Jump to content
FAS Goran
chikavili

Elektronske cigarete za neupućene, početnike

Recommended Posts

Posto vidim da ima mnogo ljudi koji su nesto culi, ali nisu sigurni, ili su culi pogresno pa imaju predrasude, resio sam da vam malo priblizim ovu temu.

Prvo nesto uopsteno o tome sta je to elektronska cigareta, kako radi i kome je namenjena, a kasnije cu se osvrnuti na licna iskustva i savete.

Kao prvo, da rascistimo neke stvari:
- elektronske cigarete nisu zdrave! Stetne su, ali neuporedivo manje stetne od pravih cigareta.
- elektronske cigarete nisu za nepusace
- elektronske cigarete nisu lek protiv pusenja, ali mogu da pomognu pri odvikavanju od pusenja
- elektronske cigarete su ALTERNATIVA pusenju, tacnije mnogo manje stetna alternativa

Dakle ustanovili smo da je elektronska cigareta (u daljem tekstu e-cigareta) namenjena pusacima koji ne mogu ili ne zele da prestanu sa pusenjem, ali bi zeleli da smanje trovanje kojem su izlozeni pri pusenju, ili jednostavno zele da puse na mestima na kojima je to zabranjeno.

Pusenje e-cigarete se zove "parenje" posto je dim koji se izbacuje uglavnom para (isparenje) tecnosti koja se koristi u e-cigaretama. Zbog toga sto ne postoji stetni dim, ne postoji "pasivno pusenje", pa "parenje" nije zabranjeno u zatvorenim prostorijama.

Tecnost koja se koristi u e-cigaretama je kombinacija nekoliko elemenata od kojih jedan moze biti i nikotin, pa je zbog toga alternativa pusenju obicnih cigareta.

Tecnost se uglavnom bazira na sledecim elementima:
- PG - Propilen Glikol
- VG - Biljni glicerin
- Nikotin
- Destilovana voda
- Aroma

Malo vise o ovim elementima tecnosti (preuzeto sa e-cig Serbia foruma ):

1. PG ili propilen glikol ili propan-1,2, diol

* PG je najčešća komponenta za baze e-tečnosti, obično se koristi sa 10% do 30% VG-a.
* U organizmu je inertan i može se čak ubrizgati direktno u krvotok bez posledica (kao takav koristi se kao prenosna tečnost za lekove kao što je diazepam koji se ne meša sa vodom).
* Ima snažno dejstvo protiv bakterija i virusa i korišten je u projektima raspršavanja po bolnicama.
* Postoji ogroman broj istraživačkih radova u poslednjih 70 godina koji dokazuju da je bezbedan za inhalaciju.
* PG je obično glavni sastojak uređaja za veštački dim. Zbog striktnih regulativa o zdravlju zaposlenih, odobren je kao siguran pri dužem izlaganju zaposlenih u diskotekama, barovima i pozorištima.
* Pošto se dobija iz neorganskih izvora (hemijskim procesima) alergije nisu zabeležene.
* Netolerancija je normalno ograničena na efekat “suvog grla”.
* Dobro podražava arome i ima najbolji TH (throat hit) od sva tri.

2. VG (vegetable glycerine) ili biljni glicerin ili glicerol ili propan-1,2,3, triol

* VG je alternativna komponenta za baze e-tečnosti, češće se koristi kao dodatak PG tečnostima.
* Gušći je od PG-a. Ako se koristi kao jedini element za bazu, mora da se razblaži sa 10% - 20% destilovane vode. Zabeleženi su i drugi dodaci kao npr. alkohol.
* Manje je istraživanja o inhalaciji. Smatra se da je manje inertan od PG-a i da ga organizam tretira kao složene ugljene hidrate.
* VG se može dobiti na oko 5 različitih načina i zbog ovoga postoji izvestan broj ljudi koji mogu imati alergiju ili netoleranciju na jednog ili više proizvođača. Može se dobiti iz životinjskih ili biljnih izvora, kao nusprodukt proizvodnje bio-dizela ili sintetisan i napravljen na sličan način kao PG ili PEG od drugih hemikalija. Biljni izvori podrazumevaju kokosovo ulje i palmino ulje.
* VG je blag baktericid ali ni približno kao PG, ponekad mu se dodaju prezervativi kao što su sulfiti da bi sprečili propadanje; što dovodi do pitanja: Da li su aditivi uzrok netolerancije i da li bi VG sa aditivima trebalo inhalirati.
* VG proizvodi više pare nego PG.
* Daje manji TH i ne podražava toliko dobro arome.

Upotreba
Sve ove bazne komponente se koriste u medicini na jedan ili drugi način i smatraju se netoksičnim. Koriste se u hrani, kremama za kožu i nekim (ako ne svim) medicinskim inhalatorima, tako da sva upozorenja od strane zavoda za štetnosti materija „ne drže vodu“. PG se npr. koristi kao „nosač“ pare u uređajima koje koriste pacijenti posle transplantacije pluća, tako da se može reći da je inertan maksimalno koliko može biti neka materija a da nije voda.
Mogu se koristiti (naročito PG) za pravljenje antifriza, za zimsko konzerviranje čamaca ili npr. u sanitarnim sistemima RV-a (kampera) gde ljudi sa njim mogu da dođu u dodir ili ga udahnu. PG se koristi u ove svrhe jer ima veoma nisku tačku zamrzavanja, jer je netoksičan i relativno jeftin.
Postoji važno pitanje bezbednosti VG-a, koje se ne odnosi na druge dve komponente: ako se dovede iznad tačke ključanja može se osloboditi acrolein, koji je otrovan. Međutim, svi testovi do sada pokazuju da se ovo iz nekog razloga ne događa u e-cigaretama, iako bi teoretski moglo. Acrolein nije detektovan u testovima koje je vršio Intellicig, čak ni kada su temperature podignute iznad standardnih vrednosti. Ovo je možda zbog dodataka drugih sastojaka kao npr. vode koje menjaju tačku ključanja dovoljno da se acrolein ne oslobodi i/ili zbog činjenice da ako se temperatura u atomizeru podigne do tog stepena pri kojem se oslobađa acrolein, neće ostati više tečnosti iz koje bi se stvorio. Acrolein ima jak i karakterističan miris koji bi se sigurno opazio.
O PEG-u znamo manje, međutim za sada se čini da je inertan u telu.


Postoje slucajevi ljudi koji su netolerantni (alergicni) na PG, pa oni koriste tecnosti na iskljucivo VG bazi
Verovatno cete negde cuti da e-cigarete nisu bezbedne posto se iz VG-a pri kljucanju moze osloboditi acrolein koji je otrov. Acrolein moze da se oslobodi, ali tek pri kljucanju, a tecnost za e-cigarete isparava na mnogo nizoj temperaturi od temperature kljucanja, tako da se to ne desava. (VG isparava na 160°C, a tacka kljucanja je na 290°C).

Tecnosti na PG bazi....... Jacu TH (throat hit - udar u grlu) i aroma.
Tecnosti na VG bazi........Veca kolicina pare, ali slabiji th i aroma.

Udeo PG i VG je oko 90% a cesto su obe ove baze u sastavu e-tecnosti. Ostatak cine nikotin i aroma.

Nikotin nije obavezan sastojak elektronske cigarete i moze se dozirati po zelji (pri pravljenju/narucivanju tecnosti).

Arome koje se koriste za pravljenje tecnosti za e-cigarete su iste industrijske arome koje se koriste pri proizvodnji hrane. Testirane su i nisu opasne. Postoje neke industrijske arome koje na visokim temperaturama mogu osloboditi neke lose stvari, ali se takve arome ni ne koriste za pravljenje ovih tecnosti.

Parenjem se u organizam unose nikotin i jos neke supstance, pa se ne moze nazvati zdravim, ali se zato ne unosi katran, ugljen-monoksid i jos 40-tak otrovnih i kancerogenih materija koje su sastavni deo dima obicne cigarete.

E-cigarete

E cigarete se sastoje uglavnom od baterije koja obezbedjuje napajanje grejaca, atomajzera sa grejacem koji isparava tecnost i rezervoara za tecnost. Ukoliko su atomajzer i rezervoar spojeni u jedan deo, to se zove kartomajzer.

E-cigaretu su patentirali kinezi tako da su sve e-cigarete na trzistu poreklom iz Kine (cisto da vas niko ne laze i ne maze)

Postoji mnogo e-cigareta na trzistu... neke su dobre, neke manje dobre, a neke su cisto bacanje para. Izuzetno je vazno da se pre kupovine malo raspitate, posto su razlike velike. Da nebi ovde mnogo razvlacio, najbolje mesto za sve informacije je vec pomenuti e-cig Serbia forum
U svakom slucaju znam podosta ljudi koji su odustali od e-cigarete i prenose pogresnu poruku drugima, samo zato sto su kupili losu e-cigaretu. Odma da vam kazem da u slucaju Srbije, ni cena ne mora da bude odlika kvaliteta, previse je vacarosa. Cak i razni poznati, "ovlasceni uvoznici" prodaju robu loseg kvaliteta za ne male pare.

Kao jednu od referenci za kvalitetne e-cigarete, preporucujem firmu Joyetech , dokazano jedne od najkvalitetnijih e-cigareta na trzistu.
Njihovi proizvodi nisu jos uvek dostupni u Srbiji preko legalnih kanala, ali su ipak dostupni ;)
Obratite paznju na veliki broj kopija Joyetech e-cigareta koje su mnogo losijeg kvaliteta, a cenom samo nesto malo nizom ili cak istom.

Toliko zasad generalno o e-cigaretama i parenju, a sledeci put cu preneti neka moja iskustva.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svaka čast za tekst,da se nadovežem na temu pošto sam i ja "parilac".

Uglavnom prosečni potencijalni korisnik e cigarete u Srbiji je jednostavno neobavešten i tu dolazi do grešaka u smislu da se daju ne baš mali novci a kupi loša ili nekvalitetna oporema e-cig.

Pošto sam i ja jedan od tih koji se zeznuo u početku takoreći bacio pare,posle sam uzeo pravu stvar Joyetech ego-t i nadogradio i ego-c

razlika je stvarno nebo i zemlja izmedju malih cigarolikkih e cigareta koje rade prilično nepouzdano i normalno je da ljudi posle nekog vremena odustanu jer im je jednostavnije da kupe paklu cigareta na trafici, pa sve do kopija ego-t koje sam i sam koristio ali ništa nije kao Joyetech oprema koji god da je model u pitanju jednostavno je kvalitetan i završava posao u svakom smislu a to je da ti zameni pravu cigaretu.

Mogu još da dodam od kako koristim e cigarete nema više kašljanja ujutro šlajmara boje duge i drugih nus pojava vezanih za katran i sve otrove koje trpaju u cigarete.

Mogu da postavim jedan video koja količina katrana izadje iz koliko se sećam 400cigareta ako se neko razmišlja da prestane da puši ili bra da predje na e cigaretu mislim da će mu pomoći u oidluci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ova govna, da prostite, koja su dokazano na svim nivoima stetna, i da ljudi svakodnevno od njih umiru su legalna i u slobodnoj prodaji, a marihuana od koje niko nikada nije umro je ilegalna i zakonom zabranjena...logika???

Share this post


Link to post
Share on other sites

25 godina sam bio strastveni pusac, nisam nikada imao zdravstvenih problema i nisam razmisljao o prestanku. Supruga me je neko vreme ubedjivala da prestanem, probao sam razne "lekove", od biomedova, preko nikoreta, do raznih "narodskih" recepata - nista nije ni iz daleka pomagalo, a ja sam samo bio nervozniji i razdrazljiviji. Izgubio sam bilo kakvu veru u sve "lekove" protiv pusenja, a supruzi sam objasnio da zarad dugotrajnosti naseg braka, prestane da insistira, posto ja nikada necu prestati sa pusenjem.

Za e-cigare sam prvi put cuo pre godinu ipo - dve, na nekom sajtu. Zainteresovalo me pa sam malo procitao o tome... ali u to vreme su jedini (za mene dostupni) izvori informacija bili sajtovi koji su pokusavali da mi prodaju to, a ja sam prema tome prilicno skeptican. Posle dugugodisnje caletove borbe sa kancerom, prestao sam da verujem u sve cudotvorne lekove koje svetska zdravstvena organizacija ne zeli da odobri zbog lobija farmaceutskih giganata i ostalih teorija zavere. Tako sam, sa razlogom, bio krajnje sumnjicav i prema elektronskoj alternativi pusenju. Cekao sam da se pojavi neko od koga bih mogao da cujem utiske iz prve ruke.

Tako sam vremenom cuo za neke ljude koji znaju neke ljude koji su uzeli e-cigaretu, pa su cak i neki ljudi iz mog okruzenja dosli u posed iste i mogao sam da sklopim neku okvirnu sliku - u 99% slucajeva te osobe su samo smanjile pusenje, dobro im dodje kada su negde gde ne sme da se pusi, a vecina ih se vrlo brzo vratilo skroz na klasicne pljuge. Razlozi su uglavnom bili neadekvatna zamena za klasicne pljuge ili nepouzdana oprema (na prvom mestu baterije), mnogo drndanja sa istom i cesti kvarovi.

Naravno, posle takvih informacija, odustao sam od e-cigare i ostala je u razmatranju samo kao eventualna "dopuna" dok sam u ofisu.

Ono sto ja nisam u to vreme znao je cinjenica da su svi oni kupili te e-cigarete kod "zvanicnih" uvoznika u apotekama i preko njihovih sajtova i da nije to jedino sto moze da se kupi. kao i da je vrlo bitno koja i kakva e-cigareta se koristi.

Onda sam naleteo na druga koji mi je objasnio da su sve te e-cigare na nasem trzistu bacanje para i tesko s**nje, kao i koji su razlozi za to, ali da ima "preko" da se kupi ozbiljna oprema... malo skuplja, ali vredna tih para. Razlog da mu poverujem je cinjenica da znam koliko je on ranije pusio i da vec 3-4 meseca nije zapalio ni jednu!

Dao mi je nekoliko saveta, uputio me na e-cig Serbia forum da se malo informisem i vrlo brzo sam se odlucio da probam ego-t model.

U startu sam odlucio da to bude samo alternativa pusenju, a neprestanak. Bio sam spreman na period privikavanja, a i iskreno i dalje sam bio delimicno skeptican prema celoj prici. Uzevsi sve to u obzir, razumljivo je da sam uvek imao uz sebe i paklu Marlbora winkk.gif

Ono sto me je iznenadilo, cak moram reci shokiralo je cinjenica da od tog prvog trenutka nisam uopste imao potrebu da zapalim pljugu. OK, osetio sam nagon da zapalim, ali posle par "dimova" pare, taj nagon iscezne, a posle par nedelja je u potpunosti nestao. Iskreno, sve sam ocekivao, ali to ne! Cak vise ni ne brojim dane od kako ne pushim smiley.gif

- Vratilo mi se culo mirisa. U gradskom busu tacno znam ko je pusac, ko nije. Kada izdjem iz kafica, jedva cekam da skinem sve sa sebe zbog smrada.

- Nema vise iskasljavanja smedjih stranih oblika zivota ujutru.

- Ne zamaram se tako lako kao ranije

- Za dva meseca cu ustedeti onoliko novca, koliko me kostala oprema i tecnosti za ta dva meseca

- Pusim (parim) na poslu, posle 10 godina nemogucnosti!!!

- Smanjio sam cak i konzumoranje kafe. I dalje je obozavam, ali manje imam potrebu za njom

Jos samo da pomenem da su u prvom periodu parenja e-cigareta moguci neki propratni neprijatni efekti, koji su uglavnom posledica prestanka pusenja (detoksikacije organizma), a ne samog parenja. Ima ih vise, a ja sam iskusio sedece prvih par nedelja:

- Uzasno susenje usta i grla (proslo)

- Izbijanje gomile bubuljica po licu i telu (uglavnom po licu - prolazi lagano)

- osetljivije desni i krvarenje prilikom pranja zuba (skoro proslo)

- povremeno svrab po vratu i licu (kao od alergije - prolazi)

Kao i kod obicnih cigareta, postoji "prepusio sam" sindrom - ako se desi da neki put vise poparim nego uobicajeno, visok nivo nikotina ucini svoje - blago suzeni disajni kanali i povisen pritisak. Samo sto mi je to daleko manje izrazeno nego dok sam pusio klasicne.

Ovo su neka moja iskustva do sada sto se tice samog parenja. Kada nadjem vremena, napisacu nesto i o opremi koju koristim.

Jedan brzi savet:

Ako razmisljate o e-cigareti, zaobilazite u sirokom luku one sto lice na obicnu cigaretu, nebitno ko je proizvodjac - ***cu ne valjaju!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljudi, ovako... Cuo sam, tacnije video neku reklamicu vezano za ovo cudo tehnike.

Sad vidim ovde temu, a vi to koristite.

Situacija je sledeca. Pusim milon godina, vecinom neumereno.

Nikad nisam ni mislio ozbiljno da prekinem.

Tek posle 30-e godine zivota sam primetio da mi cigarete smetaju, da budem iskren.

Kao medicinski radnik sam apsolutno svestan sta jedan udah dima radi organizmu, ali navika je cudo.

Par puta za skoro 15 godina "staza" sam pomislio da bi bar kolicinu katrana( on u stvari izaziva rak, pored svega ostalog, a ne nikotin koji samo stvara zavisnost...) trebalo koliko toliko smanjti, pa sam probao mustikle koje su ranijih godina bile isto ovako reklamirane.

Epilog...purnjam i dalje, ko lokomotiva...:)

Od Vas bih da cujem koliko litara te magicne tecnosti bih trebao da kupim za jedan dan intenzivnog parenja, zaparavanje, uparavanja i preparavanja?

Stvar druga: apsolutno sam se sokirao u trenutku kad sam procitao PROPILEN GLIKOL. Secam se toksikologije i trovanja propilen glikolom.

Imao i licno slucaj uginuca psa posto je isti " konzumirao". Sad, u antifrizu ima ko zna cega jos pored propilen glikola, a valjda nisu ludi da toksicnu stvar stavljaju u sve gore pobrojane stvari( kreme, vestacki dim, medicinske preparate...).

Ako budem probao ovu kinesku medicinu, bice zahvaljujuci ovom nasem forumu i Vama.

Iskustva bih u tom slucaju podelio ovde...

Hvala na temi!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kao sto sam vec naveo - parenje e-cigareta nije zdravo, samo je mnogo manje stetno od klasicnih pljuga.

Sto se kolicine tice, ja sam poslednjih meseci pred prelazak pusio oko 1.5 pakle Marlbora dnevno. Sada parim oko 1.5ml tecnosti dnevno (od 18mg nikotina), pa ti proracunaj.

Sa nekim fabrickim modelom, do 2ml dnevno je uobicajeno za okorele pusace. Medjutim, nekima to nije dovoljno pa koriste razne mod-ove (ekvivalent tjuninga) i oni pare po 3-4ml dnevno. Ovo su neke uobicajene cifre, ali je to ipak subjektivna stvar.

Sent from my frizider using pegla

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posto mnoge ljude zanimaju legalni i zdravstveni aspekti parenja e-cigareta, evo nekih cinjenica.

FDA (American Food and Drugs Association) i slicne organizacije ne zele da daju odobrenje za koriscenje e-cigareta i pored sledeceg:

- Svi sastojci tecnosti za e-cigaretu imaju odobrenje FDA i slicnih organizacija za koriscenje u ishrani i medicini

- Preko 20 ispitivanja od strane FDA i nekih medicinskih institucija nije pronaslo nijedan dokaz o postojanju toksicnih ili kancerogenih supstanci stetnih za ljude u "dimu" e-cigarete

- Sva medicinska ispitivanja vrsena tokom najmanje 10 godina na nikotinu (izdvojenom od ostalih sastojaka duvanskog dima) nisu pokazala da je sam nikotin karcinogen

- Vise razlicitih udruzenja u Americi koja pokusavaju da zabrane upotrebu e-cigareta na zatvorenim mestima, nemaju nijedan jedini dokaz niti primer da je e-cigareta bilo kome naudila na bilo koji nacin - ni "pusacima", ni okolini. Nijedno ispitivanje nije doslo do takvih rezultata.

- e-cigarete su odlukom suda, a na inicijativu FDA, zavedene kao "duvanski proizvod", zbog toga sto je nikotin u tecnostima dobijen ekstrakcijom iz duvana. Malo je cudna ta odluka suda, posto nikotinski flasteri i zvake nisu zavedene pod duvanske proizvode iako je i taj nikotin dobijen na identican nacin.

- FDA je dala odobrenje za "Chantix" - lek za odvikavanje od pusenja, iako je samo u Americi zabelezeno preko 200 samoubistava i preko 1500 pokusaja samoubistava (kao i brdo drugih psiholoskih posledica) kod osoba koje su ga konzumirale.

Bez zelje da ulazim u rasprave tipa "teorije zavere", ipak mora da se postavi pitanje - zasto?

FDA i slicne organizacije nemaju konkretan odgovor na ovo pitanje, ali i dalje ne zele da daju svoj "blagoslov"

Ovo naravno ne znaci da su e-cigarete nelegalne, vec samo da nisu zvanicno zavedene pod “Hranu i lekove” (food and drugs)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Možda zato što je e-cigareta, za razliku od nikotinskih žvaka i flastera, prišla veoma blizu pravoj cigareti po stepenu zadovoljstava koje pruža korisniku i predstavlja ozbiljnu konkurenciju duvanskoj industriji. Malo podseća na priču o Chevroletu EV1 koji je povučen iz upotrebe i uništen - svi znamo zašto, iako zvaničan odgovor ne postoji...

Share this post


Link to post
Share on other sites

I lek protiv kancera( ili cak vakcina) kada bi zvanicno bio predstavljen, sigurno ne bi dobio odobrenje od Amerikanaca seronja...

Unosniji su citostatici...

Unosniji je biznis nafta od auta "na vodu"...

Ali zato FDA bez problema odobrava upotrebu mesa od genetski modifikovanih zivotinja, kao i mesa od zivotinja iz "hormonskog tova".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Izgleda da sam ja stvarno redak slucaj. Bio pusac, Lucky 100s, nesto malo manje od 10 godina. Jednom prilikom se probudio na infuziji, posle nekog vremena rekao sebi da mi to ne treba u zivotu i to je to, batalio sam ih. Ono cuveno od sutra prestajem da pusim! Ni malo nije bilo lako ali sam imao jaku volju. Ljudi meni su se grcili misici, trnule mi ruke i noge, vrtelo mi se u glavi, znaci kao narkoman u krizi! Fizicka zavisnost najgore vrste! Posle oko 2 nedelje je vec bilo malo lakse, iskasljao sam nesto sto je "pobeglo pod kamen", malo po malo i volja je pobedila.

A moj sef je skoro dobio neku e-cigaretu od zene, malo je preterao sa onim uljem pa povracao ceo dan, dobio proliv... sigurno je bila neka jeftinija varijanta. Siguran sam da bi meni pomogla samo da zadovoljim potrebu cigarete medju prstima, a ne pusenje!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako si vec prestao sa pusenjem, zaboravi e-cigaretu, nece ti prijati.

A kod tvog sefa je moguce ili da je preterao ili da je tecnost sumnjivog porekla. Treba kupovati provereno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma nisam ni mislio sad da se parim, nego da bi mi pomogla tada kad sam bataljivao. Ogroman problem mi je bio sto nemam cigaretu u rukama, medju prstima, ako me kapiras.

Share this post


Link to post
Share on other sites

...."narkoman sam postao zbog nje " :p

savet svima,batalite to djubre ..

Bane, nemoj pogresno da me shvatis, ali muka mi je vise od takvih saveta sa svih strana - Mislite da pusaci ne znaju da je to djubre i da je lose?! Ja sam, kao i vecina pusaca, vrlo svestan koliko je to lose, ali ono sto drugi ne mogu da shvate je zavisnost!!!! Pusacka/nikotinska zavisnost je jedna od najtezih zavisnosti na svetu. Lakse se covek skine sa heroina nego sa cigareta. Pusenje izaziva obe - i fizicku i psihicku zavisnost.

99% ljudi koje znam da su prestali da puse, morali su, zbog zdravstvenih ili drugih problema. Ja ne zelim da dodjem u situaciju da "moram" da ostavim pusenje. Pokusavao sam na sve moguce nacine i nijedan nije uspevao (barem ne bez losih posledica), sve do pojave e-cigarete.

Po prvi put, posle vise od pola zivota, ujutru mi nije cigareta prva na umu kada se probudim. E to je ono sto me fascinira :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chikavili gde moze da se nabavi ta e cigareta a da je ok i za koliko para?

Hocu kevi da kupim za rodjendan ;)

Edited by Ticma

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posle 10 godina pušenja ostavio uz pomoć NIKORETA!!!! Toliko o tome...

Moj brat kupio te elektronske i ni k** ne pomažu, vratio se na redovne pljuge brže nego što je mogao da pomisli...

Samo ih žvaćite kad god poželite cigaru. Ja nisam odmah prestao, smanjio sam sa dve kutije winston-a 100s dnevno na 5 cigara dnevno!!!! Posle mesec dana na moru prestao skroz...

Tako da, ko HOĆE da prekine treba mala pomoć, ja sam ih dobio sa nikoretama...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probao nikorete - nisu me ni malo odvikle od pusenja, osim sto me zeludac boleo. Zvakao sam ih i pusio u isto vreme.

Ako procitas pazljivo moj tekst gore, shvatices da je tvoj brat, kao i mnogi drugi, jednostavno naleteo na pogresnu e-cigaretu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma čitao sam brale kako si ti prestao i SVAKA TI ČAST, ja ti samo kažem kako sam se ja tog poroka rešio...

Što se tiče nikoreta, brate, pa one u sebi imaju ogromnu količinu nikotina, naravno da te boleo želudac od njih i cigara...

Jesi čitao uputstvo za njih?

Treba da žvaćeš i kad osetiš PREZASIĆENOST da staneš (da staviš žvaku između zuba i usana) pa kad popusti opet žvaćeš i tako u krug dok ne prestane potreba za cigarom, a veruj mi, prestane želja... Ostane problem fiziče zavisnosti, a to reši nekako, vrti nešto u rukama uvek... Tako sam ja...

Moja žena je probala žvaku i posle 2min je povraćala!!!!

Ona je inače pušila tek po koju uz mene i tako je brzo i burno reagovala, a ja sam tek posle 10min žvakanja počeo da osećam u grlu kao da sam se prepušio...

Moja poenta je da sa žvakam može da se smanji na par cigara dnevno (ujuru uz kafu, posle jela, još jednu kafu...) a da u među vremenu ide žvaka...

Pazi, ja dok sam prekidao da pušim sam radio po klubovima svaki vikend kao DJ, aklohola TONA i uspevao sam da noć izguram sa 2-3 pljuge bez problema, a pre nisam smeo ni da počlnem da radim bez 2 nove kutije uz sebe...

Posle mesec dana tog režim ja sam uspeo, čak i kafu sad normalno pijem i alkohol, sve bez problema...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma citao ja uputstvo, probao na sve nacine, ali jednostavno nikorete mi nisu pomagale.

Problem je sto je pusacka zavisnost u isto vreme i fizicka i psihicka zavisnost. Nikorete i nikotinski flasteri pomazu samo kod fizicke zavisnosti, dok psihicka ostaje netretirana. E-cigarete podjednako tretiraju i fizicku i psihicku zavisnost i zbog toga su uspesnije kao pomoc pri ostavljanju cigareta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samo da zahvalim @chikaviliju što me je ovom temom definitivno ubedio da treba da probam, pa sam se i ja učlanio u klub, za početak sa modelom Umbrella.

A nedavno sam se učlanio i u JTD klub, ali više o tome na prikladnijoj temi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa crni zvukoljube, ja lepo napisah:

Postoji mnogo e-cigareta na trzistu... neke su dobre, neke manje dobre, a neke su cisto bacanje para. Izuzetno je vazno da se pre kupovine malo raspitate, posto su razlike velike. Da nebi ovde mnogo razvlacio, najbolje mesto za sve informacije je vec pomenuti e-cig Serbia forum

:D

Mnogo ljud se zali na kvalitet njihovih modela. Nekolicina ljudi koje znam su probali sa njihovim i nisu se dobro pokazale, tako da ako ne budes zadovoljan, nemoj da odustajes, nego potrazi nesto bolje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma sve sam pročitao, naravno, i na e-cig forumu i ovde. Priznajem da je kupovina bila malo impulsivna, jer sam došao do toga da već mesecima odlažem čak i prelazak na e-cigaretu. Tako da, zgužvao sam zalihe duvana i otrčao da najbliže apoteke, uzeo šta su imali. Dobar prijatelj koristi ovaj model i služi ga bez problema već 6 meseci, mada se na e-cig forumu uglavnom žale. S druge strane, da citiram tamošnje forumaše, "Najbitnije je bataliti smrdulje, a ostalo su samo detalji". A ako ne bude dobra, će je menjamo! :)

Edited by Zvukoljub

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...