Jump to content
FAS Goran
Zvezdo

Grande Punto - naknadna ugradnja donje zaštite motora

Recommended Posts

Pozdrav

Posto vec dugo vremena neuspesno vodim bitku sa raznim vrstama prljavstine sa asfalta u motornom prostoru odlucio sam da tome stanem na kraj! :rant:

Na mom Grandeu a i svim drugima koje sam vidio ne postoji zastita motora sa donje strane koja bi sprecila prljanje motornog prostora od blata i sveg ostalog sto se nalazi na putevima. Jedina "zastita" je ona sa desne (suvozacke) strane koja koliko toliko stiti remen od vode koja prsce sa tocka, sa leve strane nema nista nego voda nesmetano prsce po menjacu i svuda gde stigne i naravno ostavlja obilne tragove bilo blata ili druge prljavstine! :wallbash:

Kod prijatelja na Peugeotu 407 postoji zatita i nikada nema tragova blata sa puteva kao kod mene. Raspitao sam se a i na ovom forumu nasao da slicnu muku muce i vlasnici Stila samo sto su mnogi od njih vec fabricki imali ugradjenu zastitu motora. Osim orginalne zastite tamo sam nasao i ime firme koja prodaje zamenske delove i kontaktirao ih mailom. Sledeceg dana sam dobio ponudu za zastitu motora na GP-u koja se sastoji od 3 dela (kao na Stilu) i narucio. Leva strana je 739 Din, desna 866 a centralna 3007 Dinara. Robu salju i pouzecem a firma se zove "GBG Lucas Auto Parts" Hvala clanovima ovog foruma sto su naveli ime firme :thumbsup::thumbsup::thumbsup:

Danas sam tu zastitu i stavio a potrebno je i 10-ak vijaka sa maticom i velikim podloskama ili nesto slicno sto se moze naci po kutijama svakog majstora.

Tko ne zeli kompletnu zastitu preporucio bih mu da stavi samo levu ako je nema, dok ako zeli desnu ona nema svrhe ako ne stavi i centralnu jer se ona postojeca mora skinuti a nova desna nema zastitu sa donje strane!!!

Zastitna plastika unutar blatobrana mi je pre bila dosta klimava a sada je vijcima i ona dotatno ucvrscena za zastitu i sada je puno kruca a i legla je na svoje mesto- pre je nije imalo sta drzati i sa obe strane je bila blizu guma!

Sve u svemu ja sam jako zadovoljan izgledom i kvalitetom plastike, vecina rupa pase, potrebni su samo vijci a ako neka rupa ne pase nije nikakav problem. Ja sam cak i sa 3 vijka dodatno ucvrstio zadnji kraj i tako otklonio mogucnost da se zimi sneg zavuce ako se ide u rikverc i time umesto zastite da se napravi ralica!

Ono sto se na slikama ne vidi je to sto sam (nakon slikanja) prorezao rupu cca 6X6 cm da se moze ispustiti ulje bez da se skida centralna zastita. Evo kako to sve skupa izgleda:

 

Ispod.thumb.jpg.8b7b95ebce895ab8a07b624d0ff68152.jpg Sa_leve_strane.thumb.jpg.7e606f67fdee38fc27f82c44f138c944.jpg Zastita.thumb.jpg.ad8138fd3eafd1cb271e13c61229bada.jpg 

 

 

Edited by Ivan
Slike prebacene sa PostImage na FLCS forum

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo proslo je godinu dana. Zastita je jos kao nova a i "rupa" za ispustanje ulja je odradila posao! Nije bilo potrebe skidati zastitu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

znaci pod hitno cu morati da resim tu zastitu to jest taj huspleh. i jako mi se svidja kako tokod tebe izgleda. pri tom sam se vec raspitivao kod tih iz yulucas-a i rekli su mi da imaju ali kao nisu bas svi bili zadovoljni kao nije bas 100% identicao tj kao treba neke prepravke ali sada vidim da je to trivijalno. reci mi ZVEZDO kako si resi cep za rezervoar posrto se ne moze zakljucati sa centralnom bravom??? POZZ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Taj suspleh je prosta stvar tako da tu nema sta da bude identicno. Ja sam moj stavio bez ikakvih problema ili dorade! Istovremeno su mi poslali i za drugarovu Peugeot 407-micu, on je svoj orginalni ostavio u zavejanom Beogradu i taj zamjenski su mu bez problema stavili.

Cep nisam nikako resavao, kod mene je orginal cep sa kljucem! Dakle isti kljuc kojim i palim ili otkljucavam auto. Niti na jednom modelu poklopac ili cep nemaju veze sa centralnom, barem sam do sada tako video.

Fiatova politika :thumbdown: na MK1 je bila ista situacija kao kod tebe. poklopac i cep "na izvolte" Sreca pa imam dvoriste i garazu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gledajuci vas rado dusevio sam se...te sam kontaktirao istu firmu da i meni posalju donju zastitu motora....malo mi je samo zbunjujuce sto kad sam posalo mail stigao mi predracun na svega 2700 din!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

To je nekada bila egzotika pa su se svi u lancu masno ugrađivali a sada je to deo za običan auto popularan kod nas.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala vam na slikama i ovoj temi...puuuno mi je pomoglo...narucicu deo po praznicima...jer sam skoro kupio gp-a....pa me strasno nervira sto nema zastite donje te voda prska po kompu i ostalim delovima...jos ne znam samo gde da nadjem pokolopac motora (sva ona plastika na kojoj pise multijet)...trazio sam na par otpada neki imaju ali im je cena 80 e!!! Neki nemaju....posto je plastika polomljena a resio sam da ga srredim malo....i el retrovizori i od mene dosta do nekog novog auta..:)))
Da budem iskren najvise me retrovizori nerviraju jer sam poceo da vozim posle 10 tak god opet....pa mi smeta sto ne mogu da ih podesavam prilikom parkiranja i sl (da vam ne pominjem ulaz u nasu podzemnu garazu- ko dade izvodjacu radova zeleno svetlo sve mu....)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zvezdo...
Treba mi tvoja pomoc......Oni su meni poslali predracun u kom pise zastita motora 1 kom i tamo cena sve ukupno na kraju 2700...dal treba da im naglasim da idu 3 dela kao kod tebe?..verovatno se potkrila posebno traze....nesto mi je ovo bas malo.... :construction:  

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posle puta na more i silnih kisa usput red je i da nesto crkne ( tj pokvari se) na autu. Prednja podkrila, gde kupiti, koja je cena? 

Video sam na kp pre par meseci da he neko prodavao nove za po 800 din al sam se premisljao da ih kupim kao za rezervu al nisam znao dal pasuju lepo i ti sve tako :-D

A takodje me zanima i zastita motora, video sam da ima da se kupi neka (isto na kp) pa jel ima neko nekih iskustava? :D  

 

 

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vec par meseci pokusavam da nadjem zastitnu plastiku kaisa pumpe za vodu, nema je ni na otpadima ni u prodavnicama. Sad naidjoh na ovu temu, ovo izgleda odlicno. Posto vidim da je temu pokrenuo dugogodisnji clan, nadam se da je jos uvek tu. Da li ova zastita "menja" i tu plastiku koja meni nedostaje? U pitanju je GP 1.3 mjet 75ks. On jos nikada nije video sneg/so, pa bi da odem do Dobanovaca da kupim ovo dok ne krene prava zima (ako sam dobro video, firma ima maloprodaju i magacin tamo).

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Remedy

Konkretno na koju plastiku mislis? Ova donja zastita motora tkz 'suspleh' je u 99% pod obavezno kod dizela. To je zastita celog motora odozdo (od patosa) auta, a ako je neka posebna manja plastika, to ne znam. 

 

Mozda mislis na poklopac motora? :wacko:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Član je još tu kao i plastika ispod auta a i ceo auto....

Mislim da fabrički uz mali dizel ide samo ta plastika što štiti alternator i kaiš.

Ovaj šuspleh moraš uzeti u kompletu dakle leva ,desna strana i donji deo. Ako imaš tu plastiku kod alternatora ona se skida jer na njeno mesto dolazi druga.

Da napomenem, ta druga plastika ne menja ovu staru jer ona štiti samo sa strane  dakle nema (puno) smisla  bez donje.

 

Nakon montaže proseci rupu kod čepa za ulje da ne moraš skidati ništa kada ispuštaš ulje.

Silikonom ili sl zalepi one poklopce u blatobranima koji služe samo da voda ulazi kroz njih operi motor i takve će ostati duuugo godina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljudi hvala na odgovorima, bas ste brzi.

 

@ISV_01 : Mislim da na GP-u ne postoji fabricki ta zastita celog motora (suspleh). U pitanju je neka dodatna plastika koja je u predelu izmedju desnog predjeng tocka i kaisa pumpe za vodu, tako mi je majstor objasnio. Letos kad je kupljen auto promenili smo pumpu za vodu i kais (preventivno zbog starosti, jos su bili fabricki), i od tada ne uspevamo da nadjemo tu plastiku. U medjuvremenu se i jednom mom prijatelju odlomila ta plastika, pa je sad svi trazimo :).

 

@Zvezdo : Da, uzeo bih to sve u kompletu (kako se vidi na trecoj fotografiji u prvom postu). Ako sam dobro razumeo, onda mi ova plastika koju bezuspesno trazim nece trebati. Montazu ce da uradi majstor, pretpostavljam da ce on znati to da prosece i zalepi (video sam i ovde na forumu da ga clanovi preporucuju jedni drugima), za ovo ipak treba dizalica.

 

 

Edited by neshaoct
popravio tagove

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lako je  za staviti i stara plastika ti ne treba. Kupi samo nekoliko širih podložnih pločica za vijke a ne bi bilo loše ni sa gumom na njima jer je ta plastika daaaaleko goreg kvaliteta nego ostale na autu..

Pošto vidim da je ta original plastika tražena eto kome treba neka trgujemo...

Share this post


Link to post
Share on other sites
22 minutes ago, Zvezdo said:

Pošto vidim da je ta original plastika tražena eto kome treba neka trgujemo...

Forum sigurno ima sistem privatnih poruka koji ne umem da nadjem. Ja bih je kupio, i ako postavim ovu kompletnu zastitu poklonicu je prijatelju.

Share this post


Link to post
Share on other sites
8 hours ago, Remedy said:

Forum sigurno ima sistem privatnih poruka koji ne umem da nadjem.

Sa desktop-a:

Stavi miš (kursor) na nick člana kojem želiš da pošalješ poruku...nema klika, samo stavi miš i sačekaj sekundu da se otvori odgovarajući meni.

Ili, klik skroz gore desno na ikonicu za poruke (ista je kao na mobilnim telefonima).

 

Ako si sa mobilnog, klikni na ime člana kojem želiš da pošalješ poruku, otvoriće ti se njegov profil, i u opcijama koje ti se pojave videćeš na vrhu u sredini jednu sa slikom pisma - ta je za poruku. :thumbup: 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bio sam danas u Lukasu u Dobanovcima (tu im je ogromno skladiste). Kupio ovo sto je Zvezdo postavio: donji deo - 2300, bocni delovi po 850. i desno podkrilo 700 din (malo mi je iskrzano pa i njega da promenim). To su cene okvirno, koji dinar gore-dole da ne trazim sad racun :).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eto slučajnosti!

A ja danas malo krpao moju zaštitu. Stotinu puta sam je već udario i iskreno se čudim što je još u komadu!

Popucale veze sa ove dve bočne zaštite što je rešeno sa 10 ak plastičnih vezica.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Zvezdo jel se ne desava da pravi zvuk prilikom voznje ova zastita ili vibracije?

Hocu i ja da je stavim kod mene nego me iritira kad nesto nabudzim a onda pravi druge probleme.

 

Pozdrav.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne. 

Nikakav zvuk ne stvara a niti vibracije naravno pod uslovom da se korektno  ušrafi  što nije nikakav problem. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma nije sad to to...ima da se odviknes od prljavog motora. A i malo si zvucno izolovao trenje guma pa sad veca tisina.. Nikako to ne valja, bice ti tisi da ces misliti da nesto ne valja :lol:

 

Salim se, legla zastita ko doope na nosu :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...