Jump to content
FAS Goran
Stex3105

Vožnja ''stranca'' u Srbiji?

Recommended Posts

Trebam da kupim jednu Kiu sportage 2001 god koja je euro 3 na italijanskim je tablicama i osiguranje joj traje do maja ima sve uredne papire dovezena je ovde kod nas i covek kaze da je vozi vec mesec dana sa nasom vozackom i da to moze tako...Pa me interesuje da li stvarno moze da se vozi ovde kod nas sa nasom vozackom a da su strane table da iskoristim to do maja da ne moram odmah da je carinim....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako postoji potvrda da je prijavljena za carinu prilikom ulaska u Srbiju onda može, samo je pitanje koji je rok za carinjenje od dana ulaska u Srbiju. Inače je zabranjeno upravljanje vozilima na strane tablice, a moguće sankcije su oduzimanje vozila.

Šta znači to što neko vozi mesec dana auto na strane tablice? Možeš ti da voziš i dve godine i neregistrovan ako te niko ne zaustavi i ako se ne učukaš nigde ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

ako je auto prijavljen prilikom ulaza u zemlju onda imas tacno 72 casa i ni minut vise da ga odvezes tamo gde si prijavio da ces da ga carinis.prekoracenje tog roka je veliki carinski prekrsaj tj. kostace te mnogo po dzepu.

a tek sada sam procitao prvi post.tek to je veliki carinski prekrsaj.nemoj kupovati auto koji ima strane table a vec je u srbiji jer nemas radne papire u EU i mozes ostati bez auta i pri pokusaju da napravis ulazne papire koje 100% nemas

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa on kaze da moze da se carini i odmah..Videcu da ga ocarinim odmah ako bude moglo tj. o n da ga carini da se ne zajebavam ja sa tim pa ako on pristane valjda ce moci....

Share this post


Link to post
Share on other sites

on moze ovde da je vozi samo ako se auto vodi na njega, npr ako je tamo uzeo prvremene tablice auto moze da vozi do isteka tablica, ako auto prijavi na granici za carinjenje ima tri dana od 72h kao sto je kolega rekao da od prijave vozila na granici ode u carinarnicu koju je prijavio da ce cariniti vozilo eventualno ako se pogode neki praznici pa carinarnica ne radi ima srok vise dana kao sto sam ja imao 5 dana zbog uskrsa... ako auto vozi ovde vec mesec dana znaci da ga nije prijavio za carinjenje onda ce verovatno morati da izadje iz zemlje sa njim i udje ponovo kako bi ga prijavio i da mu urade papire...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mozes da vozis auto koliko hoces,dok ne istekne reg,ako imas dvojno drzavljanstvo neke zemlje koja je u eu ili je pre bilo da imas vizu,na primer nemacku austrijsku ..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Verujem da nemas te evropske vize i ostale gluposti koje su potrebne, bolje se uveri da taj auto moze da se carini i registruje, nego da kasnije ostanes i bez auta i bez para, znam da je lik u Smederevu kupio auto negde u Rumi, radio sa tim autom neko vreme, normalno ga prvi put registrovao, ali prilikom sledece registracije su utvrdili da je auto na neki nacin nelegalan i oduzeli mu ga. Jos uvek se tuzi sa tim ljudima sa placa iz Rume, ali tesko da ce nesto dobiti, mozda nervni slom.

Najbolje je da taj sto ti nudi auto njega ocarini i posle ga ti uzmes na ime i registrujes. Imaces mane briga

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cuo sam se sa ovim likom i dogovorili smo se da ako mi se svidi auto idemo odmah u Sabac da se ocarini...I kad bude zavrsena carina on da mi ga doveze u Mladenovac...Da li moze nesto tu da bude sumljivo po pitanju nelegalnosti auta...Da ne bi imao posle problema...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa ako ga on ocarini i sve kako treba odradite, onda ne moras toliko da brines, mislim nisi valjda toliko nesrecan pa da ti se desi nesto neocekivano :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Logikom nece valjda bas meni da zapadne nelegalan auto se ne bih vodio ni pri kupovini auta od 400e a kamoli od 4000e ili koliko vec ta kia kosta. :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa da li da mu trazim broj sasije i motora pa da se proveri? Ne znam da li moze to zato sto je stranac. Kad sam kupovao brava bio je na niskim tablicama i uzeo sam broj sasije i broj motora te su mi neki ljudi proverili koji su u policiji i bilo je sve ok...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Automobil registrovan u inostranstvu moze da vozi clan uze porodice uz potvrdu o kucnoj zajednici sve dok je registrovan, tako kaze zakon. Medjutim, ti pitas za nesto drugo a to ne mozes nikako da proveris sto trazis, tako da... :whistle: Moj ti je savet ako hoces da ga kupis neka on zavrsi carinu... :welcome:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebam da kupim jednu Kiu sportage 2001 god koja je euro 3 na italijanskim je tablicama i osiguranje joj traje do maja ima sve uredne papire dovezena je ovde kod nas i covek kaze da je vozi vec mesec dana sa nasom vozackom i da to moze tako...Pa me interesuje da li stvarno moze da se vozi ovde kod nas sa nasom vozackom a da su strane table da iskoristim to do maja da ne moram odmah da je carinim....

auto na strane table ne moze da vozi nas drzavljanin.

Kod nas mozes da vozis na strane table ako imas drugo drzavljanstvo i ukoliko ti je vozacka izdata negde drugde tj u drugoj drzavi.

Informisi se u automotosavezu ako ne verujes!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Čuo sam od drugara čiji su prijatelji imali različita loša iskustva pri kupovini auta od šapčana, čak mi i kurir iz AKSa kaže da ako naručujem nešto za auto, da šapčane izbegavam u širokom luku, pošto i oni vade oči sa njima jer su gazde AKSa tamo sa svima prijatelji i mnogo toga im dozvoljavaju da rade ilegalno... Ne mora da znači, niti kažem da su svi takvi, ali ima ih dosta, pa ne bi loše bilo da budeš oprezan :whistle:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stranac ne moze da se vozi sa nasim drzavljansvom osim u slucaju posedovanja radne ili boravisne vize u inostranstvu.

Auto koji je usao u zemlju na redovnim stranim tablama moze da se carini bez problema. Prvo se uradi ulaz u zemlju. To uradi neko ko ima pravo da upravlja stranim vozilom, prijavi na koga se carini i dobija se propratnica do zeljene carinarnice u zemlji. Ulaz izadje oko 80e sa uslugom spredicije. Rok za pojavljivanje na carinarnici je 72 sata. Na carinu se vozi na stranim tablicama, sa ugovorom ili fakturom o prodaji, kopijom i originalnom saobracajnom na uvid, kopijom licne karte na koga se carini. U slucaju da je auto 2001. ili stariji potrebna je i Potvrda o ispunjenju Euro3 norme koju izdaje Agencija za Bezbednost Saobracaja i ona kosta oko 6.500 din. Ukoliko ABS nema u svojim podacima da li vozilo ispunjava Euro3 normu trazice da im se posalje potvrda o saobraznosti od predstavnika ili proizvodjaca vozila. I to kosta od 50-120e U principu sve to zavrsava spedicija koja i jeste vas "advokat" u carinskom postupku. Usluga spedicije je oko 130-150e za prosecan auto. . Kasnije, nakon carinjenja je neophodno da se auto u zemlji registracije odjavi i ide registracija.

Edited by Martini

Share this post


Link to post
Share on other sites

U slucaju da jedan clan porodice ima radnu ili boravisnu vizu u inostranstvu a ima automobil registrovan na svoje ime onda svi clanovi njegove uze porodice uz potvrdu da zive u kucnoj zajednici sa njim mogu da voze TAJ automobil. Tako stoji u zakonu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Na koji način je regulisano upravljanje vozilom registrovanim u inostranstvu od strane naših državljana na putevima u Republici Srbiji ?

Shodno važećim propisima lica koja imaju prebivalište u Srbiji, a nemaju odobreno privremeno ili trajno boravište u inostranstvu ne mogu upravljati vozilima registrovanim u inostranstvu.

Lice koje ima prebivalište u Republici Srbije, a ima nameru da u Republiku Srbiju doveze vozilo registrovano u inostranstvu, ima obavezu da vozilo prijavi nadležnim carinskim organima, a u slučaju nepostupanja na navedeni način, čini carinski prekršaj, za šta je predviđeno privremeno oduzimanje vozila koje se uz prijavu predaje nadležnom carinskom organu.

U slučaju da se ovakvo vozilo nalazi na području Republike Srbije od pre 25. jula 2009. godine, a njima upravljaju građani koji prebivaju u Republici Srbiji, prema istima se primenjuju mere prekršajnog progona (član 273. u vezi člana 331. stav 1. tačka 82 Zakona o bezbednosti saobraćaja – zaprećena kazna od 15.000 do 30.000 dinara) uz oduzimanje registarskih tablica koje se vraćaju zemlji u kojoj su izdate.

Radi otklanjanja određenih nejasnoća i jednoobraznog postupanja konstatovane su situacije u kojima građani Republike Srbije koji imaju istovremeno prebivalište u Republici Srbiji i u nekoj drugoj državi, mogu da upravljaju vozilima registrovanim u inostranstvu:

1) ukoliko se takvo lice nalazi u radnom odnosu u stranoj državi u kojoj ima i jedno od prebivališta, o tome mora posedovati odgovarajući dokaz (overena foto-kopija radne knjižice, potvrda firme u kojoj je zaposlen o toj činjenici);

2) ukoliko takvo lice ostvaruje pravo na penziono-invalidsko osiguranje u stranoj zemlji gde i ima jedno od prebivališta, o tome mora posedovati odgovarajuće dokaze (rešenje nadležnog organa o ostvarivanju prava na penziju, potvrdu o plaćanju poreza na dohodak, izveštaj korisniku o prispeću penzije, zdravstvenu knjižicu kao dokaz o ostvarivanju zdravstvene zaštite u toj državi);

3) ukoliko takvo lice ostvaruje pravo na penziono-invalidsko osiguranje u Republici Srbiji a centar životnih i poslovnih aktivnosti mu je u stranoj zemlji gde ima i jedno od prebivališta o tome mora posedovati odgovarajuće dokaze (o plaćanju režijskih troškova za stambenu jedinicu u kojoj živi, o plaćanju poreza na imovinu, zdravstvenu knjižicu kao dokaz o ostvarivanju zdravstvene zaštite u toj državi);

4) ukoliko takvo lice koristi vozilo u vlasništvu strane firme, o tome mora posedovati odgovarajući ugovor o zapošljavanju zaključen sa tom firmom, kojim se predviđa da može koristiti vozilo te firme. Napominjemo da lica koja su vlasnici firme, a nisu zaposlena u toj firmi, ne mogu upravljati ovim vozilima ukoliko ne ispunjavaju neke od drugih navedenih uslova;

5) ukoliko takvo lice studira ili se školuje u državi u kojoj ima jedno od prebivališta o tome mora posedovati odgovarajući dokaz (indeks/školsku knjižicu i potvrdu školske ustanove za tekuću školsku godinu).

Izuzetno od navedenih pravila, vozilima registrovanim u inostranstvu mogu upravljati i članovi uže porodice (supružnik, deca, usvojenici, roditelji i usvojitelji) lica koja ispunjavaju neki od navedenih uslova.

Takođe, ovo pravo imaju i lica koja imaju samo prebivalište u Republici Srbiji, pri čemu nemaju ni privremeno boravište, niti radnu dozvolu u nekoj stranoj državi, a koja po ugovoru o zaposlenju koriste vozilo stranog lica za koje obavljaju navedene poslove pri čemu se u samom ugovoru mora naznačiti korišćenje tog vozila.

Ukoliko građanin sa prebivalištem u Republici Srbiji (vozač inostranog vozila) poseduje neke od navedenih dokaza, smatraće se da mu centar životnih i poslovnih aktivnosti nije u Republici Srbiji što mu daje pravo da upravlja vozilom inostrane registracije. Dokumentacija koju budu prezentovali vozači inostranih vozila iz jednog od navedenih uslova će se posmatrati kao skupina činjenica kojom se sa sigurnošću može utvrditi da je tom licu centar životnih i poslovnih aktivnosti van Republike Srbije.

U slučaju da u momentu kontrole vozač ne ispunjava neki od navedenih uslova, policijski službenici će privremeno, do okončanja potrebnih provera oduzeti vozilo ili registarske tablice.

Share this post


Link to post
Share on other sites

U slucaju da jedan clan porodice ima radnu ili boravisnu vizu u inostranstvu a ima automobil registrovan na svoje ime onda svi clanovi njegove uze porodice uz potvrdu da zive u kucnoj zajednici sa njim mogu da voze TAJ automobil. Tako stoji u zakonu.

Pricao sam tako nesto,ali nisam doveo pricu do detalja,jer je moj profesor tako radio,a zena mu je zivela u asutriji :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moj cale ima stranu dozvolu, ima stalno bivanje u toj drzavi, ima firmu, znaci skoro pa kao da je njihov drzavljanin(ali nije). U pitanju je zemlja iz EU. Ono sto me zanima jeste, da li ja mogu da vozim auto na stranim tablicama(iz te zemlje) ?

Pre par godina sam uzeo njegov auto i vozikao se po gradu i jedan pandur me zaustavio i poceo da mi s*re kako moram imati njegovo odobrenje da mogu da vozim i da mi treba fotokopija njegovog pasosa, i ne znam sta jos, uglavnom pustio me ali nisam bio nacisto jer mi nije objasnio nista! U medjuvremenu se zakon menjao, pa me zanima da li iko zna KONKRETNO:

da li ja (kao njegov sin) mogu da vozim auto koji on kupi i koji glasi na njegovo ime, ali je na stranim tablicama? I da li mi treba to neko odobrenje ili sta vec..?

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Možeš, treba ti međunarodno ovlašćenje za upravljanje tuđim vozilom koje on vadi u toj državi gde je vozilo registrovano. 

 

Zakon kaže otprilike ovako (mrzi me da tražim sada tačno, ali to je suština): 

 

Vozilo na stranim tablicama, državljanin Srbije (članovi njegove uže porodice tj. žena i deca) može voziti ukoliko ima boravište u stranoj zemlji (tvoj otac).

 

Dakle, potrebno ti je to međunarodno ovlašćenje, a zbog naših neukih organa reda nije loše da imaš fotokopiju njegove boravišne vize ili lične karte ili šta već on ima u toj državi čime dokazuje da tamo ima boravište (mada bi u saobraćajnoj to sve trebalo već da piše).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...