Jump to content
FAS Goran
neshaoct

F1: Mercedes

Recommended Posts

Motorsport: Botas sigurno u Mercedesu

 

116829-botas.jpg

 

Portal Motrorsport tvrdi da će Valteri Botas sigurno naslediti Nika Rozberga u Mercedesu sledeće sezone u Formuli 1. Motorsport tvrdi da je Finac posetio Merdecesovu F1 fabriku u Brekliju, što je jasna poruka ko će zameniti šampiona. Rozberg se svega pet dana po osvajanju prve titule neočekivano penzionisao, nakon čega su krenule spekulacije o nasledniku. Pominjali su se bivši šampioni Fernando Alonso i Sebastijan Fetel, ali je izbor na kraju pao na vozača Vilijamsa. U međuvremenu, britanski tim je nagovorio Brazilca Felipea Masu da odloži svoju već najavljenu penziju, što je omogućilo Botasu da promeni ekipu. Botas je u karijeri ostvario devet postolja na trkama F1, ali čeka prvu pobedu. U Mercedesovom bolidu to nije nedostižno.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rozberg: Još ne shvatam šta je realnost

 

niko%20i%20luis.jpg

 

Iako je mesec dana prošlo otkako je Niko Rozberg postao šampion Formule 1, a pet dana kasnije objavio povlačenje, Nemac kaže da još ne shvata u potpunosti šta se sve desilo. Rozberg je u borbi za titulu za pet bodova pobedio svog timskog kolegu i ostvario najveći uspeh karijere. Na taj način je ponovio uspeh svog oca Kekea, koji je 1982. godine bio šampion Formule 1, ali je nedugo zatim šokirao ceo svet, a najviše svoj tim Mercedes, objavivši da je završio karijeru. Od tada, nemački automobilista je uživao u svetskoj turneji kao svetski šampion, pošto je gostovao na brojnim dodelama nagrada i emisijama. Poslednja u nizu bila je „A Question of Sport“ u Velikoj Britaniji, u kojoj je pričao kako se oseća sada, kada je prošlo neko vreme od velikog finala sezone u Abu Dabiju.

''Znao sam da nikada ništa neće postati lako ako mi je Luis Hamilton timski kolega. Uvek će to biti sjajna borba, pošto je on sjajan vozač i veoma brz, naravno. Bio je svetski šampion i neverovatno je i sjajno šta se sve desilo na kraju. Još ne shvatam šta se desilo. Prošle noći nisam mogao da spavam i odjednom sam se prisetio i počeo sam da se radujem. I dalje mi se dešavaju mali ludi trenuci kada shvatam šta mi se desilo'', rekao je Rozberg. Na pitanje kako je proslavio titulu u Abu Dabiju samo nekoliko sati posle osvajanja titule, Nemac je potvrdio da je slavlje bilo u velikom stilu. ''Mogu da potvrdim da sam dvostruki svetski šampion. Postao sam i svetski šampion u ludovanju te večeri. Ponosan sam na to, kao i na sva ostala dostignuća'', istakao je Rozberg uz osmeh.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mercedes predstavlja bolid 23. februara

 

mercedes%20f1%20w07.jpg

 

Ekipa Mercedesa predstaviće 23. februara bolid W08, kojim će pokušati da osvoji četvrtu uzastopnu titulu konstruktora u Formuli 1. Nemački tim će novog aduta predstaviti javnosti u Velikoj Britaniji na Silverstonu, četiri dana pre početka testova u Barseloni. Još uvek se čeka vest ko će biti drugi vozač tima pored Luisa Hamiltona, nakon što se šampion Niko Rozberg neočekivano povukao posle osvajanja titule. Očekuje se da to bude vozač Vilijamsa Valteri Botas, ali još nema zvaničnih informacija.

Nova sezona F1 počinje 26. marta u Melbrunu, trkom za Veliku nagradu Australije.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ceče o Rozbergu: Pomislio sam nije valjda opet Luis

 

f1%20rozberg%20singapur.jpg

 

Kako prenosi Sport klub, prvi čovek Mercedesa Diter Ceče otkrio je šta je pomislio kada je saznao da je Niko Rozberg odlučio da se povuče iz Formule 1 posle osvajanje titule. Rozberg je šokirao sve odlukom da se povuče samo pet dana pošto je ostvario najveći uspeh svoje karijere pre nešto više od mesec dana. Ceče se od tada nije oglašavao po tom pitanju, ali kako su se stvari odvijale tog 2. decembra prošle godine. ''Baš sam završio sa tuširanjem i čuo sam da mi zvoni telefon. Video sam da je Toto Volf i prvo što sam pomislio bilo je: Nije valjda opet nešto sa Luisom. Ali, tada mi je rekao šta se desilo. I, moram da kažem, to nisam očekivao'', rekao je Ceče. Ceče se na taj način osvrnuo na činjenicu da je Hamilton u poslednje vreme privlačio mnogo pažnje svojim ponašanjem kako na stazi, tako i van nje.

 

Iako je, što sam priznaje, bio iznenađen Rozbergovom odlukom, Ceče je istakao da ju je razumeo. ''Poštujem njegovu odluku. Kada pogledate, Luis je taj koji stalno govori da želi još uspeha, da želi da sruši rekorde i uđe u istoriju, a Niko je onaj koji kaže da je ostvario svoj san i šta bi moglo to da nadmaši. Oba pristupa su legitimna'', naglasio je Ceče. Šef Mercedesa je očekivano rekao da bi bilo lakše za tim da je Rozberg ostao, pošto bi Mercedes imao dvojicu šampiona u timu. ''Bilo bi lepše da imamo dvojicu šampiona u timu u predstojećoj sezoni, ali to ne znači i manje borbi, ali je to deo zabave. Sada nam je potreban novi vozač, ali tako stvari funkcionišu u životu. Nisam bio ni uvređen, ni potpuno razočaran, već sam poštovao njegovu odluku'', kaže Ceče.

Mercedes još nije potvrdio ko će zameniti Rozberga u timu, ali se veruje da bi narednih dana trebalo da dođe potvrda da će to biti Valteri Botas. Ovogodišnji šampionat Formule 1 startuje Velikom nagradom Australije 26. marta.

 

Lou napustio Mercedes, ide u Vilijams

Dosadašnji tehnički direktor Mercedesa Padi Lou napustio je tu funkciju, kao što se spekulisalo već nekoliko nedelja. Lou bi trebalo da pređe u Vilijams, ali još nije postigao dogovor sa britanskim timom. 54-godišnji Lou je bio jedan od najzaslužnijih ljudi za dominaciju Mercedesa u Formuli 1 u poslednje tri godine. Nemački tim je osvojio ''duple krune'' od 2014. do 2016. godine sa Luisom Hamiltonom i Nikom Rozbergom. Mercedes je njegovu zamenu pronašao u nekadašnjem tehničkom direktoru Ferarija Džejmsu Alisonu, koji je pre nekoliko meseci potpisao ugovor, samo to nije zvanično potvrđeno. Lou će preuzeti rukovođenje tehničkom stranom kompletne Vilijams grupe, koja uključuje i tim u Formuli 1. Međutim, konačni dogovor dve strane još nije postignut. Pojedini izvori navode da britanski tim želi da angažuje tehničkog direktora ekipe Toro Roso Džejmsa Kija kada mu ugovor sa Red Bulom istekne na kraju godine. Ki bi u tom slučaju preuzeo funkciju tehničkog direktora i odgovarao bi Lou. Iako će Alison preuzeti funkciju koju je obavljao Lou, ne očekuje se da će imati ista ovlašćenja, tačnije, neće biti jedan od čelnika ekipe. Lou se praktično smatrao trećim čovekom tima, a ispred njega su bili samo Toto Volf i Niki Lauda.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Berger: Verlajn, ne Botas, pravi vozač za Mercedes

 

berg_toro_sepa_2008_470313.jpg

 

Bivši vozač Formule 1 Gerhard Berger veruje da Valteri Botas nije bio dovoljno bolji od svog timskog kolege Felipea Mase u Vilijamsu da bi zaslužio mesto u Mercedesu, pre Paskala Verlajna. Nemački tim još nije potvrdio ko će biti timski kolega Luisa Hamiltona u predstojećem šampionatu posle iznenađujućeg povlačenja Nika Rozberga pet dana pošto je osvojio titulu. Botas je prvi pik Mercedesa, iako se u prvi mah činilo da će Verlajn, koji je član Mercedesovog juniorskog programa, dobiti priliku. Mladi Nemac bi na kraju trebalo da završi u Zauberu. Berger, međutim, smatra da bi logičnije bilo da Mercedes izabere Verlajna, pošto je već deo porodice.

''Izabrao bih Verlajna da bih naglasio svoj sopstveni juniorski program. Verlajn je bio impresivan u tom programu. Videćete koliko je zapravo dobar kada mu date vrhunski bolid'', rekao je Berger. Austrijanac naglašava da bi Mercedes više rizikovao angažovanjem Verlajna, ali da Botas nije bio dovoljno dominantan u Vilijamsu prošle sezone. ''U poređenju sa Botasom, Verlajn je rizik, definitivno. Zbog toga je možda pametno rešenje ono koje vam prvo ne padne na pamet. Imam visoko mišljenje o Botasu, brz je, timski je vozač, dobra osoba i zaslužio je šansu da sed dokaže. S druge strane, nije uništio Masu dovoljno da bismo rekli da je pravi izbor'', naglasio je Berger.

Ovogodišnji šampionat Formule 1 startuje Velikom nagradom Australije 26. marta.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

I, odmah kreću ''pumpanja'':

 

Hakinen: Realno da Botas osvoji titulu

 

hakinen.jpg

 

Nekadašnji dvostruki svetski šampion Mika Hakinen smatra da njegov zemljak Valteri Botas, koji je od skoro član najdominantnije ekipe u ''najbržem cirkusu'' Mercedesa, ima realne izglede da osvoji titulu. Botas je došao u Mercedes umesto novopečenog svetskog šampiona Nika Rozberga, koji se povukao par dana pošto je osvojio titulu. ''Za Valterija kao vozača, situacija ne može biti povoljnija. U najboljim godinama on prelazi u najbolji tim. Sada sve zavisi od njega! Kako se razvija kao vozač, ali i kao osoba, siguran sam da može i do titule'' - rekao je Hakinen. Pored Botasa u ''Srebrnoj streli'' je i trostruki šampion sveta Luis Hamilton, koji se prošle godine do samog kraja borio za titulu.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Volf: Hamilton zadovoljan dolaskom Botasa

 

wolff.jpg

 

Kako prenosi Sport klub, direktor Mercedesa Toto Volf istakao je da je prvi vozač tima Luis Hamilton zadovoljan je odlukom da Valteri Botas zameni Nika Rozberga. Hamilton i Rozberg su imali napet odnos koji je pravio probleme u Mercedesu, što Volf ne očekuje dolaskom Finca. ''Luis je rekao da je Valteri odličan momak, jedan od onih s kojima se odlično slaže u F1, i misli da je dobar izbor. Mislim da će dobro sarađivati, to je nov odnos u kojem nema animoziteta. Biće teških trenutaka, ali mislim da njihove ličnosti odgovaraju ekipi i da će biti lakše kontrolisati to nego ranije. Ali možda grešim'', rekao je Volf.

Botas je potpisao ugovor na jednu sezonu uz opciju da se produži, ali javnost smatra da će Mercedes potom pokušati da dovede Sebastijana Fetela ili Fernanda Alonsa kojima ističe ugovor na kraju 2017. ''Ne bismo izabrali Valterija da ne verujemo da je dovoljno dobar za tim. Tržište je vrlo dinamično u ovom trenutku, sledeće godine će biti dosta opcija, neki mladi vozači, Sebastijan, Fernando, Alonso, mnogi drugi. Ali verujemo da on poseduje kvalitet da ostane dugo godina u timu, videćemo kako sezona bude tekla'', zaključio je Volf. Nova F1 sezona počinje 26. marta u Melburnu.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hamiltonov konkurs: Navijači kreiraju kacigu

 

hamilton%20kac.jpg

 

Kako prenosi Sport klub, trostruki šampion Formule 1 Britanac Luis Hamilton je pred start nove sezone za svoje navijače spremio iznenađenje. Vozač Mercedesa je otvorio konkurs za dizajn nove kacige u kome će učestvovati navijači, a koju će nositi cele sezone. Svi zainteresovani učesnici mogu da ''skinu'' šablon sa interneta, a zatim da svoje dizajne ''učitaju'' na Instagram. Pobednika konkursa očekuje i vredna nagrada, replika nagrađene kacige sa Hamiltonovim potpisom. Prema pravilima Formule 1 vozači tokom cele sezone mogu da nose kacige istog dizajna, ali to mogu da promene za jednu trku po izboru. Do sada se događala upravo takva situacija, da vozači nose kacige kreirane od strane navijača na jednoj trci, dok su ostatak sezone nosili standardne. Sada će se dogoditi suprotno, jer će Hamilton čitave sezone nositi kacigu dizajniranu od strane najkreativnijeg navijača.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lauda: Botas bar jednako dobar kao Rozberg

 

ldrld.jpg

 

Legendarni Niki Lauda smatra da ekipa Mercedesa nije izgubila ništa odlaskom Nika Rozberga i dolaskom Valterija Botasa. Čak je možda i dobila. ''Morali smo brzo da rešimo situaciju i to smo uradili na najbolji mogući način. Nismo izgubili ništa. Nije bilo lako zameniti Rozberga, ali Valteri je bar jednako dobar, ako ne i bolji''. Ipak, Austrijanac je imao samo reči hvale za odlazećeg šampiona. ''On je napredovao isto kao i bolid, želeo je da uči, želeo je da svaki dan sazna nešto novo. Sve nas je iznenadila njegova odluka, ali ako mu je ponestalo motiva, onda najbolje što je otišao'', zaključio je Lauda.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rozberg: Neću Botasu otkriti Luisove tajne

 

rosberg%202014%2011.jpg

 

Kako prenosi Sport klub, aktuelni šampion Formule 1 Niko Rozberg rekao je da će razgovarati sa novim vozačem Mercedesa Valterijem Botasom. On ipak tvrdi da mu neće otkriti tajne kako da pobedi Luisa Hamiltona. ''Da, Valteri me je pitao da popričamo. Rado ću to uraditi, ali neći mu dati nijedan saveti, niti ću mu otkriti Luisove tajne, iako ga poznajem veoma dobro. Ostaću neutralan'', rekao je Rozberg. Rozberg je prošle sezone, posle dve godine borbe sa Britancem, osvojio svoju prvu titulu, iako je Hamilton u 2016. godini imao pobedu više. ''Nastaviću da pratim razvoj i jedva čekam da vidim novi bolid. Sigurno ću biti na pet ili šest trka, nastaviću da radim sa sponzorima. Mi imamo najbolji tim i imamo najbolje šanse. Ali, nikada ne treba potceniti Red Bul i Ferari. Veliki sam ljubitelj Formule 1 i uzbudjen sam zbog predstojećih testiranja bolida'', rekao je Rozberg.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mercedes po prvi put upalio svoj novi bolid

 

 

Aktuelni šampion objavio je video snimak trenutka kada je po prvi put oživeo svoj novi automobil. Nemački proizvođač je prezentaciju svog novog bolida zakazao za 23. februar na stazi Silverston a taj čin izvršiće vozači Lewis Hamilton i Valtteri Bottas. Mecedes je tokom poslednje tri godine bio neprikosloven u novoj eri V6 agregata, gde je pobedio na 51 od 59 trka. U 2017. na snagu stupa novi tehnički pravilnik koji je najviše promena doneo na polju aerodinamike, pa sada ostali timovi očekuju da mogu da nadoknade svoje ranije zaostatke.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rozberg: Voleo bih da me je zamenio Alonso

 

article-2579337-1BF6C4AB00000578-687_634

 

Aktuelni šampion Formule 1 i novopečeni penzioner Niko Rozberg u opširnom razgovoru za špansku Marku rekao je da bi on kao svoju zamenu u Mercedesu izabrao Fernanda Alonsa umesto Valterija Botasa jer bi mu to kao navijaču bio zanimljiviji izbor. ''Ok, pošto sam sada samo navijač i gledalac, lako mi je da dam odgovor na ovakvo pitanje. Svi kažu Alonso pa to kažem i ja jer bi između njega i Hamiltona prštale varnice'', rekao je Rozberg uz smeh. ''Kao navijaču to bi mi bilo zanimljivo, ali u timu to ne bi funkcionisalo. Mislim da je Mercedes našao savršeno rešenje. Botas je sjajan i koliko god je Hamilton brz i biće ga još teže pobediti, ja sam dokazao da je to ipak moguće. Mislim da bi Botas mogao da stigne do pol pozicije već u Australiji'', kaže Niko.

Rozberg je takođe otkrio da je nezadovoljstvo njegovog nekadašnjeg šefa Nikija Laude zbog njegovog kratkog ''otkaznog roka'' u kome se pričalo o medijima kratko trajalo i da nikada nije bilo uspereno lično na njega. Čini se iz odgovora i da je bio pomalo začuđen pitanjem da li su u Mercedesu bili ljuti na njega. ''Ljuti? Ne! Pokazali su mi zaista mnogo poštovanja i veoma to cenim. Sa Laudom je bilo malo komplikovanije. Koliko god je možda novinarima izgledalo da je besan, meni to nikada nije pokazao. Reako mi je da zbog moje odluke može samo da mi kaže ''kapa dole'' i bio je pun podrške nakon tri godine zaista odlične saradnje'', zaključio je Rozberg.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Volf: Botas se uklapa u Rozbergovu ulogu

 

volf.jpg

 

Kako prenosi Sport klub, šef ekipe Mercedesa Toto Volf uveren je da neće biti nikakvih problema između vozača nemačkog tima Luisa Hamiltona i Valterija Botasa kada sezona Formule 1 počne u martu. Botas je izborio mesto u Mercedesu uz Hamiltona pošto se Niko Rozberg povukao samo pet dana posle osvajanja titule prošle sezone. Hamilton i Rozberg su bili dobri drugovi tokom odrastanja, ali se njihov odnos pogoršao kada su postali timski kolege, a Volf ne želi da se tako nešto ponovi. ''Poštuju jedan drugoga, a koliko mogu da vidim, Valteri se dobro privikava. Balans između Valterija i Luisa funkcioniše. Drugačije su ličnosti. Niko je imao određenu ulogu unutar tima i Valteri se poprilično uklapa u nju. Verujemo da interakcija i dinamika između naših vozača funkcioniše dobro'', rekao je Volf. Finac je u Mercedes stigao posle četiri sezone u Vilijamsu, a od ponedeljka je počeo sa radom u sedištu nemačkog tima.

Ovogodišnji šampionat Formule 1 počinje Velikom nagradom Australije 26. marta.

 

Tata Hamilton: Botase, nemoj protiv Luisa

Entoni Hamilton, otac Luisa Hamiltona, imao je ozbiljno upozorenje za Valterija Botasa, koji će od ove godine voziti sa njegovim sinom u Mercedesu. ''Svako ko ide protiv Luisa mora da planira da je to možda poslednji potez u karijeri'', jasan je Hamilton. ''Mislim da je bolji iz godine u godinu kako sazreva kao ličnost, mislim da još nije došao do vrhunca karijere i da ćemo tek videti najbolje od njega'', ubeđen je Entoni. Iako detalji nisu objavljeni, veruje se da je Botasov ugovor sa ''Srebrnim strelama'' garantovan samo na jednu sezonu.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bivši tehnički direktor Ferarija prešao u Mercedes

 

Alison.jpg

 

Kako prenosi Sport klub, bivši tehnički direktor Ferarija Džejms Alison priključio se rivalskom Mercedesu, javlja BBC. Alison je u julu napustio Maranelo, a u redovima šampiona je nasledio Pedija Lova. Lov je predvodio Mercedes do tri uzastopne ''duple krune'' u prethodne tri sezone, a tim je napustio u januaru. Alison je bio u Ferariju u dva mandata, u prvom je bio šef aerodinamičkog tima tokom ere Mihaela Šumahera 2000-2004. Potom je radio za Reno, kao zamenik tehničkog direktora tokom dominacije Fernanda Alonsa 2005. i 2006, a u Ferariju je radio 2013-2016. Nova sezona Formule 1 počinje krajem marta.

 

Botas: Imam mnogo toga da dokažem

Finski vozač Valteri Botas svestan je da ima mnogo toga da dokaže dolaskom u Mercedes. ''Imam mnogo toga da dokažem, jer do sada, nisam dokazao gotovo ništa u F1, sve što treba da dokažem, tek treba da dokažem''. On je objasnio i da smatra da može da bude bolji od Luisa Hamiltona. ''Mislim da je to moguće, Niko je pokazao da je to moguće. Luis je uradio mnogo toga u karijeri i poštujem sve što je uradio, ali za mene je ovo velika prilika'', rekao je Botas. Mercedes će otkriti bolid za novu sezonu 23. februara, a četiri dana kasnije će na stazu u Barseloni.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hamilton: Neki vozači ne zaslužuju da budu u F1

 

149753-hamilton%2021.jpg

 

Kako prenosi Sport klub, trostruki šampion Formule 1 Luis Hamilton rekao je da bi voleo da ne mora da deli podatke sa svojim timskim kolegom. Vozač Mercedesa je istakao da bi svaki vozač sve sam trebalo da otkrije na stazi. Britanac je objasnio da nema ništa protiv da inženjeri vozača razmenjuju podatke, ali da timske kolege ne bi trebalo da kopiraju putanju i tačke kočenja na osnovu podataka. Hamilton je pojasnio da je od svog tima zatražio da ne otkriva njegove podatke Valteriju Botasu, koji je zamenio šampiona Nika Rozberga u Mercedesu. ''Izađem na stazu, odradim svoje krugove, uradim sve svoje zadatke i drugi vozač može da vidi sve. Tražio sam od svog tima da se to ne dešava, a ja isto tako ne želim da vidim podatke svog timskog kolege. Mislim da to nije fer da ako on vozi sjajno, ja to mogu da prostudiram na kompjuteru. Na primer, kada smo na stazi, biramo tačke kočenja, vidimo gde ima neravnina, tragova pneumatika i to nam pomaže da prođemo kroz krivinu najbrže što možemo. Drugi vozač bi prirodno trebalo da bude sposoban da uradi isto to, bolje ili lošije. Ali, na osnovu telemetrije, oni mogu samo da vas kopiraju - On koči pet metara kasnije, izaći ću na stazu i pokušati da uradim isto. To je nešto što mi se ne sviđa, zato što im to omogućava da se približavaju nama. U kartingu mi se sviđalo baš to što tako nešto niste mogli da radite i sirov talenat je dolazio do izražaja'', rekao je Hamilton.

Hamilton je naglasio da to što imaju pristup podacima drugih vozača, novajlijama olakšava posao kada ulaze u Formulu 1 i brzo uspevaju da dođu do ritma. ''Mislim da bi trebalo da bude ovako: Angažovali su me jer sam najbolji, jer sam učio, zato što sam bio šampion u svim kategorijama u kojima sam vozio, ništa nisam propustio kada su pobede u pitanju. Angažujete prvu slobodnu osobu zato što je takođe osvojila nešto usput i zbog svih njegovih veština. Trebalo bi da izađu na stazu sami i pronađu sebe, bez vas. Mogli biste da uzmete nekog klinca iz Formule 3, stavite ga u simulator, u kojem će voziti svakog dana i pokušati da napravi iste putanje kao ja. Na kraju bi verovatno i napravili iste. Trebalo bi da otkrije sebe, morate sami da nađete svoje granice, u tome je i izazov ovog posla. Svaki put kada uđem u novi bolit, tražim svoje granice. Ako to ne mogu da uradim sam, nisam dovoljno dobar i ne zaslužujem da budem tu. Neki vozači i ne zaslužuju da budu tu'', istakao je Hamilton.

 

Posle negativnih komentara koje je izazvala njegova izjava, Hamilton se oglasio na društvenoj mreži Tviter. Vozač Mercedesa je istakao da nijednog trenutka nije napao svoj tim, već je samo naglasio šta smatra da je ispravan pristup. ''Nijednog trenutka nisam napao svoj tim. Moj stav o podeli podataka su ono što ja osećam o sportu generalno. Isto tako sam mislio prvog dana kada sam došao u Formuli 1 i sada, deset godina kasnije. Nemam nikakav problem sa svojim timom, a ni sa Botasom'', napisao je Hamilton. Ovogodišnji šampionat Formule 1 startuje Velikom nagradom Australije 26. marta.

 

Volf i Lauda produžili ugovore sa Mercedesom

Direktori F1 tima Mercedesa Toto Volf i Niki Lauda produžili su ugovore sa nemačkim timom do kraja 2020. godine, do kada šampion ima ugovor i sa Formulom 1. Lauda je u Mercedes stigao krajem 2012. i poseduje deset odsto akcija, dok je Volf stigao iz Vilijamsa u februaru 2013. i poseduje 30% deonica. Pod njihovim vođstvom, a po uvođenju hibridnih turbomotora, Mercedes je uspostavio potpuno dominaciju u takmičenju i osvojio tri duple krune. Ovim ugovorima Mercedes je stavio tačku na napornu zimu tokom koje je otišao izvršni direktor Pedi Lov, a zamenio ga bivši direktor Ferarija Džejms Alison, ali je u centru pažnje bilo povlačenje šampiona Nika Rozberga koga je zamenio Valteri Botas. Očekuje se da se Mercedes sada posveti pregovorima sa novim vlasnikom F1 Liberti medija grupom u vezi sa novim ugovorom posle 2020.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovo je nova Mercedesova mašina koju svi žele da nadmaše

 

162088-mercedes%20f1%2011.jpg

 

Sve se više zahuktavaju pripreme za novu sezonu Formule 1. Tim Mercedesa, koji je s neverovatnih 297 bodova prednosti pred drugoplasiranim Red Bullom osvojio konstruktorsku titulu Formule 1, predstavio je na stazi Silverston svoj bolid za novu sezonu. Naziv bolida je F1 W08, a stazom na kojoj se vozi Velika nagrada Velike Britanije provozao ga je trostruki svetski šampion Lewis Hamilton.

 

162089-mercedes%20f1%20111.jpg

 

''Čudesan je. Ovo je motor koji je detaljima najusavršeniji od svih koje sam do sada video u Formuli 1'', izjavio je Hamilton.

 

162087-mercedes%20f1%201.jpg

 

Hamiltonov timski kolega u Mercedesu biće Finac Valtteri Bottas, naslednik Nica Rosberga koji je nekoliko dana nakon osvajanja prve titule svetskog šampiona šokirao automobilski svet odlaskom u penziju. Pre Mercedesa svoje bolide već su predstavili Sauber (C36), Renault (R.S.17) i Force India (VJM10), ovog petka će to učiniti i Ferrari i McLaren, a tokom vikenda i svi ostali timovi.  Predsezonska testiranja počinju u Barseloni već ovog ponedeljka i trajaće do 2. marta. Zatim sledi pauza i onda završne pripreme, takođe u katalonskoj prestonici, od 7. do 10. marta. Nova sezona Formule 1 počinje Velikom nagradom Australije 26. marta na stazi Albert Park u Melburnu.

 

preuzeto sa - Auto Blog

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hamilton najbrži na startu testiranja

 

162087-mercedes%20f1%201.jpg

 

Vozač Mercedesa Luis Hamilton završio je prvi dan predsezonskih testiranja Formule 1 na stazi Katalunja na čelu, sa jednom desetinkom prednosti u odnosu na Sebastijana Fetela u Ferariju. Trostruki svetski šampion je u ponedeljak tokom popodneva preuzeo bolid od svog novog timskog kolege Valterija Botasa, koji je bio drugoplasirani tokom jutra. Hamilton je najbolji krug u Montmelu ostvario dva sata pre kraja testiranja, u vremenu od 1:21.765 minuta. Britanac je prvo koristio ''ajkulino peraje'' kao rešenje za poklopac motora, ali je najbrže vreme ostvario u bolidu kakav je viđen tokom zvaničnog predstavljanja. Vrlo brzo pošto je Hamilton izbio na čelo, Fetel je upisao krug za 113 hiljaditinki sporiji, što mu je bilo dovoljno za drugo mesto. Pored toga što se našao na vrhu, Mercedes je kompletirao najviše krugova u ponedeljak - ukupno 152, od kojih je Hamilton upisao 73. Pored nemačkog tima, Ferari i Vilijams su prešli brojku od 100 krugova - italijanski tim je imao 126, a britanski 103. Vozač Vilijamsa Felipe Masa zauzeo je treće vreme, sa tri desetinke zaostatka u odnosu na Hamiltona. Najbolju trojicu sledio je Kevin Magnusen u bolidu Hasa, ispred vozača Red Bula Danijela Rikarda. Australijanac je bio više od sekunde iza vozača Mercedesa. Posle problematičnog jutra, kada je zbog pokvarenog senzora i problema sa punjačem,zbog čega je Rikardo proveo samo četiri kruga na stazi, vozač Red Bula je do kraja akcije upisao još 50. Vozač Fors Indije Serhio Peres bio je sedmi, uprkos problemu sa auspuhom, a pratili su ga Karlos Sains u bolidu ekipe Toro Roso i vozač Renoa Niko Hilkenberg. Fernando Alonso, koji je odvozao 29 krugova posle Meklarenovih problema sa uljem tokom jutra, bio je deseti, tri sekunde iza Hamiltona. Dvostruki svetski šampion je imao i problem sa motorom, a svoj prvi krug upisao je nešto manje od sat i po vremena pre kraja testiranja.

 

Hamilton: Novi Mercedes je prava zver

Nakon prvog dana testova pred novu sezonu Formule 1, Luis Hamilton kaže da je novi Mercedes ''prava zver'', ali i najavljuje mnogo manje preticanja tokom predstojeće sezone. ''Prava je zver'', rekao je Hamilton nakon upoznavanja sa Mercedesom Vo8. Mnogo je bolji nego prošle godine. ''Imao sam odličan prvi dan i uspeo sam da izvozim dovoljno krugova. Mislim da bolid izgleda odlično, gume su odlične, šire je telo i šasije. Nadam se da će i navijačima biti zabavnije'', kaže Hamilton. Pireli je pred novu sezonu napravio nove, šire gume koje imaju bolje performanse i neće se trošiti brzo kao ranije, ali Hamilton smatra da bi to, u trkačkom smislu, moglo da ima negativan efekat. ''Imao sam situacije da budem iza nekih vozača i bilo je teže pratiti ih nego što sam očekivao. Gume su tvrde, ne omekšavaju ni malo. Mislim da će zbog toga biti mnogo više trka sa samo jednim zaustavljanjem, ali i sa manje grešaka i preticanja. To je neka moja predikcija'', objasnio je Hamilton. ''Mi smo i ove godine tim koji će svi želeti da pobede. Pred nama je još mnogo posla. Svi žele da te nadmaše na početku sezone, to je prva stvar. Drugo, mi smo svetski šampioni, a treće - naš automobil je hiljadu puta bolji i lepši od svih ostalih'', poručio je Hamilton.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Botas rekorder Katalunje

 

159014-botas.jpg

 

Trećeg dana testova na stazi Katalunja u Barseloni najbrži je bio Finac u Mercedesu Valteri Botas, koji je pri tom oborio rekord staze. Botas je izvezao čak 75 krugova, najviše od vodećih i zabeležio najbrže vreme 1:19.705. Njega je postavio na ultra mekim gumama. Drugoplasirani je bio Danijel Rikardo u Red Bulu na mekim gumama sa 1:21.153 (48 krugova), dok je senzacionalno treći bio Džolion Palmer u Renou, takođe na mekim gumama, sa 1:21.396 (51 krug), iako je imao na početku sesije nezgodu, pošto je izleteo van staze. Sebastijan Fetel u Ferariju bio je četvrti, a prvih 10 čine Erikson, Strol, Selis junior, Alonso, Kvjat i Grožan.

 

Bron: Mercedes i dalje u velikoj prednosti

Ros Bron smatra da su ''naivni'' oni koji misle da je novim pravilima smanjena razlika između Mercedesa i ostalih F1 timova. ''Kada pravimo ovakve radikalne promene, istina uvek izađe na videlo. Držim palčeve da će sve uspeti, ali svi oni koji misle da će se nešto drastično promeniti i da timovi kao Mercedes više neće imati prednost su naivni''. Bron je rekao i to da ne vidi promenu formata trka ili šampionata u poslednje vreme. ''Ne, zašto menjati nešto što nije slomljeno. Bio bih veoma nervozan kada bismo sada menjali tako nešto. Ako se to dogodi, moramo da budemo potpuno sigurni da je prava promena'', rekao je Bron, sada motosport direktor Formule 1.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hamilton: Ferari je možda favorit

 

Lewis-Hamilton-618843.jpg

 

Vozač Mercedesa Luis Hamilton smatra da Ferari možda ima brži bolid od njegove ekipe za predstojeću sezonu Formule 1. Mercedes i Ferari su obeležili prvu rundu treninga na Katalunji prošle nedelje, a na startu druge najbrži je bio Vilijams, dok su Italijani bili ispred Nemaca. ''Ferari je možda favorit. Ne možemo poreći da rade sjajan posao. I Red Bul izgleda brže nego pre. Biće sigurno neizvesno'', rekao je Hamilton. Utorak je u Barseloni obeležio Felipe Masa sa 1:19,726 minuta najbržim krugom, a pratili su ga Danijel Rikardo u Red Bulu sa 1:19,900 i Sebastijan Fetel u Ferariju sa 1:19,900, dok je Hamilton bio četvrti sa 1:20,456.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Botas najbrži, udes Raikonena na Katalunji

 

1484585470473.jpg

 

Kako prenosi Sport klub, vozač Mercedesa Valteri Botas završio je na vrhu drugi dan drugih predsezonskih testiranja na stazi Katalunja, koji je obeležio udes Kimija Raikonena u Ferariju. Botas je zabeležio najbrže vreme od početka testiranja za novu sezonu - od 1:19.310 minuta, tokom jutra na supermekim pneumaticima, a ispostavilo se da je tim krugom zaslužio čelo poretka. Njegov timski kolega Luis Hamilton je preuzeo volan Mercedesovog bolida tokom popodneva i za sekundu i četiri desetinke je bio sporiji. Trostrukom svetskom šampionu je to bilo dovoljno za šesto mesto, ali je kompletirao ukupno 79 krugova, devet više od Finca. Felipe Masa je u Vilijamsu zauzeo drugo mesto, ispred Raikonena, koji je izazvao tek drugu crvenu zastavicu tokom testiranja kada se okrenuo i udario u zaštitnu ogradu u trećoj krivini. Vozač Ferarija je oštetio prednji deo i levu stranu bolida, zbog čega se nije vraćao na stazu. Na stazi je istaknuta i crvena zastavica kada se vozač Red Bula Maks Ferstapen zaustavio u 12. krivini pri kraju svoje simulacije trke, 20 minuta pre kraja akcije. Uprkos tome, mladi Holanđanin je upisao 102 kruga, što je više od bilo kog drugog vozača, a dan je završio na četvrtom mestu. Peto vreme imao je Lens Strol u Vilijamsu, koji je imao mirno popodne posle problematičnih prošlonedeljnih testiranja. Iza njega su se našli vozač Renoa Niko Hilkenberg, Serhio Peres u bolidu Fors Indije, vozač ekipe Toro Roso Karlos Sains junior i Roman Grožan, koji brani boje Hasa. Vozač Meklarena Fernando Alonso je dan završio kao 12, između dvojca Zaubera - Paskala Verlajna i Markusa Eriksona. Šveđanin je izazvao treći prekid testiranja, pošto se zaustavio u sedmoj krivini.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Botas: Bilo bi glupo da ne pratim Hamiltonov rad

 

Lewis-Hamilton-Valtteri-Bottas-755295.jp

 

Novi vozač Mercedesa Valteri Botas rekao je da bi ''bilo glupo'' kada ne bi pažljivo pratio svaki korak Luisa Hamiltona u Mercedesu i učio sve što može. Finski vozač je podisao jednogodišnji ugovor uz mogućnost produženja i zameniće šampiona Nika Rozberga. ''Radim naporno sa inženjerima i sa Luisom. Bio bih glup kada ne bih pratio svaki njegov korak i kada ne bih slušao njegove komentare. Ne mogu sada da vam kažem određene stvari koje sam naučio od njega, ali naučio sam mnogo i mogu još mnogo'', rekao je Botas. Sa druge strane, Hamilton nije bio oduševljen činjenicom da je morao da podeli podatke sa Botasom. Sezona počinje 26. marta na Albert Parku u Melburnu.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hamilton: Fali nam Alonso, ali može i borba sa Fetelom

 

hamilton-lewis-f1-formula-1_3739487.jpg?

 

Vozač Mercedesa Luis Hamilton rekao je da je uveren da može da pobedi Sebastijana Fetela u borbi za titulu šampiona Formule 1, uprkos porazu na otvaranju sezone - Velikoj nagradi Australije. Trostruki svetski šampion je zauzeo drugo mesto na stazi ''Albert park'', iza Fetela, pošto je izgubio vođstvo posle odlaska u boks, a potom nije uspeo da pripreti vozaču Ferarija. ''Biće neizvesna borba. Istinski verujem da možemo da ga pobedimo. Lepo je videti Ferari uz nas. Dobro je što smo imali ovakvu borbu, već se radujem sledećoj'', naglasio je Hamilton. Iako prva trka sezone nije protekla baš onako kako je očekivao, Britanac je istakao da nije razočaran, ali i da nije presrećan. ''Sve što se desilo daje neku perspektivu. Videti odakle smo krenuli posle uvođenja novih pravila, doći ovde i boriti se na ovakav način, biti blizu pobede, a ne biti poražen ubedljivo, to znači da imamo na šta da budemo ponosni. Mogli smo da pobedimo, ali sam dao sve od sebe, nisam mogao više. Gledam pozitivne stvari koje su proizašle iz ovog vikenda'', naglasio je Hamilton. Hamilton je najavio da se raduje novim borbama sa Fetelom tokom ove sezone. ''Ove godine imamo najbolje vozače napred. Naravno, bilo bi sjajno i da je Fernando Alonso tu sa nama, ali izgleda da se to neće skoro desiti. Ali, Sebastijan ima četiri titule, voziće još dugo i zahvalan sam na borbama koje imam sa njim. Sjajne su'',istakao je Hamilton.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Volf: Botas samo da poveže sve kockice...

 

GettyImages-522214044.jpg

 

Valteri Botas završio je veliku nagradu Australije na trećem mestu, ali Toto Volf veruje da će biti još bolji već na sledećoj trci u Kini. ''Bio sam veoma impresioniran kako je vozio tokom vikenda. Teško je zamisliti pod kolikim je pritiskom i bio je veoma dobar, na kraju je bio veoma blizu Luisu''. Volf je zadovoljan i radnom etikom Finca i željom da napreduje. ''On je veoma fokusiran i to mu je možda i najveća snaga. To je kao kada morate da se naviknete na novo radno mesto, ne možete odmah da budete vrhunski, morate da povežete sve kockice, da stalno napredujete'', izjavio je Volf.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...