Jump to content
FAS Goran
Mobtel

Fiat Brava / Marea 1.9 TD-JTD - problem sa paljenjem / snagom

Recommended Posts

remontovao sam pumpu prije mjesec dana,stavio drugu turbinu,dizne,zatim sam i radilicu mijenjao jer je i ona bila ostecena pa su mi rekli da mozda ona stvara taj problem medjutim posle svega ista prica.onda mi kazu da nije mozda uzubljena ppumpa dobro  dok je stigla sa remonta.pa sam isao skroz drugome bosisti da bas i to provjerim ali covjek kaze da nie do pumpe i da je ona ok.zaboravio sam rec i grijace sam promjenio sva 4.pa ett nezz sad sta vise da radim,posle svega opet nemam ispravno auto...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne postoji li sansa da nije lepo uzubljen motor? Lici mi na malo kasnije paljenje, stepen paljenja. Kako vuce?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zdravo prijatelji, došao je konačno i taj dan, naime moj Fiat Bravo td 1.9, 74kw, 1998 g. je pre dva dana na onom priličnom minusu posle vožnje po gradu došo do kuće i u dvorištu na ler gasu odjednom se ugasio. Pošto sam tri, četri puta do sada za dve godine imao takvu situaciju mislio sam da će kao po običaju kad malo odstoji da upali ali gle iznenađenja, neće ni da pomiriše a simptomi su mu kao da nema naftu a ima. Pa mi pomozite bar mišljenjem ili nekim savetom šta da radim i što bi mogo da bude uzrok. Da napomenem da je i predhodnih 3 puta hteo da upali samo na vuču a posle pali normalno na ključ a sada nije hteo ni na vuču.
 da linafta može da smrzne dok se auto vozi ili je u pitanju pumpa koja je remontivana pre godinu ipo dana. Zaboravih da vam kažem da mi je upalio lampicu sa brizgaljkama pa je ugasio pa opet pa gasi.

Hvala na bilo kakvom savetu ili mišljenju. PICEK - Bor

Edited by Picek

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moze da zaledi u voznji naravno. Proveri da li gasi kod, proveri i da li radi elektro ventil na pumpi. Proveri i osigurace vezane za to sve.

Share this post


Link to post
Share on other sites

remontovao sam pumpu prije mjesec dana,stavio drugu turbinu,dizne,zatim sam i radilicu mijenjao jer je i ona bila ostecena pa su mi rekli da mozda ona stvara taj problem medjutim posle svega ista prica.onda mi kazu da nije mozda uzubljena ppumpa dobro  dok je stigla sa remonta.pa sam isao skroz drugome bosisti da bas i to provjerim ali covjek kaze da nie do pumpe i da je ona ok.zaboravio sam rec i grijace sam promjenio sva 4.pa ett nezz sad sta vise da radim,posle svega opet nemam ispravno auto...

kad je hladan znaci "stuca" malo i ne uzima bas gas kako bi trebao .a dok se ugrije posle 6-7 minuta sve ok i ide fino.a oticu onda da i taj stepen paljenja provjerim mada je posle remonta pumpe radjeno to oko motora mi sve i gledao je majstor uzublljenje pumpe i kaze da je uredu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala MSPK na info, a evo šta može da se desi, da proverite i to ako dođete u takvu situaciju. Smešno ali zlu netrebalo, da vas ne šišaju razni majstori... Prvo sam skinuo plovak i ustanovio da u posudi ima leda što znamo šta znači, a onda je grejalica odradila svoj deo posla dobrih 4-5 sati grjući filter i pumpu, e tu počinje priča. Dođe šurak i mi krenemo u akciju, zakači sajlu i vuči. Vukli smo ga dosta i napokon je upalio, znači nije otišla pumpa, ali neda đavo mira. Odvozim ga ja nekih 5-6km i na pešačkom prelazu na ler gasu tajac... ugasio se. Opet šura i opet sajla i opet vuči ali mrtav konj, ni da bekne. Ubacimo ga mi u garažu, dignemo haubu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav drugari.... Ovako, neko moje iskustvo sto se tice TD100 motora sa Lukasovom pumpom. NAJBITNIJE je da dovod goriva bude nesmetan. Znaci creva, filteri, rucna pumpa goriva moraju da budu savrseno cisti i bez ikakvih curenja ili zacepljenja da smanju protok. Imao sam problem da nakon generalne motora i zamene bosch pumpe auto upali, radi 15-ak sekundi i ugasi se, nadrukam naftu, upali, radi 15-ak sekundi i opet se ugasi. Na kraju kad uspem da ga upalim i da ostane da radi, NABIJA obrtaje do 2-3000 cima u voznji. Na kraju sam otvorio rezervar izduvao dovodno i odvodno crevo, otvorio rucnu gumenu pumpu goriva koja je u sebi imala nesto poput zvake i sto je otezalo protok goriva, zatim nepovratni ventil koji sam ranije stavio zato sto mi se vracala nafta koji je takodje imao tu smesu u sebi. Stavio sam providna creva do pumpe i oko filtera goriva, i startovao auto. Auto je nakon toga radio kao SAT. Odlicno pali, odlicno ide, ne trza ne nabija gas, ne vraca naftu. Kad sam to resio, onda sam stavio nova original creva za naftu. I evo vec mesec dana vozim auto bez problema. Kad pritisnete gumenu pumpu za drukanje goriva, mora momentalno da povuce naftu iz rezeorvara, a ne kao kod mene da se jedva napuni. 

 

Aktuator paljenja:  Kad je raskacen ili neispravan aktuator auto mnogo dimi i nema onog zujanja tog ventila. Posto je on solenoid, i radi kao masinica za tetoviranje :D Sa dijagnostikom mozete da izvrsite proveru tog aktuatora. Auto promeni zvuk i pocne da radi kao traktor kad se aktivira taj aktuator. Dijagnostika ga nekih 10-ak puta aktivira i iskljuci. Mnogo je bitno kod njih da autu ugao paljenja bude tacan. Nakon sklapanja motora, nisam mogao da predjem 110-120 kmh. A od 80 pa na gore je toliko brujao auto da nisam mogao da cujem onog pored mene sta prica. Auto je bio u predpaljenje. Kad sam ga vratio u malo kasnije paljenje auto se preporodio. To je bilo otprilke negde na sredini remenice gde su se nalazili oni srafovi za fino podesavanje ugla paljenja. Ali za nijasnu mi slabije pali auto. Zavergla mozda 2-3 puta duze. Nego iskreno mrzelo me je da ponovo trazim odgovarajuci ugao paljenja. To cu verovatno ovih dana.

Protokomer vazduha. Vise puta sam probao sa otkacinjanjem protokomera i njegovim vracanjem, auto nije menjao rad, niti sam uspeo da primetim neku razliku u voznju ili potrosnji. 

 

Sto se tice TD100 motora, mogu prilicno da pomognem. Pogotovo oko elektronike.  Posto ga imam nekih 6-7 godina, i imao sam sve moguce probleme sa njim. Tako da sam od muke naucio da radim oko tog motora, i znam ga u prste. Bio sam kod svih mogucih majstora, i niko blage veze nije imao, tako da su svi nagadjali. Ako se desi da ne odgovorim na post pustite mi poruku, veca je sansa da cu da je vdiim. 

Pozdrav

Share this post


Link to post
Share on other sites
zdravo,novi sam clan foruma i trebala bi mi pomoc i savjet od nekoga.inace vozim fiat bravo 19 td 100,imam problem sa autom kad je  hladan dok palim, sastavi odma alii mi radi neravnomjerno i hlupa kao na 3 klipa da radii i uz too furnja na auspuh bijel dim sve dok ne odradi malo.posle  se to smiri i bude ok.ne znam jeli tko imao slican problem,ak jeste volio bi da znam sta je jer sam se nadavao para na to auto pokusavajuci to rijesitii.

Ovo se i meni desava na marei sa istim motorom...dal si otkrio problem? Lepo upali al par min bas los rad i dimi beli dim ko lud...kad se ugreje ok radi...

Sent from my 5010D using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Procureo mi elektroventil na lukas pumpi,ko zna mozda je on i pravio  problem sa belim dimom kod paljenja,videcu kad zamenim,narucio sam drugi. Nego ne znam jel ima neko ideju cime da zadihtujem ovaj,kod provodnika curi, cisto na tih par dana dok ne zamenim da mogu da teram :D

Edited by Djuk85

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav.

Ne bih da otvaram posebnu temu pa cu da vas pitam ovde.

Imam fiat bravu 1.9 jtd i cini mi se da imam neki problem sa turbinom, naime pri obrtajima od 1500 do 2500 cuje se turbina kako zvizdi, turbina koliko sam ja mogao da vidim nije masna barem ono sto vidim jedino ako negde dole nije ispod.

Takodje sam testirao na leru dodavanje gasa, do nekih 4000 obrtaja nema dima na auspuhu ali kad ga dignem preko pojavljuje se crni dim, e sad on ne dimi ako mu drzim na max obrtaje konstantno jedino kad mu popustim malo gas pa mu opet dam max na sec tako non stop on izbaci dim.

Auto za sada vuce kada mu se da gas, mada sam pre isto vozio fiat bravu isto godiste i sa istim motorm, nesto mi se cinilo da je ta prethodna bolje vukla, e sad moze da bude i psiholoski osecaj a takodje ova nova nije vozena uopste stojala je duze vreme na placu pa sad ne znam dal mozda treba da se produva 

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 5/1/2017 at 9:54 AM, Djuk85 said:

Procureo mi elektroventil na lukas pumpi,ko zna mozda je on i pravio  problem sa belim dimom kod paljenja,videcu kad zamenim,narucio sam drugi. Nego ne znam jel ima neko ideju cime da zadihtujem ovaj,kod provodnika curi, cisto na tih par dana dok ne zamenim da mogu da teram :D

 

Imam isti problem sa bravom! Jel si zamenio ventil i kako sad radi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zamenio kosta 70e nov... Ma drugi auto odkad sam zamenio,nema belog dima pri paljenju , a i normalno vuce auto,jaci je... Vidi samo kad budes trazio,bosista mi rekao da ima dva razlicita dzeka na tom ventilu.

Sent from my Lenovo A1000 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...