Jump to content
FAS Goran
Ivan

Citroen DS5 / C5 / DS7 Crossback / DS Automobiles

Recommended Posts

Iako je predstavljen i u prodaji je od prosle godine, iznenadio sam se da ga, koliko vidim, nema u ovom delu foruma... Pa da dodam neku sliku i napisem koju recenicu o automobilu koji me je apsolutno fascinirao svojom pojavom - pre svega dizajnom eksterijera ali i enterijera. Za mene licno trenutno No1 (u opsegu modela relativno dostupnim obicnim smrtnicima), daleko iznad skupljih i izvikanijih modela: Citroen DS5.

DS5 je treci po redu model u novoj, luksuznoj Citroenovoj DS porodici (mozemo je mozda nazvati i sub-brand). Posle uspeha koji je postigao DS3, koji je za oko godinu i po prodat u oko 130 000 primeraka, Citroen je po slicnoj formuli izbacio DS4, a oko pola godine kasnije i DS5.
Iako bih ga mozda definisao kao "porodicni hatchback", malo ga je teze svrstati u bilo koju od postojecih kategorija (sto se dimenzija tice, izmedju je C i D segmenta). Razlog ovome je sto je postavljen na PSA platformu pod imenom PF2 na kojoj su i Picasso i Pug 3008, a ne na vecu platformu koju dele C5 i novi Pug 508. Iako pojavom deluje gabaritnije, dugacak je 4,53m, a licno mi je siluetom izmedju kupea, berline i karavana. Interesantno je mozda, da iako dele platforme i delove vec oko deceniju i po, DS5 je prvi Citroen koji se sklapa u Pezoovoj fabrici u Sosou.

Enterijer je po meni posebna prica posto je "avio" orijentisan. Poseduje dodatnu centralnu konzolu na krovu kao i head-up displej ispred vozaca.

Da ne nabrajam motore, posto sam sve sazeo - po meni je interesantan (koliko ja znam prvi na svetu) dizel-elektricni hibrid koji su razvili u PSA. Kombinuje 2.0 HDI od 163 KS i 300 Nm, sa elektricnim motorom od 37 KS i 200 Nm smestenim iznad zadnje osovine.

I na kraju par slika, pa - uzivajte ;) :

zza5250.jpgzza5251.jpgzza5252.jpgzza5253.jpg

zza5254.jpgzza5255.jpgzza5256.jpgzza5257.jpg

Ono sto me je posebno odusevilo - enterijer:

zza5258.jpgzza5259.jpgzza5260.jpgzza5261.jpg

zza5262.jpgzza5263.jpgzza5264.jpgzza5265.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Citroen je poznat po anangardnom pristupu dizajnu a neretko i mehanici. Neka dostignuća su bila i ispred svog vremena, a neka su zadavale puno glavobolja vozačima. Što se tiče hibrida, više štete nego koristi. Čisti marketing. Velika težina dodatnih baterija, el.motora i veoma mala autonomija itd.

Ovo jedan pravi Citroen. Nego celoj grupaciji loše ide u zadnje vreme, veliki pad prodaje, čak je i GM otkupio deo akcija i krenuli u zajedničke projekte.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apsolutno se slazem sa tobom :thumbup: , mada mene bas privlaci taj Citroenov avangardni pristup, bez obzira na neke probleme koji su se tokom decenija javljali.

Opet, sto se dizajna tice, znali su da izbace i sasvim "prosecne" automobile u svakom pogledu, kakav je npr. Xsara. Vozim je poprilicno, posto je matori ima (2004., HDI), sasvim lepo sklopljen i zahvalan auto, ali bez tog prepoznatljivog Citroenovog smeka, bar po meni. Opet, nasledio ju je C4, sa neuobicajenim dizajnom zadnjeg dela (narocito kod kupea), komandne table, fiksiranog dela "volana"... Po meni, opet pravi Citroen, uz neke mane koje je imao, kao i svaki auto...

Sto se tice hibrida, takodje se slazem sa tobom, cisto mi je bilo interesantno da navedem da je to prvi dizel-elektricni hibrid, bar koliko ja znam.

A sto se tice DS5, apsolutni mi je favorit sto se tice celokupnog dizajna i namene auta. Da zivimo u nekom srecnijem vremenu, sigurno mi ne bi smetale sve njegove eventualne "avangardne" bubice ;) ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovaj auto izgleda fenomenalno. Doduše, na slike obično ture verzije koje su toliko skupe da je mala šansa da će se puno vozača odlučiti za njih, tako da na ulici zapravo viđaš neki sasvim drugi auto.

Što se Francuza u generali tiče, kada se setim XM-a svojevremeno, čoveče, svemirski brod u svoje vreme. Mogu tek misliti kako je ajkula izgledala u svoje vreme - svaka im čast. CItroen je vazda bio za svako poštovanje, prepoznatljiv, ali sa stilom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Citro_n_Schnitt_DS_Motor.jpg

Ovo je tehnika razvijana posle II svetskog rata. Originalni DS se proizvodio od 1955 do 1975 (20 god) u skoro 1,5 mil. primeraka, naslednik manje avantgardan u tehnici ali sa veoma smelim dizajnom CX od 1974 do 1991 proizveden u 1,2 mil. primeraka. Ponovo skok u dizajnu ali i u tehnici (aktivno vešanje, TD sa 3 ventila po cilindru) XM od 1989 do 2000 ali sa znatno manje uspeha samo 333,775 komada.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tacno sam pretpostavio da topic nece moci da prodje bez pominjanja cuvene Citroenove istorije :thumbsup: , koja je meni narocito interesantna. Nidza i imenjak pomenuse originalni DS, tj. Ajkulu, po meni jedan od najinventivnijih serijskih automobila. To je auto koji sam zasluzuje poseban topic, jer je bukvalno izmenio istoriju automobilizma, a svojim originalnim i naprednim resenjima podigao standarde u auto industriji na mnogo visi nivo. Pocev od, za to doba originalnog i futuristickog dizajna, preko cuvenog hidropneumatskog vesanja, poluautomatskog menjaca, poboljsanih elemenata bezbednosti, prvi je auto u masovnoj proizvodnji sa disk kocnicama napred... Neke verzije su pored vesanja, kocnica i volana hidrauliku koristile i u radu kvacila i menjaca, a interesantno je da je imao haubu od aluminijuma i krov od fiberglasa. Da ne nabrajam vise...

Ova slika koju je ivan.ik postavio je neka od kasnijih verzija cuvenog DS, a evo da dodam i sliku originalnog iz 1955.:

55citroen_ds19_01.jpg

Da ne idemo vise u off, tema je moj favorit, sjajni DS5...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovaj auto izgleda fenomenalno. Doduše, na slike obično ture verzije koje su toliko skupe da je mala šansa da će se puno vozača odlučiti za njih, tako da na ulici zapravo viđaš neki sasvim drugi auto.

Što se Francuza u generali tiče, kada se setim XM-a svojevremeno, čoveče, svemirski brod u svoje vreme. Mogu tek misliti kako je ajkula izgledala u svoje vreme - svaka im čast. CItroen je vazda bio za svako poštovanje, prepoznatljiv, ali sa stilom.

Uh, de me nađe. Ja inače ne volim francuska vozila, pa ni nove citroene. Ali se vrlo dobro sećam kada se XM pojavio, bio sam klinac, osnovna škola, i bio sam oduševljen njime, mnogo više nego fantastičnim Mercedesom W124 koji je carovao u to vreme. Po meni su pravi citroeni pravljeni do XM-a, uključujući naravno i njega. Aj dobro, može i Xantia da prođe, ali na mišiće. Kao klinac sam se mnogo oduševljavao sa CX-om, jer se razlikovao od svih kola, ma bio je kao space shuttle u odnosu na druge.

Ovo što sada citroen pravi mi se gadi da budem iskren. Mislim, ne volim novotarije generalno, ide mi na k... dizajn svih novih kola. Hoću bre klasiku kao Lancia Kappa na primer, ili Lybra. Ne znam da li grešim, ali mislim da bi Lancia trebala ponovo da pravi Lybru, i to samo karavan, a ne ove nakaze koje se prodaju pod firmom Lancia. Isto tako bi pokrenuo proizvodnju Citroena XM na primer, naravno uz poboljšanja u duhu savremenijih tehničkih rešenja, ali bi dizajn zadržao. To je pravi Citroen, a ne tamo neki Saxo, Xsara, Zx... A onaj C4 je grozomoran, ma nemam reči.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lep je ovaj ali bit ce jako brzo zaboravljen kao i mnogi automobili danas.

ID / DS , zaba ili kako smo ga (je) zvali kao klinci "Citroen AJKULA" je neprevazidjen auto! Danas kao revoluciju predstavljaju nesto sto je taj model imao pre 50 godina!

Share this post


Link to post
Share on other sites

XM svi pamte. I to je bio ludilo od automobila, sa puno napredne tehnike ali i mnoge zavio u crno kao polovnjak.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Citroen slavi 200.000-tog DS3

Citroen_DS3_200000th_Poissy_France_November_2012.jpg Citroen_DS3_UK_November_2012.jpg Citroen_DS3_WRC_Picture_courtesy_of_supercars_n.jpg

Nije DS5 ali je ipak DS. DS3 je bio prvi model Citroen-ovog premium segmenta i od predstavljanja marta 2010 pa do 14. novembra 2012. sa proizvodnih traka fabrike u Poissy je sišlo 200 000 primeraka. Pored popločanih ulica okušao se i na reliju.

http://bestsellingca...ds3/#more-24654

http://en.wikipedia....C#WRC_victories

Share this post


Link to post
Share on other sites
ds5_330.jpg
Citroen DS5
Nakon DS3 i DS4, a pre izvesnog DS6, serija DS se proširila retko originalnom i smelom "peticom". Rekli bismo "Franch paradox", koji se ogleda u želji Francuza da u svemu budu drugačiji

 

ds5_1_315.jpg

 
Ukoliko sa strancima pričate o Francuskoj, odmah će vam evocirati visoku modu i eleganciju, kao i specifičnu arhitekturu njenih gradova. Nastavite li diskusiju o Francuzima, mnogi će vam reći kako su ovi često prepotentni, i kako po svaku cenu žele ići u kontra pravcu. Nikada kao drugi, to je ono što se naziva francuska posebnost, koja se već decenijama ogleda i u autoindustriji. Citroen je evidentno vodeći na ovom planu, njegove nesvakidašnje i nadasve unikatne kreacije, postigle su svetsku popularnost. Bilo je tu naravno i dosta promašaja, posebno kada se radi o "hout gamme" (visokoj klasi), za šta je svakako primer aktuelni model C6. No, u Citroenu su očigledno shvatili da je besmisleno kopirati komšije sa druge strane reke Rajne, koji su zavladali ovim segmentom, pa su opravdano odlučili spustiti lestvicu malo niže.

 

 

 

ds5_rs9_180.jpgtav_kepsor.gifds5_rs10_180.jpgtav_kepsor.gifds5_rs11_180.jpgtav_kepsor.gif

 

ds5_2_315.jpg

 
Naime, tzv. premium sada dotiče sve kategorije, počevši od najniže (Audi A1, BMW Serije 1, Mini...), a kad je već tako, tu verovatno ima "hleba" i za Ševrona. I te kako, što je za samo dvadesetak meseci postojanja dokazao mali DS3. Preko 130.000 primeraka, čime je postao apsolutni šampion u kategoriji "malih ušminkanih". Uvidevši da formula odlično funkcioniše, Citroen je brže bolje lansirao DS4, odnosno samo šest meseci kasnije, ovaj retko originalni DS5. Automobil koji je teško pripisati bilo kojoj postojećoj kategoriji, jer je ujedno i berlina, i kupe i karavan, dok je spoljašnjim dimenzijama između C i D segmenta. Iako bi se na prvi pogled reklo da je znatno impozantniji, DS5 ima skromnih 4,53 m dužine, što je za čitavih 30 cm manje od C5 Tourera. Donekle logično, jer je postavljen na B platformi (Picaso i Peugeot 3008) , a ne na C, kao modeli C5 i Peugeot 508.
 

ds5_501.jpg

ds5_3_315.jpg

 
No, pozabavimo se malo više spoljašnjim dizajnom, u kome se ogleda bogata tradicija Citroena. Iz bilo kog ugla ga posmatrali, DS5 potvrđuje želju odgovornih da kreiraju nešto što asocira na slavnu prošlost, ali u kontekstu aktuelnih automobilskih zbivanja. Špicast „nos“, sa do sada neviđenim detaljem u vidu hromirane „sablje“, koja se od farova, proteže preko krila, i dopire do sredine A stuba. Evidentno je da ne služi ničemu, ali je direktno nasleđe prototipa C-Sportlounge iz 2005. god, koji je dole potpisani imao priliku svojevremeno voziti.

Detaljnijom analizom, uverili smo se da ovaj ekstravagantni Citroen poseduje i prave "škrge", tj proreze za vazduh na prednjem delu, koji poboljšavaju aerodinamičnost. Hrom je prisutan u izobilju, i možemo ga pronaći na samoj masci, pragovima i nekoj vrsti duple zadnje izduvne grane. Naime, najsnažniji benzinski 1.6 THP/200 KS, zaista je poseduje, dok je kod slabijih verzija ovaj detalj u funkciji dizajna. A kad smo se već dotakli zadnjeg dela, dobri poznavaoci ove marke u njemu će pronaći obrise Coupea SM iz 1970., odnosno berline XM iz 1989. godine. Bez sumnje, jedna od trenutno najzgodnijih zadnjica, koju karakteriše duplo zadnje staklo, već viđeno kod bivšeg kupea C4. Gornje je sastavni deo krovne konstrukcije, dok se kroz donje nazire šta se dešava pozadi vozila, Shvatili ste, vidljivost unazad nije jača strana našeg DS5. Kome je do brojanja, uveriće se da poseduje čak 14 staklenih površina, što je opet apsolutni rekord.
 
      ds5_rs1_105.jpgtav_kepsor.gifds5_rs2_105.jpgtav_kepsor.gifds5_rs3_105.jpgtav_kepsor.gifds5_rs4_105.jpgtav_kepsor.gifds5_rs5_105.jpgtav_kepsor.gif  

ds5_4_315.jpg

 
Aeronautični Ševron
Za razliku od C6, aktuelnog "admiralskog broda" Citroena, unutrašnjost DS5 je veoma moderna, i u potpunoj harmoniji sa spoljašnjim izgledom. Arhitektura enterijera inspirisana je aeronautikom, toliko dragoj generalnom direktoru, gospodinu Frederiku Bonzeu (Monsieur Frédéric Banzet) (pilot privatnog sportskog aviona), koji nam je sa neskrivenim ushićenjem objašnjavao prednosti ovakve koncepcije. Bez ikakve sumnje, enterijerom dominira konzola na plafonu oko koje su dva omanja prozora sa električnim zastorima (ne otvaraju se). Zatim, pogled se zaustavlja na originalnoj centralnoj konzoli, sa umecima od brušenog aluminijuma i prekidačima za prozore sa obe strane. Opet je na delu želja Citroenovih dizajnera da bude drugačiji, što im je bez sumnje pošlo za rukom, nažalost na štetu praktičnosti. Više sati provedenih za upravljačem nisu bili dovoljni da napamet naučim komande! Drugo, iako generalno uzevši, prostora za sitnice ne nedostaje, nema se gde spontano odložiti mobilni telefon ili ključevi.
 
      ds5_rs6_180.jpgtav_kepsor.gifds5_rs7_180.jpgtav_kepsor.gifds5_rs8_180.jpgtav_kepsor.gif  

ds5_5_315.jpg

 
No, izneđenje dolazi kada se želi startovati motor, jer po prvi put u jednom Citroenu nije neophodno ubaciti ključ u bravu i zaokrenuti ga udesno. Slično kao kod Volvoa, dovoljno je staviti ga na za to predviđeno udubljenje i pritisnuti dugme START, iznad kojeg je elegantan časovnik. Tek tada, klasično koncipirani instrumenti postaju vidljivi (black panel). Smešteni u četvrtastim okvirima, podsećaju na one iz modela CX iz sedamdesetih godina, sa crvenim kazaljkama na beloj podlozi. Iskreno rečeno, nisu preterano pregledni, pre svega zbog skromnih dimenzija. A kada se radi o Hybrid verziji, obrtomer je dodatno iskomplikovan indikatorom punjača baterija.

Ipak, priča ne bi bila kompletna bez fantastičnog upravljača, snažno podrezanim odozdo. Možda i malo previše, posebno kada ga prilikom parkiranja treba više puta "smotati". Sa njim u rukama, uglavljen u udobna i veoma profilisana sedišta, vozač sa nestpljenjem očekuje da "poleti". Pre toga, samo konstatacija da prostora ne nedostaje, čak ni kada pilot više liči na ragbistu nego li na džokeja. Nakon finog podešavanja sedišta i upravljača „u dlaku“, sledi reglaža "head-up" pokazivača (komande na plafonu), i kratki osvrt na dugonogog kolegu pozadi. Potvrdnim klimanjem glave, potvrđuje da ima sasvim dovoljno prostora za kolena, znatno manje za glavu. DS5 ima veoma dobar odnos spoljašnje dimenzije/raspoloživ unutrašnji prostor, što potvrđuje i prtljažnik , zapremine 470 dm3. Peta vrata doprinose praktičnom aspektu. Međutim, nerazumljivo je što se otvaraju isključivo iznutra, odnosno komandom na kontakt ključu, veličine kokošijeg jajeta.
 

ds5_502.jpg

 

 

ds5_6_315.jpg

 
Dizel Hybrid
Na nedavno završenom salonu automobila u Frankfurtu, Peugeot je predstavio prvi dizel hybrid na svetu (model 3008), koji je Citroen brže bolje adaptirao i ugradio u DS5. Prvi kontakt bio je upravo sa njim, dakle standardni 2.0 HDi/163 KS i 300 Nm obrtnog momenta, plus 37 "električnih konja", koji razvijaju maksimalnih 200 Nm i pokreću zadnje točkove. Isključivo u kombinaciji sa robotizovanim automatskim menjačem i ručicama pored upravljača, DS5 Hybrid uvek startuje na baterije. Nečujan i čist, električni motor nas je odvezao par stotina metara od prelepog hotela nadomak Nice (Francuska), do regionalno puta, kada na scenu stupa dizel. Sve se odvija potpuno automatizovano, što će reći da ili funkcioniše isključivo električni agregat (mala brzina i lagana ubzanja), oba, kada se želi snažno ubrzati, ili samo dizel, u vožnji po autoputu. U svakom slučaju, pokazao je svu svrsishodnost u jutarnjim gužvama po Kneževini Monako, kada je sposoban preći nekoliko kilometra samo na baterije, smeštene jednim delom u prtljažniku. Zapremina ovog tada je osetno manja i iznosi oko 320 dm3.

Provozali smo i preostale raspoložive agregate, kao što je mali, ali snažni, 1.6 THP/200 KS. Odličan blok, poznat nam od ranije, ali zbog veće težine vozila (1.450 kg), nema istu vitalnost kao kada je u DS3 Racingu. Uprkos tome, pravo je zadovoljstvo bilo voziti ga uskim planinskim putevima, gde do izražaja dolazi odlično izbalansirana i kruta karoserija. Obuven u izuzetno performantne pneumatike od 19 cola, i sa proširenim tragom točkova i do 10 cm, DS5 „pegla“ krivine. Zaista vrhunska efikasnost, dobrim delom na uštrb udobnosti.

Za početak, u ponudi je još i slabiji 1.6 THP/155 KS Auto, kao i 1.6 e-HDi/112 KS, te 2.0 HDi/163, sa manuelnim i automatskim menjačem. Što se tiče cene, za sada je poznata samo za francusko tržiste, i kreće se između 29.900 i 44.000 evra. Citroen planira da proda oko 40.000 primeraka godišnje, odnosno i znatno više, kada 2013. godine počne proizvodnja i u Kini.
 
      ds5_rs12_180.jpgtav_kepsor.gifds5_rs13_180.jpgtav_kepsor.gifds5_rs14_180.jpgtav_kepsor.gif

 

 

ds5_503.jpg

Jednim pogledom

Dizajn

stars_45.gif

Performanse

stars_40.gif

Funkcionalnost

stars_40.gif

Kočnice

stars_40.gif

Kvalitet

stars_40.gif

Motor

stars_40.gif

Udobnost

stars_30.gif

Menjač

stars_40.gif

Vozne osobine

stars_45.gif

Cena

stars_35.gif

Prosečna ocena: starss_40.gif (u okviru klase)

 

iz Pariza, Perica Rajković
foto: P. Rajković, Vrele Gume
perica.rajkovic@vrelegume.rs

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Molo istorije

1989_Citroen_BX_GTi.jpg

 

 citroen_bx_gti_16_soupapes_19_7.jpg 1987_89_Citroen_BX_GTi_16_Soupapes_02.jp 1987_89_Citroen_BX_GTi_16_Soupapes_06.jp

 

 

 

1987_93_Citroen_BX_GTi.jpg Citroen_BX_Wallpaper_1.jpg

 

 

 1982_86_Citroen_BX_15.jpg  
 

 1982_86_Citroen_BX_12.jpg   1990_citroen_bx_pic_7165662065259890771. 

Edited by ivan.ik

Share this post


Link to post
Share on other sites
Citroen DS iz 1955. je najbolji automobil svih vremena

 

citroen%20ds.jpg

 

Citroen je saopštio da je njihov DS, u svojoj prvoj inkarnaciji iz 50-ih godina, osvojio laskavu titulu najboljeg automobila svih vremena. Nemački časopis Auto Motor und Sport je završio izbor najboljih automobila ''svih vremena'' izborom sedam automobila koji su obeležili svoje doba, jedan po deceniju od posleratnog perioda. Za 1950-te, Citroen DS je izabran zbog bezvremenskog dizajna i svojih naprednih tehnologija.

Poredak 7 najboljih automobila svih vremena prema časopisu Automotor i sport:

 

1950-1959 : Citroen DS

1960-1969 : Mercedes 600

1970-1979 : VW Golf GTI

1980-1989 : Audi 200

1990-1999 : Renault Twingo

2000-2009 Tesla Roadster

2010-2013 Porsche 918 Spyder

 


Share this post


Link to post
Share on other sites
Citroen najavio DS 5LS

 

citroen%20ds%205%20ls.jpg

 

U Citroenu su zaključili da je pravo vreme za predstavljanje nove premium limuzine. Kada u istu rečenicu stavite Citroen i premium jasno je da govorimo o poznatoj DS liniji proizvoda. Toj porodici će pripadati i nova limuzina, nazvana DS 5LS. Kakvo je to ime, pitate se? Zašto je ''petica'' odvojena od porodičnog imena DS? Šta znači LS? Ne brinite, Citroen ima sve odgovore i objaviće ih 19. decembra.

 

citroen%20ds4%20ss.jpg

 

Iz imena i dostupnih teaser fotki možemo zaključiti da se novitet tbazira na, pogađate, DS5. Koliko je to tačno ili nije, videćemo uskoro. Neke od špijunskih fotografija otkrivaju automobil znatno drukčiji od DS5. Zašto? Zato što je DS 5LS namenjen isključivo kineskom tržištu. Čak i ako DS 5LS zaobiđe evropsku scenu, neke od njegovih ideja mogle bi da zažive na budućim modelima francuske marke. Npr. hrabar dizajn prednjeg dela vozila, koji kao da je preuzet direktno od koncepta Wild Rubis.

 


Share this post


Link to post
Share on other sites

Ova limuzina bi mogla biti vrlo zanimljiva :)

Samog ds5 sam vidio par puta u gradu, uvijek sa stranim tablama, ali ne možeš pomoći da se ne okreneš za njim. Jednostavno je drukčiji od svega na cesti i baš ima taj klasični citroen štih. Po meni odličan auto

Share this post


Link to post
Share on other sites
Citroen DS 5LS: prve zvanične slike i video

 

citroen%20ds5%20333333.jpg

 

Ovde prvo podsećanje da su francuski Citroen i njihov kineski partner Changan krajem septembra ove godine u Kini startovali sa lokalnom proizvodnjom Citroena DS5.

 

107310-citroen%20ds5%204.jpg

 

Ovaj najveći model iz DS porodice je tada naime počeo da se proizvodi u kineskoj Shenzhen fabrici, a Francuzi su tada najavili da će DS ponudu proširiti sa još nekoliko novih modela. Jedan od njih je SUV (serijska verzija Wild Rubis koncepta), koji će po nekim ranijim informacijama poneti ime Citroen DS X7.

 

citroen%20ds5%203331.jpg

 

Tada je pominjan još jedan novi model za Kinu, i to sedan. Sada je njihov novi sedan i zvanično pred nama, a zove se Citroen DS 5LS (LS - Luxury Sedan).

 

citroen%20ds5%2033.jpg

 

Po do sada saopštenim detaljima, DS 5LS je dugačak 470 cm, širok 184 cm, visok 150 cm, međuosovinsko rastojanje je 271 cm, dok zapremina prtljažnika iznosi 466 litara. Citroen navodi da DS 5LS ima prostranu i komfornu unutrašnjost sa najkvalitetnijim materijalima (tu je između ostalog i Nappa koža), kao i novi ''Intelligent vehicle internet service system DS CONNENT.''

 

citroen%20ds5%2033333.jpg

 

DS 5LS će u Kini zvanično početi da se prodaje u martu sledeće godine (sa benzinskim motorima od 135KS, 160KS i 200KS), a ostaje da se vidi da li će biti ponuđen i evropskim kupcima.

 

Citroen%20ds5%204011.jpg

 

Takođe, Citroen je još ranije saopštio da će do kraja ove godine broj prodajnih mesta za DS modele u Kini povećati na 50, što u praksi znači da će time ''pokriti'' 40 najvećih gradova u Kini.

 


 


 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ovako bi mogao da izgleda Citroen DS5 Coupe

 

109299-citroen%20ds5%201.jpg

 

Citroenova linija DS modela trenutno obuhvata DS3, DS3 Cabrio, DS4, DS5 i DS 5LS, ali Francuzi planiraju da kupcima ponude još nekoliko DS modela, među njima i SUV/crossover DS X7.

 

109300-citroen%20ds5%2011.jpg

 

Ipak, pojedini dizajneri idu i korak dalje pa je tako pred nama i vizija Davida Cardosa koji ovako zamišlja Citroenov Coupe.

 

109301-citroen%20ds5%20111.jpg

 

Naravno, ovaj DS5 Coupe je samo ideja pomenutog dizajnera jer Citroen za sada ne planira ništa slično.

 


Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobro izgleda DS familija... Jer citroen nije bio juče na sajmu ili smo ga preskočili?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vidim ja juce da je falio ovaj lepotan...

Citroen ne izlaze ove godine. Kako se pise, pripremaju povratak na nase trziste, pa je i to jedan od razloga...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Citroen DS 5LS R concept

 

citroen%20ds%2011111.jpg

 

Citroen je u decembru prošle godine u Kini predstavio svoj novi sedan DS 5LS (LS - Luxury Sedan) za koji francuska kompanija navodi da ima prostranu i komfornu unutrašnjost sa najkvalitetnijim materijalima. Podsećanja radi, DS 5LS je dugačak 470 cm, širok 184 cm, visok 150 cm, međuosovinsko rastojanje je 271 cm, dok zapremina prtljažnika iznosi 466 litara.

 

111606-citroen%20ds%201.jpg

 

DS 5LS se u Kini nudi sa nekoliko benzinskih motora (snage do 200KS), a sada je za predstojeći sajam automobila u Pekingu (od 20. do 29. aprila) pripremljena i njegova sportska verzija DS 5LS R.

 

111609-citroen%20ds%201111.jpg

 

Citroen DS 5LS R će u Pekingu biti predstavljen u formi koncept vozila, koji pod haubom ima 1.6 litarski četvorocilindrični turbo motor sa 300KS i 400 Nm obrtnog momenta.  

 

111608-citroen%20ds%20111.jpg

 

Sem snažnijeg motora, DS 5LS R concept je dobio i širi trag točkova napred, modifikovano ogibljenje (auto je niži za 15 mm), sekvencijalni menjač, aero body paket, set alu točkova od 20 inča, Carmine Red eksterijer...

 

111607-citroen%20ds%2011.jpg

 

Promene su zadesile i kočioni i izduvni sistem, a pominje se i poboljšano upravljanje. Na kraju, doterana je i unutrašnjost koja je dobila kožu, alkanataru, sportska sedišta, Carmine Red detalje i elemente od ugljeničnih vlakana.

 

citroen%20ds%202.jpg

 

Ostaje da se vidi da li ovaj koncept možda najavljuje i serijsku verziju ili će sve ostati samo na studiji.

 


 


Share this post


Link to post
Share on other sites
Citroen_DS_5_LS_0.jpg

 

Citroen_DS_5_LS_2_7.jpg Citroen_DS_5_LS_3_7.jpg Citroen_DS_5_LS_4_7.jpg  Citroen_DS_5_LS_5_6.jpg

 

Po meni malo atraktivniji auto.

 

peugeot_408_gt_futur_coupe_4_portes.jpg peugeot_408_gt_futur_coupe_4_portes_1.jp 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...