Jump to content
Веrkut

Metan (CNG, KPG, CH4)

Recommended Posts

On 4/4/2013 at 6:17 PM, Sava said:

da li je neko nabavljao onaj nastavak sto nam treba da bi sipali metan? cujem da u inostranstvu nece da sipaju metan ako nemam taj nastavak..

Postovani,

Da li ste uspeli negde da nabavite ovaj nastavak?

Pre nekih mesec dana sam kupio Fiat Punta Natura Power 2006. uvezen iz Italije i na NIS-ovoj pumpi u NS-u nemaju taj nastavak. Gde moze da se nabavi i koliko je?

On 4/17/2018 at 9:50 AM, Miroslav89 said:

Postovani,

Da li ste uspeli negde da nabavite ovaj nastavak?

Pre nekih mesec dana sam kupio Fiat Punta Natura Power 2006. uvezen iz Italije i na NIS-ovoj pumpi u NS-u nemaju taj nastavak. Gde moze da se nabavi i koliko je?

Jel mozes da okacis sliku?

Da li neko zna kakav je proces uvoza npr Fiat Punto Natural Power tj automobila sa fabricki ugradjenom instalacijom za metan? Da li ce agencija za bezbednost saobracaja proveravati instalaciju i zahtevati nekakav atest? Hvala

Edited by chiki

1 hour ago, chiki said:

Jel mozes da okacis sliku?

Da li neko zna kakav je proces uvoza npr Fiat Punto Natural Power tj automobila sa fabricki ugradjenom instalacijom za metan? Da li ce agencija za bezbednost saobracaja proveravati instalaciju i zahtevati nekakav atest? Hvala

Ne znam proces jer sam kupio od nekog autoplaca. Inace kad se uvozi placa se porez i sve te dazbine a radi se i atest. Ali pre atesta mora da se vidi sa Kragujevcom da vam daju dozvolu za atestiranje fabrickog metana (znam, van svake pameti, ali tako ide).

Evo par informacija od AMSS. Razlika izmedju uvoza automobila na benzin/dizel i metan se ogleda u sledecem:

1)  Potrebno je  traziti potvrdu od zvanicnog uvoznika da  je u odgovarajuci  model automobila  ugradjen   metan - u ovom slucaju FCA Srbija KG.

2) Kod  Pane AG, Surcin  se moze uraditi provera odnosno atest automobila na metan pri uvozu. Cena je 10000 RSD. Ovaj atest vazi 4 godine.

Ostalo ostaje isto.

6 hours ago, chiki said:

Potrebno je  traziti potvrdu od zvanicnog uvoznika da  je u odgovarajuci  model automobila  ugradjen   metan - u ovom slucaju FCA Srbija KG

Ovde mi nije jasno sledece, uvezem auto koji ima fabricki metan (tipa multipla, pasat, zafira) i moram da trazim od uvoznika papir da je u taj auto ugradjen metan?!:popo::banned:

Rekoh ajde da istrazim do kraja pa da nema nedoumica. Nije reklama ali Bojan iz gore spomenute firme je bas poslovan i obavesten.

Trosak atesta i sertifikata o bezbednosti vozila je sledeci:

19800 din koji ukljucuju 1000 din za administraciju - uslugu pripreme papira

Pri pregledu vozila mora se prici bocama pa se kod ovog auta doplacuje 3000 dinara kako bi se skinule oplate i napravio pregled boca.

Ako uz automobile ne dolazi COC (Izjava o saobraznosti), placa se jos 2800 din AMS i 25 EUR u dinarima Fiatu za istu.

U najgorem slucaju 28600 RSD.

Sve traje oko 2 sata. Atest se radi cetvrtkom pa se mora najaviti.

On ‎4‎/‎24‎/‎2018 at 4:14 PM, Miroslav89 said:

Ne znam proces jer sam kupio od nekog autoplaca. Inace kad se uvozi placa se porez i sve te dazbine a radi se i atest. Ali pre atesta mora da se vidi sa Kragujevcom da vam daju dozvolu za atestiranje fabrickog metana (znam, van svake pameti, ali tako ide).

Pitanje vezano za odrzavanja fabricke instalacije. Koliko su dostupni rezervni delovi: dizne, isparivac, senzori, elektro ventil, eventualno upravljacka jedinica ? Jel se to kupuje iskljucivo preko Fiat-a ili ima i drugih opcija?

Edited by chiki

4 hours ago, chiki said:

Rekoh ajde da istrazim do kraja pa da nema nedoumica. Nije reklama ali Bojan iz gore spomenute firme je bas poslovan i obavesten.

Trosak atesta i sertifikata o bezbednosti vozila je sledeci:

19800 din koji ukljucuju 1000 din za administraciju - uslugu pripreme papira

Pri pregledu vozila mora se prici bocama pa se kod ovog auta doplacuje 3000 dinara kako bi se skinule oplate i napravio pregled boca.

Ako uz automobile ne dolazi COC (Izjava o saobraznosti), placa se jos 2800 din AMS i 25 EUR u dinarima Fiatu za istu.

U najgorem slucaju 28600 RSD.

Sve traje oko 2 sata. Atest se radi cetvrtkom pa se mora najaviti.

Pitanje vezano za odrzavanja fabricke instalacije. Koliko su dostupni rezervni delovi: dizne, isparivac, senzori, elektro ventil, eventualno upravljacka jedinica ? Jel se to kupuje iskljucivo preko Fiat-a ili ima i drugih opcija?

Delovi su dostupmi preko mreze ovlascenih servisa, ali su jako skupi. Veliki broj delova gotovo nikada ne pravi problem. Senzore, dizne,ventile uglavnom ljudi kupuju polovne.

Kryogas otvorio pumpu za metan u Indjiji, u ulici Save Kovačevića bb, blizu železničke stanice odnosno izlazaka iz Indjije. Radno vreme od 6-22 osim nedeljom.

d81a58ae3d949184a663e5eb4a7efc2d.jpg

Kako se pokazao Grande Punto na CNG?

Ne mogu nigde da pronadjem koliko kosta servis metana, filter itd.

Da li se isplati kupovina GP 2007-8 god? Nesto ih nema puno na oglasima.