Jump to content
FAS Goran
zeljkoci

Bravo 1.2 / Marea 1.9 JTD - ne uključuje ventilator hladnjaka

Recommended Posts

treba da radi ali ne non stop, samo kad treba da spusti pritisak u sistemu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ćao svima. Imam jedno pitanje vezano za ventilatore, hlađenje, klimu...

Fiat Bravo 1.9 JTD 2001. godište

Da krenemo od klime: Da li se i kod vas čuje šuštanje kada uključite klimu? Ono, samo na početku šušti i kao da spoji i onda hladi kao luda.

Taj zvuk čujem od kako imam ovog fiata. Međutim, prošle godine i naravno ove kada su počele vrućine, dešavalo se da mi je to šuštanje konstantno, kao da nikako ne spoji i da hladi. Dešavalo mi se da se nekada pri malo većim obrtajima ne čuje to šuštanje.

Sve u svemu, klima je hladila ali ne baš najbolje. Rešio sam u ponedeljak (pre 4 dana) da napunim klimu. Majstor mi kaže da sam imao oko 150 gram, napunio i to je to. E sada, kada uključim klimu, ona uopšte ne hladi kao da je nisam ni uključio a kompresor je uključen (zato što mi smanji snagu auta).

Posle sam probao onako laički da detektujem kvar pa sam otvorio haubu, uključio klimu i video sam da se ventilator ne uključuje. Onda sam doveo struju direktno sa akumulatora samo da priverim da li uopšte rade ventilatori i video sam da je sve u redu.

Kada sam preko dijagnostike pokrenuo ventilator brzine 1 i 2, oni se ne uključuju. Pomislio sam da možda kineska dijagnostika ne može da startuje, pa sam startovao pumpu goriva i čuo sam je da radi.

Promenio sam i onaj rele koji je odmah iznad ili na ventilatorima, ali bezuspešno.

 

Da li vi imate neki predlog kako da rešim problem?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ima onaj deo, nisam siguran kako se zove - presostat - koji utiče na rad klime. Ja sam to menjao prošle godine, jer sam imao sličnih problema. Nije mnogo skup, oko 10-20e.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja nemam pojima da li meni uopste rade te brzine na hladnjaku :D Uvek mi se cuje isto :D cim predje temp  pola upali se i to se bas cuje bucno i za tipa 5 sec se ugasi... Nikad nisam cuo da menja zvuk ventilator tipa ono 1-2 brzina :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo juče sam čuo na kratko da je upalio ventilator kada mi je bila uključena klima. Mozda to tako treba, 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Martine, i ja mislim da je presostat i sada ga skidam pa da vidim da li je on. Samo ne znam da li će mi isteći freon ako ga skidam :D

Trofeo, skydive11, nisam mislio da se čuje ventilator kada uključujem klimu, nego neki gas kao da šišti. Ne znam kako da vam objasnim, moraću da snimim zvuk i pošaljem vam :D

 

Javljam šta sam uradio jer moram danas da završim klimu, inače ću dobiti srčku bez klime...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako skines presostat poprilicno sam siguran da ce ti iscureti freon, inace on kosta oko 30-40e.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sinoć sam zamenio presostat i nije do njega. :(

kaskabgd, nije iscureo freon ;) ali sam bio spreman na to

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni kad je riknuo taj presostat iscureo mi je freon, mozda bi trebalo da odes do onog sto ti je punio i da kazes da posle punjenja ne hladi, predpostavljam da je to i servis a ne samo da pune klime. Ovako ces samo da lupas glavu bzvz.

Taj presostat gasi klimu u slucaju da je pritisak u sistemu mali ili veliki, ali ako on pali kompresor onda nije do njega.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Skinuo sam drugi presostat sa ortakovog auta koji provereno radi (radi mu klima) i montirao sam ga kod sebe.

Zaključak: nije do presostata problem.

Inače, bio sam odmah kod tog lika koji je napunio klimu i čovek kaže da je klima puna.

Proverio je šrafcigerom da malo ispusti freon na ventilu gde se puni (kod kompresora) i ima pritisak. Rekao mi je da idem kod autoelektričara. Klima je valjda je puna, videćemo...

 

Mnogi autoelektričari su sada zauzeti, pa ću moći tek od ponedeljka.

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, Alek_86 said:

Inače, bio sam odmah kod tog lika koji je napunio klimu i čovek kaže da je klima puna.

Proverio je šrafcigerom da malo ispusti freon na ventilu gde se puni (kod kompresora) i ima pritisak. Rekao mi je da idem kod autoelektričara. Klima je valjda je puna, videćemo...

Beži od tog "majstora".....

Šta kaže? Šišnulo...ima gasa? Pitaj ga koliko ima gasa u sistemu? Da li po zvuku, tonu i jačini šištanja može da oceni koja je količina gasa unutar sistema odnosno koji je pritisak u instalaciji? Da li oće da šišne i sa 0,5 bar-a jer ipak je i to neki pritisak ili je šištanje rezervisano za 5~6~7.....bara...

 

Izvini na ovakvom postu ovo nije usmereno na tvoje neznanje jer ti i ne treba da znaš ništa oko klima kao što i taj "majstor" ne mora da zna išta oko web developera ali se užasavam na ove šac metode i očigledno skidanja mušterije sa one stvari kada treba da se "džabe" (iako je već prethodno uzeo pare) proveri ispravnost sopstvenog rada ili utvrdi greška u dijagnozi prethodnog puta (punim ti klimu koja pušta gas)...

 

I naravno ja neću da tvrdim da u klimi nema freona jer nisam pored nje i nisam nakačio manometre ali mogu da tvrdim da ni on ne zna da li ima i koliko freona u sistemu pošto takođe nije nakačio te iste manometre a za to mu treba 10 sec.

Odi do nekog proverenog servisa za klime da ti dijagnostifikuju kvar i isti reše sami bez električara verovatno....

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

To što ti ne znaš da na osnovu šištanja oceniš je tvoja sramota i nestručnost



Sent from my SM-A500FU using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bas tako! Zna se kolko jako šišne bre kad ima i kad nema.

Послато са SM-J320FN уз помоћ Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 hours ago, Markobgd said:

Šta kaže? Šišnulo...ima gasa? Pitaj ga koliko ima gasa u sistemu? Da li po zvuku, tonu i jačini šištanja može da oceni koja je količina gasa unutar sistema odnosno koji je pritisak u instalaciji? Da li oće da šišne i sa 0,5 bar-a jer ipak je i to neki pritisak ili je šištanje rezervisano za 5~6~7.....bara...

Marko, prilikom punjenja mi je rekao da je u sistemu bilo oko 150 grama freona, oko 100-110 je pokazalo na instrumentu, i on kaže da još 50-ak u cevima. To su njegove reči. Čoveka ne branim jer me živo zanima šta se dešava.

 

3 hours ago, Markobgd said:

Izvini na ovakvom postu ovo nije usmereno na tvoje neznanje jer ti i ne treba da znaš ništa oko klima kao što i taj "majstor" ne mora da zna išta oko web developera ali se užasavam na ove šac metode i očigledno skidanja mušterije sa one stvari kada treba da se "džabe" (iako je već prethodno uzeo pare) proveri ispravnost sopstvenog rada ili utvrdi greška u dijagnozi prethodnog puta (punim ti klimu koja pušta gas)...

Nema potrebe da se izvinjavaš jer si potpuno u pravu. Svako je majstor svog zanata. Koliki je neko majstor, drugi će reći o istom.

 

3 hours ago, Markobgd said:

I naravno ja neću da tvrdim da u klimi nema freona jer nisam pored nje i nisam nakačio manometre ali mogu da tvrdim da ni on ne zna da li ima i koliko freona u sistemu pošto takođe nije nakačio te iste manometre a za to mu treba 10 sec.

Odi do nekog proverenog servisa za klime da ti dijagnostifikuju kvar i isti reše sami bez električara verovatno....

Prilikom punjenja klime (kao što sam već pomenuo), aparat je na ekranu ispisao broj 110 i on je rekao da je bilo freona oko 100 grama + 50 u cevima. Hajde da poverujem jer pojma nemam. Da mi je rekao da ima i 100 kilograma, ja bih mu poverovao. :)
Danas sam se dogovorio sa drugim majstorom da mi proveri koliko je i da li je uopšte napunjena klima. Videću šta će mi reći.

 

Generalno, hvala ti što si se uključio u moju problematiku nadajući se da će i drugima biti od koristi.

 

 

totti, MS PK, šištanje je bilo izuzetno :D

 

P.S. Možda bih trebao i da pomenem gde sam bio da napunim klimu?! Ne bih da okrivim čoveka jer možda moj auto ima drugih problema. Zato ću imati strpljenja da sve popravim, a nakon toga ću oglasiti na sva zvona.

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, @bane@ said:

Tvoja klima da bi pravilno radila treba da ima 650g

Rekao mi je čovek koji je punio klimu citiram: "sada ima 500-600 grama".

Ja sumnjam da je uopšte napunjena.

A sa druge strane, nikako da mi se uključe ventilatori, bez obzira na klimu.

Od raznih poznanika i drugara sam čuo da kada se isključi džek iz termostata, ventilatori bi morali da se uključe. I to sam probao, ne uključuju se... :(

Ne bih da branim čoveka koji je punio klimu, ali mislim da imam neki problem sa instalacijom...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Malo je to neozbiljno ima 500-600 treba da bude tačno količina predviđena za taj auto. Kao što je @Markobgd. već pisao nemože se šišanjem sa ventila utvrditi da li je sistem pravilno napunjen. Treba prikovčati manometre pa proveriti pritiske ili još preciznije rekuperirati freon pa izvagati koliko ima. Ti mozda imaš puštanje gasa na instalaciji samim tim nedovoljan pritisak u sistemu da bi presostat uopšte pokrenuo ventilator. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za fiat bravo je 650g freona :) Prosle godine sam punio... temperatura u ventilacionim izduvima merena 17,8-17,9c...

kompresor i Ventilator se takodje nisu ukljucivali pritiskom na dugme  :) Kad sam prikacio na "masinu" bilo je 100g freona u sistemu,posle punjenja kompresor i ventilator su naravno odreagovali :D

Edited by Trofeo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljudi imam pitanje. Marea 1.9 td malo pre dodjem kuci,malko zesca voznja...otvorim haubu a samo 1 ventilator vrti... Jel treba tako ili sta? Kontakti mi deluju u redu...auto ne dize temperaturu... Da nije taj drugi ventilator vezan za klimu,posto mi klima prazna pa ne radi...

Sent from my Lenovo A1000 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
28 minutes ago, Djuk85 said:

Ljudi imam pitanje. Marea 1.9 td malo pre dodjem kuci,malko zesca voznja...otvorim haubu a samo 1 ventilator vrti... Jel treba tako ili sta? Kontakti mi deluju u redu...auto ne dize temperaturu... Da nije taj drugi ventilator vezan za klimu,posto mi klima prazna pa ne radi...

Sent from my Lenovo A1000 using Tapatalk
 

Nisam znao da Marea ima 2 ventilatora :/:( Inace mi mnogo lepse kad vidim 2 komada :D

Edited by Trofeo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljudi, rešen problem!!! :D

Nakon što sam proveo sate i dane u haubi ispitivajući celu instalaciju, otišao sam kod drugog majstora da napuni klimu.

Majstor je profesionalno pristupio (UV lampa i td), izvukao freon i bilo je 205 grama u sistemu.

Rekoh mu ja da sam napunio skoro i sve to, ali majstor kaže da je moguće da iscuri ako mi nije ispravna instalacija (cevi i td), ali se odmah ispravio i kaže da bi verovatno i ovo malo iscurelo.

Dopunio je klimu (dao mi je onaj slip iz mašine i na njemu piše) sa 650 grama freona. Sada 'ladim mu*a sa merakom! :)

Nakon punjenja je ponovo proverio UV lampom da li negde žešće izlazi freon i ništa nije video. Rekao mi je da idem kod njega u petak da samo još jednom proverimo da li je sve u redu.

Izmerio je i pritisak i sve je ok.

 

Prethodni majstor koji je "napunio" klimu se nalazi ovde: https://goo.gl/maps/NUYuQ1zxnL42

Odneo sam mu slipove da je izvađeno 205 grama i da je napunjeno 650 grama. Gledao me je bledo, a ja sam žurio na posao i nisam mogao dugo da pričam sa njim.

Obilazite ga u širokom luku.

 

EDIT:

Zaboravih da kažem da nema više ni šištanja prilikom uključivanja klime, kao ni tokom njenog rada.

Sve savršeno radi.

 

 

On 7/7/2017 at 6:52 PM, Djuk85 said:

Ljudi imam pitanje. Marea 1.9 td malo pre dodjem kuci,malko zesca voznja...otvorim haubu a samo 1 ventilator vrti... Jel treba tako ili sta? Kontakti mi deluju u redu...auto ne dize temperaturu... Da nije taj drugi ventilator vezan za klimu,posto mi klima prazna pa ne radi...

Inače imam i ja dva ventilatora.

Ja bih prvo proverio da li sam ventilator radi) spoji ga direktno na akumulator, pa onda i releje ventilatora. Releji ti stoje ispred akumulatora (kada otvoriš haubu i gledaš u njega). Kod mene je metalni poklopac pa pretpostavljam da je i kod tebe. Zameni relejima mesta, crni sa crnim i crveni sa crvenim.

Proveri nakon toga da li ti pali onaj drugi ventilator.

 

Proveri i osigurače, mada koliko sam kod sebe video, osigurači su redno povezani.

Čak je i mala verovatnoća da osigurač crkne jer su od 40A. :) Potreban mu je baš dobar zajeb da bi ga nešto spržilo.

 

Pozdrav

Edited by Alek_86

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prvo hvala na odgovoru znaci treba oba da rade u isto vreme? Vezivao sam direktno i vrti ventilator... Taj poklopac iz nekog razloga ja nemam,al sam zamenio releje i videcu sta ce da kaze kad ga budem palio hvala unapred ...

Gde si punio klimu? Treba i ja da vidim dal ima vajde od ove moje a nikako da se nateram...

 

Sent from my Lenovo A1000 using Tapatalk

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Izmenjao releje, pogledam danas,opet isti ventilator vrti... Znaci ne dirati nista dalje...auto drzi dobru temperaturu a to je najbitnije...

Sent from my Lenovo A1000 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Klimu sam napunio ovde na smederevskom putu, evo ti putanja: https://goo.gl/maps/RZQKU1vNb5s i mogu ti reći da su maksimalno korektni.

Ako imaš volje i živce, proveri kompletnu instalaciju od samih osigurača, preko releja do ventilatora. Tako sam i ja proveravao... U slučaju da te mrzi, onda bolje proveri sa autoelektričarom. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...