Jump to content
FAS Goran
ivan73

Uticaj tempomata na potrošnju

Recommended Posts

Pošto sam "bacio kosku " oko računanja potrošnje u l/100km i km/l i gal/mile, evo novog izazova:

Da li auto troši više ili manje kada se vozi sa tempomatom?

Nemojte teoriju, samo iskustva ko je vozio malo veće distance, recimo do Grčke, pa ima podatke...

pozzz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam gledao na relacijama do 300 km i uvek je bila manja potrosnja se tempomatom ali nista preterano, tipa 0.2 maksimalno zavisno od puta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samo znam da kod testova kamiona vožnja sa tempomatom bila manje ekonomična. To mi upalo u oči kao i kod ovih suludih testova male potrošnje niko ne vozi sa tempomatom. Možda bi im komp ispisao dal ste normalni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tempomat povecava potrosnju na kamionu,bar za pola litre,ali treba i voziti tolike relacije bez tempomata :)

Mala je usteda da bi se mucilo ako ga vec auto poseduje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pitanje,

Moze li se reci da tempomat ekonomicno vozi, tj ne trosi vise od coveka koji bi kontrolisao brzinu.

Autoput, brzine 100 do 130kmh....

 

 

Edited by neshaoct
prebačeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja mislim da tempomat može da donese uštedu, jer čim nemaš promene ritma, nemaš ni gubitak energije koji nastaje pri usporenju i ubrzanju.

Ali, da ćeš ti to (uštedu) da osetiš, ne mora da znači, jer čak i kada voziš bez tempomata, ti možeš da izbegavaš jaka ubrzanja. Samo od tebe zavisi koliko duboko ćeš da potapaš papučicu gasa pri ubrzanju.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mada sa druge strane ako se put menja tipa nevidljive uzbrdice ili vetar, tempomat stalno titra po gasu a ti ces tek kad osetno uspori, pa mozda to manuelno ubrzavanje u konačici ispadne manje.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@shuxx

Iz mog iskustva, nisu to sad nikakve drasticne razlike da bi na to obracao paznju kasnije u eksploataciji.

Opet kazem, tempomat je "glupa" naprava, koja samo odrzava brzinu (kod adaptivnih tempomata i rastojanje), dok iskusan vozac moze da predvidja situacije, prilagodjava se unapred, delimicno menja rezim rada motora... Tako da se, za to sto pitas, svodi iskljucivo na vozaca, njegovo iskustvo i stil voznje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moze i sa tempomatom da se taktizira u voznji ako se ranije deaktivira na dugme ili na kocnicu pa se vozi na ler dok npr kamion ne pretekne i vrati se u desnu traku ili sa druge str da se samo doda gas pre uzbrdice da napravis zalet. Znaci tempomat na otvorenom ravnom putu, a u sitacijama gde treba da se uspori ili ubrza, ti se malo angazujes. 

Isto kako neki ljudi samo smenjuju gas i kocnicu bez voznje na ler, tako isto i mozes da zabodes kocnicu u zadnjem trenutku kada si na tempomatu ili da cekas da tempomat sam doda gas kada vec udjes u uzbrdicu pa da imas manje efikasnu voznju.
Meni je momenat kada mogu da pomerim nogu sa papucice i promenim polozaj kukova i ledja dragocen i zato bas volim tempomat.

Edited by Dale

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma niko ne spori da je korisna stvar, pogotovo u takvim situacijama ili na duzem putu. Cisto caskamo o detaljima.

Ja sam *** druge vrste jer ne volim automatiku, pa i kad imam tempomat na vozilu (privatni/sluzbeni), nesto mnogo to ne koristim.

Na sadasnjem autu, na keca bih ga menjao za nesto funkcionalnije, tipa fabricki xenon :D .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bas mislim da mi je investicija od 15e za polovan tempomat bila najbolja stvar za Bravo. Istina, 6b ugradnju sto mi je mehanicar nudio je sigurno bolja ali i 20x skuplja i vise bi uticalo na potrosnju na AP-u.

 

Ono sto sam skontao, zavisno od uslova puta, nagiba i vetra je da 1.9 8v u 5b na 110-112km/h po gps-u ima krajnje prihvatljivu potrosnju od 5.0-5.5L/100km, dok na 130km/h po gps-u skace i do 6.5-7.0 komotno. Bez tempomata nesto mizerno smanjim pri istim brzinama, tipa za 0.1-0.2L/100 po IC gledano, sto maltene smatram zanemarljivo u odnosu na koriscenje tempomata.

 

Sa nosacem za bajk (Saris Grandfondo 2) potrosnju nisam nesto osetno povecao tipa 0.2L/100 jer su nosaci i bajsevi na gepeku i paralelno sa pravcem kretanja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Normalno, no kad je ta tema u pitanju kao da se i napise. Verovatno kod A/T menjaca sa vise brzina je i veca ekonomicnost bilo sa ili bez tempomata 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pih, ala ste svileni :stuart: , kao da ste se rodili sa tempomatom. Izlet od 2000 km tamos-'vamos, upalio tempomat par puta na po neki minut, cisto da protegnem noge da ne bih svaki cas stajao.

Salu na stranu, svako uziva u drugacijim stvarima, slicna prica kao i druge vecite diskusije: automatici vs manuelci, benzinci vs dizeli, turbo vs atmo... E da, digitalna vs manuelna klima :D , itd.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa dobro sad... nismo se rodili ni sa internetom i mobilnim telefonima, pa nam je sad nezamislivo bez istih

Sent from my SM-G770F using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
Pih, ala ste svileni :stuart: , kao da ste se rodili sa tempomatom. Izlet od 2000 km tamos-'vamos, upalio tempomat par puta na po neki minut, cisto da protegnem noge da ne bih svaki cas stajao.
Salu na stranu, svako uziva u drugacijim stvarima, slicna prica kao i druge vecite diskusije: automatici vs manuelci, benzinci vs dizeli, turbo vs atmo... E da, digitalna vs manuelna klima  , itd.

Vozio sam ja 1.2 atmo atmo do San Marina i nazad, bez tempomata ali ako postoji...ima da radi. Klasican progres. Mogao sam ja to i peske ili konjem ali nema razloga...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
12 hours ago, Ivan said:

turbo vs atmo

Ako negde ne bi trebalo da bude dileme, onda je to ova tema! :D 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...