Jump to content
FAS Goran
Sign in to follow this  
chikavili

Akvaristika

Recommended Posts

Znao sam da je neki echinodorus, samo nisam znao koji ;)

Beli kamencici na dnu su kvarcni pesak. Hranljivu podlogu nisam stavljao posto mi je par iskusnih akvarista reklo da za ove biljke koje imam nema potrebe i da eventualno ako zatreba mogu da ih dohranjujem preko vode.

Da ponovo sve rasturam i praznim akvarijum, nema sanse u neko dogledno vreme. Niti imam vremena, niti znam gde cu i sta cu sa ribicama. U medjuvremenu sam ubacio 6 neonki, 2 ancistrusa i 2 corydoras anaeus-a (doci ce kasnije jos 3-4) i naravno, nisam ih sve stavio odjednom :)

Zasad sve deluje OK, osim sto je jedan corydoras jako zivahan, samo jurca po akvarijumu. Povremeno se smiri i rije po kamencicima, pa krene opet da jurca (ne znam da li je to normalno ponasanje). Drugi je zivahan, ali mnogo manje.

Cryptocoryne-u cu da proredim, a ako krene bas da divlja, mozda je i eliminisem. Ali mnogo mi se svidja u akvarijumu :)

E sad, najtezi deo - zarazicu se sigurno, bez pogovora. Ceo zivot zelim da imam veliki akvarijum sa gomilom biljaka i ribica. Ali (!!!)... problem mi je nedostatak prostora u stanu i potpuno odsustvo podruma ili bilo kakve ostave :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Brate nacicemo nesto...ima i nekog kamenja jel ja sam svoj od 250L morao da izbacim sa gajbe pa ako ti nesto bude odgovaralo ti uzi :)

Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

kori koji juri -to je ok,

kripta ok ali ja bih je ipak zamenio nekom koja ne raste toliko (npr cryptocoryne parva) - posle je jako teško izvaditi je, pusti korenje po celom akvarijumu i pola podloge izadje sa njom. A ako ostaje imam i nju pa možeš dodati još :question:

pozz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Videcemo jos narednih dana sta cu sa kriptom. Hvala na savetima i pomoci

Sent from my Casio Scientific Calculator

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovo je moj akvarijum, nije veliki. Imam tri ribice u njemu, dva ciklida (Oskar i Nigro) i jednog cistaca kojeg retko vidjam jer se stalno skriva. :)

Nabavio sam onu automatsku hranilicu i svetlo se ukljucuje/iskljucuje samo preko tajmera da nemam toliko obaveza oko njega :)

DSC_2259.jpg DSC_2265.jpg DSC_2269.jpg

DSC_2275.jpg DSC_2284.jpg DSC_2290.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam prvo hteo oskara, ali sam shvatio da nemam uslova za dovoljno velik akvarijum, a zao mi da ga drzim u malom.

Mnogo je lep, a i ovaj nigro :)

Evo malo vise fotki i informacija od mene:

Posto je prostor bio najnezgodniji faktor, a zeleo sam nesto malo ozbiljnije, odlucio sam se na kompromis u vidu Juwel Rekord 700 akvarijuma od 70 litara (60x30x40 - unutrasnje dimenzije), sa integrisanom pumpa-filterom (Bioflow Super, 280 l/h), grejacem 50w i Day-Lite T8 neonkom od 15w.

Pre nedelju dana je formiran i postepeno su ubaceni prvi stanovnici:

6 plavih neonki, 2 ancistrusa i 2 corydorasa. Uskoro ce im se pridruziti jos nekoliko neonki i jos 2 corydorasa.

Supruga zeli da ubacimo 2 skalara. Svestan sam negativnih aspekata, ali najverovatnije cemo probati sa nekim manjim, pa da vidimo sta ce se desavati.

Akvarijum je trenutno ubiljen sa 2 amazonke (Echinodorus amazonicus), jos jednim Echinodorusom (nismo sigurni tacno koji je) i 3 Cryptocoryne usteriane. Posto sam upozoren na usteriane, verovatno ce ostati samo jedna. Trenutno sam u procesu trazenja biljaka za prednji i srednji plan.

Postavka koju vidite na slici ce biti uskoro promenjena.

Tu je i panj mangrove, koji ce takodje biti drugacije postavljen.

Ove rusevine i koral su bili losa pocetnicka ideja i verovatno ce izleteti napolje cim nabavimo biljke i neki zanimljiv kamen.

Sto se biljaka tice, gledam da stavim nesto manje zahtevno, posto nemam vremena bas mnogo da se posvecujem tome, a i nemam hranljivu podlogu.

Naknadno sam ubacio vazdusnu pumpu Atman a1500 za aeraciju. Postavio sam ventil za regulisanje protoka vazduha, posto je bila prejaka. Rasprsivac sam ugurao u neki supalj vestacki kamen koji sam kupio.

h10.jpg

A evo i malobrojnih stanovnika, kao i neka moja zapazanja/pitanja:

h11.jpg

Neonke su uglavnom u jatu kada je upaljeno svetlo, a rastrkane po celom akvarijumu kada je ugaseno. Nekada su uplasene i zavuku se iza biljki, a nekada su prilicno radoznale. Nisam jos skapirao od cega zavisi.

Konstantno mi se jedna neonka gubi - zavuce se negde i ne mogu da je pronadjem, pa se kasnije samo pojavi. Da li je to normalno ponasanje?

h12.jpg

Koriji su prilicno zivahni i po ceo dan samo jurcaju ili rove po pesku. Ponasaju se prilicno slicno prasicima (a ako cemo iskreno i lice mi na njih :D)

h13.jpg

Ancistrusi su takodje neumorni, rade ko za medalju, ali i s*ru u skladu sa tim... iako su jako mali, mozda 3cm u duzinu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Drugar je skoro uzeo akvarijum i ima dosta ribica u njemu, između ostalog je imao i jednu ajkulicu, ali nije bio još uvek rešio svetlo i ona mu je uginula, pa rekoh da pitam jel moguće da je od toga što mu je falilo svetlo?

Ja sam imao jednog sijamskog borca (Betta splendens) i ubacio sam ga u isto vreme sa Xiphophorus Helleri i ova manja je konstantno ćapkala borca za rep i ja je odvojim u kuglu i pustim je jedno nedelju dana tamo i kada sam je vratio, borac je počeo nju da juri, nikako nisu mogle da se slože...

Share this post


Link to post
Share on other sites

E, sad ideh ovu temu ovde :) O ribicama, akvarijumima i slicno pojma nemam... Ali uskoro planiram da napravim jedan akvarijum pa me zanima moze li mi neko pomoci oko toga? Imam u stanu neki prostor gde planiram da ugradim akvarijum (usek u zidu) pa me zanima kome da se obratim za to, sta mi sve treba? ko to radi uopste? Koliko mi novca treba za to odprilike....?

I da li uopste mogu da smestim akvarijum u prostor koji je 23cm x 100cm? Visina nije bitna, ovo bi bile dve dimenzije, visina nije ogranicena.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moze sigurno, dovoljan je to prostor, samo moras onda da vodis racuna koje ribe ces da ubacis unutra.

Mislim da ti je najbolje mesto za sve informacije ovde: http://www.akvarijum.org/forum/

@SikterBre: Koliko se ja razumem (kao pocetnik), mislim da svetlo nije imalo veze sa uginucem te "ajkulice". Ne znam koliki mu je bio akvarijum i kako filtriran, ali ajkulice traze velike akvarijume sa dosta prostora i vode. Ja sam zbog toga odustao i od njih.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok... Hvala puno, videcu jos. Moram i naci nekoga da mi sve to napravi, s obzirom da pojma nemam oko toga, ama bas nista :) A estetski bi mi se bas full uklopio ovde ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@chikavili

pošalji mi adresu na pp da posaljem koju biljčicu...

nisam stigao poneti iako sam bio u Sredu u BG sorry

@Terza

svi staklari će ti uraditi aq ali je pitanje za cenu. Najbolje je da odmah odrediš budžet pa na osnovu toga da vidiš šta može.Koje ribice,bilje,filtraciju ostvetljenje itd. Ne mora puno da košta da bude lep aq.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Takodje treba imati u vidu gde ce akvarijum, odnosno na cemu stajati i da li to nesto moze da podnese toliku tezinu. Moj akvarijum od 70 litara (60x30x40cm) ima ukupno oko 90kg.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije mi bitno na cemu ce da stoji... Zapravo, nije nebitno na cemu ce stajati vec kako ce to estetski da izgleda, jer svakako to na cemu ce akvarijum stajati se ne bi ni videlo, tako da moze biti bilo sta sto ce izdrzati tu tezinu... Inace sto se cena tice, kako se to krece uopste? Da li mi vredi da pocinjem sa nekih 200evra odprilike? I inace sta mi sve treba po pitanju rasvete, filtera, pumpi, grejaca itd... i kakose to uopste povezuje i moram li odmah da planiram gde cu i kako smestiti svu tu instalaciju kad pravim akvarijum ili se to na kraju ubaci?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imas dve varijante

Ukoliko imas uslova i prostora, onda pravis akvarijum po svojim potrebama. Filter mozes da pravis zajedno sa akvarijumom, ili da kupis gotov i tako dalje. Takva akcija moze da te izadje jeftinije, a moze i skuplje... sve zavisi koliko se zaneses ;)

Druga varijanta je ovo sto sam uradio ja, ali to je malo skuplja varijanta (odnos cene po litru akvarijuma), ali mnogo laksa. Posto sam ogranicen prostorom i uslovima, uzeo sam all-in-one gotovo resenje (u mom slucaju Juwel 70 litara) koji ima sve ugradjeno u sebi (ugradjena filter-pumpa sa grejacem i hauba sa rasvetom). Mene je ta akcija sa svim potrebnim stvarima (komplet akvarijum, podloga, biljke, ribe, hrana, ukrasi, hemija...) izaslo oko 200€

Da sam sam pravio akvarijum, sigurno bi me izaslo jeftinije, ali bi trajalo duze i onda bi mi porasli apetiti, a za vece nemam uslova i tako u krug :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da mi je najbolja varijanta da sam pravim... Jer imam tacno odredjen prostor u koji bi da uklopim... Ovo sto sam sad procitao mi deluje kao da je ok. A i budzet mi je tu negde :) inace... ja sam vise da napravim bas zbog dimenzija i prostora jer bi da ga uklopim u taj prostor koji je mozda nekih 23x110, a visina bi bila 40-50cm. Nisam racunao koliko bi to bilo zapremine, ali kapiram da bi bilo znatno iznad 70 litara :)

Postavicu i slike da vidite gde sam mislio to da ubacim, naravno ako neko ima neki predlog ili zna nekoga kome se mogu obratiti da mi sve to napravi i opremi, preporucite slobodno...

b45.jpg

Akvarijum bi uglavio u ovo udubljenje u zidu... Gde je sad lampa, na njenom mestu odprilike... Kapiram da bi bilo ok, a i onako nista drugo tu ne bi smestio.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovde imas dva moguca problema.

Prvi - prozor. Nije dobro da kvarijum bude izlozen direktnoj suncevoj svetlosti.

Drugi - blizina cevi od radijatora. U zavisnosti koje ribice ces drzati, moze da im bude pretoplo tokom grejne sezone.

Znaci, nije nemoguce, ali treba voditi racuna.

Ta velicina koju si zamislio bi bila izmedju 100 i 120 litara (zavisno od visine)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Promenjen malo "lejaut" akvarijuma - usteriana bitno redukovana, amazonka otisla u zadnji plan, okrenut panj, dodato par novih biljcica, jos 4 neonke i 2 mala "mramorna" skalara.

b46.jpg b47.jpg b48.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sto se prozora tice to ne bi trebalo da bude problem, jer na toj strani zida imam dva prozora i balkon vrata, tako da je roletna na ovom prozoru koji je na samom cosku goovo preko cele godine spustena, pogotovo leti, tako da sto se sunca tice nece biti direktno izlozen to je sigurno... E sad ne znam cevi od grejanja, nije to neka velika temperatura, te cevi su uvek mlake, ne znam koliko to moze da utice na akvarijum, on ce i onako biti odmaknut od ovih cevi nekih 30ak cm...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pre nekoliko dana mi se pojavio malecki puz u akvarijumu. Pretpostavljam da je dosao u paketu sa nekim biljkama. Sinoc sam ih video 5 komada, razmnozavaju se ko ludi. Pretpostavljam da je obican barski, a ako se neko bolje razume, neka pogleda:

zpu.jpg

Ovaj vec ima skoro 1cm u duzini.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...