Jump to content
FAS Goran
bata zemunac

Naknadno podešavanje paljenja sva 4 žmigavca pri vožnji unazad?

Recommended Posts

Zanima me kako mogu da povezem sva cetiri migavca sa rikverc svetlom, kad ubacim u rikverc da se pale sva cetiri migavca a kad izbacim iz rikverca da se ista ugase. Moze li neko od kolega koji se razume u elektriku da mi da savet kako da to odradim. Hvala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moze.

Koji je auto u pitanju?

U principu moze kod svakog auta. Treba ti jedan rele a kod nekih auta ti je dovoljna i samo jedna dioda da bi ostvario to.Ne mozes direktno povezati jer bi ti se onda i rikverc svetlo palilo i blinkalo uvek kada ukljucis cetiri zmigavca.

Najjednostavnije objasnjenje za povezivanje je da namotaj relea povezes paralelno sa sijalicom rikverc svetla. To mozes uciniti na konektoru zadnje lampe a mozes i da pranadjes odgovarajucu zicu od rikverc svetla u snopu koji prolazi pored praga vozackih vrata. Radni kontakt relea povezes paralelno sa prekidacem od cetiri zmigavca. E sad ako se zmigavci ne pale prekidacem vec tasterom,to malo komplikuje pricu ako ne poznajes dovoljno tu materiju, pa se u tom slucaju obrati autoelektricaru.

Pozdrav.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Danko, hvala na odgovoru a inace u pitanju je moj auto Punto 2 / 1.9 jtd / 2002 god.

Wrangler, video sam to jednom prilikom na nekom autu koji je bio iz Rusije.... svidelo mi se pa...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pogledajte novi ZOBS: (clan 46 , pod 6)

Član 61.

Vozač vozila je dužan da na javnom putu uključi sve pokazivače pravca na

vozilu, ukoliko je propisana obaveza postojanja takvog uređaja za to vozilo:

1) za vreme ulaska ili izlaska putnika,

2) ako upozorava druge učesnike na opasnost u saobraćaju,

3) u uslovima izrazito smanjene vidljivosti (gusta magla, dim i sl.),

4) ako je poslednji u koloni vozila koja se zaustavila na putu izvan naselja,

osim ako je kolona zaustavljena zbog postupanja po saobraćajnom znaku

ili pravilu saobraćaja,

5) ako se kreće unazad,

6) ako se zaustavi na kolovozu, osim prilikom parkiranja na obeleženom

parkingu, odnosno zbog postupanja po saobraćajnom znaku ili pravilu

saobraćaja.

Bato, na tvom autu se cetiri zmigavca ukljucuju tasterom a ne prekidacem, tako da je malo komplikovanije, mora se napraviti sklop koji ce da "okida" odnosno na kratko ukljucuje kontakt relea svaki put, i kada ubacujes u rikverc i kada izbacujes iz rikverca.... To malo komplikuje pricu, a Punto nema automat za cetri zmigavca vec jedan kontroler upravlja radom svih svetala.... Dakle i to moze saamo nije tako jednostavno....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ključni deo je:

ukoliko je propisana obaveza postojanja takvog uređaja za to vozilo

Za putnička vozila nije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...