Jump to content
FAS Goran
loodilo

Koja boja Xenon svetala?

Koja boja xenona  

85 members have voted

  1. 1. Koja boju ksenona preporucujete za aftermarket ugradnju?

    • 4300K
      50
    • 5000K
      16
    • 6000K
      18


Recommended Posts

Sve dodje sa vremenom i iskustvom ;) . Jos pre 6-7 godina sam kod Vlade Triona isprobao prilicno nijansi i zato svakom savetujem 4300K i mane se decijih varijanti - jer su funkcionalno dominantni u svim uslovima u odnosu na boje koje idu plavi deo spektra.

Vidjao sam xenon koji ide u zuci deo spektra, blize boji halogene sijalice. Njegova jedina prednost bi bila u uslovima magle, ali i tu je malo problematicno jer jako svetlo u takvim uslovima stvara kontra-efekat (kao kad u magli upalimo dugo svetlo, npr.). Opet je halogena sijalica u maglenci po meni sasvim korektno resenje u takvoj situaciji.

Pored vidljivosti, boje od 4300K odgovara ljudskom oku i manje ga zamara u odnosu na ove plave varijante.

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

vratih par stranica nazad i vidim svoje postove iz 2012te, demantujem samog sebe, kakav plavi 6000k i gluposti.

Od kad sam stavio 4300k preporodio sam se, sad bih zabranio sve sto ima vise kelvina :)  i dje da mi je naci 4000k sa malom nijansom zute bi ih uglavio rado!

 

:D :D :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sve dodje sa vremenom i iskustvom ;) . Jos pre 6-7 godina sam kod Vlade Triona isprobao prilicno nijansi i zato svakom savetujem 4300K i mane se decijih varijanti - jer su funkcionalno dominantni u svim uslovima u odnosu na boje koje idu plavi deo spektra.

Vidjao sam xenon koji ide u zuci deo spektra, blize boji halogene sijalice. Njegova jedina prednost bi bila u uslovima magle, ali i tu je malo problematicno jer jako svetlo u takvim uslovima stvara kontra-efekat (kao kad u magli upalimo dugo svetlo, npr.). Opet je halogena sijalica u maglenci po meni sasvim korektno resenje u takvoj situaciji.

Pored vidljivosti, boje od 4300K odgovara ljudskom oku i manje ga zamara u odnosu na ove plave varijante.

Apsolutno se slazem

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav ljudi, dosta cesto citam forum kad imam problem sa mojim Puntom 1.2 '01. Uglavnom sam nasao resenje ali za ovo nisam pa rek'o da otvorim topic.

Naime, citao sam ovde da mnogi imaju problem sa slabim oborenim svetlima pa hvala bogu imam i ja. Odlucio sam da ugradim ksenone u oborena svetla jer mi je puno da kupujem nova svetla(13000 din za oba svetla) dok polovna mogu biti ista prica kao moja s' obzirom da je cest problem. Sta mene muci ustvari.. S' obzirom da je punto sa fabrickim ksenonima 1 u 1000000 otprilike ja bih da ugradim ksenone koji su iste boje kao halogena svetla, kako se ne bi primetilo da ih imam (zbog granice najvise jer cesto prelazim a tamo znaju da zezaju za to) pa me samim tim interesuje koji su to? 4300k? 3000k? Citao sam da su 4300k najpriblizniji ali mislim da ipak daju beli svetlosni snop i da je lako uocljivo da su xenoni, to mi kaze i prijatelj koji ih je ugradio na svoja kola. Onda sam gledao od 3000k ali mi na fotografijama deluju previse zuto, uzivo ih nisam video kako svetle, mozda neko od Vas jeste ali deluju mi kao da je to opet previse zuto, tipa kao one stare maglenke na starijim autima. A i fakticki ih nema kod nas nigde u prodaji, kp, vamo-tamo svi imaju od 4300k pa navise tako da bi onda verovatno morao i da narucim sa aliexpressa.

Suma sumarum:

Koji ksenon daje svetlosni snop ISTE boje kao halogen? 4300k ili 3000k ili nesto drugo?

Da li je ksenon od 3000k ipak previse zut, kao maglenke na starim autima?

Koje ksenone (brend/marku) preporucujete za ne preterano veliku lovu? 

 

Unapred zahvalan na cimanju :)

 

Koristan video o objasnjenju principa rada ksenona: 

 

 

 

Po ovom videu, mozda bi mi najbolje bilo da uzmem sijalicu koja daje svetlosni snop od 4300k na 35w i na nju stavim balast od 55w i samim tim je ucinim "zucom" , tj pribliznijom sijalici koja daje svetlosni snop od 3000k? Sta Vi mislite o tome?

 

 

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iskustva velike vecine ovde sa foruma (pa i mene), punto mk2a, bravo/brava/marea farovi sa socivima, jedino pravo i najbolje resenje je zamena projektora i ugradnja ksenon svetala (uglavnom 4300k jer se bolje vidi po kisi).

Stavljanje samo ksenon sijalice u vec nagorelu solju projektora ne dovodi do nekog posebnog rezultata. 

 

Ovo sve mozes sam odraditi, ima i na forumu a i na yt kako se menja socivo. A ako nisi vican, imas ovde 

 

Ja sam licno narucivao sa alija 2.5" projektore (mislim da nema greske ako se naruci neki sa velikom prosecnom ocenom na velikom uzorku). Dobra stvar je sto u vecini slucajeva imaju i klapnu za dugo svetlo (tj nije fiksna) pa kad rasklopis far, pomocu vampir kleme nakacis na kablic od dugog svetla i imas ceo far kao dugo svetlo, tj 2 sijalice.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@fansteee

 

Mislim da bezrazložno insistiraš na tome da mora da bude u nijansu isto kao halogeno. Neće te niko cimati sve dok ne bude skroz plavo, ali takva boja xenona ti i ne treba.

Pogledaj sada, nakon spajanja tema, sve ranije napisano u temi na kojoj smo. Mislim da bi 4.300 bila boja koja ti treba, ima već ova slika ranije u temi....evo je opet:

 

boja svetala.jpg

 

5 hours ago, fansteee said:

Koje ksenone (brend/marku) preporucujete za ne preterano veliku lovu? 

Ova tema, pročitaj npr. poslednjih 10 stranica, ne moraš baš skroz od početka :)

https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/topic/43708-xenoni-projektori-iskustva/

Lično - Bear.

 

Ali, kao što kaže @andreja.micovic, ništa nećeš dobiti stavljanjem xenona u taj nagoreli projektor koji je u tom faru istrpeo mnoooooogo sati rada i grejanja od sijalice. Možeš da slikaš far da se vidi kakvi su ti projektori, ali teško da valjaju jer ti je auto 2001. godište...odavno su oni za zamenu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
7 hours ago, fansteee said:

Citao sam da su 4300k najpriblizniji ali mislim da ipak daju beli svetlosni snop i da je lako uocljivo da su xenoni

Upravo tako, 4300K je kristalno belo svetlo koje ide i u OEM varijanti i vrlo lako se (a i po intenzitetu svetla) primeti razlika u odnosu na halogenu sijalicu.

Sada su ti setovi za konverziju bagatela u odnosu na ranije (i xenon setovi i projektori). Solidan xenon set je sada malo skuplji od para pojacanih, brand sijalica (koje na to i kratko traju). Tako da je racunica jasna. Cak, ako ti fabricki idu H1 sijalice a vec planiras konverziju, slobodno kupi xenon set pa probaj kakvo ce biti stanje sa trenutnim farovima. Kao sto su ti rekli, vrlo verovatno je da su te soljice vec odavno nagorele. Ali te nista ne kosta da probas i tu kombinaciju. Posto ti H1 sijalice posle svakako ostaju i za npr. neki Morimoto Mini H1 projektor. Imao sam identican slucaj sa trenutnim autom, nisam bio zadovoljan sa obicnim Osram sijalicama (posle pune decenije koriscena xenona), zbog tehnickog i zaje*ancije vagao izmedju pojacane halogene i xenona, uzimao u obzir i zamenu projektora ako bude trebalo... Probao za pocetak samo sa xenon setom i bingo - razlika du*e i glava, vrlo sam zadovoljan snopom, tako da nista ne cackam dalje. Ali je i auto mladji punu deceniju, mada te nista ne kosta da probas.

Apropo kontrole - kod nas se nista ne zna trenutno, mozda bude kao i do sada, mozda rese da izbace xenon kao sto su to uradili i sa folijama. Realno, iako ih i sam koristim, ljudi su previse neodgovorni (porazbijani i nenastelovani farovi, neispravni motorici nivelacije, ...) i kao rezultat dobijemo zaslepljivanje, a toga ima prilicno i sa obicnim farovima. Kada je vec tako nedefinisano, nikako ne bih ubacivao zute sijalice, jer je drasticno bolja vidljivost sa 4300K u svim uslovima (sem po magli). I upravo zato se nisam ni mucio da "zavlacim" balaste, na Bravu je mesta koliko hoces i namerno sam ostavio da mi instalacija bude lako dostupna i da u slucaju bilo kakvih problema mogu da vratim obicnu sijalicu i stanje na fabricko za cca minut po faru :) . Moja licna preporuka za trenutnu ponudu je uvek "CN Light".

Share this post


Link to post
Share on other sites

4300- malo zuckasto

5000- cisto belo

6000- plavkasto 

Sve 3 verzije sam vozio i najlepse mi je bilo sa 5000k.. 

Edited by Danilo1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala Vam ljudi na brzim odgovorima... Citajuci Vase postove za sada stojim ovako; kupiti bear ili cn light ksenon set od 4300k , probati sa njima i da vidim da li je snop zadovoljavajuci. Ukoliko nije naruciti sa aliexpressa projektore i njih ubudziti (skarabudziti i duga, da budu bi ksenon) nasao sam na aliju neke sa najvise ocena i ordera, bacite pogled i recite sta mislite: #Aliexpress RSD 1,962.86  35%OFF | RACBOX 2Pcs 2.5 Inch Universal Bi xenon HID Projector Lens Silver Black Shroud H1 Xenon LED Bulb H4 H7 Motorcycle Car Headlight
https://a.aliexpress.com/_sHWWsW

Meni u oboreno svetlo idu H7 sijalice, da li to znaci da moram uzeti i H7 ksenon set i da li cu to moci da stavim u projektor ukoliko bude trebalo?

@Ivan

@neshaoct

@andreja.micovic

@Danilo1

Edited by fansteee

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pazi samo da projektor koji kupis bude sa istim 'drzanjem' sijalice kao ovaj sto ga imas trenutno, da ne bi morao i sijalice da menjas, zbog nekompatibilnosti...

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, horvat said:

Pazi samo da projektor koji kupis bude sa istim 'drzanjem' sijalice kao ovaj sto ga imas trenutno, da ne bi morao i sijalice da menjas, zbog nekompatibilnosti...

Da, video sam da ima sa razlicitim bracketima samo ne znam kakav je moj. Da li stvarno moram da skidam far i rastavljam samo da bih to video?

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, fansteee said:

Meni u oboreno svetlo idu H7 sijalice, da li to znaci da moram uzeti i H7 ksenon set i da li cu to moci da stavim u projektor ukoliko bude trebalo?

Vecina projektora (ukljucujuci Morimoto Mini) originalno nosi H1 sijalicu, a ima i projektora sa adapterom za H7, tako da treba povesti racuna sta se kupuje. Kod projektora je dobra stvar sto ih sada ima za bagatelu (ranije su ovde bili po 200 EUR xenon set, isto toliko projektori, tako da to uopste nije bila jeftina igranka), sada obe stvari mogu da se uzmu i za po 30-ak EUR. Ali tu onda lezi i problem, jer ima dosta bofla, u smislu kvaliteta, izgleda snopa, loseg hotspot-a, negde mora da se igra sa lezistem sijalice ili metalnim shield-om da bi se izvukao koliko toliko lep snop. I da se ne kaze samo da imas projektore, nego da to daje dobar rezultat na putu sto je i najvaznije (a nazalost mnogima nije). Tako da mozda nije losa opcija ni uzeti kod nas, platiti malo vise ali sa gomile moze da se probere nesto da valja. Sa cim su mi sve ljudi dolazili na stelovanje, krstili bi se :) . U slucaju kupovine preko neta, samo obratiti paznju da su naravno za LHD drive vozila.

Apropo boje, ne bih se slozio - 4300K je kristalno belo svetlo, dominantno u svim uslovima, izbor proizvodjaca automobila u OEM varijanti. Primesa zute moze da bude iskljucivo na novoj xenon sijalici, koja se nije razradila prvih par (desetina) sati. 5000K vec ima blagu primesu plave (ledeno plavkasta), 6000K je vec u nekorisno plavom delu spektra, pogotovo za voznju po kisi. Kome je (kao i meni) najbitnija funkcionalnost i vidljivost, pogotovo na mokrom - 4300K je apsolutno dominantna. Meni licno i najlepsa, ali to je vec licna kategorija u sta ne ulazim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@fansteee Na tu cenu sa alija računaj još do +1000 din naše carine/poreza kako god jer vole da otvore paket i naplate otvaranje paketa+provizija u pošti tako da imaš i taj trošak.

Za sebe sam za montažu naručio i

https://www.aliexpress.com/item/4000008191123.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.a7d64c4dyRUPuX

i

https://www.aliexpress.com/item/32952972761.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.a7d64c4dyRUPuX

da to sve lepo sklopim. 

 

E sad, pošto sam prodao projektore (trebaju mi 3" umesto 2.5"), našao sam i kod nas sve na jednom mestu https://bear.rs/proizvodi/xenon-kompleti/xenon-projektori.html

Izađe malo skuplje, ali mogu odmah na licu mesta sve da probam i dostupno odmah. 

Ovo sa alija putuje do 2 meseca

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, Ivan said:

Vecina projektora (ukljucujuci Morimoto Mini) originalno nosi H1 sijalicu, a ima i projektora sa adapterom za H7, tako da treba povesti racuna sta se kupuje. Kod projektora je dobra stvar sto ih sada ima za bagatelu (ranije su ovde bili po 200 EUR xenon set, isto toliko projektori, tako da to uopste nije bila jeftina igranka), sada obe stvari mogu da se uzmu i za po 30-ak EUR. Ali tu onda lezi i problem, jer ima dosta bofla, u smislu kvaliteta, izgleda snopa, loseg hotspot-a, negde mora da se igra sa lezistem sijalice ili metalnim shield-om da bi se izvukao koliko toliko lep snop. I da se ne kaze samo da imas projektore, nego da to daje dobar rezultat na putu sto je i najvaznije (a nazalost mnogima nije). Tako da mozda nije losa opcija ni uzeti kod nas, platiti malo vise ali sa gomile moze da se probere nesto da valja. Sa cim su mi sve ljudi dolazili na stelovanje, krstili bi se :) . U slucaju kupovine preko neta, samo obratiti paznju da su naravno za LHD drive vozila.

Apropo boje, ne bih se slozio - 4300K je kristalno belo svetlo, dominantno u svim uslovima, izbor proizvodjaca automobila u OEM varijanti. Primesa zute moze da bude iskljucivo na novoj xenon sijalici, koja se nije razradila prvih par (desetina) sati. 5000K vec ima blagu primesu plave (ledeno plavkasta), 6000K je vec u nekorisno plavom delu spektra, pogotovo za voznju po kisi. Kome je (kao i meni) najbitnija funkcionalnost i vidljivost, pogotovo na mokrom - 4300K je apsolutno dominantna. Meni licno i najlepsa, ali to je vec licna kategorija u sta ne ulazim.

Na ovim projektorima sa  aliexpressa tvrde da moze H7, sad j***t ga.. Bas mi je to rekao i kolega koji je imao na kolima 4300k, da su samo u pocetku zuckaste.

50 minutes ago, andreja.micovic said:

@fansteee Na tu cenu sa alija računaj još do +1000 din naše carine/poreza kako god jer vole da otvore paket i naplate otvaranje paketa+provizija u pošti tako da imaš i taj trošak.

Za sebe sam za montažu naručio i

https://www.aliexpress.com/item/4000008191123.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.a7d64c4dyRUPuX

i

https://www.aliexpress.com/item/32952972761.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.a7d64c4dyRUPuX

da to sve lepo sklopim. 

 

E sad, pošto sam prodao projektore (trebaju mi 3" umesto 2.5"), našao sam i kod nas sve na jednom mestu https://bear.rs/proizvodi/xenon-kompleti/xenon-projektori.html

Izađe malo skuplje, ali mogu odmah na licu mesta sve da probam i dostupno odmah. 

Ovo sa alija putuje do 2 meseca

Hvala na savetima za dodatne stavke koje ce mi sigurno zatrebati a ne bih se setio da mi ih nisi napomenuo. Jedino moram jos da istrazim te brackete, koja varijanta je meni odgovarajuca.

 

 

Inace danas, kako sam odlucio da cu da stavim ksenone mi je otisao anlaser. Nece da uzubi bendiks, pali iz 7. pokusaja :D pa cu taman sutra da prozborim malo o ksenonima i sa elektricarom :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

da je 4300K cisto bela onda niko ne bi uzimao 5000k i 6000k :)
   
@andreja.micovic  nisam video ovaj sajt do sad, imaju bas povoljne cene.. Ako vec uzimas 3" uzmi ovu skuplju verziju od 45e sa D2S sijalicom jer ove losije verzije imaju losu klapnu i nakon nekog vremena ce krenuti da brljave dok ove skuplje imaju kao polugu koja ide u stranu.. 
Ja sam u Brava ubacivao isto 3" ali Hella D2s projektore, prezadovoljan.. 
a sto se tice adaptera, moguce da bas odgovaraju fabricka lezista (kao kod mene) pa ti nisu ni potrebni dodatni nosaci.. Ali nije na odmet da uzmes i ove za svaki slucaj jer je bas smesna cena :)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iskreno, dvoumim se baš izmedju fabrike i d2s. 

Ako stavim ovakve kao što su mi sad, mogu vratiti halogenu sijalicu. Ako stavim d2s, samo ksenon. 

Videcemo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ako rikne klapna ponovo otvaras farove :lol:

Just now, andreja.micovic said:

Iskreno, dvoumim se baš izmedju fabrike i d2s. 

Ako stavim ovakve kao što su mi sad, mogu vratiti halogenu sijalicu. Ako stavim d2s, samo ksenon. 

Videcemo.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
12 minutes ago, Danilo1 said:

da je 4300K cisto bela onda niko ne bi uzimao 5000k i 6000k :)

E jes' ti argument :P , pa stavljaju strucnjaci i ljubicaste, kao da je to neko merilo... Ko hoce najbolju vidljivost u svim uslovima + najmanje zamaranje ociju + pristojan izgled, zna se sta je tata mata, dokazano vec ko zna koliko puta. Pa evo samo koliko se samo ovde ljudi "pokajalo", kada su posle 6000K probali 4300K, sve polako dodje na svoje sa stazom i brojnim situacijama i iskustvom na putu. Tipa postova ovog tipa, a imas ih gomilu:

On 6/15/2015 at 1:09 AM, Zoranic MNE said:

vratih par stranica nazad i vidim svoje postove iz 2012te, demantujem samog sebe, kakav plavi 6000k i gluposti.

Od kad sam stavio 4300k preporodio sam se, sad bih zabranio sve sto ima vise kelvina

On 1/13/2013 at 10:18 AM, STG said:

4300 definitivno

On 2/12/2013 at 12:27 AM, crni labud said:

U septembru stavio bear 4300k, za sad prezadovoljan kod mene su onako "hladno"beli nema primese zute

On 1/13/2013 at 9:03 PM, miske17 said:

kod mene na bravu bile 4300 kelvina, i sijalo je belo, da belje nije moglo

I dalje stojim iza toga da je 4300K cisto belo svetlo (na putu pogotovo, sto je i najvaznije), ako je kvalitetna sijalica u pitanju. Jedino, kao sto rekoh, ako sijalica nije nova i dok se ne razradi. Ili ako neko voli da sljasti plavo, pa mu za njegov ukus 4300K vuce ka zutom delu spektra. A naravno da sam se zezao sa svim i svacim, posto sam u prici bukvalno od kada su ksendze krenule kod nas tamo 2007. i od testiranja kod Vlade Triona, koji se medju prvima u Srbiji ozbiljnije bavio tom tematikom, putovao u Kinu, detaljno testirao i birao setove koje ce uvoziti. Covek je imao lep "opitno-obrazovni tunel" (stariji ce se setiti :)), gde je musterijama crno na belo u praksi poredio i pokazivao zasto je i njegova preporuka fabrickih 4300K. Dok je to sve ovde bila jos apsolutno nepoznata materija i cenovno poprilicna stavka u odnosu na danas.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iako po "definiciji" tih 4300k nije pravo belo, u praksi je to malo drugacije. Iz meni nejasnih razloga, ksenon ima malo tendenciju da vuce ka beljem/plavljem. Recimo stavio sam u dugacko svetlo osram blue nesto, sto je isto 4300k ali je vidno drugacija boja, toplije je od xenona 4300k. Sto se preporuke za xenon tice, definitivno 4300k, a sad van toga mi mozemo da razglabamo da li to svetli bas tih tacnih 4300k i da li je cisto bela na 4300k ili 5000k...

6000k na putu meni izgleda bzv, zavisi i od sociva ali meni je recimo bila situacija kada se priblizim autu ispred, i tablice mu tek udju u vrh snopa - budu skroz plave kao policijske!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Boja, tj. Nijanse zavise od fara, proizvodjaca sijalice pogotovo kod kineza, gde ne znss dal ima 500k manje ili visr u odnosu na deklarisanu boju, pa zavisi do balasta, drugar morao da zameni oba balasta kada mu je jedan crkao jer vise nije bila ista nijansa (bear aftermarket).

4300k pravih u fabrickoj izvedbi sija belo u faru 99%, a svetlo na zidu kada gledas je belo sa nijansom zutog.

5000k aftermarket ima vrlo jasnu plavu nijansu u faru, a svetlo na zidu/putu vuce jos vise na plavo.

6000k je vec izrazito plavo.

Ono sto takodje treba zapamtiti jeste da ksenon sijalica u svom radnom veku menja boju kada se blizi kraju svog veka, prvo sve vise plavo, pa ljubicasto.

Tako da mozes uzeti recimo kineza 5000k koji ima zapravo 5500k, a posle godinu dana voznje zavrsis na 6500-7000k.

Evo vidi koja je razlika u vidljivosti i boji, a "samo" 700k.0b72c08d1b61a9e04918649e33cbf192.jpg

Послато са Mi MIX 2 помоћу Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites

znaci gledamo konkretno projektore i set ksenona aftermarket a ne fabricki

2 hours ago, vagenovac said:

4300k pravih u fabrickoj izvedbi sija belo u faru 99%, a svetlo na zidu kada gledas je belo sa nijansom zutog.

 

 

Netacno! Sijalica pred kraj veka postaje sve belja a ne plavlja a to se najbolje uporedjuje kada crkne jedna sijalica i ti stavis drugu novu i onda jedan far sija belo a drugi plavkasto (nova sijalica 6000k)

2 hours ago, vagenovac said:


Ono sto takodje treba zapamtiti jeste da ksenon sijalica u svom radnom veku menja boju kada se blizi kraju svog veka, prvo sve vise plavo, pa ljubicasto.

 

 

kao i sto se na slici vidi levo je zuckasta dok je desno bela

2 hours ago, vagenovac said:

0b72c08d1b61a9e04918649e33cbf192.jpg

Послато са Mi MIX 2 помоћу Тапатока
 

 

 

nista od ovoga ne pricam napamet, ugadio sam bar 50ak setova ksenona i kod Ledmastera i kod Kacimbasa i kod Nikole dok je jos radio na Tosinom bunaru..

Naravno vidljivost zavisi dosta i od jacine balasta i da li je set AC ili DC..

 

 

Da li je iko od vas imao uopste 5000k? 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma ne, nije, samo smo gledali na slikama :D . Zezao se jos pre 12-13 godina sa svim i svacim, dok nisam uporedio i pohvatao problematiku (a montirao, popravljao, prepravljao i stelovao svasta sto su ljudi kupovali). I jos od tada, na svoj auto nikada ne bih stavio nista preko pomenutih 4300K, ali to je samo moj izbor, kao sto postujem i bilo ciji tudji. Opet, 4300K i 5000K su relativno blizu u spektru, pa se izbor svodi i na licni ukus (sto je za ovu pricu totalno nebitno, da li se Danilu, Andreji ili Ivanima :) nesto svidja). Nego je poenta, nadam se, ove konstruktivne rasprave da ljudi znaju sta je 6000K ili ne daj Boze vise na putu... A ne da ovde dodju sa pricom, "kupio sam set, preporucio mi prodavac ove 6000K bele", sa sve slikom plavog sljasteceg fara, naravno odnapred :D .

2 hours ago, totti said:

Ja i dalje verujem da bi funkcionalnost trebalo da bude u prednosti u odnosu na estetiku emoji4.png

Apsolutno se slazem, a valjda svrha ovakvih foruma treba da bude i edukativna. Naravno da ce svako birati prema svom ukusu i potrebama. Ali treba uvek potencirati upravo na ovo sto generacija ukazuje - funkcionalnost. A ne da se boja bira iskljucivo gledanjem u far i divljenju kako to izgleda sa strane. Poenta je u onom sto se dobija na putu, sto boljoj vidljivosti u svim uslovima, sto manjem zamaranju ociju na putovanjima od po nekoliko sati i da to sve bude lepo ustelovano... A kod nas je u zadnje vreme generalno prioritet samo da nesto sljasti, je*es i boju i snop i da li je to nastelovano i da li radi nivelacija ako je auto pun... Zato imamo ovakav cirkus po putevima, da u zadnje vreme bukvalno ne moze da se vozi na otvorenom. Pa dalje, pogledajte samo sta se radi sa LED sijalicama. Custom dnevna svetla koja ne smanjuju intenzitet nocu, osvetljenja tablica koja komotno mogu da budu rikverc svetla, pa kad jos natrcis na mokrom na nekoga pa ti zvizne odsjaj od tablica, branika, mokrog asfalta, isto vazi i za maglenke... Zato i jesam za zestoko rebranje i kontrolu po pitanju osvetljenja, pa taman morao i da skidam svoje ksendze, ali da bar onda svi mozemo da vozimo normalno na otvorenom.

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...