Jump to content
FAS Goran
abc..

Opšta pitanja oko atesta / reatesta

Recommended Posts

Treba da izvršim atest ovih dana. Plin je urađen 2012 godine a tek sad atestiram. Čovek od koga sam kupio auto nije hteo da atestira. Mogu li da prave problem u AMSS s obzirom da je tada davno sve urađeno? Majstor mi je inače sve zamenio šta je trebalo, al reko da se raspitam ovde...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moraš da imaš izjavu o ugradnji ako se ne varam.

Navedeni svi ugrađeni elementi. Uglavnom sve će ti reći u AMSS i pregled je besplatan.

Otprilike : Ventil na boci, ni jedan ventil ne sme biti na veznom limu, promer bakarnih cevi je valjda fi 8, bužir preko cevi u gepeku, priključak za plin udaljen od izduva....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uradio sam atest, proslo je kako treba sto se tice plina, nego su me maltretirali zbog svetla za maglu sto mi nije radilo pa sam morao da je zamenim. Nisu hteli drugacije da me puste...

Zanima me da li plovak u boci moze da se otkaci i da landara po boci i da li to necemu smeta osim zivcima?

Share this post


Link to post
Share on other sites

što im nisi rekao da mogu da prihvate da .......... :D

 

šta njih bole uši da li tebi rade maglenke? Da li su maglenke obavezna oprema na vozilima? Nisu! Ćao! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja danas bio na registraciji, nije AMSS, tražili mi atest ( uverenje) za gas, više ne priznaju onaj kartončić. Jednog dečka su vratili zbog toga, dobili neki dopis da mora ono uverenje A4 format.

A vrhunac je bio kad se tehnički završio, priđe mi majstor onako diskretno " sve je 1/1, al ajd skini onu kuku kad već nemaš atest da te ne cimaju panduri". Ja skroz zaboravio na nju, a nameračio se da je skinem ☺ .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kakva su iskustva oko kontrole, da li i kako panduri zagledaju imam li ili nemam plin

ja sam prošao do sada ko zna koliko i nisam problema imao, doduše plin mi nije ni upisan u dozvolu

 

mene bi odrali od kazne, samo čekam kad će me prekontrolisati neko, em imam žešće zatamljena stakla em plin 10 godina star

Share this post


Link to post
Share on other sites

Druga su skoro zaustavili, skunuli tablice i poslali na vand. teh. pregled, nudio je pare nista nije pomoglo.

A sta ce dobiti i kako ce proci videce kod sudije za prekrsaje.

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 4/4/2016 at 11:42 PM, knezevic76 said:

Ja danas bio na registraciji, nije AMSS, tražili mi atest ( uverenje) za gas, više ne priznaju onaj kartončić. Jednog dečka su vratili zbog toga, dobili neki dopis da mora ono uverenje A4 format.

Da, zato što se saznalo da postoje "kartončići" izdavani na divlje, bez pregleda, bez zapisnika i bez predmeta vozila. 

 

10 hours ago, dj90 said:

Kakva su iskustva oko kontrole, da li i kako panduri zagledaju imam li ili nemam plin

ja sam prošao do sada ko zna koliko i nisam problema imao, doduše plin mi nije ni upisan u dozvolu

 

mene bi odrali od kazne, samo čekam kad će me prekontrolisati neko, em imam žešće zatamljena stakla em plin 10 godina star

Prošle sedmice je bila patrola na Novosadskom autoputu kod Europetrolove pumpe kod "Zmaja". Gledali su ko sipa plin i na silasku na autoput zaustavljali i kontrolisali atest. 

 

On 4/4/2016 at 6:33 PM, Milos1989 said:

Uradio sam atest, proslo je kako treba sto se tice plina, nego su me maltretirali zbog svetla za maglu sto mi nije radilo pa sam morao da je zamenim. Nisu hteli drugacije da me puste...

Razlog je kontrola fotografija posle postavljanja na server Agencije. Tamo (ABS) neko to pregleda detaljno i tek onda izdaje Uverenje. Zato atestirci traže dlaku u jajetu, nisu oni to izmislili. Tehnički pregledi, koji još uvek nemaju obavezu sačinjavanja foto-dokumentacije i video nadzora, mogu takođe imati problem od strane ABS-a ako se na fotografijama pojavi vozilo koje je tehnički očigledno neispravno (folije, pneumatici, karoserija, pojasevi, nasloni za glavu, itd,itd,itd) a napravili su zapisnik da je tehnički ispravno. Već dva vozila sam atestirao "po novom" a čeka me i atest još dva. Verujte ili ne - najmanje su gledali plinski uređaj i ugradnju , slikali su mi auta kao su ne daj Bože zaplenjeni u nekom zločinu.

 

Primer1: odbili neku ženicu sa Puntićem zato što nije imala zadnje naslone za glavu. Na zadnjem sedištu bila dva sedišta za decu; bila ispred mene na redu u u leto 2014-te; 

Primer2: poznanika odbili sa atesta jer je imao naprslinu na šoferci dužune 15-ak cm u donjem delu, u onom crnom polju gde je šoferka zalepljena za karoseriju. Gotovo da se nije videla od ivice haube ali je morao da zameni šoferku.  

Primer3: kolegi odbili da rade atest jer je došao na atest sa letnjim gumama a dva dana pre toga pao jbni sneg;  

Primer4: meni su tražili na prvom autu da pričvrstim filter gasne faze za karoseriju,iako nije konstruisan za montažu na karoseriju i postavljen je bio tako da nigde ne dodiruje nijedan deo u motorskom prostoru. Pošto sam se svađao sa njima, jer u Pravilniku stoji da se na karoseriju montira samo filter koji je predviđen za takvu montažu, kompromis je bio da je momak iz servisa gde sam radio atest "nakalemio" neku improvizaciju koja je skinuta odmah posle slikanja; 

 

Mislim da je najbolje uraditi ugradnju u servisu koji ili ima organizovan atest u svom prostoru ili ima "dil" sa nekom ekipom koja pregleda. 

 

Edited by ForrestGump

Share this post


Link to post
Share on other sites

Taj filter je lakši od samog creva na kojem je, mislim proporcionalno.

Kakve su to nebuloze ako je recimo zbog težine.

Ne vidim logiku.

Mada, ovde je sve "normalno".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da nije zbog težine filtera. Ima logike ako je filter oslonjen na neki deo u motorskom prostoru, "češe" se od neki deo ili deo instalacija pri vibracijama, da bude pričvršćen i da se izbegne taj efekat. Ako "visi" slobodno, tako da ni u kom slučaju ne može dodirnuti ništa u svom okruženju - nemaju pravo da to traže. Video sam da postoje i neki veliki filteri, kao čaša, i da na sebi imaju navoje ili vijke. Za njih mi je logično da se učvršćuju za karoseriju, Ali kao što si napisao, ovde je nekad i nenormalno-normalno...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zabranjeno je pricvrscivati na vezni lim, krila itd....zbog bezbednosti !

Razmislite malo, dal imate vodove, filtere, creva, pumpe od benzina na veznom limu ili krilima?

 

Bilo koji krsteni servis kod nas i u inostranstvu NECE ugraditi bilo sta od plinske instalacije na vezni lim itd.....

 

Zato je jedan sigurnosni ventil na samoj boci, ranije nije bio, a drugi elektro ventil sa filterom na pozarnom zidu u motornom prostoru.

Prikljucak za tocenje moze na branik itd, zbog pristupacnosti, ali u slucaju sudara i loma prikljucka nema curenja gasa zbog ventila na boci.Ali mora biti odvojen od auspuha.

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 6/28/2016 at 9:21 PM, Ivan BG said:

Druga su skoro zaustavili, skunuli tablice i poslali na vand. teh. pregled, nudio je pare nista nije pomoglo.

A sta ce dobiti i kako ce proci videce kod sudije za prekrsaje.

 

60000, tako mi rekao jedan lik što su ga prošle god navatali

e sad meni nije upisan plin u dozvolu, valjda ne bi kontrolisali

Share this post


Link to post
Share on other sites

Shvatite ljudi da polako prolazi ono vreme "jedna crvena" rešava sve ! Ni panduri neće da rizikuju da izgube posao tek tako (imam pandure komšije pa da ne dužim sad ).

Na kraju kajeva, atestiranje radite i zbog sebe, ljudi koje vozite i okoline. Kad sam video u par automobila kakve su instalacije, nije mi bilo dobro. Nije da sad držim moralnu pridiku, ali i taj atest se radi jednom u X godina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problem je što većina ranije ugrađenih uređaja mora na mnogo prepravki, posebno ako boca mora nova i onda izađe i do 15000 din trošak.

Ovi sad ugrađuju i dobiju sve potrebne papire, treba samo 5500din da izdvoje i mirni su.

Share this post


Link to post
Share on other sites

meni je sve sređeno i prekontrolisano što se plina tiče pošto se neki moj poznanik time bavi, samo naravno nemam papire

realno kad bi otišao da atestiram izašlo bi me boga oca i još bi morao folije da skidam i ko zna šta sve, pošto sam čitao ovde šta traže sve

 

tog lika što su uhvatili vozi juga a mora da plati 60000, veća mu kazna nego što mu auto vredi, nema logike nikakve

 

možda bi se za dve crvene moglo srediti nešto ako ne može za jednu :D

Edited by dj90

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kazna propisana zakonom za tehničku neispravnost u saobraćaju je od 6-20.000 dinara, + troškovi sudije za prekršaje, tako da mi je vrlo čudno da je neko kažnjen sa 60000 dinara samo zbog neatestiranog plina?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samo jedan info, pre dve nedelje sam poslao zahtev na Ford.rs za saglasnost za zatamnjivanje stakala. 

Toliko su ažurni da sam ih morao zvati 2x i naravno ništa, još uvek čekam.

Share this post


Link to post
Share on other sites
11 hours ago, ForrestGump said:

Kazna propisana zakonom za tehničku neispravnost u saobraćaju je od 6-20.000 dinara, + troškovi sudije za prekršaje, tako da mi je vrlo čudno da je neko kažnjen sa 60000 dinara samo zbog neatestiranog plina?

 

pa možda sve ukupno kad se sabere, ne znam tako kaže

 

ja sam samo hteo da pitam da li zagledaju pošto ako vide u dozvoli da ništa ne piše možda i neće, jedino kad bi pisalo pa onda da preovere da li ima atest. taj auto vozim već godinu dana i samo me jednom interventna zaustavila, saobraćajci nikad tako da stvarno nemam nikakva iskustva što se toga tiče

isto ni prethodni vlasnik nije imao problema nikakvih

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako hoće da te odrade - odradiće te. Meni su smešne fore u vezi plina tipa "sve je sakriveno, ništa se ne vidi" a u gepeku bojlerčina ili đevrek od 40Litara :lol:

E, zato ću ja jednog lepog dana da kupim TwingoIII 0.9tce, da bućnem plin i da ga NEatestiram jer se kod njega ništa ne vidi ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 6/30/2016 at 7:56 AM, DaliborLazarevic said:

5500 rsd atest kosta u amss

 

ja ne znam odakle ova cifra, mene je atest koštao pre dva meseca 11700 dinara ili su mene nesto izvarali? I plus upisivanje u sobracajnu 1300din. što mu ukupno izadje 13000.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...