Jump to content
FAS Goran
tantor

Krf i Fiati...

Recommended Posts

Krenuo sam pocetkom juna ka Krfu, i imao srece da je neka ekipa iz Italije, ljubitelja automobila bila sa mnom na trajektu Igumenica-Krf. Malo sam fotografisao, pa sam resio da podelim fotke sa vama :) Uzivajte

IMG_0647.jpg IMG_0648_copy_umanjeno.jpg

IMG_0678_copy_umanjena.jpg

IMG_0691_copy_umanjena.jpg 177703_3698853542423_1350674008_o.jpg

IMG_0673_copy.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

...što više slika (nemoj bez opisa), možda u augustu nastavim na tu stranu. To je bio neki reli oldtajmera?

Share this post


Link to post
Share on other sites

da, neki, kako oni kazu maraton oldtajmera, gomila Italijana sa svojim Fiatima, Alfama, Triumph-ima, poneki Bmw, Mercedes,Buba, Porsche, pa i Lotus, Aston Martin....ali uglavnom Fiat, Alfa i triumpf. Jos su bili obuceni kao iz nekih starih filmova. Svi su buljili u njih. Jako zanimljivo za videti. Ako nekog nesto konretno zanima o mom putu za Krf, neka slobodno pita.Evo ih jos neke fotke sa trajekta...

IMG_0661.jpg IMG_0663.jpg IMG_0662.jpg IMG_0666.jpg

IMG_0667iiiii.jpg IMG_0668.jpg IMG_0669.jpgIMG_0672.jpg

IMG_0674.jpg IMG_0681.jpg

IMG_0682.jpg IMG_0684.jpg IMG_0685.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kakav dobar trip!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

nije off, ovo je pod PUTOPISI :)

Regularna cena je mislim 60e od igumenice do grada Krf-a (2 coveka i auto). Kad smo stigli u Igumenicu, imali smo trajekt za 15minuta, i platili bi regularnu cenu. Prodavac karata me upitao odakle sam, i na moje ``iz Srbije``, on mi kaze da ako mogu da sacekam sledeci trajekt, koji polazi za sat i 15 minuta da ce mi dati 50% popusta, tako da sam platio za auto, zenu i mene 30e. Tu smo imali srece. I jos me na trajektu zateknu ovi lepotani oldtajmeri :) Verujem da to nema veze sa tim odakle smo, nego je jednostavno taj trajekt bio slabo popunjen.

E sad, ima jedna caka za koju su mi rekli Grci, da kad se vracam za Igumenicu, ne krenem iz luke Krf, nego da odem skroz na jug ostrva (30-ak km od grada Krf-a) u mesto Lefkimi, i da tamo ima luka i da je regularna cena za dvoje i auto 38e, sto je ispalo kao tacno. i jos trajekt putuje 30-ak minuta krace do igumenice nego iz Krfske luke.

Dakle, ko ide na Krf, najjefitnija varijanta je da kupi kartu do luke Lefkimi, a ne do Krf-a.

Sam put trajektom traje sat i 45 minuta (Igumenica - grad Krf), dok je u povratku trajao sat i 15 minuta (Lefkimi-Igumenica)

Edited by Tantor

Share this post


Link to post
Share on other sites

Feri je bio popunjen finim automoblima i bilo je bas prijatno prevesti se sa obale na obalu koliko vidim...

Ajde malo, posto je ovde tema PUTOPIS, napisi odakle si vozio do Krfa, koliko si KM presao, za koje si vreme stigao, putarine... u kom si smestaju bio...koliko para, daj neki opis plaza, na kom delu ostrva su sljunkovite, na kom peskovite plaze... prodji malo neke putoise ovde na forumu pa vidi sta otprilike treba da prezentujes ovom temom... dobro si poceo ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Postoji varijanta da se na Krfu za povratak kupi karta dosta povoljnije. Na skretanju za Dassiu sa glavnog puta ima jedna agencija koju drzi Srbin koji se ozenio grkinjom. Secam se da smo povratne karte platili 2,5 puta jeftinije za istu rutu Igumenica-grad Krf.

A ovo za Lefkimi je bas korisno, jedino sto mora da se vozi 40 km do grada Krfa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Feri je bio popunjen finim automoblima i bilo je bas prijatno prevesti se sa obale na obalu koliko vidim...

Ajde malo, posto je ovde tema PUTOPIS, napisi odakle si vozio do Krfa, koliko si KM presao, za koje si vreme stigao, putarine... u kom si smestaju bio...koliko para, daj neki opis plaza, na kom delu ostrva su sljunkovite, na kom peskovite plaze... prodji malo neke putoise ovde na forumu pa vidi sta otprilike treba da prezentujes ovom temom... dobro si poceo ;)

Uze ceo stih sa tastature. :thumbdown:

Ajmo i puno slika (naravno koje su za javnost), inače ja odo u Caribbean :scooter:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja i nisam hteo da ovo bude u Putopisima, vec je admin prebacio temu ovde :) Nebitno, napisacu po meni potrebne stvari za svakog vozaca, i detalja koje pamtim

Put sam podelio na 2 etape: Bgd-Vranje i Vranje-Krf. Zasto bas Vranje? Zato sto imam tamo druga iz vojske i uglavnom prespavam kod njega kad idem u Grcku, ali ovog puta je bilo samo na par sati. Bila je subota, 02.jun. Krenuo sam sa suprugom oko 16h ka Vranju i tamo bio oko 19:30. Putarina kod Nisa 730 din + deonica Nis-Leskovac 190 din. To je vec poznato svima verovatno.Nisam stedeo na gasu do Vranja, jer sam i zeleo sto pre da stignem u Vranje, da bih imao sto vise vremena za odmor. Tu smo se zadrzali do ponoci i nastavili napojeni i siti ka SRB-MK granici. Deo puta Bujanovac-Presevo pa skoro sve do granicnog prelaza su radovi i saobracaj se obavlja usporeno jer nema preticanja. Ne znam kad ce vise zavrsiti taj auto put, i uopste mi ne deluje da tamo iko ista i radi.

Na g.prelazu nema guzve, bili smo, cini mi se, drugi i na SRB i na MK prelazu. Makedonski policajac me kao propitivao gde je Krf i to !?! Nisam bio siguran dal me zeza ili je ozbiljan....na moj odgovor da je Krf na moru, shvatio sam da me zeza, mada nisam shvatio poentu.

Kroz Makedoniju ima ukupno, mislim, 3 putarine, po 50 ili 60 denara, zavisi od putarine (1e = oko 60 denara). Primaju i evre i kartice na MAK putarinama. Dakle, kao sto je bio put Bujanovac-Presevo, tako nesto se nastavilo negde kad se prodje Skoplje i to na bas dugackoj deonici. Uglavnom, Makedonci sredjuju puteve bas pred sezonu i cini mi se da nece stici da je zavrse pre pocetka. Put nije bas sjajan, ima rupa i ponegde i oguljene slojeve asfalta, pa se mora voditi racuna. Mi smo imali srece pa nije bilo mnogo vozila na putu pa smo Makedoniju prosli relativno brzo. Napominjem da auto put kroz Makedoniju, kada se ide ka Beogradu da je ok i da nema radova.

Nocu reon oko granicnog prelaza svetli kao space shuttle, vise zbog gomile casina nego zbog prelaza. Ko ne namerava da u Grckoj placa dizel 1.6e, bolje da sipa do cepa u Makedoniji.

Grcki policajci i carinici onako nezainteresovano pogldaju pasose i pokazu rukom da nastavimo slobodno. Usli smo u GR, i u glavi mi je da je mozda proradila prva veca pumpa sa desne strane, gde je bio kafic sa velikim parkingom, medjutim i dalje je zatvorena. Pamtim tu pumpu, jer sam pre par godina tu video prvi put u zivotu aparat za prodaju kondoma :) i bio je jako dobar kafic.

Nista dakle od pauze na toj pumpi, nastavljamo dalje ka Solunu. Po saob.znakovima i po osvetljenom nebu u daljini znate da se priblizavate Solunu, ali mi tu idemo na odvajanje za Kozani / Ioaninna tj. na auto put EGNATIA ODOS, i cak mislim da je to i skretanje za Atinu, ali se posle nastavlja neki drugi put za Atinu, nisam siguran. Dakle, ostavljate Solun sa leve strane i krecete ka krajnjem cilju, Igoumenitsa (Igumenica) gde je luka za Vas trajekt do Krfa. Samo pratite tablu Egnatia Odos, to je valjda novi auto put koju su otvorili pre 3 -4 godine i koji je u savrsenom stanju, kao pista. Ima puno tunela koji su odlicno osvetljeni, i ima nekoliko jako dugackih tunela, po cak par km. 456713_3714750739843_1997240628_o.jpg U nekim tunelima ima radova, ali je sve odlicno obelezeno, da bi znali kojom trakom da vozite.

Ukupno mislim da im 4 putarine do Igumenice, jedna je 2,5e a ostale su 2e. Pumpe na samom auto putu, kao ni mesta gde mozete popiti kafu NEMA! Da biste sipali gorivo, morate izaci sa auto puta. Na svakom izlazu stoji znak koliko je udaljena pumpa, uglavnom 2-3 km. Mi smo stali samo jednom, sisli sa auto puta na SHELL pumpu da bi popili kafu (nekih 200 km od Igumenice). Ta pumpa se vidi i sa autoputa sa desne strane.

U jednom delu gde su bas veliki viadukti - nadvoznjaci, pojavila nam se gusta magla, i secam se da sam je video i pre 3 godine na istom mestu, ali u septembru. Dakle, pretpostavljam da je tu uvek magla ujutro.

457941_3695000086089_1230670560_o.jpg

Po GPS-u i saobracajnim znakovima znate da se priblizavate Igumenici, a nigde jos more da se ugleda. Znate onaj momenat kad predjete toliko km, i zeljno iscekujete more da vidite. Sam prilaz Igumenici je nizbrdo i naravno, auto-put pa skoro do same luke.

Samo pratite saobracajne znakove gde pise PORT - FERRY FOR KERKYRA. Ovo napominjem, jer ima i neka nova luka, pa da ne pogresite. Sam ulaz u luku je malo konfuzan, ali Vama su najbitniji kontejneri, tj. kucice za prodaju karata, ima ih 3-4. Svaka firma prodaje karte za sebe. Idite, raspitajte se kod svakoga. Nama se isplatilo, jer kao sto sam rekao, dobili smo 50% popusta ako sacekamo jos sat i 15 minuta. Slike tih kontejnera i same Igumenice (luke)

IMG_2386.jpg IMG_2362.jpg

Otprilke ima trajekt ka gradu Krfu na svakih sat i 15 minuta, ili sat i po, ali mislim da ih ima cesce u sezoni. Ka Lefkimiju i iz Lefkimija ima trajekt na svakih 3 sata. Mi smo se vracali sa Krfa iz Lefkimija trajektom koji je polazio u 12:30, tako da znam da tada ima sigurno. Napominjem da su nam rekli Grci da postoji mogucnost da nekada iz Lefkimija trajekti ne saobracaju ako duva jak vetar! Ovako izgleda luka u Lefkimiju, slikano sa trajekta IMG_2234.jpg

Ukupno predjeno oko 950km, prosecna potrosnja 6.2 l/100 sa povremeno ukljucenom klimom. Aktivna voznja Beograd - Krf = 9 i po sati

U nastavku pisem o samom Krfu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja i nisam hteo da ovo bude u Putopisima, vec je admin prebacio temu ovde :)

Neši hvala

Tantor i tebi hvala

Dobro je i ovako prenositi iskustva, Krf je malo dalji a svi smo navikli da letujemo u okolini Soluna. Idu odmori poslužiće.

Pa Rimljani su svojevremeno brže i kvalitetnije radili puteve, ovo pišem jer onu deonicu Bujanovac-Preševo rade već tri-četri godine. Noću da oćoraviš od onih silnih stubića što reflektuju.

Čekamo nastavak....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sisli smo sa trajekta, i zaputili se u mesto Benitses, 10km od grada Krfa. Tu smo planirali da nam bude baza. Pozicija tog malog mesta je odlicna, jer se nalazi odmah uz grad Krf, a opet je na sredini samog ostrva, i brzo se prelazi na drugu stranu ostrva. Po nama, odlicna pozicija. Kad smo stigli u Benitses, ucinilo nam se kao bas malo mesto, ali vrlo zivahno. Ima restorana, kafica, prodavnica,...cak i turista :) Resili smo da se odaljimo iz centra mesta jer tu nema apartmana za izdavanje, nego da nastavimo magistralom jos recimo 500m, gde je gradska plazica i kafici,a iza magistrale su apartmani. (magistrala ide skroz uz more) Usli smo u jedan lokal/kafic i upitali sankericu za neke apartmane, na sta je jedna gosca kafica ustala i na perfektnom engleskom rekla da njen otac ima apartmane, i da mi sednemo i popijemo pice, da ce ona doci po nas. Odmah sam uzviknuo MITOS...Kad nam je konobarica donela pice, na cistom srpskom jeziku nas upita ODAKLE STE BRE VI. To je bio mali sok za mene i zenu....Kaze da je na kutiji od cigara videla srpski, i tako skapirala odakle smo. Ona je tu vec 7 godina, udata za Grka, radi u kaficu i puno nam je pomogla, a mi smo joj uzvratili tako sto smo svako jutro dolazili kod nje na kafu, pa da je mogla sa nekim da prica srpski sat-dva:)

Dosla je ona druga devojka odvela nas u aprartman koji je upravo bio ociscen i sredjen. Cena nam je malo bila visa nego sto smo mislili, 30e po noci, a planirali smo da max bude 25e. Posto ja nisam imao zivaca vise da lutam po suncu, a ustedeli smo 30e na trajektu, to je bilo to, tu smo ostali. U svakom slucaju moze da se nadje i za 20e, ali ne znam u kakvom su stanju ti apartmani. Pricamo o cenama u junu mesecu, da ne dodje do zabune.

Sama ta seoska plaza je ok, nista narocito i nista specijalno, ali zadovoljavajuca za prvi dan provesti. Tu sam legao i spavao 3 sata uz sum mora :) Uvece, naravno zapalimo za grad Krf, evo nekih fotki grada koji je po meni fenomenalan i caroban:

458946_3695294813457_1934524274_o.jpg 456542_3699267952783_2104633882_o.jpg 178015_3716301818619_852751245_o.jpg 458196_3720831491858_2105481427_o.jpg IMG_0766.jpg IMG_0784.jpg

Grad podseca na Dubrovnik, ako se neko od vas seca ili je bio tamo. Osvajale su ga razne carevine, i vidi se uticaj arhitektonskog sarenila po celom ostrvu. Ljudi su vrlo ljubazni, hoce da pomognu, i uvek su raspolozeni za pricu. Obisli smo mnogo kafana i restorana, i nigde nismo imali primedbu na kvalitet hrane i uslugu, osim na cenu piva :( Pivo toceno kosta izmedju 3 i 4 evra, a pre 3 godine kad sam bio bilo je izmedju 2 i 3 evra. Poskupelo je. Sada imaju u ponudi i Krfsko pivo, koje je odlicno ali i najskuplje, ne znam razlog cene od 4 - 5 evra u bilo kojoj kafani.

U samom gradu imate sta da vidite, od silnih brendiranih prodavnica, kafica, restorana, do stare i nove tvrdjave, spomenike,...srpsku kucu naravno.

Malo je teze za parking se izboriti, jer imaju mnogo automobila a ne bas puno prostora za parking. Mogu samo da zamislim sta je tek u julu/avgustu kad svi dodju + rentirani automobili.

Cena dizela je recena vec, 1.59e do 1.63e, benzin je skupjli i mislim da je 1.8 - 1.9e cak....nisam siguran.

Ukoliko ste dosli preko agencije na Krf, sama agencija ce vam ponuditi obilazak ostrva Vido i to po paprenoj ceni. Kazem paprenoj, jer prevoz camcem po osobi kosta 2e povratna, ali u licnom aranzmanu. Dakle, vise se isplati uzeti rent a car i otici na Vido i posle imas ceo dan auto, nego preko agencije. Vodic vam nece reci nista vise od onoga sto mozete da nadjete na internetu.

464348_3678216386507_2003970876_o.jpg 471918_3678218866569_765295296_o.jpg 463108_3678225946746_75044236_o.jpg

Takodje, pored ostrva Vido, i srpske kuce, mozete obici i spomenik Drinske divizije, koji se nalazi u blizini sela Agios Mateos. Tu je lokalni Grk dao parce svoje zemlje da se srpski mucenici drinske divizije sahrane. Ima znak na putu, ali je slabo vidljiv i prosli smo 3 puta pored njega a da ga nismo videli. Lokalci svi znaju gde je spomenik i rado ce vam objasniti. Evo kako izgleda znak i spomenik:

IMG_0883.jpg IMG_0887.jpg

Edited by Tantor

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pored pomenutih mesta, ima jos spomenik u mestu Guvia, oko 15km od Krfa, gde su iskrcavani srpski vojnici 1916. godine. I sigurno ima neki spomenik koji nisam pomenuo,a vezan je za nase Solunce. Neka neko dopuni slobodno...

E sad, da predjem na nesrpske stvari :) koje su zanimljive za obilazak. Imate muzej Ahileon, koji se nalazi nedaleko od grada na brdu. Ahileon je nekadasnji letnjikovac austrougarske carice Sisi, koja je bila ocarana Ahilom, sto se moze primetiti kad se udje u muzej. Unutra ima predivan park, sa zelenilom i predivnim pogledom, te skulpture i neke licne stvari Austrougara i carice. Predivan objekat. Ove godine nisam isao, ali se ulaznica placala 7e po osobi 2009. godine. Mislim da je isti objekat bio Francuska vojna bolnica 1916. gde su bili Srbi.

618.jpg 679.jpg 692.jpg

Idemo dalje ka mestu Paleokastritsa gde se nalazi predivan manastir koji zaista vredi videti.Ima i muzej unutra, kao i prodavnica. Na putu ka Paleokastrici imate nekoliko plaza koje su uglavnom pescane ili sitan sljunak. Te plaze imaju oblik srca, kada se pogleda sa brda, na kojem se nalazi hotel Golden Fox. U Golden Foxu ima bazen, tako da se mozete okupati i sa visine gledati u more, evo kako to izgleda :

IMG_1380.jpg IMG_1408.jpg

Kada idete iz pravca Krfa ka Paleokastrici, sa leve strane, ima jedna, po meni najbolja plaza, zove se La Grotta. Auto morate ostaviti na putu, ima jedno prosirenje bas tu. Imaju stepenice koje vode do plaze. Plaza je sa stencugama, ima kafic, skakaonica, mir i tisina...Meni se ovo jako dopada:

323263_3720451042347_2047785101_o.jpg

Sto se tice plaza, ko voli krupan sljunak, neka ide u Kassiope, to je skroz u gornjem delu ostrva. Plaza je jako lepa i netaknuta. Nema kafica, muzike, i guzve. Hocu da kazem, da svega toga nema bas na samoj plazi,malo su udaljeni.

Preporuka sta da vidite je recimo i mesto Sidari, ili takozvani zaliv ljubavi.

351.jpg

Odmah pored Sidara, nalazi se mesto Peroulades, gde se nalazi savrsena pescana plaza zvana Loggas beach ili Sunset beach, sa savrsenim kaficom i pogledom, gde je voda tirkizno plava:

IMG_1359.jpg IMG_1373.jpg IMG_1370.jpg

Od plaza, zanimljive su i Isos beach, St.George,...ima dosta plaza, pa ne mogu bas ni da se setim svih, ali ove ssto sam ih naveo su za mene bas upecatljive.

Obavezno ici na Pantokrator, najvisi vrh ostrva gde se nalazi manastir i odakle se vidi skoro celo ostrvo:

IMG_1144.jpg IMG_1179.jpg IMG_1176.jpg

Edited by Tantor

Share this post


Link to post
Share on other sites

Misije ostrvo ili Mouse island, nalazi se pored aerodroma sa strane naselja Kanoni. Jako zanimljivo za videti. Posle se popnete gore uz stepenice gde se nalazi mnostvo kafica, kao i Starbucks.

Ako sednete u neke od kafica koji gledaju na pistu aerdroma, imacete osecaj da mozete da dodrnete aavion koji slece ili polece...

290006_3716899713566_592456780_o.jpg mouse island

pogled iz kafica 468319_3678316869019_526245876_o.jpg

Po meni, Krf je jedna jako zanimljiva destinacija za odmor. Plaze su razlicitih karaktera, ima muzeja, spomenika, raznih zanimljivosti. Ukoliko neko zeli u nocni provod, grad Kavos je tu kao stvoren. Klub do kluba i gomila Engleza. Zanimljivo je da je tamo pivo 2e. SVaki peti lokal je ambulanta koja radi 24h, zarad krpljenja Engleskih glava, ruku, nogu....Cinjenica je da vam treba automobil na ovom ostrvu. Ukoliko idete samo na kupanje i zabod u tom jednom mestu, onda nemojte ici na Krf :)

Meni je ovo drugi put da sam isao tamo, i siguran sam da cu opet. Na sva pitanja stojim na raspolaganju....Pozdrav

Edited by Tantor

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jos bih dodao, da je bilo zanimljivo videti strance kako bulje u moju Cromu. Dosta njih je zavirivalo kroz prozor :) A i cudno je da nisam video ama bas ni jednu Cromu na celom ostrvu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nema puno Fiat-a u Grčkoj, vrlo malo Stila (samo SRB tablice). Verovatno ko neki misle Bravo karavan :wub: .

Lepo odrađen putopis.

Share this post


Link to post
Share on other sites

obicno smo mi ti koji gledaju kola stranaca....pa mi bila zanimljiva obrnuta situacija :) Videh punto, grande punto i pande,to je sve od fiata sto se vozi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li je neko isao za Krf putem preko Prilepa, Bitole, na granicni prelaz Niki, pa Florina i ukljucite se na autoput kod Kozanija?

Prosle godine pricao sam sa Makedoncem koji mi je rekao da se put moze skratiti prilicno, da je ok i da nema guzve na granici.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam isao 2010 preko ohrida i bitolja na taj granicni prelaz pa na lefkadu. Put je dobar, skracuje se dosta, na granici nema nikoga osim ako ne pogodis kada je makedonski dan drzavnosti pa pola makedonije krene u grcku na produzeni vikend a grci im otvore samo jednu rampu za ulaz. Meni se to tada desilo 9. ili 10. septembar jedva smo na mulju i snalazenje uspeli da predjemo granicu s da ne cekamo 5, 6 sati.

Poslato sa tapatalk 2 NOKIA 6934

Share this post


Link to post
Share on other sites

896 km do Igumence od Bgd sajam preko Prilepa, Bitole /Niki

926 km preko Evzonija i dalje auto putem. I nije neka razlika.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Odakle ti taj racun? Meni rekose za skoro 70-80 km moze da se skrati put, ako nisu lupili.... :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Garmin, mada može i neki drugi navigator.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A, ok, onda su verovatno lupili....

Zna li neko koliko ima putarina od grcke granice evzoni do kozanija? cena?

Edited by hansf

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovih nedelja će verovatno Alvirko i na tu stranu. Krenule su patrole za Grčku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...