Jump to content
FAS Goran
neshaoct

F1: Mercedes

Recommended Posts

Volf priznao: Pričali smo sa Luisom o prelasku u Ferari

 

Valteri-Botas-Toto-Volf-Luis-Hamilton.jpg

 

Prvi čovek Mecedesa Toto Volf istakao je da eventualni prelazak Luisa Hamiltona u Ferari ne bi bio dramatičan događaj za njegov tim. Aktuelni šampion najbržeg karavana sveta ima ugovor sa Mercedesom do 2020. godine.

 

''Svesni smo da svaki vozač u jednom momentu želi da bude u timu Ferarija'', rekao je Volf novinarima u Španiji. ''To je najpoznatiji brend Formule 1 i to je sasvim normalno. Razgovarali smo o tome i sa Luisom kada smo pregovarali o poslednjem ugovoru. Potrebno je da budemo otvorenog uma i razumemo potrebu vozača da isprobaju nešto drugo''. Prvi čovek Mercedesa je istakao i da Britanac nije izrazio želju da napusti tim. ''Obezbeđujemo mu vozilo sa kojim može da ostvari svoje ciljeve. Ako ovako nastavimo, mislim da neće biti nikakvog razloga da ode. A ako se jednog dana to dogodi, naći ćemo načina da i dalje ostvarujemo uspehe. Bez ikakve drame''. Upitan da li bi u tom slučaju Mercedes mogao da bude zainteresovan za vozača Ferarija Sebastijana Fetela, Volf je odgovorio: ''Zašto da ne? Postoji šest ili sedam vozača koji se ističu sposobnošću i inteligencijom. Dvojica takvih su u našem timu.''

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Toto Volf: Ne plašimo se Ferarija i Red Bula

 

184837-volf.jpg

 

U petoj trci svetskog šampionata Formule 1 Mercedes je opet napravio duplu pobedu, a to je peti takav trijumf ove ekipe. Prvi čovek tima kaže da je Mercedes spreman za dalju borbu sa glavnim rivalima Ferarijem i Red Bulom. Luis Hamilton i Valteri Botas su imali perfektnu trku i u Kataloniji, a petim uzastopnim duplim trijumfom postavili su novi rekord takozvanih 1-2 pobeda na startu jedne sezone u Formuli 1. Ferari i Red Bul su daleko iza Mercedesa, ali ipak Toto Volf veruje da je neophodno da njegov tim i dalje bude na oprezu.

 

''Nemamo strah, ali Ferari i Red Bul imaju odgovarajuće resurse i imaju sve potrebne preduslove da se lako vrate u život. Imali smo možda i najjači vikend u Barseloni u poslednjih sedam godina. Međutim ako bude jak vikend Ferarija u Monaku svi će pisati kako je to zaustavilo Mercedes i kako je zaustavilo dominaciju Mercedesa ove godine'', upozorava Toto Volf. Mercedesova forma inače iznenađuje posebno zbog toga što je Ferari bio najbolji na zimskim testovima. ''Rezultati sa testova su drugačiji u odnosu na ono što je sada, čak je tako i kada se radi o borbama u sredini. Bila su to dva drugačija aerodinamička koncepta i možda nikada u F1 nema jednog pitanja i jednog  odgovora. Poenta je u razvijanju bolida i mi pokušavamo da svakog vikenda imamo dobar nastup. Neophodno je dobro razumeti auto i gume'', dodao je Volf.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prvo mesto nije dovoljno - Hamilton nezadovoljan

 

186045-hamilton brazil.jpg

 

Luis Hamilton je ubedljivo prvi, Mercedes dominira, ali Britanac ističe da ipak nije u potpunosti zadovoljan dosadašnjim tokom sezone. Naime, uprkos sjajnim trkama, Hamilton je podbacio u kvalifikacijama, pošto je samo na otvaranju sezone u Australiji bio najbrži, a poslednja tri puta pol poziciju je zauzeo Valteri Botas.

''Automobili su manje-više isti. Tako da je problem u načinu na koji vozim, mada sam se i pomalo mučio od Australije sa istim problemima. Tada sam bio ok, deseti deo sekunde ispred. Kad sve bude kako bi trebalo, i to će da dođe na svoje. Valteri je, recimo, srećan u svom bolidu, dok za mene petak i subota nisu bili previše dobri i želim da to ispravim'', istakao je Hamilton. Naredna trka za Formulu jedan na programu je 26. maja u Monte Karlu.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mercedes u Monaku vozi u Nikijevu čast

 

Nikolaus Lauda.jpg

 

Mercedes će na Velikoj nagradi Monte Karla odati počast legendi Formule 1 i bivšem direktoru ekipe Nikiju Laudi koji je nedavno preminuo. Inače zbog njegove smrti se na konferenciji za medije nije pojavio Luis Hamilton. Aktuelni svetski šampion Luis Hamilton je bio veoma blizak sa Nikijem Laudom, a on je u utorak posle smrti Austrijanca rekao da je Niki bio ''svetlo u njegovom životu''.

 

''Tražili smo da Luis ne bude na konferenciji za medije zbog Nikijeve smrti. Tražimo razumevanje jer je Luis izgubio pre nekoliko dana veoma bliskog prijatelja'', rekao je portparol Mercedesa. Na konferenciji je pričao Valteri Botas, a slično se desilo prošlog leta sa ekipom Ferarija koja je tada izgubila izvršnog direktora Serđa Markijonea. ''Odaćemo počast Laudi na našem automobilu, još ne znamo kako. Članovi tima će nositi crni flor od četvrtka'', dodao je portparol. Hamilton je inače u Monte Karlu delio autograme i provozao je motocikl ulicama tog grada. Na drugoj strani Valteri Botas je govorio o trci u Kneževini poručivši da želi da izmeni loše rezultate Mercedesa na ovoj uličnoj trci.

''Nisam ovde dobro vozio ali želim to da promenim. Početak godine je bio obećavajući, ali Monako je jedinstvena staza sa različitim stvarima koje traže od tvog bolida da bude brz. Imali smo probleme prethodne dve godine, nismo bili srećni i nismo bili brzi kao na drugim stazama. Motivisani smo da to promenimo, staza je jedinstvena i ovo je divna trka na kojoj želiš da pobediš'', kaže Valteri Botas koji dodaje da će ekipa imati motiv više zbog smrti Nikija Laude. ''Bile su to šokantne vesti za početak nedelje, a Niki mi je mnogo značio kao i sivma u timu. Bio je veliki deo Mercedesove porodice, veliki motivator. Bio je veliki i kao vozač, sa velikom karijerom, povratcima... Nikada neću zaboraviti momente koje smo imali. Siguran sam da će tim poštovati Nikija i da će dati zbog toga sve od sebe kako bi rezultat bio dobar'', rekao je Botas.

 

Trka u Monte Karlu je u nedelju uz prenos na Sport Klubu 1.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Botas: Borba za titulu nije izmenila odnos sa Luisom

 

Lewis_Hamilton_and_Valtteri_Bottas-700x367.jpeg

 

Ove sezone ćemo teško gledati duel za titulu između Luisa Hamiltona i Sebastijana Fetela, a kako stoje stvari jedina dilema će biti da li će postojati borba unutar Mercedesovog tima između Valterija Botasa i Luisa Hamiltona. Maltene posle šest trka u šampionatu Formule 1 se vidi da Mercedes neće ove godine imati premca. Luis Hamilton i Valteri Botas su u prvih pet trka završavali na prva dva mesta, a Monte Karlo i Botasovo treće mesto je glavni razlog što je trenutno Britanac u prednosti od 17 bodova u odnosu na Finca. Pred Veliku nagradu Kanade Hamilton ima četiri trijumfa u ovogodišnjem šampionatu, a Botas dva.

 

''Žao mi je što ću biti dosadan, ali nema ničeg interesantnog jer je sve isto kao i pre. Nas dvojica odavno imamo dobar odnos i poštujemo se i tako će ostati. Ovogodišnje takmičenje je neizvesnije nego ikada pre i ta činjenica ništa nije promenila. Radimo sa inženjerima, razmenjujemo podatke i nemamo nikakvih problema. Kada navučeš kaciku tada je vreme za trkanje i ništa se ne menja. Činjenica je da moram da dobijem Luisa i sve ostale vozače da bih osvojio titulu. Tu nema ničeg novog'', rekao je pred Veliku nagradu Kanade Valteri Botas. Dok je u pobedama ove sezone 4-2 za Hamiltona u osvajanju pol pozicija je 3-3. Botas očekuje da će bitka za pol u Montrealu biti neizvesna.

''Obično je tako na ovoj stazi jer je ona kratka i nema mesta gde možeš da napraviš veliku razliku. U kvalifikacijama je uvek mala razlika između mene i Luisa, tako da očekujem da hiljaditi delovi sekunde budu odlučujući. Te delove sekunde moram da nađem na treninzima uz dobro podešavanje bolida'', poručio je Botas.

Trka za Veliku nagradu Kanade je u nedelju od 20:10 uz direktan prenos na Sport Klubu 1, a prvi trening je u petak od 16 časova.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Volf: Hamilton je možda najbolji vozač ikada viđen

 

wolff.jpg

 

Šef ekipe Mercedesa Toto Volf stao je u odbranu svog vozača Luisa Hamiltona, koji se poslednjih dana našao na udaru jer je propustio obaveze prema medijima pred Veliku nagradu Francuske i umesto toga prisustvovao modnoj reviji. Petostruki šampion Formule 1 sjajno je započeo novu sezonu i na dobrom je putu da u svoju vitrinu pridoda još jedan trofej. Uprkos sjajnim rezultatima Britanac je često bio na meti kritika javnosti zbog svog ponašanja posebno van staze. Nedavno je pred trku na stazi ''Pol Rikar'' propustio obaveze prema medijima da bi prisustvovao memorijalnom događaju u čast preminulog kreatora Karlu Lagerfelda. Volf je reagovao povodom toga i istakao da Hamiltona ne cene dovoljno u Velikoj Britaniji koliko bi trebalo, pošto ga posebno mediji u domovini kritikuju.

 

''Jednog dana će se penzionisati sa višestrukim trofejima i ljudi će reći: 'On je bio najbolji vozač na planeti i mi smo bili svedoci toga, i zar nije bio interesanta ličnost sa svim stvarima koje je radio'. Iz nekog razloga postoji ideja da se on blati, i to će verovatno izazivati razne naslove, prodavati novine i donositi klikove, ali propuštamo priliku da prepoznamo najboljeg vozača koji je ikada vozio'', rekao je Volf. Hamilton je dominirao Velikom nagradom Francuske u sličnom stilu kao prošle godine u Singapuru gde je pobedio nakon što je predstavio svoju modnu kolekciju u Kini za Tomija Hilfigera. Volf je tada rekao da je ''video najboljeg Hamiltona u svih sedam godina od kada sarađujemo''.

Naredna trka Formule 1 je na programu u nedelju kada se održava Velika nagrada Austrije.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Volf: Nema priljavih borbi između Hamiltona i Botasa

 

Valteri-Botas-Toto-Volf-Luis-Hamilton.jpg

 

Luis Hamilton je još jednom pobedio Valterija Botasa i ako je Finac na Silverstonu imao pol poziciju. Drugi vozač Mercedesa ipak deluje kao jedini koji može da ugrozi Hamiltona u borbi za titulu mada je razlika između njih dvojice u generalnom plasmanu 39 bodova. Botas i Hamilton su u početnim krugovima trke za Veliku nagradu Velike Britanije imali duele koje Toto Volf opisuje kao zabavne i kaže da su oni bili plod trkačkog nadmetanja. Sa druge strane šef Mercedesa poručuje da je protiv ''prljavih'' duela kakve su vodili vozači Ferarija i Red Bula.

''Bilo je dobro trkanje između Hamiltona i Botasa, veoma zabavno i niko nije mogao da kaže da je nije bilo jake odbrane, ali nije bilo prljavštine. Ono što ja mislim je da je između nekih drugih vozača bilo duela na granici prljavog. Uvek ima prljavštine koju želimo da vidimo u trkanju i dobro je kada vozači idu jedni na druge ali ne kada su u istom timu'', kaže Toto Volf. ''Upravo smo o tome razgovarali ujutru pre trke. Ne želim da vidim unutartimsku bitku i nemam sumnje da oni znaju kako da se trkaju. Videli smo to u mnogo situacija između Luisa i Valterija. Poštuju jedan drugog van staze i poštuju jedan drugog na stazi'', dodaje prvi čovek Mercedesovog F1 tima.

 

Naredna trka Formule 1 je u Hokenhajmu 28. jula, a direktan prenos tog događaja možete da pratite na Sport Klubu.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Botas neće kao Rozberg: Ne treba mi psiholog

 

Valtteri_Bottas_2017.jpg

 

Vozač Mercedesa Valteri Botas negirao je nagoveštaje da bi mogao da potraži pomoć sportskog psihologa, kao što je učinio njegov prethodnik u nemačkom timu Niko Rozberg. Rozberg je u direktnom okršaju pobedio timskog kolegu Luisa Hamiltona u borbi za titulu 2016. godine, a samo nekoliko dana kasnije je objavio povlačenje iz Formule 1. Nemac je nedavno otkrio da je te sezone svakog drugog dana išao kod psihologa da bi uspeo da se izbori sa pritiskom. Botas naglašava da mu nije potrebna takva pomoć, već da više želi da se oslanja na svoje prijatelje i sopstveni razum.

 

''Smatram da to ne bi funkcionisalo za mene. Svaki sportista, ali i osoba je individualac sam za sebe. Nekima je potrebna podrška spolja, a ja imam mnogo dobrih ljudi oko mene sa kojima mogu da razgovaram. Meni čovek kojeg vidim u ogledalu daje odgovre ako prolazim kroz težak period ili imam neke sumnje. Obično to rešavam sam sa sobom. Ne vidim da bi mi psiholog ikako pomogao. U drugim sportovima ljudi rade sa psiholozima i to im pomaže, a sa nekima i nije takav slučaj. Ali, ja nisam Niko, ja sam Valteri i znam šta je najbolje za mene'', naglasio je Botas, a prenosi Motorsport.com.

 

Upitan da li bi mogao da nauči nešto od Rozberga o tome kako je moguće pobediti Hamiltona, Finac je odgovorio: ''Nisam razgovarao sa njim o tome. Spreman sam da pratim svoj put. Siguran sam da spolja ne izgleda jasno šta je on radio. Ali, videćemo, neke stvari želim da zadržim za sebe. Nemam u planu takve razgovore, ali kao što sam rekao svaka osoba je individualac sam za sebe i potrebne su im različite stvari''. Botas je trenutno Hamiltonov glavni konkurent u borbi za titulu, ali posle deset trka ima 39 bodova manje od svog timskog kolege. Ovogodišnji šampionat Formule 1 nastavlja se narednog vikenda trkom za Veliku nagradu Nemačke na stazi Hokenhajm.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Upravu je za psihologa, jednostavno nema tempo da prati Hamiltona,uvek 2-3 sekunde iza.  Kad je obrnuto Hamilton bez problema u 1 sekundi za njim 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hamilton: Noćna sam ptica...

 

Lewis-Hamilton-CNNPH.jpg

 

Vozač Mercedesa Luis Hamilton najavio je da će promeniti stil života kako bi što spremniji dočekao drugi deo sezone u šampionatu Formule 1. Britanac je bio najbolji u osam od 12. voženih trka ove sezone, uključujući i poslednju koja se vozila za Veliku nagradu Mađarske.

 

''U prošlosti sam potpuno zdrav odlazio na pauzu. U ovom momentu to nije tako. Još se oporavljam od zdravstvenih prolema koje sam imao u Nemačkoj. To nije bio samo grip, potpuno sam iscrpljen. Pokušaću sada potpuno da se odmorim i oporavim. Biće to nešto drugačiji odmor od uobičajenog'', kazao je Hamilton. ''Provešću vreme sa porodicom. Noćna sam ptica i ne spavam toliko. Ali to je nešto što ću pokušati da promenim. Probaću i da meditiran, a nastojaću da uvedem još nekoliko zdravih navika. Čitaću. Radujem se svemu tome''. Aktuelni šampion ima 62 boda više od timskog kolege Valterija Botasa i 69 više od Maksa Ferstapena u Red Bulu. ''Zaista mislim da drugi deo sezone može da bude mnogo teži za nas. Ipak, radujem se svemu onom što sledi. Red Bul je bio odličan do sada, očekujem da se Ferari vrati u trku. Želim da budemo bolji nego što smo to do sad bili''.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Volf: Jedna loša trka neće odrediti Botasovu sudbinu

 

Valteri-Botas 001.jpg

 

Valteri Botas je imao košmaran vikend u Mađarskoj na stazi Hungaroring, a šef njegovog tima Toto Volf kaže da učinak na toj jednoj trci ne može da presudi o njegovom angažmanu u Mercedesu. Kako piše Sport Klub, ništa nije ukazivalo na to da će Valteri Botas biti žestoko razočaran pre odlaska na letnji odmor. U kvalifikacijama na Hungaroringu je imao drugo vreme, ali je već u prvom krugu imao kontakt sa Šarlom Leklerom posle čega je morao na zamenu prednjeg krila. Tako je trku počeo maltene sa začelja i stigao je do osmog mesta. Veći problem je što Luis Hamilton sada ima 62 poena prednosti u generalnom plasmanu.

 

''Tužno je. Bio je toliko srećan posle kvalifikacija, njegova vožnja je bila briljantna i imao je pravi stav pred trku. Nesrećni incident na početku, kontakt sa Luisom, kontakt sa Leklerom, u samo jednom krugu je ceo taj naporan posao propao. Užasno je i žao mi ga je'', rekao je Toto Volf posle trke za Veliku nagradu Mađarske. Kao što je ranije najavljeno nemački konstruktor će u avgustu odlučiti o sudbini Finca u toj ekipi. Botas već tri godine vozi za Mercedes, a njegovo mesto cilja rezervni vozač Esteban Okon. ''Nećemo dozvoliti da jedna trka utiče na našu odluku. Treba skupiti sve podatke i onda doneti odluku. Na jednoj strani je sjajan vozač, koji ima stabilnost i veliku ličnost protiv davanja mladom vozaču priliku uz sve nagrade i rizike koje može da donese bolid Formule 1. Proces odlučivanja smo započeli i neće biti lako'', dodao je šef Mercedesa. Posle Mađarske sledi Velika nagrada Belgije koja je na programu tek početkom septembra.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prerano je da stavimo Rasela sa Hamiltonom

 

George-Russell.jpg

 

Kako prenosi Sport Klub, Mercedes veruje da je Džordž Rasel budući svetski šampion Formule 1, ali da je u ovom trenutku prerano da ga stave da vozi zajedno sa Luisom Hamiltonom. Mladi Britanac je ove sezone debitovao u F1, stručnjaci mu predviđaju sjajnu karijeru, a on sam je nedavno rekao da očekuje da od sledeće sezone dobije mnogo značajniju ulogu. Ipak prvi čovek Mercedesa Toto Volf ističe da se sada vodi borba između Botasa i Estebana Okona, koji će od njih dvojice voziti zajedno sa Hamiltonom u 2020. godini, a da se o Džordž Raselu još ne razmatra.

''Mercedes nije tim u kome imate dosta prostora da vežbate. Mercedes želi da osvaja trke, njegovi vozači su pod konstantnim pritiskom, što nije baš baš okruženje za početnika. Bilo bi baš šteta da Rasela potrošimo pre vremena. Dečko ima potencijal da bude šampion F1 i zato moramo da budemo oprezni i strpljivi sa njim. Sve u svoje vreme'', rekao je Volf.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Volf: Dugujemo Valteriju;

Botas: Biće obrnuto jednom

 

wolf bottas.jpg

 

Tokom Velike nagrade Singapura ekipa Mercedesa je odlučila da radio vezom poruči Valteriju Botasu da uspori tempo dok je Luis Hamilton u boksu. Tako je Mercedes osigurao da se Britanac vrati na stazu ispred Botasa, ali što je još bitnije ispred Aleksandera Albona. To se desilo sredinom trke u Singapuru, a Luis Hamilton je na kraju izašao na stazu kao četvrtoplasirani. Kasnije je aktuelni svetski šampion završio upravo na toj poziciji iza Maksa Ferstapena i dvojca Ferarija, Leklera i pobednika Fetela. Botas je inače usporavanjem tempa prihvatio poziciju drugog vozača u timu i tako je izgubio priliku da bude četvrti i da se bori za bolj poziciju.

 

''Nije to bila najbolja odluka. Ne mislim da je Ferari hteo da zameni pozicije svojim vozačima time što je Fetel išao prvi u boks. Takođe mi smo rizikovali Luisovu poziciju držeći ga dugo na stazi kako bismo zaštitili pobedu. Zato smo usporili Valterija, kako bi Albon bio iza i kako Luis ne bi izašao iza Albona. Ukupni rezultat tima bi bio lošiji da nismo napravili takvu odluku da Botas vozi sporije. Dugujemo mu tu poziciju'', kazao je Toto Volf.

 

Valteri Botas se lako pomirio sa činjenicom da mora da bude iza Hamiltona zbog timskih pravila. ''Znao sam da će se to desiti zbog određenih pravila koje sledimo. Uvek pre pit stopa, onaj koji se bolje kvalifikovao i onaj koji vodi dobija prioritet i on bira kada će u pit stop. Da sam nagazio gas prestigao bih Hamiltona i isto bi uradio i Albon. Potpuno vidim poentu u ovoj odluci, iz timske perspektive. Isto će biti ako se desi da smo u obrnutim pozicijama i ja ću se pobrinuti da bude sve isto ako budu obrnute pozicije'', kaže Finac Valteri Botas koji dodaje da je situacija bila malo neprirodna. ''Izgleda loše spolja ili gledano sa bilo koje strane. Potpuno je u suprnotnosti sa mojim instinktima, da usporim i ne pretičem timskog kolegu. Nema smisla ali takvo je pravilo ovde veoma dugo ili bar od kada sam ja u timu. U svakom slučaju nije to samo dobro za Luisa'', kazao je Botas.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Botas: Imam neka nezavršena posla u Sočiju

 

Valtteri_Bottas_2017.jpg

 

Valteri Botas je minulog vikenda u Singapuru morao da poštuje timska naređenja i da tako izgubi borbu za četvrtu poziciju, a Finac je veoma slično i pre 12 meseci na Velikoj nagradi Rusije u Sočiju morao da prati šta naređuju ljudi iz ''pit lejna''. Na poslednjoj trci u aktuelnom šampionatu Botas je morao da uspori kako ne bi prestigao Luisa Hamiltona koji je izlazio iz boksa. Tako je Hamiltonu omogućio četvrto mesto, Finac je bio peti, a ideja Merecedesa je bila da se zadrži Aleksander Albon koji bi završio ispred Hamiltona da Botas nije usporio svoj tempo. Valteri sada ide na Veliku nagradu Rusije sa željom da mu se vrate neki stari dugovi, jer je prošle sezone tamo imao odličan vikend ali je morao da prepusti pobedu Luisu Hamiltonu takođe zbog timskih naređenja.

 

''Imam neka nezavršena posla u Sočiju. Obično je to za mene dobra staza i moram da se pobrinem da tako bude i ovog puta. To bi mogla da bude dobra staza za Ferari sa mnogo pravaca, ali idemo tamo sa dobrim osećajem i sa odlučnošću da završimo bolje nego prošle godine'', rekao je Botas pred put iz Singapura u Rusiju. ''Sa tako brzim prelazom iz Singapura u Rusiju ne možeš mnogo da uradiš sa bolidom, ali nešto ćemo uraditi sa podešavanjima. Najvažnije je da smo uzeli poene i da smo naučili iz ovog vikenda, da smo zaboravili to i nastavili. Za mene lično se radi o tome i onda idem u Rusiju gde ću početi od nule. Pokušaću da se setim dobrih osećaja iz prethodnih godina i da probam da nađem isti ritam kao i pre'', kazao je drugi vozač Mercedesa.

 

Soči je inače omiljena staza za Botasa jer je 2014. u Vilijamsu tamo bio treći, 2015. ga je u poslednjem krugu u borbi za treće mesto izbacio Kimi Raikonen, dok je 2016. takođe u Vilijamsu imao sjajno četvrto mesto. U 2017. je Botas konačno trijumfovao u bolidu Mercedesa, dok je prošle godine dominirao tokom celog vikenda, ali je morao da prepusti pobedu Luisu Hamiltonu.

 

Trka u Rusiji je na programu predstojećeg vikenda, dok je prvi trening na programu u petak od 10 časova.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hamilton: Nije moje da se brinem, ali nismo favoriti

 

Luis-Hamilton 2019.jpg

 

Luis Hamilton kaže da on neće biti favorit ni na jednoj od preostalih šest trka u sezoni Formule 1.

 

Britanac je na vrhu sa 65 bodova prednosti u odnosu na timskog kolegu Valterija Botasa, ali Ferari je slavio na poslednje tri trke, dok je Šarl Lekler uzeo najviše poena na poslednjih pet.

''Nije moje da se brinem, ali svesni smo pozicije u kojoj se nalazimo. Ne postoji brzo rešenje, ali postoje drugi segmenti u kojima možemo da budemo bolji. Mislim da nećemo biti favoriti na preostalih šest trka, ali to ne znači da ne možemo da pobedimo. Moramo da imamo bolju početnu poziciju'', izjavio je Hamilton. Njegove brige ukorenjene su u tome što je ove sezone Ferari na ''pravolinijskim'' stazama pokazao veću brzinu, što je bila osnova za Leklerove pobede u Belgiji i Italiji. ''Znamo koliko je Ferari brz na takvim stazama, na prethodne tri trke smo zapeli iza njih i nismo mogli da se probijemo. Nema svrhe da se brinemo, ali u poslednje tri trke ni mi nismo iscedili iz sebe 100%, sada moramo to da uradimo - i ja moram više da dobijem i od bolida i od sebe. Nije lako ostati na vrhu, padovi su razumljivi, ali verujem u svoj tim - najjači smo tim i možda nismo spektakularni u poslednje vreme, ali nismo ni užasni'', dodao je petostruki šampion.

 

Lekler je trenutno 96 bodova iza Hamiltona, a do kraja sezone na raspolaganju je 156 bodova.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hamilton: Za Ferari nije dobro da Lekler bude broj 1

 

Sarl-Lekler-Luis-Hamilton.jpg

 

Šampion Formule 1 Luis Hamilton rekao je da veruje da se Ferari sprema da Šarla Leklera proglasi za svog prvog vozača nauštrb Sebastijana Fetela. Nemac je imao prednost u italijanskom timu na početku sezone, ali se situacija promenila posle trijumfa njegovog timskog kolega u Belgiji i Italiji, kao i njegovih sjajnih izdanja u kvalifikacijama. Na Velikoj nagradi Rusije četvorostrukom svetskom šampionu je poručeno da propusti Leklera, kao što je dogovoreno pre trke, što on nije poslušao. Fetel je odustao na toj trci, dok je mladi Monegašanin morao da se zadovolji trećim mestom.

 

Hamilton je pred trku u Japanu rekao da spolja situacija u Ferariju deluje jasno, a takođe se osvrnuo na neskrivenu činjenicu da italijanski tim uvek favorizuje jednog vozača. ''Interesantna je dinamika koju imaju pošto je jasno da je Sebastijan bio broj jedan, a sada je jasno da nije. Sa strane deluje da Ferari pokušava da preokrene situaciju i Šarla postavi za prvog vozača. Da li je to dobro za tim? Mislim da nije, ali je to filozofija kakvu gaje oduvek. Mi se ne žalimo jer imamo dobru filozofiju koja funkcioniše veoma dobro i ne planiramo da je promenimo u skorije vreme'', naglasio je Hamilton.

 

Britanac je naglasio da mišljenje ne bazira na osnovu onoga što je viđeno u Sočiju, pošto je naglasio da razume zašto je Ferari imao takvu taktiku. Međutim, istakao je da je bio iznenađen da je Lekler bio saglasan sa tim da ne brani poziciju od Fetela u prvoj krivini. Upitan da li njegovo iskustvo toga što je bio timski kolega Fernanda Alonsa u debitantskoj sezoni znači i da mu je jasna Fetelova situacija, Hamilton je rekao: ''To je samo pretpostavka jer mi samo vidimo spolja šta se dešava u Ferariju, ne znamo kakva je zaista situacija. Ne znam šta Sebastijan oseća, pa ne nam da li mogu da razumem. Kada sam bio sa Fernandom u timu, on je došao kao broj jedan, ali su nam od polovine sezone davali jednako goriva za kvalifikacija i tada je došlo do promene. Promenjena je dinamika i to očigledno nije bilo dobro za tim. Ali razumem, pošto kada dođete u tim imate jednaku priliku. Postoje vozači koji žele status broja jedan i to im je lakše, a ja želim to da zaslužim, ali da obojica krećemo od nule. Mislim da taj status može da se zaradi iz vikenda u vikend, a ne tokom sezone. Ali, ako već znaš da si broj dva, to je na neki način već poraz pred trkački vikend'', istakao je vozač Mercedesa.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Botas: Samo sebe mogu da krivim

 

luis and bottas.jpg

 

Vozač Mercedesa Valteri Botas rekao je da je svestan zašto ima toliko veliki zaostatak u odnosu na Luisa Hamiltona i da bi morao da ima mnogo sreće da bi imao šansu da se bori za titulu. Britanac ima 73 boda više od Botasa, a do kraja sezone je ostalo još pet trka uključujući i nedeljnu Veliku nagradu Japana. Iako Hamilton ne može da obezbedi titulu na Suzuki, ali bi mogao za dve nedelje u Meksiku.

 

''Nisam razmišljao o šampionatu kao da je to to, iako znam da ću morati da imam mnogo sreće da bih ostao u borbi za titulu. Nije još gotovo, ali definitivno mogu samo sebe da krivim što imam toliki zaostatak i što sam u ovoj situaciji jer je Luis bio bolji do sada i konstantniji. Takva je situacija, fokusiram se na svaki vikend i što se kraj bude više bude bližio biće nam jasnije gde ću ja završiti. Barem sam bolji nego prošle godine u ovo vreme'', istakao je Botas.

 

Botas je upisao dve pobede ove sezone, a nije slavio još od Velike nagrade Azerbejdžana u aprilu, kada je imao bod prednosti u generalnom plasmanu u odnosu na Hamiltonu. Od tada, petostruki svetski šampion se sedam puta našao na najvišem stepeniku pobedničkog postolja, a ukupno devet trijumfa ima ove sezone. Međutim, Finac veruje da su njegova izdanja ove sezone bila poprilično slična sve vreme. ''Napravio sam korak napred u odnosu na prošlu godinu, što je ono što sam i želeo. Ipak, jasno je da bih želeo da budem brži i radim na detaljima da bi to bilo moguće'', rekao je Botas.

 

Velika nagrada Japana vozi se u nedelju od 7.10, a kvalifikacije su zbog tajfuna koji je pogodio ostrvo četiri sata ranije, uz direktan prenos na Sport Klubu 1.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hamilton razmišlja o poslu u Mercedesu posle F1

 

hamilton 2018.jpg

 

Kako prenosi Sport Klub, šestostruki svetski šampion Luis Hamilton rekao je da mu je zanimljiva opcija da ostane u Mercedesu po završetku karijere i bude više umešan u rad kompanije Dajmler. Hamilton je svih šest titula osvojio u bolidima sa Mercedesovim motorom, od toga pet kao vozač nemačkog tima, a jednu Meklarena. Njegov sadašnji ugovor ističe na kraju naredne godine, ali je nagovestio da će ostati u Formuli 1 i posle toga, pošto će 2021. uslediti nova era u šampionatu.

 

''Ništa nije zapisano u kamenu, ali uživam u ovome što radim sada i ne vidim razlog zašto bih stao kada je takav slučaj. Čekaju nas velike promene i to je veliki izazov za mene kao vozača, da bih iskoristio svoje veštine i sve ono što sam naučio tokom godina da bih vodio svoj tim u pravom smeru razvoja brzog bolida, a i dalje bio konstantan. Ne vidim sebe negde drugde, volim što sam u Mercedesu, što sam deo brenda i istorije. Ideja ostanka u Mercedesu, sa kojim sam otkako sam imao 13 godina, čak i posle Formule 1, i rada u Dajmleru mi je izuzetno zanimljiva. Ali, videćemo šta će se desiti'', rekao je Hamilton.

Britanac je najuspešniji vozač Mercedesa sa 83 pobede, a njegov najbliži pratilac Niko Rozberg ima 60 manje. Takođe ima više trijumfa u bolidima jednog proizvođača, pošto je nadmašio rekord Mihaela Šumahera, koji je u Ferariju upisao 72 trjumfa. To ujedno znači da Hamilton ima deset pobeda u jednom timu manje od legendarnog Nemca, ali ako zadrži formu koju ima u poslednjih šest sezona, mogao bi da ga pretekne do kraja 2020. godine. Na taj način isto može da nadmaši i Šumaherov rekord po broju trijumfa svih vremena, pošto ih vozač Mercedesa trenutno ima osam manje.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Volf propušta prvu trku otkako je na čelu Mercedesa

 

184837-volf.jpg

 

Kako prenosi Sport Klub, šef ekipe Mercedesa Toto Volf neće prisustvovati ovonedeljnoj Velikoj nagradi Brazila, što će biti prva trka koju propušta od dolaska u nemački tim. Volf je istakao da tim ima glad i želju da ostvari još više ove sezone, iako je već obezbedio obe titule, ali da ostaje u Evropi da bi se fokusirao na druga otvorena pitanja. To znači da će čovek sa najvišom funkcijom u Mercedesu na Interlagosu biti tehnički direktor Džejms Alison.

 

''Nema osećaja samozadovoljstva. Svi smo i dalje odlučni da nastavimo da napredujemo'', naglasio je Volf. Volf je zadužen za kompletno vođenje Mercedesa što se tiče auto-moto sporta, ne samo Formule 1. To uključuje i pregovore sa Formulom 1 oko nove komercijalne i vodeće strukture koje će biti na snazi od 2021. godine, pošto su krajem prošlog meseca objavljena nova tehnička pravila. Nemačka kompanija takođe debituje u Formuli E, a nova sezona startuje naredne nedelje u Saudijskoj Arabiji. ''Brazil nam vraća lepe uspomene od prošle godine kada nismo uspeli da pobedimo, ali smo obezbedili titulu u konkurenciji konstruktora. U pitanju je veoma kratka staza zbog koje su kvalifikacije izrazito izazovne jer su razlike male. Generalno nismo imali najbrži bolid subotom od letnje pauze, ali smo osvojili pol poziciju u Ostinu i pokušaćemo da obezbedimo prvi startni red i u Sao Paulu'', istakao je Volf. Akciju iz Brazila možete da pratite od petka na kanalima Sport Kluba.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hamilton: Svašta se dešava ''iza zavese''

 

Lewis-Hamilton-CNNPH.jpg

 

Kako prenosi Sport Klub, Luis Hamilton predvideo je velike promene u sastavima timova za narednu sezonu, ali očekuje da Ferari i dalje bude glavni konkurent njegovom timu. Do kraja šampionata u Formuli 1 ostale su još samo dve trke. Kako je Hamilton već obezbedio šestu titulu, glavna tema je u kakvim će sastavima timovi dočekati narednu sezonu.

 

''Treba očekivati promene. Mnogo toga se dešava iza zavese, vozači razgovaraju sa različitim timovima'', rekao je Britanac. ''Ferari ima bolje šanse da za kratko vreme obezbedi bolid koji može da konkuriše za titulu. Ukoliko se ostvari sve što se planira, možda nas čeka i najbolja era. I ja želim da budem tu''. Upitan da li kao svoje naslednike vidi vozača Ferarija Šarla Leklera i Maksa Ferstapena iz Redu Bula, Hamilton je odgovorio: ''Obojica imaju agresivan stil vožnje, što je sjajno. Ako me pitate ko će da pobedi, nadam se da ću to i dalje da budem ja''.

Trka za Veliku nagradu Brazila na programu je narednog vikenda, a kompletnu akciju moći ćete da pratite na kanalima Sport Kluba.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mercedes prodaje F1 tim?

 

mercedes f1 logo.jpg

 

Za preuzimanje nemačkog F1 tima su zainteresovana dva kupca. Nemački list ''Auto Bild'' je iz pouzdanih izvora došao do informacije da je Mercedesov F1 tim na prodaju. Zanimljivo je da su oni naveli i dva potencijalna kupca koji su navodno već poslali svoje ponude.

 

Prvi je Dimitry Mazepin, bogati Rus i otac vozača Formule 2 Nikite Mazepina. Drugi potencijalni kupac je Roger Penske, legenda američke trkačke scene. Penske je nedavno kupio Indycar seriju i čuvenu stazu u Indijanapolisu, a njegovo bogatstvo se procenjuje na oko 1.6 milijardi dolara. Njegov sin Jay Penske je inače vlasnik Geox Fragon tima u Formula E seriji. Ukoliko bi Mercedesov F1 im bio prodat, nemački proizvođač bi mogao da ostane u Formuli 1 kao snabdevač motora. Interesantno je da je Mercedes pored McLarena, Force Indie i Williamsa navodno obavestio i Red Bull da će ostati snabdevač motorima nakon 2020. godine.

 

preuzeto sa - pole-position.rs

Share this post


Link to post
Share on other sites

Botas: Želim da ostanem, ali svašta je moguće

 

Valteri-Botas 1.jpg

 

Kako prenosi Sport Klub, Valteri Botas rekao je da želi da se postara da jedina logična opcija za nemački tim ove godine bude da produži ugovor sa njim. Finac je 2017. godine stigao u ekipu umesto Nika Rozberga, koji je objavio povlačenje posle osvajanja titule, a od tada je dobijao ugovor na po jednu sezonu. Botas je od tada pomogao Mercedesu da osvoji tri titule u konkurenciji konstruktora, ali nije uspevao da ozbiljnije izazove timskog kolegu Luisa Hamiltona u borbi za titulu.

 

Nemački tim je razmatrao da Estebana Okona promoviše u novog timskog kolegu šestostrukog svetskog šampiona, ali je Francuz na kraju potpisao dvogodišnji ugovor sa Renoom. Međutim, pošto svim vodećim vozačima ističu ugovori nakraju sezone, osim Šarlu Lekleru, čini se da će Botas ponovo morati da se bori za ostanak u ''Srebrnoj streli''. ''Cilj mi je ostanak, definitivno. Uživam da radim sa ovim timom. Svakako mislim da će biti interesantno, čak i sa moje strane pošto mi ističe ugovor. Voleo bih da vidim ima li još neka prilika, nikad se ne zna šta može da se desi u narednih šest meseci. Svašta je moguće, ali će biti zanimljivo. Jasno je da je moj cilj da učinim da za tim bude logična odluka i da će to biti na više od jedne godine'', rekao je Botas.

 

Botas je istakao da mu je tokom prošle sezone nesigurnost oko budućnosti bila veliki problem, a da bi to rešio višegodišnji ugovor. Šef ekipe Toto Volf je, inače rekao da će Mercedes morati da odradi bolji posao po pitanju budućih ugovora finskog automobiliste. ''Želite da budete u što boljoj poziciji. Morate da se dobro pokažete dok pregovori ne počnu. To je deo Formule 1 i normalna je stvar u ovom sportu, ali moram da nastavim da radim kao do sada, da uživam i dolazim do rezultata'', istakao je Botas. Finski automobilista je od početka karijere vozio za Vilijams i Mercedes i ostvario je sedam pobeda, uz još 38 podijuma.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hamilton: Bolid Mercedesa nije perfektan

 

Luis-Hamilton catalunya.jpg

 

Pred početak nove sezone Formule 1 Luis Hamilton poručuje da bolid Mercedesa iz 2019. godine koji je nosio ime W10 nije perfektan i da mora da se unapredi. Britanac kaže da je na to skrenuo pažnju inženjerima. Iako je u 2019. godini Mercedes dominantno osvojio titulu u obe konkurenije u Formuli 1, Britanac Luis Hamilton nije najzadovoljniji. Perfekcionista po prirodi, on traži da bolid nemačkog proizvođača naredne godine bude bolji i da automobil iz 2019. mora da se unapredi.

 

''Bolid je bio bolji nego 2018. godine. Mnoge stvari koje sam tražio na brifinzima sa inženjerima su prihvaćene za auto iz 2019. Međutim, neke stvari oko aerodinamike i dimanike vožnje još moraju da se unaprede. Postoje fundamentalne stvari kod bolida koje nisu savršene. Naprimer kada gledam kako Ferrari prelazi preko neravnina, bolid je mnogo tiši i nekada jedva da dodiruje neravninu. Jači smo kada gledamo druge aspekte, ali postaje sve teže shvatiti gume'', kazao je Luis Hamilton. ''Fascinantno je šta rade inženjeri. Temperatura kočnica, guma, pritisak u gumama, sa te strane oni su daleko ispred mene. Međutim, oni ne mogu da izračunaju šta ja radim u bolidu. Možda komuniciramo na različitim frekvencijama, ali znamo da se pronađemo. Najvažnije je da jasni oko onoga šta je moj utisak bolida''. Hamilton je pobedio na 10 trka u 2019. godini, ali je svega pet puta imao pol poziciju što i jeste bio problem u minuloj godini.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...