Jump to content
FAS Goran
Dovla

Temišvar

Recommended Posts

Ne dade mi đavo mira da malo posedim kod kuće već čim se vratih iz Evrope (o kojoj sam nedavno pisao) stvori se ideja o poseti Temišvaru u Rumuniji. Do tamo ima nešto više od 150km pa smo računali da je dovoljno odvojiti jedan dan za posetu istom, što se kasnije pokazalo i kao dobra procena.

Generalno, očekivanja nisu bila velika iz više razloga, a najvažniji su da je početak decembra van svake sezone kao i da je nedelja vrlo nepopularan dan tj. da se ne može očekivati neka preterana gužva u gradu niti dostupnost posete znamenitosti. Tako je i bilo. Voženo je preko Pančeva u Vršca u oba pravca. Put je s naše strane dosta bolji nego kod Rumuna. S druge strane, kod Rumuna je ograničenje van naseljenog mesta 100km/h tako da se u Temišvar stiže za manje od 2 sata. Navigacija nas je navela u centar grada gde smo se parkirali besplatno jer je jelte nedelja pa se parking ne plaća.

Prvo gde smo se zadesili je bio Trg Ujedinjenja

DSC_1668_NEF.jpgDSC_1669_NEF.jpgDSC_1670_NEF.jpgDSC_1673_NEF.jpgDSC_1679_NEF.jpgDSC_1687_NEF.jpg

Zatim smo krenuli besciljno da se šetamo gradom ne bismo li pronašli negde da se kupi mapa grada ili eventualno neki WiFi pa da pogledamo na GoogleMaps-u gde da idemo. Ispostavilo se da smo išli dobar deo vremena u "kontra" smeru pa smo onda videli i neke zgradice koje nismo baš imali nameru da "gledamo" :D

DSC_1695_NEF.jpgDSC_1696_NEF.jpgDSC_1697_NEF.jpgDSC_1699_NEF.jpg

Nakon zaista mnogo vremena naiđosmo konačno na pristojan kafić gde smo uhvatili WiFi i snašli se u vremenu i prostoru, a i pregrizli ponešto :D Inače, tu počinju, a kasnije se nastavljaju problemi sa valutom... Rumuni nerado primaju evre ali ih ipak uzmu kada vide da neće drugačije naplatiti svoje proizvode/usluge tako da možda nije loše pronaći neku menjačnicu pa čisto radi lagodnosti promeniti koji evro. Varjanta sa plaćanjem karticom je (verovali ili ne) retko gde dostupna.

DSC_1703_NEF.jpg

Nakon konsolidacije krećemo u pohod na Trg Slobode gde smo videli konačno više od 5 ljudi na jednom mestu :)

DSC_1705_NEF.jpgDSC_1706_NEF.jpgDSC_1717_NEF.jpgDSC_1722_NEF.jpgDSC_1730_NEF.jpgDSC_1735_NEF.jpgDSC_1737_NEF.jpgDSC_1741_NEF.jpgDSC_1743_NEF.jpgDSC_1745_NEF.jpgDSC_1747_NEF.jpgDSC_1750_NEF.jpgDSC_1754_NEF.jpg

Kao što se može videti atmosfera je već postala prilično praznična. Verujem da je dosta zanimljivije otići tamo krajem decembra u vreme božićnih praznika. Nakon toga, krenuli smo okolnim putem do kola ne bismo li videli još ponešto zanimljivo i imali smo malo sreće :)

DSC_1758_NEF.jpgDSC_1759_NEF.jpgDSC_1760_NEF.jpg

DSC_1763_NEF.jpg

Na kraju smo završili u najvećem tržnom centru u Rumuniji gde su cene identične našim, mada su na sve strane bile najave ludačkih sniženja, ali ne znam koliko to u praksi zaista bude tako.

DSC_1771_NEF.jpgDSC_1773_NEF.jpg

U povratku sve manje-više ok do granice gde počinje drama. Na izlazu iz Rumunije dolazimo do šaltera gde se predaju dokumenta, ali koji je sa desne strane. Izlazim iz kola i odnosim pasoše, međutim lik traži saobraćajnu i vozačku. Donosim i to, a on zatim traži RAČUN ZA VINJETU koju ja naravno nisam kupio :wallbash: Da me neko pita zašto jenisam kupio zaista nemam pametan odgovor. Činjenica jeste da i nemaju neko posebno obeležje na ulasku u državu da su vinjete obavezne kao što imaju druge evropske zemlje. Takođe je činjenica da prvo mesto gde se te vinjete i mogu kupiti je oko 20km od granice, a najtužnija činjenica je da sam ja znao da je vinjeta potrebna ali mi ni na kraj pameti nije bilo da je kupim.

Elem, nakon što sam rekao da isti nemam, saopšteno mi je da kazna iznosti 750 leva tj. oko 180€ i tu kreće najveći smor na svetu. Ja nudim da se vratim nazad i da je kupim negde (iako nemam pojma gde u nedelju uveče može da se kupi vinjeta) međutim kaže lik ne može. Objašnjavam ja zašto nisam kupio, a on me 20x puta pita jesam li prvi put u Rumuniji. Nakon par minuta "ćaskanja" reče mi da sačekam sa strane... nakon 5-6 minuta izlazi lik i opet me pita jesam li prvi put u Rumuniji i nakon mog odgovora da jesam kaže da mi oprašta kaznu (a videlo se da ga zmajski mrzi da je piše i da je to procedura), ali da za sledeći put znam da je kupim :unworthy:

I tako stigosmo nazad u Beograd i ako izuzmemo slučaj za kaznom za vinjetu, uopšte nismo imali utisak da smo bili u "Evropskoj uniji", niti da smo negde nešto daleko išli, ali smo se svakako lepo proveli :) Takođe verujem da je grad mnogo lepši u proleće kada malo sine sunce i malo ozeleni i naravno da se ode neki dan koji nije nedelja :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vidis zanimljivo, ja sam takodje znao za vinjetu, ali nisam provalio gde da je kupim.

Kad predjes granicu nista ne izgleda kao mesto gde se prodaju vinjete.

MAda srecom mene na izlazu nisu nista cimali, mozda jer je bilo neko nevreme...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bili u subotu u Temišvaru, onako bez nekog posebnog razloga...bilo lepo vreme, nismo bili u Rumuniji, nije daleko, pa ajd...

Da krenem od samog pocetka...granica kod mesta Žombolj (Jimbolia), nigde nikog, naš carinik me pita da li znam za vinjetu kako ide i kaže mi da odmah uzmem tu pre kućica carinskih rumunskih, 3 evra, dobiju se dva papira i samo ih cuvati do izlaska iz zemlje (inače važi 7 dana). Put, odnosno tih još nekih 40-ak km vrlo lep, pravi magistralni za onako 90 km/h. A mesta pored tog puta, pogledaš levo i desno u mesne ulice, nisu asfaltirane još uvek...

Grad...iskreno manje sam očekivao, gledao sam one slike Dovline iz prvog posta gore i nekako mi je valjda zbog vremena delovali pomalo otužno, ali nije...onako grad za obići za jedan dan i lepu šetnju, par lepih ulica i par lepih trgova
, neki taj veliki tržni centar Iullius Mall, koji je stvarno ogroman, i samo mi stvorio nervozu od gužve i totalne neorganizovanosti...ali tu ima veliki market sa -ja-nikada-vise-piva i toliko vrsti u svom životu nisam video...ono je pivski raj...kupio sam dve pune kese, i to za smešne pare

Samo jedan mali deo...

20141011_201601.jpg

20141011_202105.jpg

Par slika grada

DSC_1286.jpg DSC_1290.jpg DSC_1291.jpg

DSC_1288.jpg

DSC_1304.jpg

DSC_1308.jpg

DSC_1326.jpg

DSC_1327.jpg

DSC_1329.jpg

Eto ako se neko odluči može jedan dan sasvim lepo da se provede u nekoj drugoj državi...

PS - parking se ne plaća vikendom...
PS2 - malo više od 300km - malo više od 18 litara :)
 

Edited by milutin-NS

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tu su se sva piva sveta ujedinila, tu im je izgleda matični brod :D

Računaj da je 1 evro = 4.4 lei, pa baci pogled na sliku, s tim da je sa druge strane tog rafa njihovo domaće koje je prilično jeftino, njihovog domaćeg sam 9 limenki 0.5l platio 20 lei, a fino pivo, evo baš sad cirkam neki Ciuc, to im je ja mislim najpoznatije...

Edited by milutin-NS

Share this post


Link to post
Share on other sites

evo baš sad cirkam neki Ciuc, to im je ja mislim najpoznatije...

 

Motaj na 6:54 :laughing:

Edited by totti

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hahahah, legendarna serija, gde si se toga setio!? :) e ljudi dobar Ciuc verujte mi :) ima i neko ursus, nacrtan medved sa razjapljenim čeljustima sa 6% alk, njega čuvam za specijalne prilike... :laughing: obavezno sa ženama, mojoj se baš svidelo...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bio-video-pobedio :)

Juce bili zena i ja u Temisvaru, popodne iskoristili za obilazak grada a danas za setnju po trznom centru.

Grad je lep, oronule fasade, super parkovi i trgovi, centar urban, na 200m od centra sablasno, nigde nikog. Grad je daleko veci od npr Smedereva ali ipak pust-ne znam gde nestanu ljudi :)

Setalista uredjena, rumuni ruzni, rumunke skockane, nisu nesto, ali ima ih ;)

Hrana odlicna, jeftina. Bili smo u restoranu preko puta Opere u samom centru. Reklo bi se ekskluzivan restoran, a cene 10% nize od prosecnog restorana u Srbiji. Madjarski gulas na rumunski nacin je sjajan ;)

Soping mall "Iulius"-vece od bilo kog kod nas, a cene reklo bi se iste. Ici radi sopinga, nema svrhe.

Poslusao sam savet kolege, sacuvao nesto Lei-a i oteglio ruke:

2adaa260454c18370fac61e4f5212d01.jpg

c64a409b531e8028e367961af22e8f42.jpg

Usput naleteo na:

fdda6d261970e7494f84d7d6de345045.jpg

Isao covek po tepihe u Rumuniju!

Bice jos koja slika sa aparata...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...