Jump to content
FAS Goran
Buki

Smrzavanje tečnosti za šofer šajbnu / Kvalitet tečnosti

Recommended Posts

Nikad nisam nešto razmišljao o tome, ali na pumpi je litar tečnosti za stakla skuplje od litra premium goriva. Ej bre mešavina voda-etil se naplaćuje preko 200 dinara :D Tačno ću da sipam benzin u prskalice, garant bolje čisti

 

 

Edited by neshaoct
prebačeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na pumpama je uvek sve skuplje. Tu kupuju oni koji ne kupe na vreme, ali skuplje plate. Prijatelj mi je drzao pumpu. Zarada od goriva je jednaka zaradi od prateceg sadrzaja, ulja, cigare, grickalice, pivo itd

Kupuj u marketima, ili auto prodavnicama, sta ti je usput.

Ja sam kupio 5L za 380 din. Prodavnica Mere. Za mog punta, zavrsava. Za neki skuplji auto...

Sent from my STK-LX1 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa staklo je staklo i na skupljem :) Ajde sto je skuplje na pumpi ali da bude skuplje vise od duplo :( Jedino ako na pumpama na autoputu ne deru jos vise. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Staklo je staklo na svima, ali najveći razlog za kupovinu skupljih brendiranih tečnosti je da "nagrizaju" gumene elemente. Tj da loše utiču na njih. 

 

Ja potrošim 5 ili nešto više litara zimske tečnosti za stakla, koliko tih 5 litara mogu da utiču na starenje gumenih delova na autu, pored kiše, snega, sunca... neka neko pametan odgovori. Ne opterećujem se brendovima, mišljenja sam da su samo skuplji a da ne donose toliku razliku u kvalitetu u odnosu na razliku u ceni, ukratko, šišaju boljestojeće kupce...

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Razlika je u koriscenom alkoholu, metil i etil, oba imaju nisku tacku mrznjenja i lepo ciste. Skuplje tecnosti su sa etilom, jeftinije sa metilom. Isparenja metila su opasnija po zdravlje kad se udisu (a udahnete ih prilikom svakog prskanja).

Share this post


Link to post
Share on other sites

U modernim tečnostima za stakla nema ni etanola ni metanola,potpuno je drugačija tehnologija.Svi alkohololi su razređivači i nagrizaju i boju i metal a oštećuju gumu i plastiku( kombinaciji sa uv zračenjem od sunca)

Ja sam kupio ( na bodove)na NIS pumpi tečnost do -40 stepeni i mešam je 50:50 sa tečnošću za stakla iz Svetofora(6L 200rsd)…2-3 dana mi smrzavala tečnost i ja odem i kupim

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moguce, kad sam neku sipao pre bas se osecao miris alkohola, sad ga nisam osetio.

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Visoko kvalitetna Brand zimska tečnost za vetrobransko staklo i farove
Brand zimska tečnost za vetrovranska stakla neće oštetiti hromirane, lakirane, gumene i plastične delove.
Bezbedna je za korišćenje kod farova napravljenih od polikarbonata.
Brand zimska tečnost za vetrobranska stakla proizvedena je na bazi etanola i ne sadrži metanol.
Efikasno odstranjuje prašinu, prljavštinu, masnoću i so.
Sprečava smrzavanje i oštećenje sistema za pranje stakla.
Ostavlja prijatan miris.
Proizvod je koncetrovan i razblažuje se vodom, pažljivo proučiti upustvo za korišćenje.
Prilikom upotrebe neophodno je prethodno isprazniti posudu sa tečnošću.
Tačka mržnjenja pri mešanju 1:1 sa vodom iznosi -20°C."

Ovo je -55C koncentrat cuvenije petro kompanije (ime gore zamenih u Brand da ne bude reklama ili antireklama)...

Ako vise nije etanol/metanol baza, ja se izvinjavam, ali ja znam samo za ovakve...

 

SDS (Safety Data Sheet) navodi etanol...

Shell SDS.JPG

 

Za ostale je tesko i naci SDS dokument. Ako imate srece pise u opisu prozivoda ili bar na samoj ambalazi na bazi cega je.
 

Edited by ostoja

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kod NIS i Mol najčešće se koriste formulacije na bazi izopropil alkohola,etilen glikola,deterdženta i arome,kod jeftinijih ( za proizvodnju)ima do 25% etenola/metanola max( toliko je dozvoljeno u EU)

Share this post


Link to post
Share on other sites

NIS tj G-Drive Auto Glass Winter (-20C, 3L) drzim u rukama upravo (jedna kesa mi pretekla pa je drzim na terasi da ne curi po kolima slucajno) i na poledjini pise "Tecnost za efikasno ciscenje vetrobranskog stakla vozila, prijatnog mirisa, na bazi etil akolhola... Sastav: 15-30% etil alkohola. Sadrzi miris, konzervans (vodonik peroksid), upotrebiti u roku od 3 god..."

 

Za Mol ne mogu da nadjem SDS za Alycol Marine -25 zimsku tecnost, ima neka Alycol Marine -20 iz 2008 ili ranije (mozda su menjali formulaciju),i u njemom SDS pise Ethanol max 40%.

Za onu Evox Premium koncentrat kaze Etanediol do 100%

Za Evox Winter Citruz kazu Etanol...

 

Microsoft Word - Alycol Marine -20 angol_12_CLP.doc (mol.hu)

MSDS_EVOX Premium concentrate_GB.pdf (mollubricants.ly)

MSDS_EVOX Winter Citrus Breeze - 40_GB.pdf (mollubricants.com)

Edited by ostoja

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja imam sveže,piše bez alkohola(na više jezika) i da je do -40

Share this post


Link to post
Share on other sites

I moja je sveza, od pre 2 meseca. Ali G-Drive -20.

Mirise na jabuku, nije jarko narandzasta, nego skoro providna kad sam je sipao po mraku pre dva meseca (izvini sad, da ne presipam kesu po terasi u casu). Kad se prsne, oseti se malo na alkohol.

 

Ti verovatno pises o MOL, posto G-Drive nema -40, samo -30 tecnost?

 

edit: Etanediol je etilen glikol izgleda (nisam hemicar, malo samo guglao), eto i ja da naucim da nije svaka tecnost etanol ili metanol bazirana, hvala za update!

A izopropil je otrovniji od etanola kad se konzumira (i to sam izguglao, mada ne znam ko bi konzumirao... izopropil). 

Edited by ostoja

Share this post


Link to post
Share on other sites

moja miriše na narandže ili mandarine i narandžasta je NIS je i -40

Edited by neshtry

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nemam pojma, na sajtu imaju samo 3, Winter strong -30, Winter -20 i letnju.

 

Posto ne idem u planine uzeh onu -20, pa ako ikad jave bice veci minus -15 dolicu pola litre 96% etanola za svaki slucaj.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...