Jump to content
FAS Goran
calicd

Lancia Lybra - lepljiva plastika na instrument tabli

Recommended Posts

Ja sam prvo probao sa alkoholom, ali to je sporo i dugo traje, i kupim SMAC sa mirisom limuna, oko 300 dinara je cena, iznenadio sam se kako je lako i brzo sve sislo bez nekog napora oko sat vremena i tabla kao nova.Ne napominjem vise nikome kada ulazi u kola da pazi na farmerice :unworthy:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo, i ja da se pohvalim :D
Danas sam rastavio sve, ocistio (koliko sam mogao), ofarbao, i vratio nazad.

Nemam jos slika kako sada izgleda, posto je padao mrak dok sam sklapao, ali sam prezadovoljan rezultatom. Koristio sam neki madjarski proizvod za odmascivanje sporeta, i uglavnom je odradio posao. Sa nekih povrsina nikako nisam mogao da skinem, cak ni uz pomoc razredjivaca. Na par mesta sam malo ubrzao proces tako sto sam sundjer malko uvaljao u pesak.. :D
Jedino sto me muci je sto imam 2 srafa viska :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Čistio sam sa Smac-om poklopac kasete i plastiku pored menjača sa suvozačeve strane . Poprskao i ostavio mozda 10 tak min . Uzeo sunđer za sudove onaj sto ima ono grublje zeleno sa sjedne strane i običan sunđer sa druge. Dobro sam poprskao i počeo da trljam. Već posle 3 - 4 min deluje. ALI ??? ništa bez mlake vode. Kada sam istrljao sa grubom stranom ovog sunđera odmah se vidi da radi posao.  Posle pokvasim drugi sunđer sa mlakom vodom i lepo prebrišem. Osušim sa suvom pamučnom kepom i ako još gde ima da je ostalo ponovo SMAC i trljaj. Posle opet voda i suva krpa i Eto ga gotovo za pola sata. Ako ipak negde preskocite slobodno ponovo poprskaj SMAC i ponovo voda .

Ruke i sunđer su mi bile crne dok nisam oprao sa vodom. Bez brige . Običan sapun i topla voda skida se sve bez problema.  Sutra ći i vozačevu stranu i onaj deo oko menjača sa iste strane. 

A u početku mi je bilo frka . Sta ako ne može, ako se zalepi pa jos gore. Šta ako ukenja sedište :rant:  ??? Ne brinite nista .  Samo stere bluze ili radna odela stavite preko sedišta ili na pod i nema frke . SVE SE POSLE PERE SA VODOM.      :thumbup:  :thumbup:  :thumbup:  :thumbup:  :guitar:  

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koji si Smac koristio? Posle Mr Muscla probacu i Smac ultra degreaser (neki su korisili i neku drugu vrstu) pa cu da napravim paralelu izmedju ta dva sredstva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da - Smac ultra degraeser.

Danas pokazao i komšiji na stilu kako da uradi. Super je ispalo ali nas kisa ispalila da uradimo sve.

Edited by Jastrebov

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja kod mene isto zavrsio te plastike, ali sve. Sve poskidao (cca 20 min. posla), odneo u kadu, naprskao sa AXEL SGRASSO, koji apsolutno kebe jevu onoj gumi :) Znaci skida je posle samo 3 sekunde. Grubom stranom kuhinjskog sundjera u nekoliko prelaza plastika ostaje cista i odmascena. Sve lepo isprskao bumper sprejem, mat, crnim u tri prelaza. Moram da kazem da je ispalo fenomenalno. Bitno je sacekati izmedju farbanja bar nekih pola sata (iako na spreju pise 15 min, to nije dovoljno).

Male tajne :)

Obloga oko rucne kocnice moze se ekinuti bez vadjenja sedista ako se torx srafciger gurne ispod sedista, iznad one metalne sipke za horizontalno podesavanje. Provereno, ide lako i nema problema.

Obloga centralne konzole moze se skinuti bez demontaze obloge volana ako se plastika obloge volana malo pogura u levo. Sama obloga se vadi tako sto se menjac postavi u 4. brzinu a rucna je spustena. Tada plastika lako izlazi.

Onaj prajmer koji ostaje na plastici i koji ni axel nije mogao da ukloni, sjajna je podloga za farbanje. Farba se drzi samo tako. Tekstura plastike ostaje nepromenjena, izgleda kao da nije farbano nego kao da je original. Vreme potrebno za potpuno susenje bumper spreja u kabini je nekih 3 dana. Tada prestaje da smrdi i postaje otporan na mehanicka ostecenja. Vodite racuna da ga ne ostetite dok se ne osusi, ili ga montirajte nakon susenja. Ja nisam mogao da cekam jer sam prodavao kola, pa sam ga montirao onako svezeg i nigde ga nisam ostetio. To vam govori koliko se to u stvari lako radi.

 

Evo i nekoliko slika, da vidite kako je ispalo. Farbao sam sve plastike: poklopac osiguraca, cent. konzolu, poklopac kasete, oblogu rucne, oblogu naslona za ruku, zadnju pikslu, zadnji upaljac.

 

IMG_20140423_163557.jpg IMG_20140423_163604.jpg IMG_20140424_121523.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma nisam radio gepek jer su te plastike bile popucale. Nema veze, otisao je. Trazio 2200, uzeo 2000, dao coveku popust posto registracija istice uskoro a momak koji ga je kupio je prva liga.

Jbg, trziste je zena lakog morala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam ovo jos davno odradio i to na brzinu bez skidanja tih delova, sa Cilit Bang-om!

 

A skoro sam sredjivao neke tacke koje sam tad propustio, sad sam koristio CIF, i po meni se bolje pokazo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Izgleda da taj hvaljeni Axel sgrasso radi samo sa crnom tablom  a ovu krem  samo miluje :)

 

Ja sam se danas bacio na posao I tek sam pola ogulio. Nece ona smola da se skida sa donjih delova ..

Nastavak sutra...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa sta znam,meni se Axel extra pokazao na crnoj tabli od Stila...nakvasio vrelom vodom,naprskao Axel,ostavio malo da odstoji i istrljao ribacom cetkicom,onom koju verovatno svi imamo u kupatilu...kasnije isprao vrelom vodom i to je to. Ne znam da li ima neke razlike sto sam ja to sve rasklopio i radio u kadi,a ne u kolima na licu mesta?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo da i ja izvestim o svom delu :)

Posto sam na bolovanju zbog povrede noge, imam viska slobodnog vremena, pa sam se pozabavio aktivnostima koje fizicki nisu zahtevne. 

Na osnovu onog detaljnog tehnickog uputstva (posto imam dve leve ruke za sitne majstorije) skinuo sam vrata kasete ispred suvozackog mesta, plasticnu oblogu oko rucne kocnice i onaj plasticni deo jugozapadno od volana. Axel Sgrasso i gruba strana kuhinjskog sundjera odradili su svoje. Nisam jos uvek farbao, vec sam ih vratio samo ovako ociscene. Uzgred, probao sam ranije da ih cistim i bez skidanja ali uz delimican uspeh (ociste se samo jasno pristupacni delovi, dok ostale nisam smeo, jer bih uflekao sedista). Imao sam manje poteskoca sa oblogom oko rucne kocnice, posto sam morao da rasklapam i onaj deo kojim se regulise polozaj spoljnih retrovizora, ali sredih to nekako da ponovo radi. 

 

Ostala mi obloga centralne konzole. Ona je ranije ociscena u delu gde se naslanjaju noge vozaca i suvozaca, ali i dalje stroke ima oko menjaca i po ivicama. 

 

Elem, pitanja:

1) Kad se odlucim da ofarbam ove plastike, prilikom skidanja obloge oko rucne kocnice, da li se mora rasklapati onaj tockic za podesavanje retrovizora ili postoji alternativa?

2) kod izvlacenja kasetice za kartice i casu na konzoli, da li menja stvar to sto je leva kasetica zaglavljena u zatvorenom polozaju? Ili to mora prvo da se odglavi? Pomoc u odlgavljivanju je dobro dosla, jer se bojim da nesto ne zeznem. 

 

Hvala. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

1) Podignes oblogu I videces da je kablic dosta dugacak  izvadis konektor I na zabicu I prekidac

2) Izaci ce, otv ori  drzac za case I mrdaj levo -desno I izvlaci sve lagano

 

Evo kako izgleda kod mene :

Generalno je ok, samo fioka ima senku , kako god da sam farbao tj menjao ugao ostaju neke fleke...mat.

 

IMAG1399.jpg  IMAG1400.jpg

 

IMAG1401.jpg  IMAG1402.jpg

 

IMAG1417.jpg  IMAG1418.jpg

 

IMAG1419.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala, druze. 

Lepo ti je to ispalo, moj slucaj ce prilikom farbanja biti laksi jer mi je crna plastika. 

U kojoj fazi se pije pivo, kod prvog ili drugog sloja?   :fun:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Crnu plastiku si mogao da izbegneš da farbaš da nisi ribao i grebao sa oštrom stranom sunđera već da si trljao četkicom ribaćom. Jbg.

Mislim da je i to u ovoj temi navedeno više puta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sta da radim, greska u koracima... Mada, ni sa ovim sundjerom nije mi delovalo da se lako skida, pogotovu sa ivica i iz uglova. Neke delove plastika sam morao po vise puta iznova da cistim, jer tek kad se osuse vidi se sta je preskoceno/neotklonjeno. Kako god, farbanje sledi. 

 

Uzgred, odglavio sam malu levu ladicu i video kako da izvadim taj ceo deo. Danas-sutra cu zagledati kako da skinem celu oblogu konzole. 

Da li i u kom trenutku se skida ona imitacija drveta?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Delimican (ne)uspeh, uz jedan peh.

Skinuo sam pikslu, kasetice i klimu, iskopcao dzekove, ali nisam imao petlju da idem dalje. 

Probao sam detaljnije da ocistim plastiku bez skidanja. Onako, bolje je nego sto je bilo, ali u poredjenju sa ostala tri dela koja sam obradio, losije.

Prilikom vracanja piksle, polomi mi se desna plastikica na koju se kaci sraf :(

NIje ovo za mene, ali me kopka nedovrsen posao... 

Edited by djunis82

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gde u Beogradu ima da se kupi SMAC ultra degreaser jer je dosao i na mene red da ocistim bar kasetu koja je pocela da brlja svakog suvozaca?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Delimican (ne)uspeh, uz jedan peh.

Skinuo sam pikslu, kasetice i klimu, iskopcao dzekove, ali nisam imao petlju da idem dalje. 

Probao sam detaljnije da ocistim plastiku bez skidanja. Onako, bolje je nego sto je bilo, ali u poredjenju sa ostala tri dela koja sam obradio, losije.

Prilikom vracanja piksle, polomi mi se desna plastikica na koju se kaci sraf :(

NIje ovo za mene, ali me kopka nedovrsen posao... 

 

Samo polako, nije to raketna nauka. Kada skapiras da je boza i oslobodis se, cela konzola se demontira za 15 min.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...