Jump to content
FAS Goran
abc..

Opšta pitanja oko atesta / reatesta

Recommended Posts

Propustio si jedan korak. Trebalo je prvo da skines tng pa da vozis na tehnicki.Tek onda,sa utvrdjenim stanjem da stavljas nov...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Taj jedan korak  bi bio

5000-6000din za skidanje ---  1500 dinara da mi ispise papire --- ATEST da je TNG skinut oko 8000 dinara --- tehnicki  1500 dinara -- nova saobracajna 1500 dinara  --- Ugradnja -  Tehnicki 1500din   opet nova saobracajna 1500 dinara

znaci  ulaganja oko 20.000   dinara    za jedan papir koji je  vec zaveden u dozvoli  ?

 

Dodatno pitanje 

ja sam saobracajnu vadio novu  koja je bila na Arilje a sada na Vrsac  zar ja nisam morao da odnesem i u SUP potvrdu od TNG-a  ???

Edited by Darko013

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tuga bozija....:cry: Upao si u masinu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako možeš saznati ko je vršio prvi atest, firma, oni bi trebali imati tvoj dosije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da prava masina zezancija.... Didje mi da platim izvadim sve I montiram na crno... Mogu sve Sam da montira... I da se vozim ko covek I bez Atesta

 

Posto ovde u Srbije sve lakse na crno nego na belo...

3 hours ago, bit said:

Ako možeš saznati ko je vršio prvi atest, firma, oni bi trebali imati tvoj dosije.

To I jeste problem ne mogu da saznam svi se prave ludi...

 

A ovi iz AMSS_a  posto se kod njih odavno rade atesti kaze plati 1000-2000-3000 din da bi ti potrazili papir a mogu po broju sasije automobila....

 

 

Pa ne mogu ja to nemas nikakav dokument da si ti to ugradio ))))   

 

A to sto imam sve papire da je automobil moj to nema nikakve veze...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja kad sam kupio auto,bivsi vlasnik mi nije dao kompletnu dokumentaciju o tng-u. Uredno sam preneo auto na mene ali kad je dosao red za produzetak registracije nisam mogao da prodjwm tehnicki jel mi je falio taj papir a prethodni vlasnik ga je izgubio. Posto mi je rekao da je atest radio Masinski fakultet Nis,ja sam ih pozvao i ljudi mi lepo rekli da im posaljem broj sasije na mail,uplatim 1400 din,posaljem im skeniranu uplatnicu i oni ce mi za par dana poslati na kucnu adresu duplikat uverenja. Dobio duplikat uverenja o atestu sa kojim sam posle uredno produzio registraciju i kasnije odradio i reatest. Tako da probaj da saznas ko je radio atest na tvom autu i sve moze da se zavrsi...
 

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, Joker said:

Kako se rešava kada se taj papir izgubi? Mora da postoji način da se dobije duplikat.

Ako znas ko je radio atest....

Share this post


Link to post
Share on other sites

1 -  Problem i jeste sto ja ne znam gde je radjen prvi Atest....

 

13 hours ago, Joker said:

Kako se rešava kada se taj papir izgubi? Mora da postoji način da se dobije duplikat.

Ako izgubis a sve je bilo ok - samo odes do tehnickog gde si radio tehnicki i zamolis da ti daju kopiju ili castis 500-1000din da ti je da
Medjutim u mom slucaju papir nije od mog automobila nego od neke Zastave...  tako da vadjenje ovog papira ne znaci nista...

Medjutim juce sam krenuo sa potragom preko emaila -  prvo CIAH direktno  veoma veoma x100 kulturni ljudi - posplao iz Saobracajne podatke i cekam odgovor !!!


CIAH  je glavi za sve ateste TNG-a ?  ili  postoje i drugi  ?   kao sto je Masinski fakultet Nis  i  koji jos  ?


 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Amss, fakultet tehničkih nauka novi sad, institut vinča, zavisi iz kog kraja si uzeo auto.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nađeš br tel najveće kuće za registraciju auta u užicu i pitaš ko sve tamo radi atest

Posle pošaljep zahtev, molbu, sa objašnjenjem i podacima tim kućama za atest na tom području, prvo telefonom kontaktiraš, pa mejl.

Jbg sve je to u principu jako jednostavno ako znaš šta treba, ali ako se susrećeš po prvi puta sa državom zna biti frustrirajuće

 Ljudi se svakodnevno susreću sa mnogostruko većim i komplikovanijim procedurama, malo strpljenja pa ćeš registrovati auto.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uspeo sam da nadjem da se to u Uzicu i okolini radi u AMSS-u...  a to je bas problem jer se ovi iz Vrsca prave pametni i traze mi broj Atest ( pa da ga imam ne bih ni trazio)  mada sada sam kontaktirao direktno Fakultete i AMSS ali u Beogradu  pa ce mo videti...

Sve bi to bilo lako da ja znam gde je radjen prvi Atest.... 

Inace evo ko sve radi ateste ako upadne u ovakav problem
 

Quote

 

Ustanove u Srbiji koje izdaju atest za plinske uređaje u vozilu su sledeće (po gradovima):

Beograd

  • Centar za motorna vozila AMSS u Beogradu.011/3227-221
  • Mašinski fakultet u Beogradu. 011/3370-760
  • Centar za motorna vozila Vinča. 011/2458-222

Novi Sad

  • Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu. 021/635-0122

Niš

  • AMK Petar Rincić u Nišu.018/511-695
  • Mašinski fakultet u Nišu. 14; 018/588-208

Kragujevac

  • Mašinski fakultet u Kragujevcu. 6; 034/335-990

Sombor

  • AMK Magnet u Somboru. 025/22-722

 

  •  

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naizad Prijatelji  sredjeno...  Atest je kao sto sam i predpostavio bio radjen u AMSS-u        HVALA SVIMA NA POMOCI ODAKLE KRENUTI bez vas i ovog foruma jos bih bio na 0-li.

 za sve koji se nadju u ovoj situaciji / kontakt  radjen sa moje strane samo preko emaila znaci nikoga nisam zvao i sve ukupno 6 dana:

1-   ( u velikom luku zaobidjite AMSS u Vrscu i salterske radnike necete dobiti nikakvu pomoc ili savet sta dalje cak i ako imate sve dokumente pa cak i polisu da je auto osiguran kod njih.)   Direktno na Beograd objasnite problem,dostavite ocitanu saobracajnju ( ja sam slao i kupoprodajni ugovor i polisu osiguranja zadnju od prodavca)
Atest se trazi po Broju sasije automobila -  nikakav problem  mozda 1-2 radna dana da se sredi i da vam se jave.

2-  Ako radite atest / reatest kod njih, kopija uverenja se ne'naplacuje  ako radite negde drugde i samo vam treba kopija 1000-1400din  zavisi od kuce.

3- iz Informacija kome da se obratite u Poruci iznad jedino se  KRAGUJEVAC i SOMBOR nikada nisu ni javili cak ni da kazu ne moze tako mora licno ili sta vec nego su slicni Vrsackom AMSS-u pa bi njih i zaobisao kada je atestiranje u pitanju.

4- Najprijatnije i najbrza ce te sve saznati ako atest/reatest uradite  CIAH/Masinski fakultet Nis/AMSS Beograd  -  Kulturni Brzi i spremni da pomognu



Eto neko moje iskustvo oko ovoga problema  i neke informacije kako se snaci u ovome.

pozdrav SVIMA.





 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Drago mi je da si preziveo ovu birokratsku ujudurmu.Sa srecom da se vozis...;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Čestitke na rešenom problemu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Treba da radim reatest plinskog uređaja u kolima-zanima me procedura odnosno što i koliko košta

1.treba li neki pisani zahtev

2.kod koga se ide?

3.kome se plaća?

Zašto ovo pišem:

dođem na tehnički pregled,kad ono atest istekao taman,dobro dajte da se najavim za reatest,izvinite to više ne radimo.

pa što da radim,idi kod nekog ko ugrađuje uređaje da ti da neku potvrdu o prepravci:blink: ili izmeni i onda da uradiš reatest.Ali ugrađivači plina sve rade nekako tajno-znaš naša potvrda je 2500,reatest 5000-6000,i ostali trškovi:wacko: sve oko 10.000,oo dinara i ostavi auto-mi ćemo sve da odradimo.Ja ostavio,otišao na posao,javlja se za 3 sata-dođi po auto-urađeno slikanje i sve što treba,potvrda dolazi za 2-3 dana,danas poziv-stigla potvrda o ispravnosti uređaja i opreme za pogon vozila na tng.E sad se ja pitam da me nisu malo ošišali ili to izađe toliko.:angry:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako si prošao i prvi put ti je, dobro je

Послато уз помоћ Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites

ne ne ovo mi je već druga boca.2007 sam ugradio gas kod Ivana T i sve je funkcionisalo savršeno do 2014 (a trbalo je do 2016-na svakih 10 godina,pa se zakon promenio na svakih 5 godina)) kad su me nagovorili kao ističe atest u 2016 a boca vredi 10 godina,pa da ne radiš atest od 2014 do 2016,ugradi novu bocu i uradi novi atest,što sam i uradio-od 2014-2019,i sad novi od 2019-2023:wacko:Sve sam uredno plaćao jer sa plinom se ne igram,ali ako su davanja svakih 5 godina 100 evra plus uređaj od 700(sekvent)bogami neisplativa rabota da se vozi jeftinije na plin.:huh:(p.s. sad mi je drago što nisam ugradio plin i u Alfu 166 v6 tb iako su me lopovi svesrdno nagovarali:D)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zdravo svima, krajem avgusta me ceka i registracina i reatest. Interesuje me koja je cena celog ovog postupka, da li neko ko je u skorije vreme to radio moze da odeli informaciju. Znam da moram da promenim tocak bocu i jos nesto ali ne znam sta. Sta se jos menja uz bocu i kolike troskove oko toga mogu da ocekujem?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stroge kontrole vozila na gas

 

opel mokka lpg 001.jpg

 

Svi koji imaju ugrađen TNG (auto-plin) uređaj u vozilu, bez obzira da li voze na auto-plin ili benzin (bitno je da je uređaj u vozilu) moraju da imaju važeći atest! I u slučaju da je vozilo registrovano, a da je prošlo pet godina od ugradnje TNG uređaja, ili 10 godina od proizvodnje TNG boce (nije bitan datum ugradnje) neophodno je da se uradi novi atest! Ukoliko na našem drumu, vlasnik vozila bude zatečen u prekršaju rizikuje da ga policija isključi iz saobraćaja, skine tablice ali i da plati kaznu od 5.000 do 20.000 dinara! Iako naši turisti koji automobilom idu do željenih destinacija, po pravilu, nemaju problema jer im niko na granici ne traži atest prilikom ulaska u Makedoniju, Grčku, Crnu Goru, BiH, Hrvatsku, Sloveniju. To ne znači, a pojedinci su imali takva (ružna) iskustva, da ih saobraćajna policija kod sve češćih organizovanih akcija ''Tispol'' kontrole saobraćaja (sinhronizovano se sprovodi u 28 zemanja Evrope) neće zaustaviti i kontrolisati da li imaju važeći atest! Pri tome u Grčkoj, što nam je potvrdilo nekoliko naših čitalaca, tamošnji policajci naplaćuju kaznu od 500 evra kada težina vozila deklarisana u saobraćajnoj dozvoli ne odgovara činjeničnom stanju zbog ugrađenog TNG uređaja!

 

Kazne su svuda paprene! Nema ''razgovora'' sa saobraćajcem, na šta su naši vozači navikli. Uz skoro obavezno isključenje iz saobraćaja slede i paprene kazne koje se kreću i do par hiljada evra. U Crnoj Gori je najmanja kazna za nedostatak atesta - 60 evra, a na primer u Austriji će vas policija ispratiti do granice i za to će vam naplatiti 3.000 evra. ''Ima raznih priča, većinom doduše po društvenim mrežama da u Sloveniji saobraćajna policija, prema svedočenju hrvatskih vozača, ukoliko nemate odgovarajući atest za LPG (TNG) uređaj, naredi parkiranje vozila, pozove vatrogasce koji penom zatrpaju vozilo, pa vam isporuče račun za sve to'' - kaže Dragan Škrnjić predsednik kluba Auto-Srbija. U svakom slučau, prvo zbog sopstvene bezbednosti preporuka vozačima je da urade atest plina. Cena atestiranja u Srbiji (Centar za motorna vozila) je 6.000 dinara i važi pet godina.

 

Zabranjen parking

Vozilo koje koristi LPG (TNG kod nas) kao pogonsko gorivo ne sme da ulazi u zatvorene garaže koje nemaju ugrađenu posebnu ventilaciju (a garaže koje to imaju imaju i znak koji na to ukazuje) zato što su ti gasovi teži od vazduha i vremenom se akumuliraju na dnu garaže a onda je dovoljna jedna varnica da napravi haos. Treba znati da vozila koja koriste CNG (metan) mogu jer je značajno lakši od vazduha tako da nema opasnosti od akumulacije.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 6/15/2019 at 3:35 AM, Isnogud said:

Interesuje me koja je cena celog ovog postupka...

 

25 minutes ago, neshaoct said:

...preporuka vozačima je da urade atest plina. Cena atestiranja u Srbiji (Centar za motorna vozila) je 6.000 dinara i važi pet godina.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Atest i reatest plina i metana - može li uopšte da se obavi i gde?

 

atest lpg.jpg

 

Mnogi vozači moraju da obave reatest za plin kako bi mogli da produže registraciju, odnosno da prođu tehnički pregled. Zato smo proverili kako u vanrednom stanju koje je izazvao korona virus funkcioniše atestiranje i reatestiranje (ispitivanje) uređaja za plin (TNG) i metan (KPG). Razgovarali smo sa Milanom Božićem, direktorom Centra za motorna vozila AMSS, koji nam je rekao da sve funkcioniše praktično isto kao i pre vanrednog stanja, osim što je smanjen kapacitet. Naprimer, umesto četvoro ljudi na ispitivanju vozila za ugrađenim TNG ili KPG (metan) uređajem sada radi dvoje.

 

Gde može da se obavi atestiranje ili reatestiranje uređaja za plin ili metan?
Na istim lokacijama kao i pre vanrednog stanja. Po tom pitanju se ništa nije promenilo. Kliknite ovde i dobićete spisak lokacija širom Srbije.

 

Da li atest ili reatest može da se obavi u servisima koji se bave ugradnjom plina?
Može, procedura je ista kao i ranije. Zakazuje se kada treba da dovezete auto na ispitivanje u servis, mada čitav proces dobijanja atesta (Uverenja o ispitivanju) može da potraje nešto duže. Podsećamo da Uverenje izdaje Agencija za bezbednost saobraćaja. 

 

Da li je obavezno da se obavi reatest?
Da - obaveza da se uređaj za plin ili metan reatestira, odnosno da se obavi periodični pregled nije odložena. Po tom pitanju takođe nema promena.

 

Lokacije i telefoni za dodatne informacije
Klikom ovde dobićete spisak lokacija na kojima može da se obavi atestiranje ili reatestiranje uređaja za plin ili metan, bez obzira da li je reč o servisima u koje osoblje CMV AMSS dolazi u zakazanim terminima ili AMSS centrima u koje može da se dođe bez zakazivanja.

Telefoni za informacije - na linku iznad imate i kontakt telefone preko kojih možete da dobijete dodatne informacije, mada nisu dostupni brojevi telefona za sve lokacije.

 

Autor: Dragan Romčević

 

preuzeto sa - polovniautomobili.com

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bio sam ubedjen da mi u decembru istice i boca, pa sam vagao da li 150e na promenu boce + atest, ili 250-300e da skinem sve + atest + nova saobracajna + neprocenjivi zivci.

 

Medjutim gledao papire i gravirano na boci, pise date of product 2016/9. Moje pitanje je, da li sve boce vaze 10 godina zakonski kod nas u Srbiji ? Na poslednjem atestu pise da vazi uz uverenje xxxxx/xx koje imam fiksirano uz atest, na kome pise da je 2007-e ugradjen TNG, i da vazi do 2016-e, pa od 2016-e (pretpostavljam sa novom bocom vazi do 2021, gde bi teoretski mogao da odradim atest na jos 5 godina).

 

Tako da drugo pitanje glasi, da li je pre toga vazio neki drugi zakon pa je atest trajao 9 godina ? Pitam drugo pitanje da povezem sve konce sa papirologijom.

I trece pitanje generalno glasi, da li se na atestu gleda rad motora, paljenje i sl, ili se gleda samo ugradnja i konstrukcija da je po navedenom iz uverenja u 2007-oj, u mom slucaju ? (mada kod mene u Le, generalno kazu da se ostavi u ovlasceni servis od strane AMSS-a i oni odrade atest i to je to, nema boli glava).

 

Trece pitanje pitam, jer nisam zadovoljan radom na plinu, koristim iskljucivo benzin od novembra i prezadovoljan sam, tako da bih pokusao da sredim i plin negde usput, posto znam sta je moguc problem sada nakon svih meseci (ranije niko nije hteo da petlja oko obicnog plina sa 1.6v motorom, sada kada sam sredio dizne, pumpu za gorivo, sve pada na membranu i rasprasivac), ali mozda i ne budem u situaciji pa da znam da li prolazim atest uz neke manje probleme sa paljenjem recimo ? Oni u servisu nasteluju potrosnju i gasove kako treba, ali ja sa takvim stelovanjem imam problema kao sto su teze paljenje, pucanje pri jacem gasu uzbrdo ili gasenjem pri malom gasu, generalno nebitno sada za ovu temu, ali zbog atesta pitam.

 

P.S U toku dana ili predvece cu da prelistam celu temu, ovo sam copy/paste moje pitanje iz jedne grupe jer verujem da ovde ima iskusnijih pa mozda dodjem do preciznog odgovora. Zahvaljujem.

Edited by zimzim

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...