Jump to content
FAS Goran
Buki

Smrzavanje tečnosti za šofer šajbnu / Kvalitet tečnosti

Recommended Posts

baš sam pre 2 dana kupio neku zimsku tečnost u rodi. Uglavnom to sipam.

 

One sa pumpi jesu malo skuplje al i mirišu i više pene

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam u Lidlu uzeo neku tecnost, kao do -20C..Međutim, poučen na žalost negativnim iskustvom kod pojedinih tečnosti za pranje stakala na kojima je isto pisalo do -20/-25C i ofc se počele smrzavati kada su temperature bile oko 0C, sipao sam jedno po litra 98% alkohola i u ostatak bidona (5L) i u rezervoar za pranje stakala...što je sigurno-sigurno je. Jeftinije mi je i to nego da se kockam pa platim veliki ceh za instalaciju i rezervoar za pranje šoferke. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja skoro uzeh neku u UradiSam ali je jos nisam nasuo. Sta je uopste za preporuku od tih tecnosti?
Ako ova ne valja lako cu je odhebati.

Sent from my SM-G975F using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

U principu, nikad nisam imao problema sa tečnostima sa pumpi (npr NIS-ove, MOL-ove i dr) za koje verujem da ispunjavaju iole približne norme do -20C održivosti. Definitivno izbegavati one što su 200 kinti 5L i piše -20C, u njima je destilovana voda sa minimalnim količinama nekog alkohola. mislim, prosta računica na to navodi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sta nadjem da je jeftino uz put, na pumpi, u marketu..nije mi ledilo nikad. Pretprosle godine sam na pumpi naleteo na neku plavu ali je smrdela katastrofa :D

Послато са SM-A307FN помоћу Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja imam jos od prosle godine neku sa pumpe iz Bosne. 1;1 je do -20 i nije smrzla u zamrzivacu! preko leta stavim litru te tekucine i 2 litre vode i super!

Nikada necu zaboraviti pre nekih 20 godina. Zastava 128 kasno u noc zimsko maglovito vreme... Brisaci losi pa je trebalo uvek malo spricnuti vode na staklo a tekucina za pranje....

 

operem ja staklo i nakon 100metara izlazi pandur sa onom crvenom mrkvom i zaustavlja me.. Stanem i otvorim prozor a ono mirise sljivovica ma ne mogu opisati... "Jeste li pili nesto? " Neeee nisam. 

"Sta lazes !!! ajde izlazi napolje i duvaj  popio si bure rakije!!!!!" 

ne nisam,.. znate to je patoka od rakije u posudi za pranje stakla. i spricnem ja malo po staklima a ono mirisi sljivovica!

"Pa magarac jedan , rakija treba da se pije a ne da se stakla peru sa njom! ajde vozi..."

Share this post


Link to post
Share on other sites

U metrou što se prodaje tečnost je ok,letnja ništa posebno. Tu zimsku koristim cele godine. Ima sad neka akcija baš na nju,na sajtu ima cena u katalogu.Ako neko zna.Da li je moguće proveriti jačinu tečnosti za šoferku sa onim meračem za antifriz,ili to nema veze jedno sa drugim

Edited by dach@

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 11/14/2020 at 9:13 PM, MS PK said:

Sta nadjem da je jeftino uz put, na pumpi, u marketu..nije mi ledilo nikad. Pretprosle godine sam na pumpi naleteo na neku plavu ali je smrdela katastrofa :D

Послато са SM-A307FN помоћу Тапатока
 

Imaš na novoj Aki petrol pumpi, na izlazu ka Maloj plani,

 

tečnost 5 ili 6L, oko 300 din, malo sam je izguglao, trebalo bi da je dobra

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uzeo danas G Drive tecnost. 500 din 3L, a ako se uzme 2x3L onda je 750.

Pise do -20, bice ok.

f2a32757990112a6171e9db1e5dfbfec.jpg

Sent from my SM-G975F using Tapatalk

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tu tecnost i zimsku i letnju uzimam vec 3 godine, bas je dobra. Prvenstveno sam krenuo zbog buba na soferci da uzimam jer uklanja vecinu kad se naprska. Doduse i pumpa mi je 10 metara od zgrade :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 11/16/2020 at 8:40 PM, dach@ said:

U metrou što se prodaje tečnost je ok,letnja ništa posebno. Tu zimsku koristim cele godine. Ima sad neka akcija baš na nju,na sajtu ima cena u katalogu.Ako neko zna.Da li je moguće proveriti jačinu tečnosti za šoferku sa onim meračem za antifriz,ili to nema veze jedno sa drugim

 Ja sam premerio. Ima -20°C

Share this post


Link to post
Share on other sites

Drugovi jel se isplati sipati preko letnje tecnosti jedno dve litre neke zimske...dal ce da odledi i napravi neku mesavinu...citao sam temu al nemam gde da odvedem auto trenutno sam na sred planincuge gde je -10 vec danima i naravno smrzla tecnost u posudi ..ostala mi letnja unutra neka zuta 300din 5L...sva sreca pa nije puna posuda mozda ima jos oko 2L unutra...jedino da uzmem da soferiram jedno 2 sata da se sve to odledi ...ili da sipam zimsku i malo rakijice pa da mrdam kola da se sve to promucka

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovako cea najbrze odlediti tvoju tecnost:

 

Sipaj u balon od 5lit vruce vode.

Otvori cep posude sa letnjom tecnoscu, i polako sipaj tu vrucu vodu. Kad dodjes do cepa, ti sacekaj par minuta dok se mesavina malo ohladi, pa sipaj ponovo vrucu vodu, dok ne isteras tu ohladjenu.

 

I tako sve naizmenicno dok ne istopis sve zaledjeno unutra.

 

Kad dobijes rastopljenu tecnost, a ti onda pazi da ti i ta nova tecnost ne zaledi ponovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja imam zimsku pa opet zaledila :) iako stoji da je za -20. Nisam proveravao dal je zaledila u balonu ili u crevima. Svakako će popustiti kad je motor zagreje. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja imam refraktometar i odavno vise ne kupujem te tecnosti koje se prodaju na ulicama i malim prodavnicama auto delova, jer je njihova stvarna temp mrznjenja -5°C!!!

 

Nema prave zimske tecnosti bez minimum 100din/1lit

Share this post


Link to post
Share on other sites
49 minutes ago, andreja.micovic said:

Ja imam zimsku pa opet zaledila :) iako stoji da je za -20. Nisam proveravao dal je zaledila u balonu ili u crevima. Svakako će popustiti kad je motor zagreje. 

Jedan od razloga sto i kada kupim neku deklarisanu ili 'deklarisanu' sunem 250ml visokokoncentrovanog alkohola... Sigurno mi nece zalediti, a opekao sam se slicno kao i ti. 

 

@shortee

Mozes mu sunuti i zimsku + alkohol, bilo radza brlja ili cisti alkohol, a mozes i sa toplom vodim... E sad koliko ti je zgodno zbog ogromne razlike u temperaturi i kako ce se plastike ponasati, to ne bi znao. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne bih ja tu nista dirao, kada zagreje motor otopice se lagano, bez bojazni da ce da pukne boca i sl. Kad se odledi, tada je i potrosi

Послато са SM-A307FN помоћу Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites

E pa evo izvestaja
..vozio sat i po vremena i nista...auto bio na suncu 4 sata i nista...vratio se nazad dakle jos sat i po vremena i evo sad pizdim posto nista se ne desava i dalje nece da odmrzne i da krene da prska po staklima...ne znam bas mi cudno, auto ne prijavljuje da tecnost fali ja na oko vidim da nesto ima al nisam pametan sto se nije odledilo ...trip

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
39 minutes ago, shortee said:

evo sad pizdim posto nista se ne desava i dalje nece da odmrzne i da krene da prska po staklima.

Sipaj čist etanol (kupi u maxiju i sl), njegova tačka mržnjenja je prilično visoka -114C. Nemoj ceo litar ofc jer ključa dosta nisko tipa na ~70C pa da ne bude i neprijatnih iznenađenja ispod haube, već izmešaj sa nekom zimskom tečnošću ili možeš solo sipati isti (tipa 2-4 dl), razblažiće se u sistemu gde već ima neka tečnost zaleđena. 

Nikako ne bi voleo da dođem opet u istu/sličnu situaciju da mi ne radi pranje šoferke, posebno po mokrom putu ili nekom kijametu...Po navici zato zimi i nosim alkohol u gepeku.

Edited by ISV_01

Share this post


Link to post
Share on other sites
40 minutes ago, shortee said:

E pa evo izvestaja.. vozio sat i po vremena i nista...auto bio na suncu 4 sata i nista

Naravno da se nista nece desiti, ako je auto na -10 C, sa "samo" 2l letnje tecnosti (to je bar 70%). Pa stoji mi upravo u dvoristu, ledenica iz posude koju sam izbacio na travu - na zubatom suncu ni da mrdne...

Imao sam slican slucaj pre jedno 10-ak godina, kada "strucnjaci" nisu zamenili tecnost na sluzbenom Peugeotu. Auto odstojao na zestokom minusu u Sarajevu. Moram nazad za BG, putevi mokri, a tecnost ni da "bekne". Oteram auto u podzemnu garazu, kupim i dolijem zimsku tecnost gde sam dodatno turirao i ostavio da radi. Bez rezultata, racunam popustice u putu.

Krenem kuci, sve je bilo OK dok je magistrala bila mokra i brisaci mogli da skidaju. Kako se popeh na Romaniju, put poce da se delimicno susi - kako natrcis na nekoga, samo nabacuje glib. Stajao sam da perem soferku, kada sam video da od toga nema vajde. Na kraju sam pored sebe stavio flasu od 1.5l i u voznji kroz otvoren prozor, kao zadnji debil, prskao staklo kad zagusti :D . Pominjuci svaki put strucnjake koji odrzavaju sluzbeni auto. Poenta price - "prokinulo" je tek posle par sati voznje, u Srbiji, a tu se i spoljna temperatura vec prekotrljala u plus.

Ove neke nagle metode, tipa vrele vode, nikada nisam praktikovao ni za kakvo odledjivanje, upravo zbog naglih promena temperature i mogucnosti pucanja. Sem za pretakanje plina iz boce, pre 20 i kusur godina :D. Davno me je jos matori naucio da se u zimu ne ulazi dok se ne ispusti letnja i sipa zimska tecnost, kao i glicerinom/silikonom namazu svi kederi (vrata, gepeka, haube), kvake i brave. Samo pun rezervoar dobrog goriva, i sa odrzavanim autom mozes gde hoces.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni se danas odledilo posle 15tak minuta vožnje. A i temperatura je došla do skoro 0. Tako da je verovatno zaledilo u crevima jer je manje tečnosti

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa "malom" razlikom sto je kod tebe zimska tecnost ;) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja kupujem samo G-drive već par godina.

Leti razređujem zimsku 1:2 do 1:3 sa običnom vodim i to potrošim do kraja oktobra.

Od 1. novembra na prazan rezervoar sipam opet zimski G-drive  i nema problema.

Naravno, kupujem po 2 komada za 750din, 2 do 3 x godišnje.

 

P.S. Više nije onoliko crvena, pa da izgleda ko da si vozio po šljaci kad ima snega/ leda...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cekam plus posto nema leba sta god da pokusam...vrucu vodu necu da sipam posto ce da se oladi za sekund i napravi neka pizdarija jos veca...ostale stvari tipa alkohol itd se slazem al sacekacu jos dan dva dolazi plus kolko cujem....najvise me u stvari nervira sto ostaju napolju one brizgaljke koje peru farove i nece da udju nazad...debilizam svaki peti put ili kad palis auto izlaze te brizgaljke i bleje posto sve smrzlo...

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...