Jump to content
FAS Goran
Sign in to follow this  
vix

Naopako montirana guma?

Recommended Posts

Pozdrav,

Pre par dana sam bio kod vulkanizera te zamenio zimske gume letnjim. Sada su montirane "Sava Perfecta 165/70 R13. Medjutim, cini mi se da je desna guma montirana naopako, tj, u pogresnom smeru rotacije. Ako se pogledaju strelice na obodu leve i desne gume, nisu iste, tj, obrnute su. Vulkanizer tvrdi da to kod doticne gume nema veze. Da li da ostavim kao sto jeste ili da menjam? Auto je Punto mk1 a felne su alu, takav je svojevremeno kupljen..

ddf10.jpg ddf11.jpg ddf12.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne otvara mi ove like.

Ako je na gumi oznacen smer rotacije strelicom i natpisom, nema se sta misliti, mora tako.

Kod guma sa dezenom koji nije usmeren, nema natpisa i nema strelice i mogu se montirati bilo kako.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te "strelice" ne znače ništa. To se gleda po šari ili po oznaci "outside" koja piše na gumi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije to mislio Dovla, vec na strelice koje su na gumi na slici :)

Nisu to te za smer!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa ako ima strelica , koje ja ovde ne vidim, onda ih treba montirati u pravcu kretanja vozila opet vodeci racuna o sari jer sam imao situacija da strelica govori jedno ali sara drugo! :coffee:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zato sam i napisao pod navodnicima "strelice". Nisam siguran da li je to deo Savinog logoa, ali sam skoro siguran da ne označavaju smer.

@Mijailovic P.

Postoje gume koje imaju polu-usmerenu šaru tj. na pola šare je kao usmerena, a na drugoj polovini ima kanale. Na takvim gumama taj "usmereni" deo mora da bude sa unutrašnje strane vozila i na njima ne postoji strelica već piše OUTSIDE na strani koja treba da bude s polja. Evo i primera:

wss2.jpg

S druge strane, postoje gume koje imaju potpuno usmerenu šaru i na njima ne može da stoji oznaka OUTSIDE već strelica. Evo primera:

wss3.jpg

U svakom slučaju, oznaka na gumi i šara ne mogu da se ne podudaraju nikako ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezano za ovu zadnju recenicu... Probacu da nadjem tu gumu gde sam imao pomenutu situaciju! Nisam napomenuo da sam siguran da je nastala greska tokom izrade gume pa je zatecena takva situacija. U pitanju je Tigar ! :whistle:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sava perfecta nije usmerena guma.

Vix, pogledaj šaru i probaj da zamisliš da li bi bila drugačija kad bi guma bila montirana drugačije. Ne bi. Dakle, nema veze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala puno na odgovorima!

p.s. Van teme, ali danas bas neko lose jutro za puntica. Probudim se, hocu da krenem na posao, kad ono vidim neko se nocu lepo ocesao o parkiranog Punta :(. Polomljen zmigavac, deo branika... :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

^^^ Retard! Nađi ga pa mu traži odštetu. Ako ne da, nađi mu auto...

A evo i mog iskustva. Juče vratio letnje gume napred. Vulkanizer kaže da nisu usmerene gume i da predlaže da ih okrene. To je i uradio. Prešao sam 280km tako, a imao sam utisak da mi je jedna ili obe gume izduvala! U stvari nije ni jedna izduvala, ali nešto lupka u ritmu. Izgleda da nisu dobro balansirane. Balansirao ih jeste i ja sam gledao!

Kako se manifestuje kada se gume pogrešno 'okrenu'? Možda je i zbog toga?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako se gume pogrešno okrenu ne manifestuje se nikako. Jedino se može čuti neko brujanje, da pomisliš da ti je otiša ležaj, ali lupkanje ne može biti od guma. Može da bude da ti trese volan, ali to nije od pogrešno okrenute gume već od nečeg drugog što ima veze s gumom ili felnom, a sve zavisi na kojoj brzini ti trese...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sve se gleda, smer rotacije kao i spoljna strana (OUTSIDE) gume. Bilo je slučajeva (doduše tek kad su se pojavile takve gume, vulkanizeri nisu obraćali pažnju) da je dolazilo do raslojavanja pneumatika. Bilo je to početkom devedesetih i tadašnji uvoznik Dunlop-a je odbacivao reklamacije na gume baš zbog pogrešnog smera rotacije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...