Jump to content
FAS Goran
neshaoct

Farovi koji ne zaslepljuju / laserska svetla / LED svetla

Recommended Posts

opel%20matrix%201.jpg

 

Opel je prikazao mogućnosti LED Matrix tehnologije koju namerava da primeni na svojim automobilima u sledećih nekoliko godina. Novi LED farovi osmišljeni su da noćnu vožnju učine bezbednijom, tako što bi se sprečilo zaslepljivanje vozača dugim svetlima. Sistem funkcioniše tako što farovi vozila šalju uobičajni svetlosni snop, sve dok automobil ne sustigne drugo vozilo koje se kreće u istom smeru. U tom trenutku, kamera koja se nalazi na prednjoj strani automobila detektuje prisustvo drugog vozila i automatski prilagođava svetla LED farova.
 

opel%20matrix%2011.jpg

Svetlosni snop se prigušuje samo u onom svom delu koji može da zaslepi vozača u automobilu ispred, dok jačina farova na periferiji snopa ostaje ista, kako bi put bio jasno osvetljen. Sistem funkcioniše na isti način i kod vozila koja dolaze iz suprotnog smera. U Opelu kažu da se svaki od novih farova sastoji od po četiri nezavisna LED svetlosna izvora, a da se svaki od ovih izvora može pojedinačno isključivati i uključivati. Na taj način, LED Matrix sistem omogućava 256 različitih svelosnih podešavanja na farovima.
Pogledajte Opelovu demonstraciju funkcionisanja nove LED tehnologije:
 

 

Nova tehnologija još uvek je u fazi testiranja, a u Opelu očekuju da bi njena pojava na tržištu u sledećih nekoliko godina poboljšala bezbednost u uslovima noćne vožnje.

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za par godina bice dovoljno da samo sednemo u auto i ne radimo nista, sve ce raditi sam, paliti i gasiti svetla, odvoziti nas na posao, sam ce da koci, da staje na crveno itt ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Super i far ce da kosta 500 evra minimum...

Edited by Mateo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Opasna stvar, mada ja mislim da će na kraju osvetljenje da se svede na bele lasere sa senzorima i odredjenim dometom bacanja :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Budućnost je stigla - laserski farovi u automobilima

 

BMW je 2011. predstavio prototip laserskih farova, a dve godine kasnije nova tehnologija po prvi put stiže u jedan produkcijski model ovog proizvođača. Laserski farovi više nisu samo smela vizionarska ideja. BMW ih već nudi kupcima kao doplatnu opciju na sportskom hibridnom modelu i8, koji je imao premijeru na frankurtskom salonu automobila. U toj kompaniji kažu da se laserska tehnologija za sada koristi samo za duga svetla. Zahvaljujući ovim farovima, duga svetla osvetljavaju dvostruko veću razdaljinu (i do 600 m) u odnosu na ona sa LED tehnologijom. Osim što troše manje energije, laserski farovi i manje zaslepljuju vozače automobila koji dolaze iz suprotnog smera, jer je njihov svetlosni zrak više fokusiran, odnosno manje se rasipa nego kod konvencionalnih farova.

U BMW-u objašnjavaju da laser emituje čistu i jasnu beleu svetlost od oko 170 lumena, što je za oko 70 lumena više nego kod LED farova.

 

izvor - b92.net

Share this post


Link to post
Share on other sites

Skoro mi je na autoputu otpozadi blicnuo jedan BMW sa LED farovima. U trenutku sam se usr'o, misleci da je ko zna sta iza mene i da je djavo dosao po svoje. Jednom recju-nehumano.garant sa ovim laserskim mozes da obaras lake letelice, koljes pilice itd.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cekam samo momenat kad ce u sedista ugradjivati WC solje(skoljke) sa reciklaznim mehanizmom a to opet pretvarati u pogonsko gorivo ! :laughing:

 

To je imao Dejica ali nije tako mogao da ga carini pa.......sve ostalo znamo.

Ma ja mislim da Dejica to i dalje ima, samo sto mu je nestalo pogonskog goriva :rofl:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Skoro mi je na autoputu otpozadi blicnuo jedan BMW sa LED farovima. U trenutku sam se usr'o, misleci da je ko zna sta iza mene i da je djavo dosao po svoje. Jednom recju-nehumano.garant sa ovim laserskim mozes da obaras lake letelice, koljes pilice itd.....

 

:laughing:  :laughing:  :laughing:  :laughing:   :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :unworthy:  :unworthy:  :unworthy:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Skoro mi je na autoputu otpozadi blicnuo jedan BMW sa LED farovima. U trenutku sam se usr'o, misleci da je ko zna sta iza mene i da je djavo dosao po svoje. Jednom recju-nehumano.garant sa ovim laserskim mozes da obaras lake letelice, koljes pilice itd.....

 

Nije ti blicao LED-ovima nego bi-xenonima. Baš zbog toga bih i ja voleo da ih imam, jer za većinu ne postoji drugi način da te primete otpozadi.

Share this post


Link to post
Share on other sites
BMW-ova laserska svetla prvi put na Nirburgringu

 

bmw%20laser%2011.jpg

 

Nakon što je postao prvi proizvođač na svetu koji je ugradio laserska svetla u serijski model, nemački BMW je najavio još jednu svetsku premijeru. Njegovi Z4 GT3 automobili na ovogodišnjoj trci 24 sata Nirburgringa će koristiti upravo ovu vrhunsku tehnologiju što će biti ključno u noćnom delu trke.

Četiri automobila BMW Sports Trophy Team Schubert i Team Marc VDS tima su dobila nova svetla na kvalifikacionim vožnjama uoči junske trke. ''Nije slučajnost da laserska svetka prvi put koristimo na Nirburgringu. Ova staza je oduvek igrala ključnu ulogu u razvoju BMW-ovih modela. Sa zadovoljstvom mogu reći da ćemo tamo doći do još jedne prekretnice koristeći po prvi put laserska svetla što je veoma važno za bezbednost u noćnoj vožnji'' rekao je direktor BMW Motorsporta, Jens Marquardt.

 

bmw%20laser%201.jpg

 

U poređenju sa xenon svetlima, laserska svetla omogućavaju 40 posto veću osvetljenost istovremeno štedeći težinu i energiju što je od veoma velike važnosti na trkama poput ove gde svaki miligram ima uticaj na štednju goriva i konačan uspeh.

 


Share this post


Link to post
Share on other sites

Jos je samo i to falilo. I ovako mi izgorese oci raznorazne budale koje voze pod dugim svetlima i maglenkama, zamislite sa ovim sta ce tek biti... :thumbdown: Svaki tehnoloski napredak je dobar ali za pametnog coveka koji zna da ga iskoristi ali za budalu... Naucnici su i atomsku energiju izmislili za dobrobit covecanstva a budale koriste za :2guns:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Mercedes najavio novu generaciju LED svetala

 

mercedes%20svetla%201.jpg

 

Audi i BMW su se već dobrano okrenuli laserskim svetlima, ali to nije zasmetalo Mercedesu da razvije, kako zvanični izvori kažu, novu generaciju LED svetala. Prema navodima ovog nemačkog proizvođača uskoro će početi proizvodnja novih LED svetala koja će se sastojati od 84 LED diode. I dok to ne zvuči preterano uzbudljivo Mercedes navodi da trenutna prednja svetla na modelu CLS imaju svega 24 diode pa će tako dodatne ''lampice'' svakako omogućiti viši nivo osvetljenja. Mercedes je takođe potvrdio planove za uključivanje tzv. High Range LED, odnosno dugih LED svetala u prednja svetla svojih automobila, što bi trebalo da se desi u bliskoj budućnosti. Ta prilagodljiva svetla bi trebalo da ''pruže vrhunske performanse rasvete iznad 600 m, u situacijama kada nema vozila ispred automobila''.

Na kraju recimo i kako su iz Mercedesa kritikovali lasersku tehnologiju rasvete navodeći da ''LED tehnologija može pružiti iste performanse uz manje troškove proizvodnje i uz manji stepen kompleksnosti proizvoda''.

 


Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...