Jump to content
FAS Goran
space2703

Tablica odnosa obrtaja - brzine za sve automobile

Recommended Posts

Nekada mi se cini da odredjenu brzinu moj motor postize sa vecim brojem obrtaja nego sto bi trebalo.

Zato odlucih da vas pitam, pa da usporedimo.

Auto put, pravac bez uspona, idem 120kmh sa 2500rpm.

Da li je i kod vas tako?

Lybra 1.9 JTD

Share this post


Link to post
Share on other sites

To je taman kako treba, kod mene je identična situacija na 1.9 JTD, 2500rpm u petoj 120, na 3000rpm oko 145 recimo.

Mada opet, Stilo/Lybra/Alfa bi trebali imati za dlaku duži prenos od Bravo/Brava/Marea JTD varijanti...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stilo/Lybra/Alfa bi trebali imati za dlaku duži prenos od Bravo/Brava/Marea JTD varijanti...

Razlike postoje i između Stila i Libre. Nije merodavno kako je u tvom autu, jer je ovo:

drugi auto, drugačiji prenosni odnosi...čini mi se i da fabričke performanse motora nisu iste (naročito po pitanju obrtnog momenta), plus je tvoj čipovan.

Zato je važno da napišu pre svega ljudi koji imaju Lybru. :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Auto put, pravac bez uspona, idem 120kmh sa 2500rpm.

:whistle: ...u kom stepenu prenosa?

U petoj brzini.

Tako je Neso, upravo tako. Interesuju me rezultati Lybre 1.9 JTD, po mogucnosti karavanke (zbog tezine, a mozda i nije toliko bitno da li je karavan).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sa 2500rpm idem 130 okruglo.

Lybra caletova je u pitanju, da ne bude zabune.

Edited by FantomX

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da je, u petoj, na 2500 obrtaja nesto malo preko 120 km/h.

Pogledacu sad kad se budem vracao sa posla koliko je preko.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa, to je to, i kod mene je tako, od prilike.

Nekako, sve vreme mi se cini da snagu isporucuje na vecim obrtajima nego ranije.

Mozda se varam a mozda i ne.

Sa koliko obrtaja vam isporuci snagu pri kretanju? Ono, da zalepi za sediste.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Autoput,5-a brzina,noga na gasu(nije nizbrdica) :whistle:

po navigaciji brzinomer pokazuje vise do 8 km/h,nekad je razlika i manja <_< .

jedino i ako obrtomer ne krade :huh:

isti br.obrtaja,kao na cajgeru pokazuje dole na displejima klima uredjaja(kada udjem u skriveni meni)

gume 195/65-15,mada je isto i sa fabrickim 205/55-16 :yes

obr.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa s obzirom na sve postove u ovoj temi i bukvalno identične brzine ljudi (2500rpm ~ 120 Kmh), ovde sigurno nešto laže :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ima veze jedino ako se meri sa gps-om. Inače nema nikakve veze sa onim što će pokazati brzinomer na određenom broju obrtaja. :thumbsup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ima veze s tim koliko će da laže brzinomer u odnosu na realnu brzinu, ali nema nikakve veze sa odnosom broja obrtaja u određenom stepenu prenosa sa onim što pokazuje instrument, tj. brzinomer. :thumbsup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo i tabele. Tabela je konačna i neprikosnovena. Podaci od odnosima stepena prenosa i odnosu diferencijala su fabrički. Podatak o ukupnom obimu gume sam našao na sajtu http://www.kouki.co.uk/utilities/visual-tyre-size-calculator

Dakle, kad je kvačilo otpušteno, i između motora i točkova vlada "kruta veza" onda je odnos obrtaja motora i točkova fiksan i nepromenljiv. Brzina je matematički potpuno tačna! Drugačije prikazivanje brzine na cajgeru može biti samo zbog greške u cajgeru, ili zbog različitih guma.

jjj2.jpg

Imam naravno u MS Excel fajl, ali ne znam kako da ga uploadujem. U Excel fajlu se prostom izmenom polja za broj obrtaja preračunava i brzina. Na slici sam "lepio" različite rezulate za one koji ne barataju Excel-om. Naravno u fajlu je moguće menjati i obim gume.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav,ne znam da li je glupo osvežavati stariju temu,ali sam hteo da vas pitam kako se menjaju obrtaji na čipovanim 1.3 motorima( i da li se menjaju). Konkretno me zanima šta se dešava sa potrošnjom i obrtajima na 120-140km/h pošto mi deluje baš dosta 2700rpm za 120 na sat (jasno mi je da je to praktično 1.2 motor,ali opet..)

Hvala unapred.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Interesuje me na koliko obrtaja idu vasi automobili odredjenom brzinom, tipa moja marea 1.9jtd ide 120km/h na 3000 obrtaja i slicno.

Posebno bih voleo da cujem ako neko ima Mareu 1.6 16v na koliko obrtaja se vrti kada ide brzinom od 120km/h.

Ovo me interesuje jer bih voleo da vidim koji to auto i sa kojim motorom daje najtisu voznju pri brzini oko 110-120km/h, znaci trebalo bi da pri toj brzini radi na oko 2500 obrtaja. Mislim da ce ovo i ostalima pomoci zato svi pisite koji god auto da imate. Hvala :unworthy:

Edited by neshaoct
spojena

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...