Jump to content
FAS Goran
ajbanko

Opšti saveti prilikom kupovine aluminijumskih/čeličnih felni

Recommended Posts

On 10/19/2020 at 5:26 PM, VladaG9 said:
Doslo vreme da se uzme zimski set za Renegade. Set guma ( celicna felna r 16, guma Riken, i senzori sa montazom 114 000) :huh: Te felne su mi najveca dilema, u ovlascenoj auto kuci su 12000 po komadu, obicne celicne felne, u vizija weltu nove kostaju 4  600 ( kineske naravno) ali ovaj sto ih prodaje kaze da nije imao reklamavija i da je to obican komad celika. Naravno da ih nece kuditi, ali opet nije ni da je bas obican komad celika. Iako su kineske pitanje je da li je to kvalitetna Kina ili ona losa.  Dilemi mi je sad sta raditi da li kupiti originale ili kineske?  Jel imao neko neka iskustva sa tim felnama? Druga opcija mi je da kupim zimske 17ice i samo skidam sa ovih alu felni i menjam kad je sezona, to mi je i najjeftinija opcija. 

Druze imao istu dilemu 2017.Na kraj kupio polovne original celicne felne ko nove skinuti sa Superba posto su iste dimenzije ko kod Yetija. Proverene na vulkanizer i sve u redu. Evo sad ce 4 sezona kako vozim montirane BFGoodrich zimske i sve je u redu.
Proveri lepo koi je razmak Jota i ET na felne posto sigurno iste pasuju i kod drugih auta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

https://www.wheel-size.com/size/jeep/renegade/2019/

 

Jeep Renegade 2019 1.3T

Center Bore: 65.1 mm

215/65R16  

6.5Jx16 ET40    

5x110

 

 

1629607913_Screenshotfrom2020-10-2001-39-14.thumb.png.34cabe7dc36d0ddfcba69fa2df986cc7.png

 

1296650176_Screenshotfrom2020-10-2001-38-52.thumb.png.1154ded9129c934a0851dada75f69916.png

 

 

 

 

Malo sira felna al nece mu smetati npr:

https://www.polovniautomobili.com/felne-ratkapne/16297586/aluminijumske-felne-speedline-16-5-x-110

 

Alfa Romeo Brera

Center Bore: 65.1 mm 

215/55R16 

7Jx16 ET41    

5x110

 

Proveri samo da li moze da preskoci prednje kocnice :)

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovakve felne su na mom opelu bile. A inače, kada se stave origanlni plastični naplatci, izgleda kao alu felna, petokraka :) 

 

Čak, ako sam dobro video, promer rupa, centralna rupa, trebalo bi da ti odgovaraju i od 500X i od Opela ... 

 

114000 dinara je previše za originalne felne i Riken gume.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
20 hours ago, knezevic76 said:

mislim, kapiram ja čoveka, nov auto pa bi sve novo.

 Pogodio si sustinu :D Nov auto pa mi se nesto ne budzi sa nekim polovnim felnama. 
Osim sto su skupe te njegove original nove felne problem su i senzori. 
Otisao bih da uzmem one njegove polovne celicne petokrake, pa bih kad sve to sastavim odneo na Hunter balanserku. U Lav auto je 350 po tocku. 

Ali mi opet ostaje da moram da kupim 4 senzora po ceni od 7 000 po komadu. Neverovatno koliko je sve to postalo veliki trosak. 

Zasad vise vucem ka ideji da kupim nove gume 17ice pa da skidam sa felni. To ce da me izadje 2000 kod vulkanizera, dva puta godisnje , za 6 godina cu dati 24 000 dinara. To me izadje manje  od onoga sto treba da dam za senzore. 

Pala mi jos jedna ideja na pamet da prodam ove Bridgestone Turanza nanjemu da kupim 4 allseason.  

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma resi ga kako god, nije to vredno da toliko razbijas glavu o tome. Ja sam set celicnih prodao jer necu da ga vozim i gledam 6meseci sa ratkapnama,na primer. Ima nas raznih :D

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
51 minutes ago, VladaG9 said:

Pala mi jos jedna ideja na pamet da prodam ove Bridgestone Turanza nanjemu da kupim 4 allseason.  

Ja bih ti savetovao baš to  :) Šljaka i ta varijanta sasvim lepo, a to te košta najmanje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Osim sto ce mozda da ti bode oci 4 upaljena senzora za set celicnih felni + gume za zimu, ne vidim neki problem, ali vidim ekonomsku isplativost. 

Nove gume nikad neces prodati koliko su u radnji, a imas 2 opcije tada:

-ili ih odma skines i kupis 4 All season gume i ove prodas

-ili 'vozim i prodajem, pa jurim da skinem i odmah montiram druge gume'. 

Prvo je veliki trosak, al ako imas love - nema problema, a nesto mi se cini da nije tako. U drugom slucaju mozes gume i ostetiti, umanjiti cenu za njihovo koriscenje i sl, a i posle - drndanje oko prodaje. 

 

Kupi set zimskih neoriginalnih (najpribliznije specifikaciji fabrickih parametara felni ili iste ako nadjes) i vozi. Nista nece faliti. 

 

Tako cepas jedno 4-6g i ona, kada trebas oba seta da menjas, celicne prodas sa gumama, kupis All season za fabricke alu i to je to. 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa, ako će za 4-6 godina da umesto dva seta kupi samo jedne AS (i tada proda jedan set felni), zašto ODMAH sada da "u pola cene" (šalim se) ne proda fabričke gume, a odmah kupi neke odlične AS?

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, ortakov said:

Ovakve felne su na mom opelu bile. A inače, kada se stave origanlni plastični naplatci, izgleda kao alu felna, petokraka :) 

To ti je ono kad zapalis el. cigaretu posle seksa sa lutkom na naduvavanje 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam posle 5,5 godina sa 500L u situaciji da ima dve seta originalnih (i istih) alu felni, a da sam svestan da mi zimske gume skoro nisu ni trebale za sve te godine.

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 hours ago, moron said:

Pa, ako će za 4-6 godina da umesto dva seta kupi samo jedne AS (i tada proda jedan set felni), zašto ODMAH sada da "u pola cene" (šalim se) ne proda fabričke gume, a odmah kupi neke odlične AS?

Naveo sam da moze, ako je pri parama, kao jedna od opcija. Imati na umu da se gume moraju jeftinije prodati posle kupovine i montaze AS guma. No naveo sam kao opciju da uzme set felni + zimske jer za cca 150-200E moze da nadje solidan set celicara sa zimskim i 'zaobidje' drndanje ili trosak koje AS gume imaju, a da iste iole valjaju necemu (mid range, ne mislim na Tigar od 6K za 17'tice). Stvar racunice i izbora. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Greh" je ( po meni) na nova kola staviti neke polovne čelične felne za zimski set.

A razumem i da je "jeres" dati 1.000 evra za zimski set sa OEM felnama?

Pa, eno ga OEM alu zimski set od 17" ( Bridgestone) za corollu na sajtu uvoznika košta oko 1.600-1.650.

Sve je danas skupo, skup život, skupa smrt :)

Ja sam danas za poslovnu fobiju sa točkovima od 14", platio Beogumi 3.400 za zamenu guma ( da mi skine stare i stavi nove Kleber AS ). 850 dinara po točku. I to za 14" :)

A moja dosadašnja iskustva sa AS gumama su da "to može" (cele godine). Uostalom, imam ja i za mene AS obuću, koju nosim i leti, zimi, po snegu, ali i kiši i suncu, po asfaltu i po terenu, na bajsu i peške ...  :) "Radi pos'o".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja kad sam kupovao celicne felne bilo je jeftinije uzeti nove nego polovne :D Jedan lik mi obecavao za 10e komad, naravno nikako da stigne, vreteo oglase, od 15 do 20e komad, dok bih platio postartinu i malo da ih zafarbam bile bi 25-30e, pogledao malo kod vulkanizera, kazu 25e komad, ja se uzjebao odem u prodavnicu pitam posto je nova kaze 25e :D Nema farbanja, troskova slanja, ispravljanja... :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cisto da obavestim sta sam resio na kraju. Ipak cu kupiti OEM felne, i sve cu odraditi u ovlascenoj AK gde sam i kupio auto.  Za zimske gume sam odabrao Laufen. Cekam da malo zahladni pa da sve to i odradim. Nije malo para, ali kad resim da  kupim novi, ovaj auto prelazi kod mojih roditelja tako da mislim kad se sve nekako stavi na papir ovo mi je najbolje resenje. Da sam uzeo kineske felne ustedeo bih nekih 200eur,  a to ipak  nije neka velika razlika u parama da se odlucim za njih. 

Edited by VladaG9

Share this post


Link to post
Share on other sites

nije samo MSPK na aparatima....:wallbash:

 

nego..kako se na forumu radi ovo tagovanje... nisam ukapirao... kada hoću nekog člana foruma da "tagujem"

Share this post


Link to post
Share on other sites

@MS PK Celicare su kod ostalih oko 20 000 po komadu :D Cak i da sam uzeo komplet u Kemoimpexu izaslo bi me oko 90 000 u najboljem slucaju <_< Ovako mi je ipak sigurnije

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bas izivljavanje, ej, najobicnija celicna felna...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vala baš....da si nove uzeo a da nisi od olašćenog prošao bi bar 50% jeftinije. No offence. 

Doduše, evo da si možda pitao, ja bi za te pare proširio rupe na mojim čeličnim, pasovale bi bajo na tvojim kolima samo tako a ja se najzad rešio muke i etikete Brava koji najbolje koči sa čeličnim felGama :D 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam dobio ponudu za originalne felne u AK gde sam kupio auto, akcijska cena 6800 dinara sa PDV om, 16"

 

20000 dinara za jednu felnu je previše, osim ako nije neka dimenzija, nešto kao 22" ili tako nešto, široko, ogromno.

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...