Jump to content
FAS Goran
nemanja00

Fiat Grande Punto - lupanje / škripanje kod prednjih točkova

Recommended Posts

Pozdrav svima !

Imam Grande Punta 1.4 8v i par problema :)

1. pri ostrijem zaokretu automobila, cujem neko lupkanje u tockovima, ne mogu tacno da procenim da li u prednjim ili zadnjim. Daklen, ovo se samo desava pri vecim okretima, i zvuk je nekako tup, slican onome kao kada je guuma probusena ....

2. Nekada mi se desi da kada malo duze vozim, hoce pri levom blagom skretanju da nesto zaskripi, i nestane... Ali samo pri levom skretanju !

Da li neko ima iskustva sta bi moglo biti ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napisi koliko ti je star auto koliko si presao

Share this post


Link to post
Share on other sites

proveri manzetne poluosovina, luft u viljuskama, kotrljajuce lezaje i gumice balans stangle

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. pri ostrijem zaokretu automobila, cujem neko lupkanje u tockovima, ne mogu tacno da procenim da li u prednjim ili zadnjim. Daklen, ovo se samo desava pri vecim okretima, i zvuk je nekako tup, slican onome kao kada je guuma probusena ....

2. Nekada mi se desi da kada malo duze vozim, hoce pri levom blagom skretanju da nesto zaskripi, i nestane... Ali samo pri levom skretanju !

U petak sam dobio poziv da oteram auto u najblizi servis radi kontrole momenta kojim je stegnuto vratilo upravljaca!!isti sam danas uradio u delti na n.beogradu za pola sata...simptomi su kao kad letva volana dobije lufta a jos pritom i krcka u volanu,tako su bar rekli...ja nisam imao tih problema s obzirom da je auto presao svega 4000km(u pitanju je firmin auto)..papir su mi zadrzali tako da ga nisam skenirao

http://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?showtopic=41562

http://www.fiat.rs/code/navigate.php?Id=9&newsId=23

Servisna kampanja - Grande Punto

Želimo da vas obavestimo da je u toku kontrola momenta pritezanja na zavrtnju vratila upravljača na određenom broju vozila modela Fiat Grande Punto / Grande Punto Abarth.

Potencijalni nedostatak bi mogao uticati na bezbednost vašeg vozila. Iz tog razloga vas najljubaznije molimo da kontaktirate prodavca automobila ili posetite ovlašćene Fiat-ove servise.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav!

Hajde javi koliko te je koštalo to zadovoljstvo, pošto i mene nešto slično čeka! Nešto mi lupka ako idem po nekom makadamu, nije strašno ali mi smeta!

Na dizalici se ništa ne vidi! majstor sumnja u letvu volana ali nije sigurno. Moram otići kod nekog tko ima kanal pa gledati kada auto stoji na točkovima!

Ni ja nisam bio na onoj proveri u servisu ima li to možda kakve veze?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest maliomladinac

Necu da otvaram temu jer imam slican problem. Pri naglom startu skoro do proklizavanja cuje se neki tup zvuk, cukne jednom ili dva puta ako prokliza tocak. Pri normalnoj voznji se ne oseca i ne cuje. Kad namotam pun levi ili desni i vozim nema krckanja, pa sam homokineticke iskljucio iz mogucnosti. Na rupama tj neravninama nema udaranja ni lufta tj nija auto svuda po puta. Samo pri naglom startu. Neko mi rece da su se pod krila odvalila pa ona lupaju, neko kaze kugle...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Auto lupka oko oba prednja tocka, izraženo je kad je toplo (kad je hladno skoro da se i ne čuje). Zamenjen amortizer, kugla, zupcasta letva volana, sve u svemu vise majstora kaže da je sve u redu, ali on i dalje lupka... Ne znam rešenje...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako lupa na neravninama (znaci ne na rupama) to su stabilizatori ,ako lupa u mestu dok motas volan ili pri laganoj voznji takodje dok motas to su verovatno solje amortizera...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Postovanje,vozim Grande Punta 1.2,2007. godiste kupljen nov u Delti,redovno servisiran.Pre otprilike tri godine poceo je da se cuje tup zvuk (kao busna guma)u prednjem delu sa leve strane,tacnije pri okretanju volana desno i to samo pri vecim brzinama,60,70 na krivinama tipa ukljucenje na auto put,i cuje se samo kad se volan okrece na desno. U gradskoj voznji nista,parkiranje nista u mestu nikakav problem,pri svakom servisu i zameni guma zimsko,letnje centriram trap i trazim proveru prednjeg dela gde kazu da je sve utegnuto,nigde lufta ,gumeni delovi ok.Nadam se da neko moza da mi da neku dijagnozu sta bi mogao biti problem.Unapred zahvalan

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Isprekidakući zvuk? Meni se to isto dešava i kad blago pritisnem koćnicu nestane zvuk. Koliko sam vidio izgleda da mi pločice na prednjem lijevom točku neravnomjerno hvataju diskove, a burazer mi kaže da možda i klješta ne vraćaju dobro.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav ljudi, ako može malo javne rasprave :)

 

Naime, Grande punto 1.3 mjet, 2006. godište. Već duže vremena na prednjem desnom točku mi nešto lupka. Počelo je kod prelaza preko ležećih a danas lupka i po većim neravninama.

Po meni, zvuk je dolazio iz vrha amortizera ili šolje. Bio kod mehaničara, pregledao sve, kaže nema lufta nigdje, pa zaključi da lupa amortizer. Poče nešto da mi objašnjava ali to se ne poklapa sa mojim lupanjem.

E sad, on predlaže da vozim, da ništa ne diram a mene to nervira.

 

Malo sam čitao o amortizerima, zaljuljam ga i kad pustim on se odmah smiri, nema tragova curenja ulja ili slično. Šolja je dobra.

Zanima me, imaju li kakve tu gumice ili nešto slično, na vrhu amortizera, jer mi se sve čini da je oko toga nešto?

Hvala i pozrav

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

da li si kontrolisao viljuske,konkretnije silen blok na istoj.Vremenom se "potrosi" pa moze da lupka.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma sve je pretresao, lupkanje se samo cuje u voznji, na dizalici nista nema

Share this post


Link to post
Share on other sites

proveri balans stanglu. hoce nekad da se pomeri iako nisu otisle gumice pa ima lufta. imao sam slican problem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobra je balans stangla, vise mi djeluje da je u gornjem dijelu amortizera, da li ležaj istog ili neke gumice...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pogledaj kod nekoga na kanalu.

Meni su dva ovlastena servisa i jos 3 druga tvrdili da je otisla letva volana (na autu sa 40 000Km) i kada ga je majstor pogledao iz kanala video je da je dobra! U pitanju je bio samo otpusten vijak kod kardana volana.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...