Jump to content
FAS Goran
Sign in to follow this  
dzindzin16

Punto mk.2b 1.2 - provera i zamena ulja u dualogic menjaču?

Recommended Posts

Nov sam na forumu i jos jednom svima saljem veliki pozdrav pa bih i imao nesto da vas priupitam.

Konkretno u vezi provere i zamene ulja u dualogic menjacu ... vozio sam ranije tojotu sa automatskim menjacem medjutim slicnosti izmedju ta dva menjaca slabo postoje .. gledao sam i virkao ispod haube puntica medjutim nikako da ugledam nesto kao neki sraf ili merac na menjacu i oko njega koji bi me uputio u pravom smeru .. neko mi je pomenuo da se kod provere i zamene ulja mora skinuti akumulator da bi stvari bile dostupne za rad(skinuo sam ga i opet sa mojim skromnim znanjem nista konkretno ispod nisam video) ... molim vas za pomoc i za savet jer stvarno smatram da bi kod 45000km predjenih ulje u takvom menjacu trebalo zameniti .. hvala

Share this post


Link to post
Share on other sites

evo kada sam imao vremena ceprkao sam i pronasao sta me zanima .. menjac se nalazi ispod akumulatora tako da bi bio pristupacan akum. ide van sa sve postoljem .. onda se sa strane prema hladnjaku ukloni(4 srafa) aluminijumski stitnik(ukoliko nemate profi dizalicu kao ja onda je obavezno i zaleganje pod auto ali nista strasno)za sami menjac i plasticnu posudu u kojoj se nalazi ulje .. posuda je malo specificnog oblika i u njenom gornjem delu se nalaze oznake max i min(nije bas pregledno i najbolje se vidi kada posmatrate sa donje strane auta) .. e sad kada se menja to ulje(nepun litar-tutela cs speed po fabrickoj preporuci) trebalo bi zameniti i filter za to ulje ali vec za njega ne znam gde je .. mislim da filter bar ovog puta nije bitan i da ce vec postojeci zavrsiti posao .. a staro ulje cu izvaditi velikim med. spricom i cevcicom,pa isti proces samo obrnuto sa novim uljem ... to ce biti to i verujem da nece biti lose ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam taj auto,2003 godiste.Koliko ja znam ulje se menja i u klasicnom menjacu i u elektro-hidraulicnom delu koji umesto vozaca zapravo obavlja ono sto vozaci rade na kolima sa manuelnim menjacem.E sad,koliko ja znam,da bi to ulje zamenio moras preko dijagnostike prvo da depresurizujes taj deo menjaca...zatim zamenis ulje pa ga opet presurizujes.Na moju zalost kod mene ne moze da se ostvari komunikacija sa kompjuterom automatskog menjaca i ja to i pored 55000km predjenih jos to nisam uradio.Kad mi Goran nadje gde je prekid,zavrsicu posao.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nista ja to ne bi pipo samo ces zeznuti nesto teraj u servis pogotovo sto tu nestaje mnogo ulja pa ne verujem da ce mnogo da te oderu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ulje u automatskim menjacima se ne menja kao u manuelnim, postoji odredjena procedura kako se to radi inace moze lako da crkne menjac odmah po zameni ulja. Ili se dobro informisite pre zamene ili u nekom bas dobrom servisu, jer i ovi obicni servisi nisu strucni po tom pitanju, ima vise faktora od tipa ulja, kolicine, kako da menjac povuce ulje, i ovoga sto je iznad napisao kolega Dufkic

Edited by MS PK

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da obnovim temu.

Radi se za Fiat Punto Classic 1.2 8v 2009, auto je kupljen u Makedoniju sa njim su dosla dva upustva za odrzavanje, jedno je na makedonski jezik drugo na engleski. Zelio sam da promenim ulje u menjacu ali nesto ne mogu da razumem.

U upustvu sto je na makedonski jezik pise Tutela ZC 75 Synth - specifikacije SAE 80W EP API GL-5 ...... (Slika 1. i slika 2. ).

U upustvu sto je na engleski jezik pise Tutela Car Technyx - specifikacije SAE 75W-85 API GL-4 ...... ( Slika 3. i slika 4. ).

Dali moze neko da mi odgovori koje ulje da koristim, jer su ova dva upustva dosla sa autom od fiat salona.

Hvala i pozdrav.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa mozes i jedno i drugo ZC 75 je puna sintetika a ovo drugo polu pa sipaj sta ti volja i onako ne ide mnogo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...