Jump to content
FAS Goran
SikterBre

Da li može preko Facebook-a da se sazna IP adresa?

Recommended Posts

Zanima me da li je moguće da vam neko sazna preko Facebook-a IP adresu?

Zanima me iz razloga što ja Fejsbuk koristim isključivo u poslovne svrhe, dakle nemam svoj privatni profil, već ga koristim kao stranicu za internet (pre)prodaju, što je inače nelegalno jer nemam nikakvu registrovanu firmu za to što radim, ali se time bavim već duže od dve godine, od toga živim, i da kucnem u drvo, nikada nisam nikakvih problema imao ni sa kim što se tiče legalnosti, a imao sam i kupca koji je finansijski inspektor.

Večeras mi se neki lik učinio sumnjiv, tražeći od mene da mu pošaljem besplatno nešto što ja inače prodajem za 40 eura u humanitarne svrhe. Ja mu kažem da je najviše što mogu da pomognem, to da mu pošaljem to u pola cene, a to je 20 eura, mada on je navalio da je to za dečaka koji ima tumor i da mu pošaljem besplatno. Otvorim ja njegov profil, lik nabildovan, ćelav, slike u armani odelu sa nekim isto nabildovanim likovima, tu džipovi, motori, opasni kučići, neke slike sa fizičkih priprema, maskirna odela, puške, radi špagu u skoku kao van dam, vozi snowboard, motor, slike on na kineskom zidu, u parizu, u holivudu, da ne nabrajam, navodno je u legiji stranaca, meni se to učini malo čudno da takav lik cepidlači za 20 eura i ja ga blokiram... Ali se u roku od odma stvori njegova devojka koja počne da mi preti kako njen dečko pomaže žrtvi rata (samo ne znam kog) i da tamo gde on radi mogu lako da mi pronadju IP adresu i da bolje da pošaljem to da ne bih bio okrivljen za kradju intelektualne svojine... Ja joj objasnim lepo da me zaobidju, i da nadju nekog drugog i blokiram i nju...

E sad me zanima da li je to moguće, u slučaju da je sve ovo čega sam se večeras načitao i nagledao istina :whistle:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imaš nešto što se zove anonymous browsing. Suština je da surfuješ bez ostavljanja tragova tipa IP adresa, server preko koga si izašao na net, koji provajder je u pitanju i sl. Poput Google, samo što u belo polje umesto pojma za pretragu ukucaš adresu, recimo www.facebook.com.

http://anonymouse.org/anonwww.html

http://hidemyass.com/

Ako je došlo do toga da ti neko preti možeš i da prijaviš uznemiravanje svom provajderu (a pri tome nemaš obavezu da napomeneš čime se baviš ;) ).

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. IP može da se nađe.

2. IP može da nađe samo ovlašćeno lice.

Dobro je da si ih blokirao, najvervatnije ti neće više dosađivati.

- Naravno da lik nigde ne radi, naravno da mu je profil lažan (i devojka je lažna), naravno da ne pomaže nikome.

- Predlažem ti da se raspiitaš (za sad samo raspitivanje) kako možeš da prijaviš pretnje preko interneta, a ako lik nastavi sa pretnjama - da ga prijaviš.

Tvoje "nelegalno" prodavanje nigde više ne spominji, jer je totalno nebitno za priču. Bitno je da imaš FB nalog i da ti prete.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mozes lepo samom facebook-u da posaljes mail i da kazes da te neko uznemirava a oni ce ga dalje upozoriti i preuzeti potrebne mere. Drugar je imao slicnih nekih iskustava samo je bila po sredi kradja identiteta manje vise :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo da napisem i ja manje-više koliko znam.

Prvo ako imaš kablovski internet tvoj računar stalno koristi istu IP adrsesu, a ako imaš npr adsl svaki put ti se dodeljuje nova adresa pri restartovanju modema (zato ljudi restartuju isti kada skidaju npr sa rapidshare-a da ne bi čekali pola sata za novo skidanje). Adresu je moguće sakrtiti sa programom npr hide my IP i ako to dobro odradiš ne može ni cela država da te nađe, ali to ti mnogo usporava net i po meni je bespotrebno.

IP adresu može samo država da ti nađe (tj bilo koji oblik vlasti) i to tako što od internet provajdera koji koristiš traži da im kaže ko je i u koje vreme koristio istu adresu i opet je malo manja verovatnoća da te nađu sa ADSL modemom (za ostale programe za nalaženje treba zaista biti stručnjak, ali baš toliki da takvi ljudi toliko zarađuju da se ne bi sigurno cimali da od tebe otimaju 20e, ali država se isima da traži ljude samo ako si napravio neki ogromni problem (ja znam samo za 2 slučaja gde su to uradili i to za likove koji su nameštali dobijanje punta i to tek nakon što su pokupili 30ak komada i za dečka koji je postavio film Montevideo na internet i napravili od njega nacionalnog zlikovca :wallbash: ),a za sitne prodaje sigurno se ne bi mučili da te traže (osim da ako prodaješ drogu :harhar: šalim se naravno :) ).

Najverovatnije je to neko domišljati klinac koji je hteo da nabudži kola besplatno jer nema novca za delove (pretpostavljam da to prodaješ), dobro je da si ih blokirao.

A ta priča o krađi profila meni ne pije vodu zaista jer je sama platforma na kojoj radi Facebook zasnovana na Linux operativnom sistemu koji pri kriptovanju (obrada pri kojoj za lozinku koju ti uneseš) pravi ključ na osnovu te lozinke, a obrnut postupak je nemoguć, tako da čak i da neko dođe do te baze podataka u kojoj server Facebook-a čuva šifre, ne bi mogli da od tih podataka dođu do pravih šifri.

Jedini način da ti neko ukrade profil je da zna nešto o tebi (npr ime psa koje si ti stavio kao podpitanje u slučaju da zaboraviš šifru na email accountu) i da ti onda postavi novu šifru preko te pošto uđe na tvoj mail, nakon toga zatraži da mu fejs pošalje šifru na taj mail, promeni i nju i oduzeo je profil. Tako da je najbolji način zaštite da skloniš mail sa fejsa i nikom ne daješ taj ako ti je baš važno da zaštitiš profil.

Raspisah se ja, ali moram malo da pokažem šta mi je profesija :p:P:wallbash:

I tek sam sad pročitao, piše da mogu da te optuže za krađu intelektualne svojine :wallbash: To bi bilo valjda samo da neko napravi neki novi izum (koliko god ovo glupo zvučalo), a da ga ti pustiš u prodaju per te osobe i kao ukrao si svojinu ili za krađu knjiga valdja (za ovo nisam siguran), ako se vrši neovlašćeno kopiranje mislim da i to spada u krađu intelektualne svojine, ostalo definitivno nije to :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da IP adresu moze da ti nadje svako, kako je nas аdministrator pronasao onog sto koristi 3 profila ovde ... Nije mi sve to bas najjasnije kako se radi i kako se trazi IP adresa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prva moja pretpostavka je da se radi o lažnim profilima, ali sam se u suštini ponudio da pomognem koliko je u mojoj mogućnosti, ali ko god da se krije iza tog profila je krenuo u bezobrazluk... Ja sam blokirao oba profila uz prijavu da mi prete i uznemiravaju me, a razmišljao sam se da prosledim njihove profile kod par drugara i da ih svi prijave kako misle da su im profili lažni i da im pogase te profile... Na profilu mi ne piše odakle sam, niti je moj mail vidljiv, a kada udjem u opcije piše mi IP adresa, da surfujem preko VIP modema i pored piše da sam u okolini Beograda, što je jedino netačno, pretežno ga nosim na relaciji Ts-Kv-Kg...

Trenutno sam čisto radi svoje sigurnosti deaktivirao profil na 2-3 dana, to mi je igra neku ulogu, čisto da se uvere da me nema ako me budu tražili, pa ću da vratim sve kako je bilo..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mnoge prevare počinju sa "bolesnim detetom". Beograd je pun i prepun hoštaplera koji traže, mole, prose i uvek za "bolesno dete". Rak i leukemija su redovne i najčešće bolesti. Takvih likova ima u autobusima, u hipermarketima, dolaze na vrata, pokazuju "medicinsku dokumentaciju", "slike deteta"... Sve u svemu, užas ! Dno taloga ljudskog šljama.

Nikad, ni jedan roditelj bolesnog deteta neće na internetu tražiti besplatan proizvod. Van pameti je takva ideja. Zaboravi da si išta ponudio upola cene, i na svaki sledeći pokušaj uznemiravanja obrati se policiji. Oni će već znati šta da rade.

Edited by Mihailovic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebalo je ti njima da trazis adresu na koju da posaljes, pa bi opet imao neke podatke o njima, ali razmisli malo, neki nabildovani lik, supermen ili cak noris, da li bi on stvarno vrsljao po fejsbuku i trazio humanitarce, to je neki debil koji pokusa pa gde prodje prodje, bitno je da se ti nisi dao zajebati. Ako te kojim slucajem ponovo startuje, potrazi mu adresu pa proveri nekako ko je

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da IP adresu moze da ti nadje svako, kako je nas аdministrator pronasao onog sto koristi 3 profila ovde ... Nije mi sve to bas najjasnije kako se radi i kako se trazi IP adresa

IP može svako da ti vidi,ali ne može da ti nađe adresu na kojoj se nalaziš preko IP,tj može npr da si iz Srbije jer svaka zemlja ima svoj domen (mislim da je Srbija 192.xxx.xxx.xxx), ali to je to što može da se vidi, takođe i modem ima neku posebnu adresu i na tu foru može da pokaže Skiteru da je iz Srbije i koji modem koristi, ali dalje od toga ne može ništa da nađe i zbog toga mu pokazuje da je u Beogradu.

@SkiterBre

Ne moraš da deaktiviraš profil zbog takvih ljudi, iskreno čudo je što ti se to i do sad nije desilo, kao što kaže Mihailovic pun je grad prevara i na svakom ćošku neko nešto pokušava da ti otme, a najlakše je na sažaljenje ići, ali ne treba to da te obeshrabri i slobodno nastavi dalje sa radom :)

EDIT: Administrator je video da imaju 3 naloga sa iste adrese, ali ne može da utvrdi koja je, to sma hteo da kažem :thumbsup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam deaktivirao nalog za svaki slučaj, da ne dodje stvarno do neke provere, a kada 3 dana bude pokušavao, videće da me nema, i valjda će da zaobidje, a inače prodajem sportsku opremu, takvih ima baš dosta što na fejsbuku, što na sajtovima kao limundo, kupindo, kupujemprodajem i td. a ne znam šta mu je sad toliko bitno da mu baš od svih ja pošaljem to... I još jedan razlog zašto sumnjam da su fejk profili, što se lik zove milos jovanovic, a devojka ana perovic, i jedno i drugo su i vrlo česta imena i vrlo česta prezimena, pa ono kad praviš fejk akaunt, prvo pomisliš da li da bude previše jednostavno ili da bude previše komplikovano, ali su mi najsumnjiviji jer je lik baš neki baja, a riba izgleda kao avion, a nijednu sliku zajedničku nemaju...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Verovatno se neko glupira samo,a za profil kako želiš,mada je po meni nepotrebno zbog takve gluposti gasiti posao na nekoliko dana.

Inače,pošalji mi pm kada vratiš profil sa linkom da te dodam na fejsu i da vidim šta imaš u ponudi jer već duže vreme razmišljam da li da pravim t-bar i skot klupu ili da ih uzmem negde i trebao bih da uzmem još nekoliko livenih ploča tegova pošto imam neku malu teretanicu za lične potrebe,pa bih trebao malo da je doradim kad bude sredstava :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

IP može svako da ti vidi,ali ne može da ti nađe adresu na kojoj se nalaziš preko IP,tj može npr da si iz Srbije jer svaka zemlja ima svoj domen(mislim da je Srbija 192.xxx.xxx.xxx),

Postoje javne i privatne IP adrese. Privatne se koriste u lokalnim mrežama. Veza između vašeg modema i računara je takođe lokalna mreža, znači privatne IP adrese.

Privatne adrese su iz opsega 192.168.x.x, 172.16.x.x do 172.22.x.x i 10.x.x.x

Modem ili računar tj onaj koji pokreće konekciju sa username i passwordom dobija javnu IP adresu. Javna IP adresa može biti statička ili dinamička. Dinamičke se koriste za "kućne" korisnike, statičke se naplaćuju posebno. Statička znači da uvek imaš istu javnu IP adresu.

To se radi da provajder ne bi za 5.000 korisnika morao da kupi 5.000 adresa. Pod pretpostavkom da nikad više od 60% njih nije online u isto vreme, on kupi 60% od tih 5.000 adresa i napraviš pool tj opseg iz kog se one dodeljuju dinamički tj po potrebi.

Pitanje je da li ti imaš statičku ili dinamičku IP adresu. Ako ne znaš ili nisi platio dodatno, onda imaš dinamičku. Ograđujem se kako je preko kablovske, to zavisi od operatera a ne od kabla tj žice, mislim da SBB dodeljuje svima privatne IP adrese pa ih sve đuture translira u jednu javnu ka internetu, pa nazad to rastura u više privatnih (Network Address Translation - NAT, PAT..). Znači da one možda jesu statičke, ali su verovatno privatne a ne javne.

Koju god da imaš, on nije administrator Fejsbuka. Administrator FLCS može da ti vidi IP adresu jer je on administrator. Ja ne mogu. Ne može ni on preko Fejsa znači.

Ako je i sazna, može preko određenih sajtova kao što je RIPE (www.ripe.net) da ubaci to u search i da vidi od kog je provajdera ta adresa. To je sve. Ne može ti naći kuću. Jedino ako mu provajder ne pomogne.

:thumbsup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

IP adresu možeš da promeniš, objasnili su ljudi već kako. Mislim, nije da ti treba jer on ne može da ti vidi IP adresu, ali eto...možeš. :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

@igor0511 radim samo majice, dukseve, patike, trenerke i sl..

Davno sam naleteo na neki program koji je menjao IP adresu na odredjeno vreme, ali mislim da svi ti programi, pa čak i ADSL ruter imaju neki svoj algoritam prema kome funkcionišu, pa je moguće nekim izračunavanjem da se vidi IP, nisam siguran, tako sam čuo od nekog nekad davno...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo da napisem i ja manje-više koliko znam.

Prvo ako imaš kablovski internet tvoj računar stalno koristi istu IP adrsesu, a ako imaš npr adsl svaki put ti se dodeljuje nova adresa pri restartovanju modema

Za promenu IP adrese na kablovskom internetu treba držati isključen modem otprilike pola sat-sat...

Prisilno menjanje IP adrese je zabranjeno (piše u ugovoru).

Edited by kvaka

Share this post


Link to post
Share on other sites
Koju god da imaš, on nije administrator Fejsbuka. Administrator FLCS može da ti vidi IP adresu jer je on administrator. Ja ne mogu. Ne može ni on preko Fejsa znači.

Da, ali i kad sazna IP adresu on bi morao od provajdera da traži i dobije podatak: kome je tog i tog datuma u toliko i toliko sati dodeljena ta IP adresa. Te podatke zna "provajder" kao firma, ali su ti podaci dobro zaštićeni, tj. može da im pristupi tek nekolicina zaposlenih. Onda bi, teoretski trebalo saznati i adresu (ulica i broj) korisnika. A te podatke ima opet "provajder", ali sada je to druga nekolicina zaposlenih.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pitanje je koliko je IP adresa i tacna na kraju, ja sam isto Administrator na jednom forumu i kad pogledam svoju IP adresu nekad je iz SU a nekad je iz BG a jednom mi je pokazivalo da sam iz Kalifornije :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

IP može svako da ti vidi,ali ne može da ti nađe adresu na kojoj se nalaziš preko IP,tj može npr da si iz Srbije jer svaka zemlja ima svoj domen (mislim da je Srbija 192.xxx.xxx.xxx), ali to je to što može da se vidi, takođe i modem ima neku posebnu adresu i na tu foru može da pokaže Skiteru da je iz Srbije i koji modem koristi, ali dalje od toga ne može ništa da nađe i zbog toga mu pokazuje da je u Beogradu.

Raspisah se ja, ali moram malo da pokažem šta mi je profesija :p:P:wallbash:

Menjaj profesiju, ova ti nesto slabo ide :)

...mislim da SBB dodeljuje svima privatne IP adrese pa ih sve đuture translira u jednu javnu ka internetu, pa nazad to rastura u više privatnih (Network Address Translation - NAT, PAT..). Znači da one možda jesu statičke, ali su verovatno privatne a ne javne.

bilo tako ranije, sad su sve javne

Elem, ne moze niko preko fb da vam sazna adresu. Moze npr da vas navuce da mu odgovorite na mejl pa adresu vidi u email headerima ili npr da vam posalje sliku preko msn-a pa se za vreme transfera adresa vidi preko nestat-a.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Koju god da imaš, on nije administrator Fejsbuka. Administrator FLCS može da ti vidi IP adresu jer je on administrator. Ja ne mogu. Ne može ni on preko Fejsa znači.

Da, ali i kad sazna IP adresu on bi morao od provajdera da traži i dobije podatak: kome je tog i tog datuma u toliko i toliko sati dodeljena ta IP adresa. Te podatke zna "provajder" kao firma, ali su ti podaci dobro zaštićeni, tj. može da im pristupi tek nekolicina zaposlenih. Onda bi, teoretski trebalo saznati i adresu (ulica i broj) korisnika. A te podatke ima opet "provajder", ali sada je to druga nekolicina zaposlenih.

Kao što rekoh u sledećoj rečenici:

Ako je i sazna, može preko određenih sajtova kao što je RIPE (www.ripe.net) da ubaci to u search i da vidi od kog je provajdera ta adresa. To je sve. Ne može ti naći kuću. Jedino ako mu provajder ne pomogne.

:thumbsup:

Možda i to zavisi od operatera, kod mene na IKOM-u je statička u bukvalnom smislu te reči. :D:thumbup:

Statičku JAVNU ili PRIVATNU? Ako je javna, jel to naplaćuju posebno? IKOM je onaj što reklamiraju u Poštama, čini mi se javna statička za dž?

IP može svako da ti vidi,ali ne može da ti nađe adresu na kojoj se nalaziš preko IP,tj može npr da si iz Srbije jer svaka zemlja ima svoj domen (mislim da je Srbija 192.xxx.xxx.xxx), ali to je to što može da se vidi, takođe i modem ima neku posebnu adresu i na tu foru može da pokaže Skiteru da je iz Srbije i koji modem koristi, ali dalje od toga ne može ništa da nađe i zbog toga mu pokazuje da je u Beogradu.

Raspisah se ja, ali moram malo da pokažem šta mi je profesija :p:P:wallbash:

Menjaj profesiju, ova ti nesto slabo ide :)

E vala baš, najjača rečenica ubedljivo je mislim da je Srbija 192.xxx.xxx.xxx, kad se nisam ugušio gutljajem kafe dok sam čitao nikad neću :thumbsup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Možda i to zavisi od operatera, kod mene na IKOM-u je statička u bukvalnom smislu te reči. :D:thumbup:

Statičku JAVNU ili PRIVATNU? Ako je javna, jel to naplaćuju posebno? IKOM je onaj što reklamiraju u Poštama, čini mi se javna statička za dž?

Privatne adrese su iz opsega 192.168.x.x, 172.16.x.x do 172.22.x.x i 10.x.x.x

Moja IP adresa ne počinje sa navedenim brojevima, to valjda znači da je javna. :thumbup:

IKOM su oni:

http://www.ikomline.net

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...