Jump to content
FAS Goran
Sign in to follow this  
chikavili

Akvaristika

Recommended Posts

Akvarijum dobio pojacanje, jos dva koridorasa i jedno 8-9 malezijskih puzeva. Ove obicne nepozvane, barske sam sveo na samo par komada :)

DSCN1235.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Baš pristojno izgleda, nije pretrpan kao što u većini slučajeva bude... Meni se dopadaju one 3d pozadine, ne znam koliko je praktično i komplikovano da se napravi..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije previse tesko napraviti ih, samo sto su obicno porozne i ribe ih capkaju, pa posle nekog vremena mora da se sredjuju. Ima i gotovih kupovnih. Kvalitetne su, dugotrajne, ali nesto skuplje.

Treba ih izbegavati u manjim akvarijumima, posto dodatno smanjuju korisnu zapreminu. U velikim akvarijumima su skroz ok.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fala :)

Trudim se da to napravim da je lepo i meni, a i ribicama.

Napravio sam im i pecinicu od kokosovog oraha, ali nisam jos ubacio (ako slucajno nekom padne na pamet da radi one stvari ;))

Inace, izbacio sam svu vestacku dekoraciju iz akvarijuma. Samo priroda. I odlucio sam da se drzim juzne amerike, necu da mesam.

Trenutno su tu 10 neonki, 4 koridorasa (2 bronzana, 2 "tufnasta"), 2 ancistrusa i 2 skalara. Ako i budem nesto dodavao od riba, to ce verovatno biti 2 patuljasta juznoamericka ciklida, verovatno ramirezi. U suprotnom, samo mozda jos nekoliko neonki.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa na vreme sam im zaustavio razmnozavanje tako sto sam smanjio kolicinu hrane koju ubacujem ribicama (kao i svaki pocetnik u akvaristici, to mi je bila prva greska - previse hrane u akvarijumu), a posle sam ih lagano utepavao, kako naletim na kog. Samo ga stisnem i ostavim ribicama da ga pojedu. Ostavio sam samo par najvecih, onako.

Kasnije sam ubacio 10-tak malezijskih puzeva (trubice) koji su dobri cistaci, ali ne napadaju biljke.

malezijac.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ubacena kolibica od kokosovog oraha. Otvor je malo cudan, posto mi je bio cilj da ne izgleda vestacki iseceno, vec kao da je polomljen, pa sam malo preterao:

DSCN1301.jpg

Stigli pre neki dan novi stanovnici - par Ramireza. Super su se uklopili, jedino sto su mi ocerupali pola mahovine

DSCN1289.jpg DSCN1306.jpg DSCN1313.jpg

DSCN1315.jpg DSCN1316.jpg DSCN1326.jpg

Ovde se zaustavljam sa stanovnicima (obecavam). Selidba je odlozena na neodredjeno, pa je takodje i nabavka veceg akvarijuma odlozena... takodje na neodredjeno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa dobro, možeš i dalje da malo još po negde zasečeš otvor i da ga koriguješ sa ove desne strane...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne bi da ga jos povecavam. Ma nema veze, nije lose ni ovako ;)

Uvek mogu da kupim drugi kokos :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

haha, nemoj samo da se zaneseš sa tolikim kokosom, posle ćeš da tražiš po netu recept za Rafaelo kugle :laughing:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kako se zovu ove ribice što imaju jaku plavu i crvenu štraftu? Baš su lepe za gledanje...

Sledeća stvar je kamera u akvarijumu... :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zovu se "neonke" (neon tetra) i ta plava linija reflektuje direktnu svetlost.

Nemoj da mislis da nisam probao sa kamerom u akvarijumu, ali se ribice zasad plase. Moram malo da ih navikavam ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne znam samo kako bi to proslo u transportu :question:

Bas jurim nesto brzorastuce (npr. Ludwigu), ali sve sto sam video zasad deluje jadno i bolesno. Takodje bih hteo da "nalepim" nesto na panj i to sto kazes da se zatravi u prednjem planu, ali nemam pojma sta bi moglo, pa moze neki savet za to :)

Takodje jurim i neki zanimljiv kamen koji ce da zameni ovaj vestacki koral, ali mora da bude neka kontrastna boja, na primer crvenkasta.

E da, to mi je najveca nepoznanica - hrana. Sta preporucujes? Znam da treba da bud raznovrsna, da treba da ima i listica za one gore i granulica za one dole, ali kada udjem u pet shop i vidim 300 onih razlicitih kutija, ja nemam pojma sta da uzmem

Planiram iz filtera da izvadim onaj crni karbon sundjer, posto mi svi kazu da je on nepotreban osim posle lecenja, a brzo se zaprlja i mora da se menja.

Vadi taj aktivni ugalj iz akvarijuma jer lose utice na biljke!

Pogledaj da nadjes treset u plocama presovani i suseni i turi pod pesak akvarijuma.

Dobices jako hrtanjljivu podlogu za biljke a i ukiselices vodu dovoljno da ti one neonkice dobiju lepu boju i konacno ce krenuti da napreduju.

Mozes da hranis ribice koje imas sa listicima standardnim od firme TETRAMIN. U njemu imas sve sto treba ribicama.

Sto se tice zive hrane to nemoj da radis da ne navuces neko zlo od bolescina u vodu. (mislim na tubifex).

Jednog dana ako budes hteo da se preorjentises na Diskuse javi mi da te posavetujem. Oni idu jako dobro sa neonkama ali sa skalarimna nikako zbog bolescina na koe su

skalari imuni a prenosioci su Diskusima.

Sto se kamenja tice moras da izbegavas krecnjacko poreklo kamena.

Edited by STILISTA

Share this post


Link to post
Share on other sites

Botia Makrakanta je vrh riba da se resis puzeva za kratko vreme!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fala Vojo sto mislis na mene :D

Vadi taj aktivni ugalj iz akvarijuma jer lose utice na biljke!

Odavno izvadjen. Bio je samo prvih par nedelja dok se ciklirao akvarijum ;)

Pogledaj da nadjes treset u plocama presovani i suseni i turi pod pesak akvarijuma.

Dobices jako hrtanjljivu podlogu za biljke a i ukiselices vodu dovoljno da ti one neonkice dobiju lepu boju i konacno ce krenuti da napreduju.

Za ovo je odavno kasno. To treba da se radi pre nego sto se formira akvarijum. Hranim biljke preko vodene kolone (mikro, makro, karbo)

Mozes da hranis ribice koje imas sa listicima standardnim od firme TETRAMIN. U njemu imas sve sto treba ribicama.

Sto se tice zive hrane to nemoj da radis da ne navuces neko zlo od bolescina u vodu. (mislim na tubifex).

Da, znam to za zivu hranu, zato i izbegavam. Samo se trudim da hrana bude raznovrsna.

Jednog dana ako budes hteo da se preorjentises na Diskuse javi mi da te posavetujem. Oni idu jako dobro sa neonkama ali sa skalarimna nikako zbog bolescina na koe su

skalari imuni a prenosioci su Diskusima.

Ne znam da li cu prelaziti na diskuse, ali svakako ce biti ciklidi i to juzno-americki. Za ovih par meseci sam zavoleo juzno-americki biotop i toga cu se drzati.

Sto se kamenja tice moras da izbegavas krecnjacko poreklo kamena.

Svo kamenje testiram sircetom ;)

Botia Makrakanta je vrh riba da se resis puzeva za kratko vreme!

Botia je jedna fenomenalna, luda i korisna riba. Ali nece uci u ovaj akvarijum iz par razloga - prvi je sto necu da mesam biotope, drzim se juzne amerike, a drugi (mnogo bitniji) je sto one mnogo porastu i nebi mogle da se okrenu u ovom akvarijumu, a bilo bi mi zao da se odvojim od njih. One ce "gostovati" kod mene tek ako nekada budem imao akvarijum od preko 200 litara :D

Inace, barskih puzeva sam se skoro resio. Povremeno se pojavi poneki malac na staklu pa ga samo zgnjecim i ostavim ribama da potamane. U medjuvremenu sam nabavio 10-tak malezijskih puzeva (trubice) i oni mi ciste podlogu.

Pozdrav i hvala jos jednom, a o detaljima cemo uz neko pice, uzivo ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Palo malo preuredjenje i dodato jos biljaka:

IMG_7111.jpg IMG_7116.jpg

Svaka cast za uredjenje akvarijuma. Ja kada sredim gajbu planiram neki ovakav. Ali nemam pojma o akvaristici, tako da je ovo odlicna tema pogotovo za nekoga ko nije upucen u ove stvari :thumbsup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fala Vojo sto mislis na mene :D

Vadi taj aktivni ugalj iz akvarijuma jer lose utice na biljke!

Odavno izvadjen. Bio je samo prvih par nedelja dok se ciklirao akvarijum ;)

Pogledaj da nadjes treset u plocama presovani i suseni i turi pod pesak akvarijuma.

Dobices jako hrtanjljivu podlogu za biljke a i ukiselices vodu dovoljno da ti one neonkice dobiju lepu boju i konacno ce krenuti da napreduju.

Za ovo je odavno kasno. To treba da se radi pre nego sto se formira akvarijum. Hranim biljke preko vodene kolone (mikro, makro, karbo)

Mozes da hranis ribice koje imas sa listicima standardnim od firme TETRAMIN. U njemu imas sve sto treba ribicama.

Sto se tice zive hrane to nemoj da radis da ne navuces neko zlo od bolescina u vodu. (mislim na tubifex).

Da, znam to za zivu hranu, zato i izbegavam. Samo se trudim da hrana bude raznovrsna.

Jednog dana ako budes hteo da se preorjentises na Diskuse javi mi da te posavetujem. Oni idu jako dobro sa neonkama ali sa skalarimna nikako zbog bolescina na koe su

skalari imuni a prenosioci su Diskusima.

Ne znam da li cu prelaziti na diskuse, ali svakako ce biti ciklidi i to juzno-americki. Za ovih par meseci sam zavoleo juzno-americki biotop i toga cu se drzati.

Sto se kamenja tice moras da izbegavas krecnjacko poreklo kamena.

Svo kamenje testiram sircetom ;)

Botia Makrakanta je vrh riba da se resis puzeva za kratko vreme!

Botia je jedna fenomenalna, luda i korisna riba. Ali nece uci u ovaj akvarijum iz par razloga - prvi je sto necu da mesam biotope, drzim se juzne amerike, a drugi (mnogo bitniji) je sto one mnogo porastu i nebi mogle da se okrenu u ovom akvarijumu, a bilo bi mi zao da se odvojim od njih. One ce "gostovati" kod mene tek ako nekada budem imao akvarijum od preko 200 litara :D

Inace, barskih puzeva sam se skoro resio. Povremeno se pojavi poneki malac na staklu pa ga samo zgnjecim i ostavim ribama da potamane. U medjuvremenu sam nabavio 10-tak malezijskih puzeva (trubice) i oni mi ciste podlogu.

Pozdrav i hvala jos jednom, a o detaljima cemo uz neko pice, uzivo ;)

za pivce sa tobom uvek raspolozen a i taman da se dogovorimo oko onog tvog objektiva.Nema smisla,ja zaboravio na njega a matori mi juce spomenuo.

Taman da ti pozajmim i Dr Alexandros Atlas akvaristike. verujem da ces naci u njemu sta bi ti prilicilo od Juznoamerickih ciklida.

A i ja cu da se potrudim da na ovoj temi okacim slike mog nekadasnjeg akvarijuma od bezmalo 300l sa diskusima u njemu!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sto se objektiva tice, opustite se. Nema sanse da ga prodam, a ako cu nekome da ga poklonim, onda bolje tvom caletu nego bilo kome ;)

Ajde, iskopavaj slike i kaci, bas me interesuje :)

@greenpunto: pitaj sve sto te interesuje. I ja sam pocetnik, ali vec sam skupio brdo informacija, a imam i pomalo iskustva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...