog treninga za nekog ko počinje da trenira. Isti princip važi i za one koji nisu trenirali par meseci i opet počinju. Napominjem da ću pisati i nazive vežbi na engleskom, tako da lagano možete da ih nađete na 'tjubu i kako se izvode. Za početak možemo da radimo sve u 3 serije sa 8-12 ponavljanja. Ako je nešto drugačije naglasiću

1)Zgibovi do otkaza ili nestanka snage, 1 serija, samo da nam malo prostruji krv

2)Povlačenja na lat mašini/lat pulldowns

3)Veslanje u preklonu/barbell back rows

4)Benč,ravni/bench press

5)potisak šipkom stojeći/military barbell press

6)pregib šipkom(klasnična biceps vežba)/biceps barbell curl. Ovde preporučujem e-z šipku.

7)Triceps francuski potisak ležeći/Lying French press tricep exstenzion

8)Čučanj(da mora i značiće nam mnogo)/Squats

9)Mrtvo dizanje/deadlift

10)trbušnjaci sa podizanjem kolena na razboju, "klasični" trbušnjaci i jedna vežba za donji deo stomaka, npr vežba koju je Tićma napisao sa ispravljanjem nogu sa savijenim kolenima u ležećem položaju.

Kome ostane snage, može da pređe na neku spravu i trći/vozi bicikl i slično ili van teretane što je svakako zdravije ako vam teretana nije ispred autoputa :wacko:

Ovaj trening 3 puta nedeljno za početak je sasvim dovoljan da se zapanjite šta ste uradili za 3 meseca, ko ne veruje neka proba :thumbup:

@beli_Punto imaš onaj moj plan ishrane sa prve strane, koriguj ga malo ako treba da bi ti odgovarao, ali to je uglavnom sva mudrost oko hrane :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Slazem se sa svime izrecenim i samo bih napomenuo da pocetnici vise paznje posvete misicima donjeg dela ledja i stomaka posto su to kljucne misicne grupe koje nose ceo gornji torzo i ako nisu dovoljno jake lako dolazi do povrede ledja (diskusa uglavnom) pri dizanju vecih tezina! Znaci ekstenzija, mrtvo dizanje i trbusnjaci obavezno ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

U pravu si :) Viđao sam par baš nezgodnih povreda zbog slabih leđa, a i ljudi ne znaju da treniraju i onda na mrtvo stave 150kg i mora nešto da se povredi..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...