Jump to content
FAS Goran
Captain

Bravo - spajanje maglenki i mijenjanje sijalica konzole

Recommended Posts

Kao sto se iz naslova vidi, pokusacu da vam pomognem ako ste raspolozeni da i vi cackate...

Imao sam samo prekidac zadnje maglenke, a prednje maglenke su bile vec na braniku medjutim nisu bile spojene (vjerovatno je vlasnik prije mene mijenjao branik pa postavio ovaj sa maglenkama)... Tako da sam na prekidacu kojim se pali zadnja maglenka dodao relej kako bi se istovremeno palile maglenke naprijed... (ako neko zeli da ima samo prednje maglenke neka nazad jednostavno makne sijalicu ili neka stavi sijalicu od 10W kao sto sam uradio ja)

Takodje na usput sam mijenjao i sijalice centralne konzole jer je jedna (desna) bila crkla.... paa... da pocnem...

1) Prvo je potrebno izvaditi cd-player/kasetofon... Narandzasti kvadratici predstavljaju mjesta gdje je potrebno zavuci po parce lima siroko 5-6mm i dugacko 6-7cm... I kasetofon malo jace povuci da izadje... Crvene tacke predstavljau mjesta gdje se nalaze srafovi koje drze konzolu... na mjestu oznaceno sa 1 i 2 potrebno je zavuci srafciger ili nesto slicno kako bi se makle plastike ispod kojih se nalaze srafovi. Takodje treba skinuti prekidac ventilatora, tj. plastiku koja ga ukljucuje - oznaceno sa brojem 3, skida se tako sto se samo povuce malo jace, moze klijestima...

image.jpg

- slika preuzeta sa neta

2. Kad sve poskidate moci cete vrlo lako da zamijenite sijalice konzole tako sto cete ih klijestima ili ako moze rukom, samo izvuci i staviti druge... Sto se tice zamjene sijalica to bi bilo to i mozete sve sad da vratite nazad :smoke:

Ko nastavlja dalje, evo postupka... sa bijelog dzeka koji je spojen na prekidacu zadnje maglenke (oznacen crvenom) treba izvuci (+) koji ce da ukljucuje relej prednjih maglenki...

image.jpg

3. Radi se (kod mene a 99% ce tako biti i vama) o srednjem kablicu... na njega je potrebno naletovati ili na neki drugi nacin spojiti duzinu kabla jendo 2ipo metra, da bi bilo dosta da se provuce ispod tapacira, sve do ispod haube gdje cete ugraditi relej prednjih maglenki...

image.jpg

4. Kako nisam imao gdje da ugradim relej, napravio sam drzac releja a takodje i drzac osiguraca....

Relej je jacine 40A (kosta 3 Eura) mada moze i neki od 25-30A dovoljan je... Osigurac od 15-20A

Drzac releja napravio sam od kockice (igracke) koja mi se slucajno nasla pri ruci... Drzac osiguraca je od dzeka za motor brisaca (od juga) takodje se naslo pri ruci... mozete nesto slicno i vi da kombinujete samo treba malo maste :w00t:

evo drzaca osiguraca:

image.jpg

posto ima lufta pozeljno je staviti nesto kako bi se buksne koje sluze kao kontakti za osigurac ucvrstile, savrseno moze da posluzi kit za plastiku...

image.jpg

evo i drzaca releja:

c10.jpg

Drzac releja i osiguraca mozete sastaviti jednim srafom, cisto eto da stoje fiksno jedan uz drugi da bi bilo sve na jednom mjestu

c11.jpg

5. Izgled releja i povezivanje:

c12.jpg c13.png

Na br. 86 potrebno je spojiti kabal koji se zaletovali na dzek sa prekidaca zadnje maglenke...

Br. 85 treba spojiti negdje na masu nije puno vazno gdje...

Br. 30 treba spojiti na osigurac, a drugu stranu osiguraca vezati direktno na akumulator...

Br. 87 treba spojii na kabal koji ide prema maglenkama...

Maglenke bi trebalo da su povezane medjusobno, tako da je dovoljno dovesti struju na jednu od njih, provjerite, mozda je masa vec spojena fabricki na samom dzeku maglenki, posto je to kod mene bio slucaj, tako da sam spojio samo (+)

Trebalo bi da se spaja iza lijevog fara, ako ne mozete da nadjete, sagnite se ispod auta i ispratite kuda ide kabal maglenki...

odkaciti jednu zicu (kod mene je bila kafena) i prekinuti je da struja sa releja ne ide negdje u instalaciju auta.

Kabal koji ide prema maglenkama treba spojiti sa vec pomenutim brojem 87 na releju...

c14.jpg

Evo i malo poblize....

br. 1. je struja koja je izvucena sa prekidaca prednjih maglenki,

br. 2. je mjesto gdje je zakacen jedan kraj osiguraca...

br. 3. (malo je mutno znam) struja (+) za maglenke...

br. 4. mjesto gdje sve to da se spoji da se puno ne primjecuje...

c15.jpg

Mozete sve to zakaciti na jedno od slobodnih mjesta, samo treba napraviti mali rez na plastici drzaca:

br. 1. mjesto da se zakaci drzac releja

br. 2 oblik razrezane plastike kako bi se zakacila

br. 4 buksnu treba spojiti na br. 30 na releju

br. 3 direktno na akumulator...

c16.jpg

Na sledecoj slici br. 2. i br. 3. su direktno spojeni (osigurac-relej).

br. 1. masa za relej (br 85 na releju)

br. 2. osigurac-relej

br. 3. relej-osigurac

br. 4. struja za maglenke (+)

br. 5. (na slici iznad je to br.3) spojiti direktno na akumulator.

c17.jpg

Eto... to je to....

c18.jpg

Nadam se da sam bar malo pomogao ako neko zeli da pokusa.... ukupno vrijeme rada nepuna 2 sata...

...moze naravno i elektricar sve to da uradi, al uzitak je kad napravis sam ^_^

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...