Jump to content
FAS Goran
PharaohMaster

Grande Punto/Punto Evo 1.3 MJet - problem sa paljenjem

Recommended Posts

Ne bih da stajem na muku, ali kako znas da je pravih 87ooo, kupio si ga novog ili su ti tako rekli?

 

Kupljen polovan od ovlastenog Fiat prodavaca u Slovackoj sa svom pratecom dokumentacijom i garancijom od godinu dana. Kupljen je kad je imao 47000 km, prije dvije godine. Ulje i filteri redovno mijenjani svakih 10000 km. Ali eto, desilo se.

Zadnjih par dana sam cuo neko pucketanje, ali ne konstantno, vec povremeno. Ne znam da li je to bio vjesnik pucanja lanca. 

I na 1.3 Mjet se skida auspuh. karter, deklo, bočna strana motora...kazu ima dosta posla. 

Edited by Elra

Share this post


Link to post
Share on other sites

Proveri pritisak ulja u motoru.

Španer je hidraulični, gura ga ulje. Ako iz bilo kog razloga (uljna pumpa, talog u karteru, veza lule i pumpe),pritisak nije dovoljan lanac će se čuti, a može i da prezubči. mislim da pritisak treba da bude 3-3,5 bara na 4000 o/min.

Posla ima zaista puno, skida se dno, vrh i bočna strana motora.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala na savjetima. Sa majstorom cu svakako popricati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne mogu verovati!

Na nekim motorima izdrži i 300 000km a na nekima pukne na 50 000km! Dakle pravilo je da pravila nema!

Moj jedva prešao 70 000km i da mi se tako šta desi zaista ne znam šta bi! Verovatno bih ga zapalio i iz besa kupio meni najomraženiju marku hitlermobil. I posle sa punim pravom pljuvao po Fiatu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

I sto je meni jos gore, kvar se desio dan pred praznik, Bajram, tako da zbog produzenog vikenda, niko ne radi u Sarajevu. 

 

Sa Fiatom nikad nije dosadno :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kada bolje razmislim mislim da bih se pre ubio nego da me netko vidi u autu sa vv značkom! I na sajmu mi je velika muka što morsm proći kraj njih da bih pogledao Seata ili Škodu i sve se sakrivam da me tko slučajno ne prepozna! Ajoooj bruke!
Fiata bih verovatno zapalio a kupio bih forda ili citroen.

Poznanik već godinama maltretira punto 2 van sa 1.3 MJET om. Prešao je sa njim 250 000 km i na satu ima nešto preko 300 hiljada. Kupio ga je kao i svo drugi sa 100 i kusur hiljada na satu. Svski dan po 200 km po autoputu i lokalu. Servis vidi nedelju dana kada nešto zaškripi i koliko on zna dok je kod njega motor nije nitko otvarao!
Kaže briga ga je za njega! Daaaavno se je otplatio. Kada stane onda će ga baciti.
Dakle 250 000km i nije menjao lanac a verovatno nije ni pre menjan.
Neki kažu da su preventivno menjali lanac. A kakav su stavili? Isti fabrički koji može preći i 300 hiljada da ne pukne ili 50 hiljada da pukne? Ili neki jeftini zamenski za koga nitko ništa zna?
Hajde posavetujte me i nas sa tim motorom koji nema veliki servis.
Greška. Kako se to zove Mk2 b, kao zastava 10.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi u firmi imamo punta 2 sa 1.3mjet motorom, na 340.000 odradjen lanac, jer se svasta nesto raspalo. :D

Inace se culo zveckanje dobrihhhhh 80.000 :)

Odradjen veliki servis i idalje se kotrlja i brekce. :) mazga motor

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam odlucio da stavim originalni lanac. Mislim, uvidjeli su gresku na prvoj ugradnji, pa ce je ispraviti. Ne bih da eksperimentisem sa jeftnijim rjesenjima. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fiatova politika je da ne ispravljaju greške dok im to ne ide na štetu. Nekada je lanac bio dupli i bio je 100%pouzdano rešenje. Danas je u eri štednje obratno! Nitko više ne pravi niti jedan proizvod da dugo traje. Cilj je da bez kvara prođe garantni rok i neku uobočajenu dužinu kredita od 5godina. Nakon toga je poželjno da se polako počne raspadati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni su se zupcanici pojeli a lanac jedva malo lufta na 280 000 al culo se kad se gasi da zveci kod kartera.Inace sramota je koliko je tanak lanac na ovom motoru da je bar dvoredi nego ovaj jednoredi je za trecinu tanji od fordovog dvoredog :smoke:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Brate na 5 miliona znaš li koliko je para ostalo u kasi, a o preventivnom menjanju po zvaničnim servisima da ne računam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zamijenjen je set lanca, za sada sve funkcionise po rijecima majstora. Danas preuzimam auto pa cemo da vidimo. Kidanjem lanca su se polomije klackalice, i to je tako napravljeno da ne bude veće havarije. Ono što je izazvalo kidanje lanca vjerovatno nije zamor lanca, već neki šaraf koji drži/okreće common-rail pumpu, sad bas ovo dobro nisam razumio majstora. Uglavnom taj saraf je popustio, došlo je do većeg pritiska nego obično i lanac je pukao.

CR pumpa je ispravna, danas kada preuzmem auto cemo imati i vise detalja.

Edited by Elra

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nadamo se da je to to i da će sada biti sve u redu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav svima,

 

Nov sam član, ali pratim forum nekih 8-9 meseci, odnosno, pratim ga otkako sam postao vlasnik Fiata.

 

Potrebna mi je pomoć. U pitanju je Grande Punto 2006. 1.3 mjet 90ks. Neće da pali. Radio je sasvim normalno, da ne kažem vrhunski dobro, brez ikakvih čudnih simptoma. Odvezao se do pijace, nešto pazario i više neće da upali. Čuje se pumpa kad dam kontakt, pogase se sve lampice, malo zavergla i odmah se ugasi.

 

Došlepali ga do autoelektričara, čover uradio kompjutersku dijagnostiku i ne prijavljuje ni jednu jedinu grešku. Zvali smo obližnjeg mehaničara koji je došao na lice mesta i ne može ovako da oceni šta bi moglo biti, niti može da ga primi narednih mesec dana jer je prebukiran. Poznanik kaže da 100% nije motor nego neki senzor ili pumpa, a opet dojagnostika ništa ne pokazuje.

 

Takođe su na dijagnostici proveravali pritisak goriva i navodno je sve u redu.

 

Otac mi je automehaničar, ali je nemoćan kod ovih novijih tipova vozila jer uopšte ne može da prepozna grešku. Ako je neko imao sličnih iskustava, molio bih da podeli, barem da znamo u kom smeru da razmišljamo.

 

Planiramo da ga odvezemo u ovlašćeni servih, ali ni oni ne mogu odmah da ga prime.

 

Unapred hvala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala,

 

To sam i ja pitao autoelektričara, tačnije da li može biti do senzora bregaste ili senzora radilice, ali mi on reče da bi to onda dijagnostika pokazala i on tvrdi da je do motora, kao i da čvrsto stoji iza toga. A onda mi poznanik reče da to ne može biti do motora, da ne može motor da radi perfektno, a posle 5 min. nikako, kao i da se dešava da krarove senzora dijagnostika ne prikazuje jer su oni tu, priključeni su i on ih registruje kao da je sve u redu, a nije.

 

Sad mi se opet vratila nada da je možda samo to u pitanju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ti majstori verovatno imaju neku univerzalnu dijagnostiku, fabrička je Examiner. Može da bude i regulator pritiska goriva, na pumpi visokog pritiska. Njega ne može da izčita jer motor neće da radi. Polako i kod nekog KV majstora, da te ove svaštare ne bi ošurile za pare, a kvar smešan!

Edited by vicent

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nažalost lanac je u pitanju :-(    ...nije pukao, ali preskače zupce, ko zna šta je to sve još povuklo sa sobom, sa nestrpljenjem čekam da mi majstor javi (a javiće možda za nedelju dana dok stigne na red)

Share this post


Link to post
Share on other sites

To sto u jednom momentu perfektno radi nije nikakva garancija da ce tako i da ostane, na zalost, vidis i sam :(

Evo, sinoc parkirali kombi, sve je bilo u naboljem redu i jutros nece ni u jednu brzinu.. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Šta se ovo dešava sa lancima i lančanicima? Ovo je već treći slučaj u zadnjih 15-20 dana.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam svog vozio onako, penzionerski...ne bukvalno, ali većinom svugde idem sa suprugom i malim detetom, tako da nema tu žestoke vožnje.

 

Lanac je verovatno samo dotrajao, a ja ga nisam menjao kad sam kupio auto (odradio sam samo mali servis) verujući u priče da se isti ne menja do 300,000 (neki su tvrdili i 500,000) pređenih km

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni je majstor rekao da na 1.3 Multijetu kad pukne lanac konstrukcijski napravljeno da se samo polome klackalice. Kod mene je verzija sa 75 KS, vjerujem da je isto na na 90 KS.

 

Za sada, od zamjene seta lanca, kod mene sve odlicno funkcionise, tj ne primjecujem nikakvu razliku u odnosu na raniji period.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...